13,6 % е разликата при заплащането между мъжете и жените, но проблемът е при жените в пенсионна възраст, където тази разлика достига 40%. Това каза Ивайло Калфин, бивш министър на труда и социалната политика по време на втория ден от Глобалния форум на жените лидери, организиран от Съвета на жените в бизнеса и в България.
Калфин посочи, че в страната ни най-големият проблем е свързан с фактора време и неплатения труд при отглеждане на дете и вършенето на домашна работа.
Калфин изтъкна, че седем пъти повече време жените отделят от времето си - извън това за работа - за домашен труд и около 3 пъти повече време за отглеждане на деца. Според него са необходими мерки за съчетаване на кариерата и домашната работа, така че жената да е спокойна, че когато се върне от работа, няма да изкара още един работен ден.
Друг проблем, който Калфин изтъкна е, че жените мълчат в случаите на домашно насилие. По думите му четири от пет жени в световен мащаб страдат от домашно насилие . В тази насока Калфин изтъкна, че страната ни се подготвя да приеме Истанбулската конвенция за правата на жените.
Като основно постижение за времето, в което той е бил министър на труда и социалната политика, Калфин изтъкна приемането на Закона за равните възможности между мъжете и жените.
По време на дискусията министрите Десислава Танева, Теменужка Петкова, Лиляна Павлова споделиха управленския опит, който имат.
Министър Лиляна Павлова сподели, че в последните години от гледна точка на участие на жени в политиката, наистина сме достигнали канадските 50%. „Министър-председателят дава огромен шанс и доверие на дамите в управлението и аз смятам, че това има своята роля”, каза Павлова.
Тя даде пример с промяната в София, която освен че се е благоустроила, има цветя навсякъде. „Дами сме и винаги искаме нещо от себе си да додадем”.
„Жените сме като радар, готови сме да прескочим няколко стъпки и да намерим най-прекия път, за да постигнем успеха, който търсим”, коментира Павлова.
Според нея част от проблемите, свързани с негативната демографска тенденция, която се наблюдава в страната ни, се дължи в частност на усилията на жените за кариера и реализация.
Евродепутатът Ева Паунова пък коментира, че когато започнат работа 7% от жените предоговарят своето заплащане, а мъжете, които предоговарят заплатата си, са 57%.