На 1 януари 2009 г. населението на Европейския съюз ще наброява 499.7 млн. души.

Това сочат данните от първото демографско предвиждане на Евростат, цитирани то Портал Европа.

През 2008 г. населението на съюза се е увеличило с 2.2 млн. души. Прирастът на населението е 4.4 човека на хиляда, като нормалния прираст на населението е 1.1%, а имиграцията е отговорна за 3.3% ръст.

Живите раждания в ЕС през 2008 г. се очаква да бъдат 5.4 млн., което отговаря на обща раждаемост от 10.8 на 1000 жители.
Най-високата раждаемост се предвижда да бъде в Ирландия - 18.1%, Великобритания - 13.0% и Франция - 12.9%.
Най-ниска е раждаемостта в Германия - 8.3%, Малта и Австрия - 9.2% и България - 9.4%.

През 2008 г. в ЕС са починали общо 4.8 млн. души, което прави обща смъртност 9.7 на хиляда. Най-висока смъртност има в България - 14.2%, Латвия - 14%. Ирландия е с най-ниска смъртност от 6-1%, следвана от Кипър и Люксембург.

Най-висок естествен прираст има Ирландия - 12.0 на хиляда, изпреварвайки значително Франция, която е с 4.5 на хиляда. Осем страни членки имат отрицателен естествен прираст, като България води и тук - 4.8%, следвана от Латвия -3.2%.

Докато три четвърти от прираста в ЕС се дължи на имигранти, България, Латвия, Литва и Полша са страните членки с повече емигранти, отколкото пришълци.

Общо се очаква да има значителни разлики в прираста на страните-членки на ЕС. България е на последно място с отрицателен прираст от -5 на хиляда, докато в Ирландия населението се увеличава с 26.1 на хиляда.