През последните десет години от България бягаха главно компютърни експерти, докато сега напускат лекари и квалифициран медицински персонал - тази суха статистика не дава обаче представа за цялата драма на България. - констатира Дойче веле.
Колко лекари напускат България годишно не е съвсем ясно. Но според статистики на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие /ОИСР/ на първите места в класацията по емиграция от България са лекари и добре квалифициран медицински персонал. Отворените граници на трудовия пазар кара някои в Германия да плашат с приток на необразовани бедняци от България и Румъния. Онова, което те тактично премълчават е, че от двете страни идват основно висококвалифицирани специалисти, които после липсват на родните си страни.
Заради 20 пъти по-високите заплати в Западна Европа, България и Румъния изпитват трудности да задържат своите лекари у дома, пише австрийският вестник "Ди пресе". Изданието прогнозира, че ако не се вдигнат заплатите на лекарите, а с това и вноските за здравно осигуряване, специалистите едва ли ще могат да бъдат задържани в страната.
Проблемът на България и Румъния с емиграцията обаче не е от вчера - тя е неразделна част от ежедневието в двете страни още от падането на комунизма. От 90-те години на миналия век 1 милион българи и 3 милиона румънци са напуснали родните си страни в търсене на по-добри условия за работа и живот в чужбина. Голямата част от тях не са необразовани хора, сезонни или строителни работници, а тъкмо квалифицирани кадри, които двете страни губят безвъзвратно в полза на по-богатия Запад. Изтичането на мозъци им създава сериозен проблем.
От студентската скамейка - към Западна Европа
А "мозъци" в България има достатъчно. С медали се завърнаха учениците от Математическата гимназия в София в началото на новата година от Олимпиада за млади таланти в Индонезия. Но колко от тези талантливи деца наистина ще започнат работа в българските фирми и институти, не е сигурно. "Двама от всеки трима научни сътрудници в Математическия институт към Техническия университет в София са напуснали България през последните 15 години", оплаква се проф. Михаил Константинов, който казва, че премахването на последните препятствия сега ще улесни този процес допълнително.
Активната част от българската интелигенция отдавна живее на Запад, продължава австрийският "Ди пресе". Но не са само парите, които карат много българи да напускат страната: "Други важни причини са липсата на стабилна среда, разпадът на обществото и цялостната атмосфера", казва пред изданието 31-годишният Антон, който работи в банка. Той признава, че със съпругата си често обсъждат възможността да се преместят в Лондон. Има и такива, които след известен престой в чужбина се завръщат в родината. Не обаче и сред лекарското съсловие, констатира "Ди пресе".
На причините за бягството на медиците се спира и списание "Шпигел". То посочва че бягат предимно младите и мотивирани лекари. В Германия те започват да печелят пари още преди да е приключила специализацията им, докато в България те често трябва да си плащат за това допълнително обучение. Лошите условия на труд са другата причина, която ги кара да търсят късмета си в чужбина. "Нямам прекалено високи изисквания, но би било добре ако не се налага да работим с изпочупена апаратура или в помещения, чийто стени се лющят. А най-добре ще бъде, ако при назначенията се гледа не кой какви връзки има, а професионалната квалификация и качествата на кандидата", казва пред списанието Петя Мутафчиева, която от 26 години работи като хирург в една софийска клиника.
Малко пари, катастрофални условия
Средната заплата на лекарите в България е към 500 евро, пише на свой ред "Франкфуртер алгемайне цайтунг" (ФАЦ). Има обаче заплати и по 350 евро. Някои здравни заведения се опитват да задържат медицинския си персонал с по-високо заплащане. Във Варна, например, една клиника неотдавна вдигна заплатите на лекарите двойно, посочва изданието.
Въпреки това 78% от българските лекари мислят да емигрират, показват актуални социологически проучвания. Наскоро Националният статистически институт пък отчете, че в шестмилионна България са останали само 80 специалисти по патоанатомия. При това половината от тях предстои да излязат в пенсия. Все повече млади лекари заминават направо след следването си за чужбина, оплака се напоследък пред "Ню Йорк Таймс" неврохирургът Марин Маринов, декан на Медицинския Университет в София: "Обучаваме ги шест години, инвестираме пари и интелект, за да направим от тях добре лекари, и после те изчезват."
