В официално изявление от "Дондуков" 1 заявиха, че правителството не е отнело нито едно от правомощията на ЦИК

Паси: Да не превръщаме българите в чужбина в жертви на евтин популизъм

Интегралната бюлетина е готова, но 13 часа след изтичане на законовия срок за нейното приемане и след спирането на часовника, ЦИК не може да се събере на заседание.
Препъни-камъкът се оказа постановление №92 на Министерски съвет.

15 члена на комисията, сред които тримата заместник-председатели и секретарят й, обявиха днес на специална пресконференция, че с този акт правителството изземва функции на ЦИК.

Безпокойство у тях буди, че министърът на външните работи е овластен еднолично да се разпорежда със секциите в чужбина, като на 18 май за това са му отпуснати 1 милион лева, а само една нощ по-късно средствата за МВнР нарастват двойно.

Правителството пък се натоварва с разяснителната кампания за изборите и си гласува 4 милиона лева за целта, като в същото време ЦИК вече е изготвила рекламния клип само за 30 000 лева. За първи път тази година с новия избирателен закон комисията бе натоварена със задачата да провежда разяснителна кампания.
С постановлението си кабинетът на Симеон Сакскобургготски е намалил наполовина парите за националното радио и телевизия.

Секретарят на комисията Сабрие Сапунджиева обяви, че има нещо много обезпокоително във факта, че в изборния ден изпълнителната власт ще има достъп до всички избирателни секции и ще знае не само колко души са гласували, но и имената им, тъй като инициираната от управляващите томбола е поименна.

Казусът, който спъва работата на ЦИК и приемането на интегралната бюлетина е, че в момента, в който бъде свикано заседание, 15-те ще поискат да се гласува решение на комисията с настояване за преразглеждане на постановление на МС №92/20.05.05. Председателят на ЦИК обаче, и 10-те члена от квотата на НДСВ се стремят да не допуснат това, като именно затова днес още не е свикано заседание на ЦИК.

Ситуацията изглежда патова, тъй като комисията по закон взима решения с две трети от гласовете, а нито една от фракциите не може да събере такова мнозинство.

Групата на НДСВ в ЦИК вече е успяла да осуети решение за изпращане на писмо до министър-председателя и друго, с искане за отмяна на постановлението.

Оставащите ходове на 15-те са да се поиска среща с президента, каза заместник-председателят на ЦИК Александър Петров и това най-вероятно ще се случи веднага след завръщането на Първанов от Либия.

Петров обяви, че срещу постановлението вече е внесена една жалба във ВАС. Възражението е от коалиция ОДС.
Заместник-председателят на ЦИК също така смята, че като потърпевша страна от правителствения акт комисията трябва да сезира висшите магистрати.

Троянов Междувременно малко след горецитирания брифинг, членовете на ЦИК се събраха на заседание.
Другият говорител на комисията Бисер Троянов съобщи, че искането на 15-те члена за среща с президента не е коментирано.

По думите на Троянов вече четвърти ден ЦИК се мъчи да доведе нещата до финал - да гласува техническите параметри на бюлетината - под постоянните обструкции, създавани от определени нейни членове.

Станахме заложници на това - непременно да изразим някакво отношение към постановление №92 на Министерски съвет и след като изразим определено негативно отношение, това да е обвързано с приемането на бюлетината, подчерта Троянов.

Той посочи, че определянето на бюлетината е правомощие на ЦИК и тя не може да се оттегли от тези свои правомощия и да нарушава закона, като призова комисията да не бъде използвана като политическа маша в услуга на определени политически сили.

Не мога да прогнозирам дали изборите ще бъдат отложени, заяви още Троянов.
Като член на ЦИК за мен е недопустимо един изборен орган да бъде против повишаване на избирателната активност, подчерта той.

Ако ВАС спре постановлението на МС, няма да може да се извършва дейността по провеждането на изборите, тъй като в него се регламентира по пера материално-техническото обезпечаване на изборите и няма да може да се отпуснат определени пари, коментира Троянов.
Той обаче посочи, че в този случая ВАС не е длъжен да се произнася в 3-дневен срок, както е за останалите решения на ЦИК.