Запазването на финансовата стабилност остава водещ приоритет в антикризисната политика на българските институции.

Това заяви премиерът Сергей Станишев при откриването на  форум "Развитието на България в условията на глобалната финансова и икономическа криза".

Със сигурност оптимистичните прогнози няма да решат проблемите, с които се сблъскват бизнесът и хората в ежедневието, отбеляза Станишев.

Той подчерта, че пред България стоят няколко допълнителни предизвикателства - борбата с корупцията, създаването на повече ефективност в работата на съдебната система, ефективното усвояване на еврофондовете.

Иде ли втора газова криза?
Станишев - трябва да се внимава в публичното говорене
                       Още...

По думите му необходимо е да се вземат мерки за гъвкавост на пазара на труда, налагането на европейските правила за добро управление, ограничаване на корупцията, въвеждане на европейските стандарти.

Притеснения за валутния борд изказа управителят на БНБ Иван Искров и предупреди че ако бъде променен режимът на валутен борд това ще доведе до много тежки последици.
В момента се отправят такива предложения, както от някои неправителствени организации, така и от някои депутати, посочи Искров.

„Не е луд този, който яде баницата, а който му я дава, припомни Искров и подчерта, че не е виновен този депутат, който предлага нещо а тези които му го гласуват със 121 гласа.

Шефът на БНБ заяви категорично, че каквито и промени да настъпят в икономиката, те ще бъдат в рамките на сегашния монетарен режим - валутния борд и валутния курс, какъвто е към момента.

„Бордът функционира и ще продължи да функционира, хората трябва да бъдат спокойни и да знаят, че има политически консенсус по този въпрос, заяви Искров.

Премиерът Сергей Станишев добави, че българското правителство винаги ясно е заявявало, че валутният борд и фиксираният курс ще продължат до влизането на страната в еврозоната.

Той, както и шефът на БНБ защитиха и политиката на поддържане на бюджетен излишък.

Те изразиха единодушие, че няма да бъдат правени експерименти с икономиката.

Без финансова стабилност не може да има никаква друга стабилност, подчерта Искров.

Думата излишък се превърна в неприлична дума в българския политически жаргон, но това се оказа основната котва за стабилността, изтъкна Станишев и добави, че би било твърде голям риск да се похарчи резервът, за да се помогне на икономиката.

Той посочи поддържането на бюджетен излишък и високи валутни резерви като приоритетни политики по противодействие на кризата.

Поддържането на висок фискален резерв е сред набелязаните мерки за стабилността на банковата система през 2009 година.