София е сред 50-те града в Европа, изправени пред висок риск от недостиг на вода до 2050 г. Това сочи нов анализ на WWF.
Според изследването 17% от хората на Стария континент, както и 13% от неговия БВП могат да бъдат изправени пред високи до екстремни рискове от недостиг на вода до средата на века.
Авторите на изследването предупреждават, че това може да се предотврати само ако правителствата и бизнесът предприемат спешни действия за повишаване устойчивостта на икономиките чрез природно-базирани решения.
Днес реките в Европа стават жертва на горещината. Четири от най-важните артерии на континента - Дунав, По, Рейн и Висла - са изправени пред рекордно ниски нива, застрашаващи бизнеса, индустрията, селското стопанство и дори доставките на питейна вода за местните общности.
Новият анализ на WWF показва, че през следващите години Европа ще бъде още по-податлива на суши и недостиг на вода.
Той обхваща целия континент, но подчертава страните, които вероятно ще бъдат изправени пред най-големите рискове до 2050 г. Сред тях е Гърция, 82% от населението и голяма част от БВП на която може да идват от райони с висок или екстремен риск. Същевременно ¾ от населението и БВП на Испания може да се окажат изправени пред висок риск, докато градовете в басейна на река Гуадалкивир (като Севиля, Мурсия, Гранада и Кордоба) се очаква да бъдат най-потърпевши от недостиг на вода до средата на века.
Според изследването в групата с най-застрашените европейски градове попада и София. Дори и при най-оптимистичния сценарий в средносрочен и дългосрочен план столицата ни ще се намира пред по-голям риск от недостиг на вода от градове като Рим, Неапол и Тулуза.
На сериозен риск са изложени още и десетки градове, сред които Ереван, Тбилиси, Мадрид, Малага, Валенсия, Лисабон, Атина, Солун, Бирмингам, Букурещ, Москва, Донецк, Палермо, Болоня, Флоренция, Бари, Баку, Антверпен и Брюксел.
От WWF отбелязват, че здравите реки са от ключово значение за успешно адаптиране към негативните ефекти от климатичните промени. 60% от европейските реки днес обаче не са здрави въпреки правното задължение на Рамковата директива за водите на ЕС, чиято цел е да защитава и възстановява сладководните басейни и да гарантира, че ще бъдат приведени в добро състояние до 2027 г.
Водните рискове отдавна се считат за един от най-сериозните, пред които е изправен бизнесът. От десетилетия те се нареждат в топ 5 на глобалните рискове на Световния икономически форум, заплашвайки с големи загуби както сектора на производството, така и местните общности.
ivan-koichev
на 30.08.2022 в 15:48:34 #3Не сещам за нито една причина поради която София трябва да остане столица на България.
graff-laskaris
на 30.08.2022 в 13:05:05 #2Щов външни фирми управляват водата значи информацията няма как да е обективна.
no-noi
на 30.08.2022 в 11:24:42 #1Важно то е че софииска вода е частна и освен да назначава комисионна друга деиност не извършва всичко е външни фирми