В рамките на последните 20 дни имаме седем огнища на патогенна инфлуенца по птиците в страната. Това заяви зам.-министърът на земеделието и храните Деян Стратев на съвместен брифинг с изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) Светлозар Патарински след работна среща във връзка с епизоотичната обстановка в страната и заповедта за забрана на провеждането на пазари за живи животни и животинска продукция, която е в сила от петък.

Стратев навлезе и в подробности, като уточни, че са регистрирани три огнища на заболяването в Добричко, две в Пазарджишко и по едно огнище във Великотърновско и Хасковско. Той допълни, че са засегнати 1,2 млн. птици, или 20% от всички яйценосни птици в България

"Сами виждате по тези данни, че ситуацията ескалира, което налагаше да вземем определени мерки чрез няколко заповеди", каза още Деян Стратев.

БАБХ констатира вторично огнище на птичи грип в Добричко

БАБХ констатира вторично огнище на птичи грип в Добричко

Заразените и контактните животни ще бъдат умъртвени по хуманен начин

Той призова всички птицевъди да съобщават своевременно при съмнения за заболели птици във фермите им, за да може своевременно да бъдат предприети необходимите мерки. Стратев изтъкна, че е много важно да се спре разпространението на инфекцията, като увери, че собствениците на птиците ще бъдат обезщетени.

От своя страна Светлозар Патарински заяви, че иска да внесе известно спокойствие у фермерите, у които назряват притеснения дали ще могат да реализират продукцията си. Той заяви, че към момента мерките са силно рестриктивни, но се очаква до десетина дни да започне поетапното им разхлабване. "Наясно сме, че идва Никулден, категорично няма да възпрепятстваме това нещо. Напротив, ще извършваме както и досега постоянен контрол", каза още Патарински.

По-рано днес Обединение "Български фермерски пазари" разпространиха отворено писмо, пратено на 12 ноември до Светлозар Патарински, земеделския министър Кирил Вътев, премиера Николай Денков и омбудсмана Диана Ковачева. Писмото е подписано от 9 фирми и сдружения, организатори на фермерски пазари и изложения. Те изразяват притеснение от част от заповедта на БАБХ, с която по мнението им се застрашава поминъкът на хиляди малки родни производители на месни и млечни продукти и яйца. "Фермерските пазари и изложения се утвърдиха като устойчива практика в редица региони на страната. Те имат важна икономическа и социална функция и станаха част от обществения живот в редица български градове. Тези събития са важна, а в някои случаи и единствена възможност за реализация на мнозина производители в страната", се казва в писмото.

БАБХ обяви огнище на инфлуенца по птиците във второ пазарджишко село

БАБХ обяви огнище на инфлуенца по птиците във второ пазарджишко село

Издадена е заповед за хуманно умъртвяване на засегнатите птици в обектите

Организаторите на фермерски пазари признават, че има разпространение на опасни за животните заболявания, но смятат, че животинските продукти, които произхождат от официално регистрирани производители със стриктно контролирано производство, са неправомерно и неаргументирано поставени в обхвата на текста на заповедта, чийто срок на действеие не е ограничен времево.

"Констатираме изключването на меда, пчелните и рибни продукти с вече първа корекция на заповедта от 14.11., в отговор на нашето писмо, но смятаме, че проблемът на сериозната заплаха от фалит на родните малки производители на всички останали продукти остава и то в навечерието на коледните пазари и изложения, които са изключително важни за българските фермери. Вярваме, че широката общественост следва да бъде информирана за последствията от този акт върху българските производители, които имат важна роля в развитието на българските региони", пишат още те.