Ганчо
на 13.01.2014 в 12:15:16 #12Защо ми истрихте поста.Какво не ви се хареса.? Този,който има длъжност да трие постовете има кой да го лекува.Какво става с хората в отдалечените райони? Какво става с хилядите безработни,Стари хора с малки доходи.? Не ни предстои.Ние сме в национална катастрофа. Смъртноста ще се увеличи драматично.Детската смъртност също.Епидемий ще се развият. Ние не сме концлагер! Лекарите завършили у нас са длъжни да останат поне 5 години в страната.Това трябва да е със закон.Образованието им е 100%субсидирано.Това което плащат е абсолютно символично. Докато в парламента си бият шамари,"кой да води бащината чета",народа умира в мизеряи болести.! Сега пак ми истрййте постинга.
Baj Ivan
на 13.01.2014 в 10:41:32 #11Висококвалифицирани специалисти и ще липсват още по-вече. Но пък висококвалифицираните "политици" са в излишък.
bah
на 13.01.2014 в 08:07:23 #10Осигурените от частни компании са винаги излъгани а осигуровките им източвани
bah
на 13.01.2014 в 08:03:30 #9Болниците трябва да са държавни а кабинетите частни.През последните години милиони американци се отказаха от здравни усигоровки заради частните акули,които превърнаха здравеопазването в бизнес и измама
velikiat
на 13.01.2014 в 07:31:34 #8медицината е изкуство и призвани са малцина, трябва да придобиеш огромен интелектуален потенциал, за да си творец, нравственост за да си човек, човещина за да се раздадеш, да имаш най прости вкусове за да се задоволяваш само с най доброто
Cortezitto
на 13.01.2014 в 01:16:54 #7Велики, гълъб пращам, той се връща, гръб недей обръща, където ти пасеш, аз натам стремеж, прати ми нули-единици, заедно да срещнем бели птици
velikiat
на 12.01.2014 в 22:25:12 #6не ми е известна медицина която работи с лимити по света, подобно каса на която парите и за здраве да артисват и тлъсти премии да образуват, обратното е, германия напримерно всяка година касата дотира в края, и ако ви кажа че от всички разходи за здраве мизерния процент, трохи, са заплатите, и цената на труда ..... уви държавата българия е успешно разрушена, с невъзможност да се възстанови човешкия и интелектуален ресурс
dachi
на 12.01.2014 в 22:06:43 #5Stealthblade | 12.01.2014 21:29 ---------------------------------------------------------- Много точен коментар.Мога само да добавя,че като от общия брой регистрирани лекарски дипломи се извадят непрактикуващите(пенсионери,чиновници в МЗ и здравната каса,РЗИ и др.) ще излезе,че в БГ броят на лекарите е на едно средневропейско ниво.Средна възраст 55 г.
velikiat
на 12.01.2014 в 22:02:33 #4здравеопазване е държавна дейност и няма как да е частно, държавата ще е частна, а не на мафията както сега, и ща не ща трябва да разкажа за боклуциге дс, до всеки талантлив лекар прикрепяха агент да пречи, нейсе, те винаги побеждават, нещастниците
halo
на 12.01.2014 в 21:32:41 #31.F22 | 12.01.2014 21:14 Искрено се надявам това да стане, защото тогава червените пенсионери НАЙ-ПОСЛЕ ще умрат, БСП ще изгуби електората си и България ще тръгне напред. -------------------------------------------------------------------------------------------- Спокойно, не само техния електорат ще се топи бързо. Я помисли, като няма силна медицина, ще има и икономии от това, че майките-зайкини от етноса ще се намалят като количество. Да не говорим за популацията на ДПС.... Е, ние, по-младите, ще спаднем малко покрай тях, но това е част от процеса.
Stealthblade
на 12.01.2014 в 21:29:06 #2Не съм съгласен. Здравеопазването, като всяка друга услуга е част от икономиката и пазара на всяка страна. В момента в България ситуацията е следната - повечето здравни заведения са държавни - България е на първо място по лекари на глава от населението - заплатите им са от порядъка на 500-700 лв Рано или късно количествата ще станат толкова малко, че реално системата няма да може да функционира и правителството ще се види принудено да действа. Вариантите са два: или частно осигуряване и частно здравеопазване или повишаване на здравните осигуровки и данъците както и премахване на тавана на осигуряване. Най-вероятно няма да се случи никое, което ще доведе до масово затваряне на болници поради липса на кадри, които или ще са заминали на запад или ще са в частни клиники. И така малко по малко и много по-болезнено здравеопазването пак ще стане частно както и трябва да си бъде. Разликата е само в това колко време ще се влачи процеса.
качамака
на 12.01.2014 в 21:15:59 #1Ще остане ли България без лекари? .................................................. Да...Ще остане...Вие сега ли се сетихте да питате,когато коня е опущен...Защо не питахте 23 години,а се сетихте накрая когато всичко е заминало...