Резолюцията, която ЕП обсъждаше по-рано днес по СПИН процеса в Либия беше подкрепена от всички политически групи на ЕП като само един депутат гласува против.

Припомняме, Европейският парламент призова страните от Европейския съюз да преразгледат отношенията си с Либия, докато тя не освободи българските медицински сестри и палестинския лекар.

Резолюцията на ЕП, която е важна крачка напред в европейския натиск върху Триполи, призовава ЕС да преразгледа общата си политика на ангажимент към Либия във всички среди.

Европейските помощи и други програми за Либия са ограничени, но някои европейски държави имат големи търговски връзки с Триполи в различни сектори, включително енергетика и производство.

Ето защо част от евродепутатите поискаха преразглеждане на тези договори.

Документът отбелязва, че при разработването му Европейският парламент се е съобразил с годишните доклади по състоянието на правата на човека на Европейския съюз, особено с докладите за 2005 и 2006 година, с резолюциите по встъпването на България в Европейския съюз.

Също така ЕП е обърнал внимание на редица важни неща:

  • -заключенията на Съвета на ЕС по общи въпроси и външни отношения от 11 октомври 2004 г., в които се изразява дълбока тревога за съдбата на медиците.
  • -решението на този Съвет да се предостави на Либия помощ за здравни услуги, с декларацията на Председателството на Европейския съюз във връзка с осъждането на смърт от либийския наказателен съд на пет български медицински сестри и един палестински лекар.
  • декларацията на комисарката Бенито-Фереро Валднер за присъдата на либийския съд от 19 декември 2006 г.
  • -декларациите на председателя на Европейския парламент от 3 ноември и 20 декември 2006 г..
  • -определящите насоки в Европейския съюз по отношение на смъртната присъда.

По повод резолюцията министърът на външните работи Ивайло Калфин коментира, че тя е много важна, защото показва още веднъж със силен тон ангажимента на Европейския съюз.
По отношение на състава на адвокати, които ще защитават медиците и възможността за неговата промяна външният министър заяви, че очаква адвокатите на българските медици да имат една и съща стратегия и да говорят по един и същи начин.
Калфин обаче уточни, че формирането на адвокатския състав е изцяло в правомощията на правосъдния министър Георги Петканов.