„Затова сме тук, за да помолим тези, от които зависи да бъдат честни и добри и да изпълнят това, което Министерски съвет беше решил”.
Това заяви патриарх Неофит, който пристигна с десетки духовници пред Върховния административен съд (ВАС), където в 9 часа започна делото, насрочено за собствеността на храм-паметник „Св. Александър Невски”.
Преди това входът на ВАС на столичния булевард Стамболийски бе огласен от песнопения, тъй като отците изпълниха намерението си и отслужиха молебен преди старта на делото. С хоругви и икони те се помолиха за справедливо и благочестиво решение на съда.
Попитан за причината това дело да бъде заведено и Културно-историческо дружество "Будител" да обжалва решението за собствеността, патриарх Неофит заяви: „Имат си своите виждания сигурно, а аз не ги познавам, но не трябваше така изненадващо да внасят своите жалби”. Той се надява спорът да се реши положително за Църквата или делото да бъде отложено.
Източник: БГНЕС
В заключение патриархът на България коментира, че един от основните аргументи на „Будител” да зваведе дело, а именно, че вече една година, след като храм-паметникът е собственост на Светия синод, в него не са извършвани никакви ремонти.
„За реставрацията имаме обещанията на Минисрески съвет, че ще се получат средствата, но все още ги очакваме”, каза още патриархът.
Отец Кирил заяви малко по-рано пред сградата на съда, че са тук, за да подкрепят правдата, а тя е, че храм-паметникът трябва да остане собственост на Българската православна църква. Според Христо Темелски, който също подкрепя Църквата, храм-паметникът е построен с държавна помощ и заради това е редно да остане в ръцете на духовната институция.
На закрито заседание Върховният административен съд (ВАС) ще се произнесе по допустимост на жалбите на Културно-историческото дружество „Будител”, стана ясно след проведеното заседание.
Възможностите за съдбата на храм-паметника „Св. Александър Невски” са две. Съдът или ще насрочи дело за произнасяне по същество, или ще прекрати делото, ако прецени, че жалбите са недопустими. Решението на административния съд ще бъде качено на сайта на съда.
В съдебната зала адвокатът на Българската православна църква заяви, че жалбата е недопустима, тъй като липсва правен интерес за дружеството. Самият патриарх Неофит каза пред съда: „Да се надяваме, че ще има добри резултати”.
Представителите на Културно-историческото дружество „Будител” Веселин Станков и Страхил Карелов също присъстваха в залата.
По-късно пред медиите Станков уточни, че не е спазен правилникът от Министерски съвет. По думите му една такава процедура по определянето на собствеността трае 8 седмици, а в случая била само за 8 дни.
Защитата му по-рано се позова и на решение на Велико народно събрание, което временно правителство не може да отмени. По тази причина Станков настоява Българската православна църква да продължи да управлява храм-паметника така, както го е правила през последните 90 години, но собствеността върху храма да бъде всенародна, според решението на Великото народно събрание. Той уточни, че ако спечелят, искат поддържането на храма да бъде всенародно дело, както е било заложено от нашите предци.
Припомняме, миналата година Министерски съвет реши проблема със собствеността, като „Александър Невски” остана собственост на Светия синод. Културно-историческо дружество "Будител" заведи дело с мотива, че храмът е общонародна собственост. Проблемът със собствеността на храм-паметника чакаше своето решение години наред, тъй като иначе нямаше как храм-паметник „Александър Невски” да кандидатства по различни европейски проекти.
Източник: БГНЕС
dachi
на 07.12.2015 в 19:24:01 #2Всички храмове трябва да са на църквата! И тя да ги поддържа! В случая едни попове-комунисти-десари,воглаве с поп номер едно-десар патриарха се съдят с някакви десари-атеисти(защото нямаше лустрация и декомунизация).Иначе Св.Синод има спечелени някакви евро програми за ремонт на храма.Който смята,че трябва да е държавна собственост(т.е. безстопанствен) да извади по хилядарка от джоба си за ремонт на покрива.
Дуде
на 07.12.2015 в 10:00:54 #1Светият синод иска да е собственик и в съьото време да получава от държавата средства за да го поддържа! Не ги разбирам тия работи - хем да стопанисва, хем няма с какво. Аз да не би да искам от държавата средства за да си стопанисвам аоартамента? Сигурна съм че храмът е построен от държавата. По него време едва ли църквата е имала някакви средства. Той е всенародна собственост. Срамота! Идея воздвигнуть храм-памятник в честь освобождения Болгарии и посвятить его русскому святому Александру Невскому была выдвинута 13 апреля 1879 года на заседании Первого Учредительного Народного Собрания в Велико-Тырново Петко Каравеловым. 26 февраля 1881 года была образована Центральная строительная комиссия с комитетом при ней; 19 февраля 1882 года на самом высоком месте в центре Софии была совершена закладка храма. Автором первоначального проекта был архитектор Иван Богомолов, однако реализация проекта тормозилась, и к тому времени, когда правительство Болгарии вновь вернулось к вопросу о строительстве храма, Богомолов скончался. Чертежи Богомолова были переданы Александру Померанцеву, который существенно переработал первоначальный проект. К строительству приступили лишь в 1904 году. Работами по возведению храма руководил коллектив российских и болгарских архитекторов: А. А. Яковлев, А. Н. Смирнов, П. Момчилов, Ю. Миранов и другие[1]. Храм-памятник был освящён в 1912 году.