Българите в чужбина загърбват България. Това е изводът, който се налага, след като Външно министерство съобщи, че едва 37 хиляди нашенци зад граница искат да гласуват на предстоящите избори.
Дори на фона на официално отчетените от националната статистика 500 хиляди наши сънародници, които са напуснали страната по време на „прехода", тази бройка изглежда пренебрежимо малка.
Съвсем незначителна обаче тя става на фона на реалния брой на българите, напуснали страната ни през последните 22 години. За всички познавачи на проблема това са около 1,5 милиона български граждани.
Разликата между „данните" на НСИ от преброяването през пролетта и тези, сочени от експертите идва от онези фантомни 1 милион българи, от които никоя власт не събра сили да се откаже. Тъй като именно те са "гласовете", с помощта на които се печелят изборите у нас повече от две десетилетия.
И това едва ли ще се промени, колкото и призиви да отправят решилите се да проговорят изборни технолози.
Че българите в чужбина съвсем са се дезинтересирали от ставащото в България и от това кой ще определя съдбата й, говори и географията на избирателните секции, които все пак ще бъдат разкрити за вота.
Най-много избирателни секции за президентския вот в чужбина ще бъдат разкрити в Турция - 24. Следват Испания с 23 и САЩ с 14 секции.
Седем ще бъдат избирателните секции в Молдова, 5 в Кипър, 4 във Франция, по 3 секции ще има в Сърбия, Германия, Великобритания, Канада, Швейцария, по 2 в Афганистан, Белгия, Гърция, Италия, Македония, Русия, Украйна.
В общо 58 страни извън България ще се гласува на президентския вот. Гласуването в Монреал, Канада, както и в сръбските Димитровград и Босилеград ще става с разрешение от приемащата държава.
На това разпределение на избирателните секции засега реагираха единствено имащите право на глас в югоизточната ни съседка.
Дружеството на изселниците от България в Турция - „Бултюрк", изпрати писмо до Централната избирателна комисия (ЦИК) с искане за разрешение за откриване на допълнителни изборни секции на 18 адреса в Истанбул, където да има 45 урни.
В писмото си изселническата организация се аргументира, че Истанбул е метрополис, където движението на гласоподавателите ще бъде много трудно. При ограничени изборни урни, почти е невъзможно да гласуват всички желаещи, защото се очакват да гласуват близо 50 хиляди, твърдят настояващите.
В писмото, изпратено до ЦИК и подписано от председателя на „Бултюрк" Рафет Улутюрк, се уведомява, че организацията е подготвила 18 училища, където ще могат да се поставят урните. От „Бултюрк" напомнят, че са готови да окажат съдействие при организацията и провеждането на изборите в Истанбул.
За следящите внимателно процесите сред българските изселници в Турция една такава реакция не е изненадваща. Защото, колкото и да се опитва Касим Дал през последните две години и особено сега - в навечерието на изборите - да подкопае влиянието на Ахмед Доган сред изселниците, ефектът не е търсеният.
Независимо, че в немалка степен е компрометиран в очите на 350-те хиляди български турци, имащи право да гласуват в Турция, Сокола все пак демонстрира, че запазва силни позиции сред структурите им. И писмото на „Бултюрк" е потвърждение точно за това.
Пък и едва ли някой може сериозно да си мисли, че бутиковата Единна народна партия на Мария Капон, към която се присъединиха в последния момент Дал и Корман Исмаилов с привържениците си, може толкова лесно и толкова бързо да измести ДПС от „сърцата" на гражданите на Турция, притежаващи и наш паспорт.
За това е нужно време и още много усилия, и най-ранната дата, на която Касим Дал би могъл да бере плодовете на своя труд ще е тази на следващите редовни парламентарни избори. Ако, разбира се, националноубийствената политика на ГЕРБ не предизвика предсрочен вот или други катаклизми.
Но, ако оставим настрани дирижираните както от ДПС, така и от самата Турция „реакции" на българските изселници, то тишината сред българските общности в Европа и Америка си има едно общо обяснение. И то се крие в съвременното глобализирано информационно общество, което ни обгръща.
