Ядрената енергия ще остане доминиращият източник за производство на електроенергия в България до 2030 г., отчитайки 14,1TWh, въпреки плановете на правителството да я замени с капацитет за възобновяема енергия, съобщава компанията за анализ на данни GlobalData.
Паван Вякаранам, ръководител в компанията коментира, че "в момента пазарът на електроенергия в България е в преход, като правителството бавно намалява капацитета си за въглища, за да го замени с капацитет за възобновяема енергия. По време на тази смяна правителството планира да разчита на производството на ядрена енергия, за да отговори на голямото търсене на електроенергия. През 2020 г. производството на ядрена енергия е 15,9 TWh, което прави нейния дял 44% в общото производство на електроенергия в страната и се очаква да остане над 40% до 2030 г."
Българското правителство си сътрудничи със САЩ и Русия за разработването на нова централа за производство на ядрена енергия. Към 2020 г. страната има само една атомна електроцентрала - АЕЦ Козлодуй (АЕЦ), която разполага с шест блока. След извеждането от експлоатация на блок 1 и 2 на АЕЦ "Козлодуй" през 2002 г. и блок 3 и 4 през 2006 г. цялата ядрена енергия се генерира чрез блокове 5 и 6.
През януари 2021 г. българският кабинет одобри планове за изграждането на седми блок в атомната електроцентрала в Козлодуй, използвайки оборудване, доставено от Русия, закупено за проекта в Белене. Графикът за този проект обаче все още е несигурен поради финансови ограничения.
"През последните години България е предприела множество стъпки към развитието на ядрената енергетика, включително присъединяването си към Агенцията за ядрена енергия (NEA) през януари 2021 г. Освен това АЕЦ "Козлодуй" подписа меморандум за разбирателство (MoU) с базираната в САЩ NuScale Power за внедряване на технологията за малки модулни реактори (SMR) на NuScale. Ясно е, че ядрената енергия ще остане доминиращ източник на производство на енергия в България до 2030 г., въпреки плановете на правителството да премине към възобновяема енергия."