Експертите от Европейския център за транспортни политики искат видеорегистраторите да станат задължителни. Според тях това ще помогне за изготвянето на точни автотехнически експертизи за произшествията. Това от друга страна би могло да подпомогне обозначаването на опасни отсечки от пътната мрежа и да насочи в правилна посока усилията за коригиране на инфраструктурата с оглед превенцията на риска.
Припомняме на 22 март трима души загинаха при катастрофа между тир и пътнически автобус.
Европейският център за транспортни политики алармира още през май миналата година, пак след инциденти с тирове, за нуждата да се разгледа въпросът за създаването на единна методика и правила за провеждане на техническо заснемане и измерване при огледа на местопроизшествието и при изготвянето на автотехническите експертизи.
А на 20 март Европейски център за транспортни политики заедно с други организации и сдружения организираха онлайн дискусия по въпросите за пътната безопасност. На нея те се обърнаха и изслушаха какви ангажименти поемат кандидатите за 45-то Народно събрание, за да се намалят броят на катастрофите и броят на загинали по пътищата българи.
NaskoZashtoto
на 24.03.2021 в 14:37:56 #1Идеята за единна методика и правила за оглед и заснемане на произшествията е добра, но ще срещне сериозен отпор от пътната полиция, гласно - защото те си имат свои правила (вътрешни и на практика не подлежащи на контрол) и негласно (което е още по-съществено), защото "ще утежни работата", а това на практика ще обезсмисли създаването на такива публични правила, защото именно пътната полиция ще трябва да ги прилага. Колкото до вещите лица, ограничаването на тяхната дейност с единни правила създава опасност от ограничаване на експертите при прилагане на разнообразни научни методи, съпоставяне на резултатите и достигане в максималната възможна степен на яснота какво точно и как се е случило. Вместо това ще се наложи една формална "истина" за събитията, която е възможно да е твърде изкривена. Колкото до видеорегистраторите, те може да са препоръчителни, но не бива да стават задължителни.