Вече не е нужно непременно да живееш в България и да получаваш информация за това, което става, на място, за да разбереш, че в страната ни за пореден път се разиграва фарса - „спасителите" стават по-големи грабители от предшествениците си. Може да се отвратиш от метаморфозата и при адрес на местоживеене в Париж, Лондон, Чикаго или Торонто. И да загърбиш родината си! Като не гласуваш...
Разбира се, българите във всяка една от оформилите се големи наши общности в чужбина след 1989 г. си имат и свои специфични причини да не отидат да гласуват на 23 октомври. И те се определят най-вече от политиката на страната, която ги е подслонила и с която те свързват бъдещето си, а и това на децата си!
Предвидените 23 избирателни секции в Испания, например, са крайно недостатъчни, за да бъдат обхванати всички българи живещи на територията на кралството. По официални данни те са 150 хиляди, но реално са поне двойно повече.
Едва ли в условията на 20-процентна безработица в страната някой здравомислещ нашенец би протестирал, че официален Мадрид не е дал разрешение за откриване на още секции, които ще му позволят по-лесно да упражни правото си на глас.
Защото това би означавало сам да се набие между шамарите. Испанското правителство и без това се опитва да се отърве от неканените си „гости" от България и Румъния, а и да спре притока на нови. Доказателство за това е удължаването с още две години на срока за недопускане на българи и румънци да работят в Испания.
Още по-драстичен е примерът с предвидените 14 секции, в които ще могат да гласуват нашите сънародници в „страната на неограничените възможности". И тук съотношението между реално пребиваващи и официално признати българи е същото, както в Испания - над 350 хиляди срещу половината от тях „регистрирани".
Проблемът с възможността да упражнят вота си за нашите сънародници в САЩ обаче е значително по-голям, отколкото в иберийската държава. Не само, защото броят на избирателните места е с 9 по-малък, но и поради значително по-големите разстояния, които те трябва да преодолеят, ако решат да гласуват.
Но на достатъчно прагматичните, за да изберат за своя втора родина Америка нашенци и през ум не им минава да надигат глас. Фактът, че властите във Вашингтон регистрират само половината от тях (и то под най-различен статут!) им е предостатъчен, за да осъзнаят, че от тях се очаква по-бързо да се асимилират, а не да се обособяват в разни „общности". Пък и да гласуват, как ще й помогнат на България?!
Своите „съображения" да не се афишират прекомерно като българи си имат и нашенците в Гърция (250 хиляди), Германия (150 хиляди), Австрия (75 хиляди), Великобритания (70 хиляди) и в редица други европейски държави.
С различни чувства подхождат към гласуването и тези, притежаващи БГ паспорт от историческата българска диаспора. Изразители на двете крайности са „съгражданите" ни родени и живеещи в Македония и Молдова.
„Рекордьори" по ниска изборна заинтересованост са „македонците", които иначе са се сдобили с повече от половината президентски укази за даване на българско гражданство на етнически българи след 10 ноември - 40 хиляди.
Въпреки това да отидат пред урните, за да упражнят основното си право като граждани на България да гласуват си правят труда едва около 120-150 души в посолството ни в Скопие и още толкова в генералното ни консулство в Битоля. Без значение дали се провеждат избори за държавен глава или за Народно събрание! Което неизбежно поражда резонния въпрос: „На какво се дължи тази незаинтересованост?"
Първото обяснение, което идва веднага, е на системният терор, който македонските власти упражняват над открито обявяващите се за българи. И в това има известна доза истина. Но не по-открито афиширане на вързки с България е и закупуването на леки коли с българска регистрация, които са залели Източна Македония!
Не само „белиот терор" на сърбомакедонистите, следователно, е този фактор, който спира „македонците" с двойно гражданство да гласуват на „бугарски" избори. Явно има и още нещо, което е достойно за отделен коментар.
Съвсем друго е отношението към парламентарните и президентските избори в България на близо 20-те хиляди наши сънародници в Молдова, притежаващи и български паспорти. И на предстоящия на 23 октомври вот те са на път да регистрират една от най-високите активности, съдейки по планираните 7 секции.
