Не можем да постигнем мир и устойчиво развитие без равноправие на жените. Това каза Ирина Бокова по време на втория ден от Глобалния форум на жените лидери, организиран от Съвета на жените в бизнеса и в България.

„Когато жените взимат пълноценно участие в управлението на държавата и в икономиката, полза имат обществото, държавите и светът като цяло“, коментира Бокова.
Тя отбеляза, че 2015 е годината, в която са сключени много новаторски споразумения и визира Програмата за устойчивото развитие - 2015 година и Споразумението от Париж за климатичните промени, чиято цел е устойчивото развитие и запазването на планетата и мира.

След работа жените изкарват у дома още един работен ден, отбелязва Калфин

След работа жените изкарват у дома още един работен ден, отбелязва Калфин

Само 7% от жените предоговарят заплатата си, но при мъжете това е 57%

Няма мир без развитие, не можем да постигнем мир без равноправие на жените, не можем да постигнем устойчиво развитие без равноправие на жените“, подчерта Ирина Бокова.

Генералният директор на ЮНЕСКО подчерта, че стремежът на ООН е да постигне равноправие и овластяване на жените. По думите й равноправието и овластяването на жените са двете страни на една и съща монета. „Целта на този форум е да подкрепим жените-лидери”, заяви Бокова.

Според нея има различни форми на лидерството сред жените и даде пример с присъстващите вицепремиер Меглена Кунева, председател на БСП Корнелия Нинова, министрите Десислава Танева и Теменужка Петкова.

Бокова изтъкна, че в сегашния кабинет има много жени, които управляват тежки ресори, но би желала да види и повече жени в българския парламент. Ирина Бокова каза още, че с приемането на една силна декларация от София ще се постигне последователна политика на много правителства за повече жени-лидери на различни позиции, каквато е целта на форума.

Вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева изтъкна по време на своето представяне, че е голямо геройство да издържаш и това качество жените го притежават.

Вицепремиерът изтъкна, че министър Лиляна Павлова е взела един от най-тежките ресори, който досега не е бил свързан с жена - строителството. „Ние не сме направили достатъчно, за да подкрепим една жена да направи първата крачка”, коментира Кунева.

Тя бе категорична, че има смисъл и нужда да се инвестира в жените, дори и за известно време те да не са на работа, защото отглеждат децата си, защото това се изплаща стократно на работодателя с качествата – упоритост, лоялност и изключително трудолюбие. Тя изтъкна, че за нея това означава обществото да се хуманизира, когато качествата на личността, които харесваме, станат качества на обществото.

Боряна Манолова, главен изпълнителен директор на Siemens, заяви, че участието на жени в управлението на компаниите допринася за тяхната стабилност, като изтъкна, че те отчитат 16% по-голяма възвръщаемост в продажбите.

По думите й 9 от 19-те членове на кабинета в момента в България са дами и то с едни от най-сложните ресори.
Инж. Манолова припомни думите на Маргарет Тачър: „Ако искаш нещо да бъде казано - помоли мъж, ако искаш нещо да бъде свършено - помоли жена.”