Гръцката Пиреос банк иска да продаде клоновете си в Румъния, България и Сърбия.
Причината, е че банката трябва да се отърве до края на годината от лоши кредити на стойност четири милиарда евро, заяви в интервю за Блумбърг новият генерален директор на банката Христос Мегалу, цитирано от БТА.
"Има решение на мениджмънта за ускоряване на прилагането на плана за преструктуриране, за да бъде върната държавната помощ възможно най-скоро", посочи Мегалу, който пое ръководството на банката през март.
Банка Пиреос е получила 2,72 милиарда евро държавно финансиране от ноември 2015 г., а гръцкият спасителен фонд притежава над една четвърт от банката. Банката е на път да намали лошите заеми до 19,1 милиарда евро в края на годината от 23 милиарда евро в края на март, посочи Мегалу.
Пиреос вече продаде лоши заеми на стойност половин милиард евро в Румъния, България и Сърбия през последните 18 месеца. Кредитната институция също така получи 3 милиона евро от продажбата на 29 имота на онлайн търг.
Новото ръководство на институцията вече е създало отдел, който ще се занимава с продажбата на нежеланите активи. Банката иска да се отърве от клоновете си на Балканите и акциите си в компанията за морски транспорт Хеленик Сийуейз и две гръцки рибни стопанства.
"Нашата основна цел е да намалим нашата екпозиция в небазисните гръцки банкови холдинги и в международните банкови филиали в Румъния, България и Сърбия", посочи генералният директор на Пиреос. "Ако успеем да направим това, без капиталът ни да пострада, ефектът върху баланса ще бъде положителен", допълни той.
За плановете на най-голямата по активи банка в Гърция се заговори още миналия месец, когато от местното издание Ekatimerini съобщиха, че ръководството й обмисля да продаде бизнеса си на Балканите с цел да намали портфолиото си от лоши кредити. Тогава тази информация беше потвърдена от представители на финансовата институция.
Тези планове засягат дъщерните дружества в България, Румъния, Сърбия, Албания и Украйна, като част от стратегията на "Пиреос банк" Agenda 2020 за намаляване на чуждестранните й експозиции.
Действията на финансовата институция са част от изискването за изготвяне на програми за преструктуриране на финансовия сектор в Гърция според споразумението по втората спасителна програма за Атина от 2012 година.
Според тях Националната банка на Гърция и Piraeus трябваше да продадат всички свои дъщерни компании, а Alpha Bank и Eurobank да оставят бизнеса си само в две държави.