Впрочем, именно нашенците с двойно гражданство в Молдова сътвориха и своеобразния рекорд на изборите за 40-ото ОНС, когато да подадат гласа си в посолството в Кишинев дойдоха 25 процента от тогавашните български граждани! Това също е феномен, който заслужава отделно внимание и който трябва да се анализира.
В заключение, трябва да се отбележи, че от изразеното от българите в чужбина нежелание за участие в престоящия вот, изключително радостни са поне две институции. Първата, разбира се, е Външно министерство, а втората - т. нар. Агенция за българите в чужбина. И за двете ведомства по-малката активност на сънародниците ни в странство означава и по-малко работа. Това, което те най-много обичат!
Linko
на 19.10.2011 в 18:27:12 #21Mnogo ot has b stranata, v k.jiveem i rabotim, poiskahme info ot posolstvoto ni. Otgovorut be6e, 4e vseki li4no triabva da podade zaiavlenie v posolstvoto??? Ottuk trugna malvata i na praktika ne vseki moje6e da patuva do stolicata samo za tova (iska svobodno vreme, transportni razhodi i pr., a "ne mojelo" da se pravi tova po Internet. Boje, v nov vek sme , v tehnologii s bezkrajni vazmojnosti, a da ne moje da se registrira6 elektronno. Tova be6e purvoto, koeto ni obezkuraji, a ina4e mnogo iskahme da glasuvamke kakto predi 2g. i da 4akame na opa6ki v jegite togava, 4e i s decata si. Sled tova objaviha, 4e ako se saberat podpisi ot 100 du6i, 6te se otvori sekcia. I tova napravihme, no ne ni registriraha individualno, a eto taka grupovo bez uto4njavane na brojka. Sega 6te vidim kakvo e polojenieto kato otidem do sekciite v nedelja. Imam 4uvstvoto, 4e njakoj (niakoi krugove) iskaha da blokirat pravoto ni na vot. Ottuk siaka6 se naslagva i tezata, 4e DRUGITE durjavi ne otpuskat vazmojnost za sekcii, koeto prosto e absurd. Kak moje pri drugi nacionalnosti dori putia da im pla6tat da glasuvat, a nas totalno da se stremjat da ni izolirat. Ima ne6to sbarkano i gnilo v Bulgaria, i to mnogo. Ne smeia da kaja, 4e sred sanarodnicite ni tuk stava tova. Nie se poznavame i si pomagame ot godini i obmenjame mnenia. Vsi4ki spanki idvat ot milata ni rodina, zaselena v momenta ot mnogo izprostial narod. Da me prosti Gospod, no kato gledame novinite...samo se iadosvame i se zari4ame pove4e da ne go pravim. No kato te za4ovurka nostalgiata po rodnoto ti miasto...
don
на 08.10.2011 в 00:13:12 #20Това че много хора не са се регистрирали не значи че няма да гласуват. Примерно в Чикаго от 50000българи едва ли са се регистрирали повече от 1000. А кой мислите изкупува БГ стоки в САЩ? Вина, сирена, лютеница, та ние изхранваме доста българи като крепъм произвоството на тия стоки. А пък за паричните преводи да не говорим...
bloodone
на 07.10.2011 в 22:25:18 #19Ekoв, некомпетентността ви и ограничените ви разбирания минават всякакви граници! Да не би всички българи в чужбина да са съсредоточени само в 1 град на съответната държава? Тръгнали сте да развивате теории без изобщо да си имате хабер от действителността. Ето ви един малък пример - всички българи в града където живея се подписаха, за да може да се създаде избирателна секция и тук. Събрахме се 40 човека - просто сме толкова тук! Има си определен минимум, който не успяхме да покрием. Само че Еков си знае неговото - в тази сържава ималко толкова-сотин хиляди в другата незнам-си-колко-стотин хиляди. ХОРАТА СА ПРЪСНАТИ! Сега ако искам да гласувам трябва да дам 100 евро за път и да си загубя 1 ден. Намерих много по-добро приложение на тази "разходи за гласуване" - дарих ги. (Между другото банкерите са за затвора - да ми искат около 30 лева за превод на пари до благотворителна сметка - това трябва да е безплатно!) Така че не ми говорете глупави хипотези за загърбване. И след като ще си говорим в цифри, вземете проверете колко долари и евро са внесени в България за миналата година от българи работещи в чужбина, които изпращат пари на семействата си в България. Докато някои "журналисти" се чудят какви теории да измислят относно негласуването на българите в чужбина, хората там бачкат за семействата си. После сядайте да обяснявате кой бил "обърнал гръб"...
