
Това сочат данните от проучване, проведено през септември сред 1000 респондента, съобщава здраве.нет.
Резултатите от него бяха оповестени днес при закриването на Българо-швейцарската програма за болнична хигиена от нейния координатор д-р Асен Пачеджиев.
6% от запитаните са заявили, че те или техни близки са били жертви на вътреболнични инфекции.
Обществото в България не е наясно с причините за възникване на вътреболнични инфекции, смята д-р Пачеджиев.
Доказателство за това е фактът, че 66 на сто от анкетираните са посочили като първа по важност причина неспазване на хигиена при извършване на манипулации.
42 на сто пък смятали, че персоналът винаги има вина за възникването на вътреболнична инфекция.
В рамките на програмата е проведено и първото срезово проучване за заболяемостта от вътреболнични инфекции у нас.
В него са се включили 25 лечебни заведения и над 3600 пациенти.
Ако се вярва на резултатите от него, общата заболяемост от вътреболнични инфекции у нас е 2,43% от хоспитализираните.
Броят на засегнатите скача до 4,18% сред хирургичните пациенти и до 14,64% сред лекуваните в структури за интензивно лечение.
Според Асен Пачеджиев обаче резултатите са „лъжовни" и поставят редица въпроси: доколко тези инфекции са разпознаваеми за медицинския персонал; дали антибиотичната употреба в болниците е рационална; дали заради скъсения в последните години болничен престой не се осъществява „износ" на нозокомиални инфекции от недолекувани пациенти на болниците.
Българо-швейцарската програма за болнична хигиена тръгна през 2001 г., а общият й бюджет за периода е 6 150 000 швейцарски франка.
От тях 88% са предоставени от швейцарското правителство, а останалите - от българска страна чрез бюджета на здравното министерство.
За периода е проведено обучение на медицински персонал, оборудвани са болници и е създадена нова институция - Референтния център за нозокомиални инфекции, отчете Хайнц Кауфман от швейцарското посолство.
lokster
на 27.11.2007 в 21:35:57 #2"
Deni
на 27.11.2007 в 20:53:30 #1