Съдът на Европейския съюз (СЕС) глоби България заради забавеното транспониране на две директиви, свързани с авторското право. Наложената на страната санкция е в размер на €2 млн., по 1 млн. евро за всяка от директивите. Това предаде правният портал Lex.bg.
Става дума за Директивата относно авторското право и сродните му права в цифровия единен пазар и Директивата относно авторското право и сродните му права, приложима за някои онлайн предавания. Срокът за транспонирането им в националното ни законодателство изтече на 7 юни 2021 г.
Те имат за цел да модернизират правилата за авторското право, за да могат потребителите и творците да се възползват максимално от цифровия свят. Двете директиви защитават носителите на права от различни сектори, като стимулират по-широкото създаване и разпространение на висококачествено съдържание. Те осигуряват по-голям избор на съдържание за потребителите чрез намаляване на транзакционните разходи и улесняване на разпространението на радио- и телевизионни програми в целия ЕС.
През юли 2021 г., Европейската Комисията изпрати на България официално уведомително писмо, с което ѝ напомня, че срокът за транспониране е изтекъл. След приключването на писмените фази пред съда, комисията е уведомена, че България е приела промени на Закона за авторското право и сродните му права, които са влезли в сила на 1 декември 2023 г.
Това е причината ЕК да оттегли искането си съдът да наложи на България периодична санкция, а сочи, че вече иска тя да бъде осъдена на еднократна глоба. Пред СЕС държавата ни посочва, че е била в абсолютна обективна невъзможност да транспонира директивите в определения срок по две причини - политическата криза, довела до съставянето на четири последователни правителства и предсрочното разпускане на четири състава на Народното събрание между април 2021 г. и февруари 2023 г. и пандемията от COVID-19.
СЕС отхвърля довода за политическата нестабилност. Съдът отбелязва, че положения или практики, съществуващи във вътрешния правен ред на държава членка, не могат да са оправдание за неспазването на задълженията и сроковете, произтичащи от директивите на съюза, нито за късното или непълното транспониране на тези директиви. Що се отнася до пандемията СЕС изтъква, че тя е засегнала целия ЕС и ако се приемаше за пречка за транспониране на директивите, срокът за това е щял да бъде удължен.
В писмената си защита България изтъква, че част от изискванията на Директивата относно авторското право и сродните му права, приложима за някои онлайн предавания вече се прилагат у нас чрез действащото законодателство, в сила преди крайния срок за транспониране. Но те са разпръснати в различни актове и не съдържат изрично посочване на тази директива, което е задължителен елемент.