
Според нея обаче България психологически е готова за пълноправно членство и всички шансове са на наша страна.
Кунева сподели, че в частен разговор Гюнтер Ферхойген е признал, че доста от сегашните страни членки не биха били в състояние да покрият всички критерии и изисквания, с които България се е справила успешно.
Министърът акцентира на необходимостта от балансиране на общите политики на ЕС и националните конюнктурни интереси.
Тя даде за пример Португалия, която след включването в общността е ликвидирала безработицата, но в момента изпитва затруднения в сферата на високите технологии и образованието, за разлика от Ирлaндия, която е избрала други приоритети.
Общността не е безпроблемна, но е най-доброто около нас, заяви Кунева и подчерта, че в момента ЕС е един социален и солидарен съюз, което се припокрива със задачите пред България.
Икономическият и социален съвет стана първата структура на гражданското общество, а и национална институция въобще, която прие декларация, противопоставяща се на инсинуациите за готовността на страната ни за пълноправно членство в ЕС през 2007 г.
Съветът настоява подобни документи да бъдат приети и от други държавни и неправителствени организации. Според неговия председател Лалко Дудевски еднакво притеснителни са и еврооптимизмът, и евроскептизицмът.
Оптималният вариант е еврореализмът, който може да се постигне само в откровен и честен диалог със структурите на гражданското общество