Правилата и закони във Франция са други, затова и Париж успя да реагира и да организира форума за няколко месеца. Но ние трябва да се научим, че в страната ни има някакви правила и цялото това забавяне направи невъзможно провеждането на това събитие в България. Това заяви изпълнителният директор на Регионален център София - ЮНЕСКО Ирена Тодорова пред Нова телевизия по повод провала на Сесията на ЮНЕСКО, която трябваше да се проведе в София, но сега ще се проведе в Париж.
Тя посочи, че няма как да се посочи виновник за този провал. Относно твърденията, че страната ни губи много от това Тодорова заяви, че при подобни форуми до голяма степен делегатите са концентрирани по цял ден в няколко зали. Много малко от тях излизат, за да опознаят културното наследство на дадената страна и предимство от Сесията биха имали само софийските хотели, но в никакъв случай тези в цялата страна, изтъкна тя.
Тя засегна и въпроса с финансирането за провеждане на форума, като заяви, че сега, след като сме се отказали, трябва да платим само 2 млн. лв., иначе събитието би ни струвало около 5 пъти повече. Припомняме, че премиерът Росен Желязков заяви, че сумата, която България трябва да плати заради отказа за провеждане на форума в София е 2 млн. евро.
Според Ирена Тодорова е можело да не се заформя скандал от страна на българските политици. По думите й в момента интернет се появяват заглавия, че България се е провалила като домакин на най-големия форум на ЮНЕСКО. Политиците до голяма степен катализират определен тип говорене и създават предпоставки за нови кризи, смята тя.
Относно информацията, че Несебър може да отпадне от списъка на световното културно наследство Тодорова коментира, че това няма да е заради проваления форум на ЮНЕСКО, а защото липсва план за управление на града.
Пред БТВ пък темата коментира дипломатът Любомир Иванов, който от 2 години тясно се занимава с темата ЮНЕСКО във външното ни министерство.
И той се спря на това колко пари страната ни щяла да похарчи при провеждането на Сесията в София, като според него сумата щяла да бъде около 8 млн. лв.
Иванов изтъкна, че е трябвало да се изчисли и колко ще ни струва сигурността и киберсигурността. "Ние киберсигурност по стандартите, които ЮНЕСКО прилага, дори не сме мислили как да я направим", изтъкна дипломатът, който добави и екоизискванията, с които също нямало да може да се справим, според него. "Това е т.нар. light footpint - лек отпечатък на въздействие върху околната среда. Това включва например да няма пластмасови чашки и ISO сертификацията в климатиците в хотелите", обясни той.
Любомир Иванов поздрави бившият министър на културата Найден Тодоров, че успял да спечели присъствието ни на такъв форум и подчерта, че от тази ситуация се е видяло липсата ни на самочувствие, включително на правителствено ниво.
Според дипломата проблемите, свързани с визите, например, са напълно решими и могат да бъдат издадени от всяка държава членка на ЕС - дори ние да нямаме тази възможност. Така например председателят на ЮНЕСКО можеше да дойде у нас с френска виза.
"Добрият специалист в туризма е не този, който познавам туризма, а който може да работи с изключенията. Тоест - дай му някаква такава задача, да не става, а той да ти я направи", заключи дипломатът.
ddoko-doko
на 08.03.2025 в 16:53:55 #1Заплатаджии заети с нищоправене - срамота...