Юлиан-3
на 07.10.2011 в 21:19:18 #18загърбвачи....

dachi
на 07.10.2011 в 19:25:52 #17Много точно казано-"спасителите" стават по-големи грабители от предшествениците си.Особено сегашните "спасители".
Bamm Bamm
на 07.10.2011 в 14:00:42 #16а относно гласуването - хич не ме интересува кой ще е поредният некадърник докопал се до власт. не смятам да гласувам а и позначам един куп българи живеещи в чужбина които ще постъпят по същия начин. защо ли? защото точно заради тези политичета ние сме принудени да напуснем БГ и нямам ни най малко намерение да дам гласа си за някой от тези некадърници пук било те гербери бспари или не зн си какви още...
Bamm Bamm
на 07.10.2011 в 13:51:26 #15как няма да избягаш от тази порнография.. не само ще избягаш а и няма да поглеждаш назад
Трезвият глас
на 07.10.2011 в 11:49:28 #14Рошко, при теб всичко наред ли е? Ако да, не говори и от мое име!!! Във всеки случай предишната България много по-малко ме отвращаваше, отколкото тази с ..демокрацията!
Miki
на 06.10.2011 в 23:09:17 #13welder | 05.10.2011 11:23 Според мен всичко написано от вас за съжаление е истина. Никакъв смисъл няма от гласуването щом няма за кого. Всички сегашни кандидати, са одобрени слуги на олигархията. Така че както е написано в статията днешните "спасители" са утрешните ни поробители. Избори, президент и нещата потичат по старому надолу към разрухата и деградацията на държавата. Ако негласуването е загърбване на България, то може да се каже, че и повечето българи, които не са в чужбина също ще я загърбят. Не бих се учудил ако избирателната активност падне дори под 10%. Пък тогава да питаме нашите щедри на предизборни обещания "спасители" какво правят там горе и кой ги е избирал.
NoMaMaTa
на 06.10.2011 в 18:35:33 #12Това дебело джудже няма ли да спре да ака тука?!?
makemak
на 06.10.2011 в 17:49:30 #11„Рекордьори" по ниска изборна заинтересованост са „македонците", които иначе са се сдобили с повече от половината президентски укази за даване на българско гражданство на етнически българи след 10 ноември - 40 хиляди.
Едвај 300 се пријавиле од 40.000 , хмммм....
Не им било страв да земат пасош ама им било страв да се пријават за гласање ?!
Повеќе ќе да е дека ич не им пука кој ќе ви биде претседател.
Така е тоа г-дин Еков затоа што тие се ‘‘бугари‘‘ кои 2/3 мислат дека ‘‘Левски‘‘ е фудбалски клуб а 1/3 никогаш не чуле за него.
хахахахахаххаааааааааааа

Spartacus
на 06.10.2011 в 00:28:49 #10По принцип сте прави, че нашата страна се управлява от 22 години предимно от шайка агенти, некадърници и ренегати. От друга страна винаги има избор между лош, по-лош и най-лош политик. Мъдростта на избирателя се проявява ако избере лошия, а после упражнява натиск и контрол върху тези политици да свършат няколко полезни неща за народа и държавата. Тъпоумито, късогледството и ограничеността на избирателя се проявява ако повярва на обещания за розово бъдеще и гласува първосигнално, или ако изобщо не гласува, подарявайки гласа си на шайката ренегати и по този начин абдикирайки от всякаква отговорност за бъдещето на страната ни. Накратко, всичко което се случва и не се случва у нас е само и единствено заради овчедушието на мнозинството от българското население и липсата на реално гражданско общество. Бог да пази България, защото ние няма да я опазим! Не я ли опазим, значи не сме заслужили да живеем на това райско кътче, излишно са пролели кръвта си нашите предци...
critic
на 05.10.2011 в 23:01:50 #9Само заради заглавието трябва да обявим стачка и да спрем незабавно да четем пасквилите на агент Е.
