Снимка: Emaxpress

Дипломите на половината митничари са фалшиви. Това смята шефът на Агенция „Митници" Ваньо Танов.

Той каза пред депутатите от парламентарната комисия за борба с корупцията и конфликта на интереси, че се е натъквал на случаи митничари да имат по „Висша математика" отличен 6 в дипломите си, а от средното образование - среден 3.

Председателят на комисията Яне Янев съобщи, че при извършена проверка в митниците са установили, че дипломи от Югозападен университет „Неофит Рилски" - Благоевград и други ВУЗ-ове, сред които и Свищов, са печатани дипломи на конвейер.

„Има хора, които са били толкова ученолюбиви, че хем са учили и за по-малко от 2 години са завършили висше образование, хем са работили в митниците, хем са били отличници, а дипломите им от средното образование са между 3 и 4", изтъкна Янев.

Той каза, че проверката е била по постъпилите сигнали за около 70 служители на митниците, сред които и такива на отговорни постове - главното управление, регионалните митнически поделения, мобилните групи.

„Ако се направи проверка на всички, резултатите ще са потресаващи", убеден е Янев.

Той съобщи още, че в комисията са постъпили сигнали, че в митниците работят много съпруги и близки на високопоставени чиновници от службите.
„Според сигналите съпругите са десетина, а роднините са много", каза Янев.

По време на откритото за журналисти изслушване на Ваньо Танов в комисията му бе поставен въпросът за конфликт на интереси във връзка с факта, че в митниците работят съпруги и близки на фактори от МВР, ДАНС и други институции.

По този въпрос депутатът от Коалиция за България Бойко Великов подчерта, че проблемът не е в съпругите и че би трябвало да бъде решен от ДАНС и прокуратурата - да се каже има ли нарушения или не.

Той настоя комисията да изиска отговор от прокуратурата и ДАНС по тези сигнали, които са й дадени още през месец август.

„Проблемът вероятно е, че някой би трябвало да разследва собствените си роднини", коментира Великов.

Въпросните хора са с доста високо обществено положение и биха могли да си осигурят половинките другаде, добави Ваньо Танов.

По думите му в митниците предстоят съкращения във връзка със структурната реформа и изтъкна, че реформата в митниците се забавя заради това, че една трета от служителите са по трудово правоотношение и две трети - държавни служители, което налага да се извършат дълги процедури, включително съгласуване със синдикатите.

На заседанието беше изтъкнато, че не може един митничар със 700 лв. заплата да притежава 7 апартамента, от които 4 в София.

Танов съобщи още, че се проверяват имуществените декларации на служителите. Той каза, че е изготвен доклад и е предоставен на НАП. В зависимост от отговора на НАП, Танов възнамерява да предостави материал на прокуратурата.

По време на изслушването Ваньо Танов представи вижданията си за реформи и решаването на проблемите, включително контрабандата, нарушенията при горивата, алкохола, цигарите, проблемът с бандеролите, с каргото и др. Танов е категоричен, че са много необходими промени в Закона за акцизите и изрази надежда парламентът да ги подкрепи.

Промените в този закон биха допринесли реално за увеличаване на приходите догодина със 600-700 млн. лв., прогнозира Танов.

Той каза още пред депутатите от комисията, че според него е необходим специален Закон за митническо разузнаване.

„Такава структура е необходима. Няма кой по-добре да разследва тези злоупотреби, освен хора, които познават добре материята", смята Танов. Според него дознатели с юридическо образование и митнически опит биха били много подходящи и успешни.