Нарастващото население и климатичните промени застрашават биоразнообразието на планетата.
Този брой включва 40% от всички видове земноводни, 33% от коралите и около 10% от насекомите. Случващото се в Австралия е на дневен ред, а животински видове там са на ръба от заличаване.
Експертът по хуманитарна дипломация Енчо Господинов коментира, че пред Bulgaria ON AIR, че пожарите в Австралия са чести. Той уточни, че проблемът е, че те не са подготвени за кризата. Господинов поясни, че пожарните им команди не разполагат с достатъчно техника и средства, за да могат да отреагират бързо.
Зоологът д-р Петър Берон обясни, че в трите щата, засегнати от пожарите, живее 2/3 от населението на страната и там са интересните гори от средиземноморски тип.
Той поясни, че Европа е отговорна за 7% от световното замърсяване, което спомага за екокатастрофата. Берон посочи, че големите замърсители са САЩ, Китай, Русия и Индия, като допълни, че екокатастрофата ще продължава, ако те не помогнат за предотвратяването й.
Господинов изтъкна, че от политиците се очаква решителност, мъдрост и конкретни стъпки, които да бъдат изпълнени, за да се защити биоразнообразието.
"Ако вниманието на света не се обърне в тази посока, ако ние не си дадем равносметка, ние режем клона на човечеството", каза още Господинов.