Рошко
на 05.10.2011 в 19:14:04 #8Българите в чужнина не загърбват България, те загърбват тази марксистко-ленинистка сволоч, която ни залива от 1917г. насам без прекъсване. Тези изроди, не вярват в никаква идеология, тяхната главна цел е ограбването на нацията. 22 години след падането на Съветския окупатор, в България на власт са все наследниците на Георги Димитров - мастиката, Вълко Червенков - терориста и Тодор Живков - царят без корона от село Правец. Докато на власт са техните наследници чучелото Младенов (пожелал танковете да дойдат), Виденов (обрече на глад цял народ), Костов (продаде половин България на съмнителни бизнесмени), Симеон Сакс-Кобург-Гота и Кохари (взе си гори, поля и върхове, които принадлежели на баща му и дядо му и изчезна), украинският евреин Станишев (ошушка до последно каквото бе останало в джоба на българите и ги загроби с кредити) и бодигарда на Живков (омаляха му ръцете да реже лентички) в България няма да има напредък и благоденствие!!
okokopko
на 05.10.2011 в 13:11:54 #7Ами то въпроса не е точно "Защо?" а "За кого?" да се гласува... защото просто няма за кого - кой от т.нар. кандидат президенти става за нещо?! Ами просто няма такъв, няма да правя анализи и квалификациите, но хората чувстват, че нямат избор - сложили някакви куклички на конци и хайде избирайте. Ами да избират турците - халал да им е! Почти всички които познавам са отвратени от корупцията и наглостта на политиците - за каква мотивация говорим и кого да спасяваме? Голямата лопата трябва и толкова, ама с тоз унил народ как да се случи? Ей го на Бойко се чувства прекрасно с нашите заплати и пенсии, че даже предлага те да се въведат из цяла европа - защо не?! Ми нали веднага ще излязат хората на улиците и жив политик няма да остане! б..ти самозабравилия се смешник!
U4enik
на 05.10.2011 в 12:56:06 #6Споко бе хора, това е минимума, който трябва за да се отвори секция. Аман от журналистически заключения! Е па нема сензация във всеки журналистки вопъл!
posredstven
на 05.10.2011 в 12:52:46 #5Мургавей | 05.10.2011 11:48 Да им се отнеме БГ гражданството на ибрикчиите... ------------------------- Няма ядове. Ти му мисли като имаш само едно
bakar
на 05.10.2011 в 12:43:55 #4Тази статистика обаче не е обективна. Гляма част от българите в чужбина не са емигрирали, а просто работят там и са си с бг гражданство, защото много от страните в ЕС им дават право на това. И обидно даги наричаме избягали и тн. А че не искат да гласуват е дгуг въпрос.
welder
на 05.10.2011 в 12:23:36 #3Имам роднини и приятели в чужбина, да не кажа всички са там от почти десетилетие. Никой няма да гласува. Като цяло сред тях битува мнението, че в България корупцията и мафиотщината са в необратимо чудовищни размери, демокрация не съществува, упадъкът и разложението във всички сфери на обществото е тотално, а държавата като такава на практика я няма (структурите и са крайно изродени) или е в последна фаза на деградация. И за съжаление - не е лъжа! Т. е. доверието им в т. нар. "демократични избори" е равно на нула!
Мяф
на 05.10.2011 в 12:19:34 #2Амчи да, на кой му пука вече за Чалгалистан, като има толкова хубави неща по света? http://www.vbox7.com/play:716de3c8