Дни след публикуването на шестото глобално проучване на International Data Corporation/IDC, според което и тази година 68% от софтуера, инсталиран върху персонални компютри у нас продължава да бъде нелицензиран (при среден ръст на софтуерното пиратство от 35% за страните от ЕС), на 21 май т.г., в изпълнение на стратегията на МВР и Съвета за защита на интелектуалната собственост към министъра на културата на България за ограничаване на интелектуалното пиратство у нас, служители на сектор „Компютърни престъпления и интелектуална собственост" към Д"ПОТП" - МВР, със съдействието на Сдружението на издателите на бизнес софтуер - СИБС/BSA, извършиха специализирана проверка за легитимността на използвания софтуер в офиса на фирма в гр. София, занимаваща се с архитектурно и инженерно проектиране.
Върху девет броя компютърни конфигурации към момента на проверката в офиса на дружеството, са открити голям брой копия на компютърни програми - собственост на компании - членки на Сдружението, за които не са предоставени документи, удостоверяващи законосъобразното им придобиване и използване.
Компютърните системи са иззети от полицията като доказателства по образуваното дознание за престъпление по чл. 172а от Наказателния кодекс на България и работата по разследване дейността на дружеството продължава. Операцията е извършена под наблюдението на Софийска районна прокуратура.
Това е поредната проверка в рамките на кампанията на СИБС „Сериозният бизнес работи с лицензиран софтуер... А вие?", която се провежда в подкрепа на използването на легален софтуер и защита на интелектуалната собственост. Инициативата е фокусирана върху информиране на обществеността и в частност предприятията от малкия и среден бизнес относно преимуществата от използването на лицензиран софтуер и въвеждането на система за ефективно управление и контрол на софтуерните активи, съобщиха от пресцентъра на Arsis Consulting.
В рамките на кампанията СИБС предлага на своята Интернет страница богат набор от законни и функционални практически решения за оптимизиране на разходите по придобиване и използване на компютърни програми с оглед избягване на нежеланите рискове от софтуерно пиратство и повишаване ефективността на работния процес.
zazo
на 22.05.2009 в 03:18:04 #6Ясноооо! Конкуренцията ги е натопила и дори си е платила за тази проверка на някое ченге от което зависят нещата!
VioletRay
на 22.05.2009 в 01:25:00 #5Като данъкоплатец, аз не съм съгласен данъците ми да бъдат използвани за защита на корпоративни интереси! Това е абсолютно безобразие!

TAKSIJIATA
на 22.05.2009 в 00:38:56 #4Архикад струва 12 000 лева. 12 ХИЛЯДИ ЛЕВА ! бахти софтуеро ! бахти чудото ! точно 3 пъти по скъп от колата ми
dabeda
на 22.05.2009 в 00:33:19 #3Абе тия съвсем полудяха ??? ОТНОВО с парите на данъкоплатеца се защитават АСТНИ интереси ! Помните ли с какво остана в историята изродливото формирование НСБОП ? Ша ви припомня : 1. С акциите на площад Славейков. 2. Със "ЗАЛОВНИ" Ъплоудъри у дома "csdemo"... И сега : историята се превъта !
mtl1
на 21.05.2009 в 23:28:38 #2Поредно поръчково изпълнение.
tranquiler
на 21.05.2009 в 23:22:46 #1Пуснете успоредно и антикорупционна акция и гледайте сеира!
