Устройство за ултравиолетово пречистване на вода беше създадено през 2008 г. в Централната лаборатория по приложна физика към БАН в Пловдив, което предстои да бъде патентовано.

Това съобщи председателят на БАН акад. Никола Съботинов, представяйки значимите научни постижения на учените от БАН през изминалата година, предаде Plovdiv 24.com.

Според академика устройството ще се прилага в гражданската защита след преживяни природни бедствия, при проблеми с чистотата на водата в армията, при изпълнението на мисии и експедиции.
Устройството е разработено от учените Румен Каканаков, Иван Касамаков и Стоил Захариев.

Сред значимите постижения на БАН е и уеб-базирана база данни на всички елементи на апаратурата за експеримента на века за "Големия взрив" в ЦЕРН, Швейцария.

В този мащабен експеримент, целящ да разкрие създаването на Вселената, участват около 30 учени от Института по ядрена енергетика и ядрени изследвания и от Централната лаборатория по мехатроника и приборостроене при БАН, каза акад. Съботинов.

Той отбеляза, че уеб-базираната база данни ще събира информация за историята на елементите на апаратурата - от тяхното позициониране, експлоатация, до приключването на експеримента.

Поради огромния брой елементи тази база данни ще дава ценна информация, която ще подпомага ремонтните дейности и ще осигурява данни за нивото на радиационно облъчване.

През годината отново Румен Каканаков от Централната лаборатория по приложна физика в Пловдив е работил върху патент за енергоспестяващо светодиодно осветление.