54% от българските младежи се напиват поне веднъж месечно.

Тези данни бяха оповестени на финалната конференция по проект „10 Д през нощта", която се проведе в Торино.

На нея сдружение „Отворена Младеж" представи опита от работата си по проекта в България, който беше събран по време на миналогодишните абитуриентски балове във Видин, Русе, Велико Търново, Габрово, Сливен и Бургас.

Изследването обхвана общо 5000 младежи от България, Италия, Белгия, Холандия, Полша и Испания в рамките на двегодишния проект, подкрепен от Изпълнителната агенция за здраве и потребители на Европейския съюз.

От данните става още ясно, че 14% от българските младежи са шофирали под влияние на алкохол през месеца, предшестващ изследването. 635 от участвалите в проучването, излизат вечер с ясното съзнание да пият. Други 12% решават на място.

Интересно е сравнението на навиците на младите хора в България с употребата на алкохол и психоактивни вещества и последващо шофиране с тези на европейските им връстници. Като цяло изводите са положителни за страната ни.

Въпреки че редовната употреба на алкохол е близка до средната за изследването величина (+4%), то желанието за шофиране е далеч под нея (-30%).
Използването на психоактивни вещества е с 45% по ниско от средното, а шофирането след тяхна употреба - три пъти по малко.

Българите са били арестувани два пъти по-рядко за шофиране в нетрезво състояние, сочат още данните. За сметка на това обаче катастрофите в нетрезво състояние са само с 25% по-малко.

От изследването става още ясно, че количеството на употребения алкохол води до минимална промяна в реакциите при шофиране при мъжете. Докато при жените е точно обратното. Рязко се повишава способността да се реагира при намаление на концентрацията на алкохол в кръвта и рязко се влошава при увеличение.