Специалисти от катедрата по Политология на СУ организираха дискусия, в която се опитаха да очертаят тенденциите у нас след 25 юни – гражданско представителство или олигархична власт.
Според Огнян Минчев ако периодът 1990 – 2001 се е характеризирал с ясни политически алтернативи и обществен дебат, то през последните четири години те липсват.
Дори в предизборната кампания обект не са програмите, а само методите, стилистиката и процедурите. В резултат от това няма между какво да избираме, смята политологът.
Ще се стигне до политическо брокерство, което ще представлява корпоративни, групови и икономически интереси.
Политическият елит е достигнал до консенсус и партиите не са вече изразител на гражданските интереси; няма да се търси произходът на собствеността и отговорност за приватизацията.
Според Мария Пиргова най-опасен е третият консенсус – европейският – който е огромна демагогия и приспиване на гражданите, което ще доведе до сериозни разочарования след 2 години и неизбежно ще се отрази негативно на българския парламентаризъм.
Димитър Димитров смята, че НДСВ, която той определя като първата постпреходна партия, е заела мястото на покойния Андрей Луканов като универсален посредник.
Тезата бе подкрепена и от Румяна Коларова, която вижда паралел между Кръглата маса, на която бившият премиер диктуваше политическото представителство, едноличното му решение за спиране на плащанията по външния дълг, вътрешните рокади в правителството му, без участието на парламента с действията на Сакскобургготски.
Като монархическа по форма определи Владимир Жаблянов властта на сегашния премиер и именно това според него обяснява защо у нас не се случи съдебната реформа.
Той обяви, че връщането на царските имоти, извършено на базата на подзаконови нормативни актове, отменя референдума от 1946 г. и това съществено заплашва конституционния ред в страната.
Политологът обвини Саксобургготски, че създава около себе си либерална митологема, докато европейската политическа история досега не познава цар-либерал.
От 19 век насам обаче, категоричен е Жаблянов, монарсите са принудени да либералничат с народите.
Той смята, че по времето на Саксобургготски се е променил съществения обществен ред и в управлението са настанили недемократични и непазарни механизми.
Политологът допълни, че част от политическият елит в момента е загрижен да намери място на Сакскобургготски, ако той не успее да достигне до втори премиерски мандат.
Саксобургготски не се е върнал в България, някой го е довел, заяви Огнян Минчев, а той очевидно е приел, защото знае какво правят Кобургите, когато дойдат начело на властта.
Политологът напомни за едноличното управление и на дядото, и на бащата на сегашния премиер и за тяхното пренебрежително отношение към Конституцията и парламентаризма.
Минчев е категоричен, че на тези избори нямаме избор.
Той обвини политическата класа в манталитет на обслужващ персонал, но подчерта какви огромни рискове крие прислугата начело на държавата в момент, когато предстои взимане на изключително сериозни решения.
Доцент Мария Пиргова заяви, че въпреки мрачните тонове в анализа на политолозите, нещата са още по-страшни. Тя изобщо не вижда скорошна перспектива за гражданско общество у нас.
Пиргова определя източването на държавния доход в края на този мандат като латиноамериканско с последствия за 30 – 40 години напред.
Кирил Аврамов прогнозира, че палестинизацията на част у българското общество може опасно да изведе напред националистически партии от типа на “Атака” (което се прогнозира и от някои социологически агенции, бел.ред.).
Според него в тазгодишната кампания изцяло отсъства сериозният дебат, а вместо това в дневния ред се връщат идеите от 2001 г. като амнистията на капиталите.