1800 сигнала за корупция в държавната и общинската администрация са били разследвани от органите на реда за периода от септември миналата година до сега. Това съобщи секретарят на Комисията за координиране на работата по борбата срещу корупцията към Министерския съвет Константин Пеликарски.

Около 200 от тях са завършили с обвинителен акт. Уволнените чиновници са повече от 200, уточни той. Рекордьор сред министерствата в това отношение е вътрешното ведомство, в което са извършени 700 проверки за корупция. В Министерството на регионалното развитие и благоустройството при 42 сигнала са констатирани 7 нарушения. Пеликарски не можа да посочи точния брой на санкционираните.

В комисията са постъпили общо 102 сигнала, от които 7 вече са в прокуратурата, подчерта той и уточни, че комисията няма разследващи функции. По думите му тя се занимава преди всичко с превенция на корупцията. За целта се работи с неправителствения сектор, като се предвижда въвеждане на обучение в училищата и университети за борба с този род престъпления.

Има идея всички държавни служители от догодина да преминават специално обучение по професионална етика. "Ако всички престанат да дават пари, просто подкупи няма да има", заяви Пеликарски.

Във връзка с изнесените от миналата седмица данни от изследването на "Прозрачност без граници", че България по отношение на корупционните нагласи вече е на 54 място той заяви, че това се дължи на факта, че в изследването са включени нови 30 страни. Пеликарски беше категоричен че не трябва да се правят изводи за драстично увеличение нивото на корупцията у нас.

Бриго Аспарухов все още не е назначен, съобщи говорителят на правителството Димитър Цонев. В отговор на въпрос той заяви, че не е обявяван отказ за назначаването му.