Близо 50 души протестираха пред Министерството на земеделието и храните през отминалия 13 октомври във връзка с изтичащия идната година мораториум върху закупуване на българска земя от чужденци.
Демонстрантите смятат, че е необходимо този мораториум да бъде продължен до 2020 г., за да станат по-конкурентоспособни българските земеделци. Те са на мнение, че пазарът на земя у нас не е добре развит все още и продаваме на прекалено ниски цени. Протестиращите припомниха, че в Унгария мораториумът бе удължен до 2014 г. и унгарците в момента предприемат крути мерки за промяна в конституцията.
Земеделският министър Димитър Греков вече предложи да се направят постъпки за удължаването на мораториума с още 7 години - до 2020 г., но на среща с представители на граждански и неправителствени организации премиерът Пламен Орешарски заяви, че теоретично има възможност да се удължи срокът на мораториума за продажба на земя на чужденци, но на практика това не е реалистично да стане.
Премиерът припомни, че Договорът за присъединяване на България с мораториум за продажба на земя на чужди физически лица е за срок от 7 години, т.е. до края на настоящата година. Той е ратифициран от всички останали държави и всяка промяна в него изисква нова ратификация. Премиерът посочи, че досега не му е известно да е имало такава практика. Той обясни, че не бихме могли да очакваме, че всички останали 27 страни ще ратифицират евентуално наше предложение за удължаване.
Орешарски добави, също така, че мораториумът засяга физически, но не и юридически лица, а те имат право да купуват земя, без значение какви са инвеститорите. Струва ми се, че говорим повече за психологически страхове, отколкото за някаква реална заплаха или опасност за континуитета на нашите селскостопански площи, заяви министър-председателят.
Достатъчно е обаче да се върнем съвсем малко назад в историята си, за да видим, че въобще не става дума за „психологически страхове", както твърди премиерът, а за една целенасочена, плътно следвана политика на налагане на чужди интереси в сферата на придобиване на българска земеделска земя, насочени далеч в бъдещето и обслужвани от наши „политици".
Днес мнозина са забравили, а и медиите, с известни изключения, пропускат да отбележат, че вратата за безконтролно купуване на земеделска земя у нас отдавна е широко отворена и, че проблемът, всъщност, е не тя да стои разтворена още 7 години, а да се спре всякаква по-нататъшна възможност да се изкупува родната ни земя на безценица!
И, за да не бъда голословен, за тези, които са забравили, ще припомня, че актът на национално предателство стана на 18 февруари 2005 г. Тогава 226 т.нар. народни представители от 39-ото Народно събрание гласуваха промени в Конституцията на Република България. Формалният повод бе необходимостта от законови промени във връзка с преговорите за присъединяване на България към Европейския съюз (ЕС).
Най-конфликтната от всички промени се отнасяше до чл. 22 (ал.1) на Конституцията. Уви, тогавашните „народни избраници" се показаха по-големи „европейци" и от европейските бюрократи, властващи в Брюксел. Те записаха, че българска земя може да купуват не само граждани от ЕС, но и други чужденци, с чиито държави България е подписала съответния договор, одобрен с гласовете на 2/3 от Народното събрание.
Както към днешна дата, е повече от очевадно, 226-те „парламентаристи" от 39-ото издание на най-висшия орган в републиката ни, заявявайки лично всеки един "да" на поправката, отвориха вратата за отнемане на най-ценното, което всеки един държавнотворен народ има - земята му!!!...
Заветът на предците ни, проляли реки от кръв и издигнали планини от кости в защита на същата тази земя: „Деца на роден край, пазете си земите!", сякаш в този съдбовен момент си спомниха само 4-ма депутати от "Коалиция за България" - проф. Андрей Пантев, проф. Огнян Сапарев, о.р. ген. Любен Петров и Александър Паунов, които гласуваха против промяната на чл. 22 (ал. 1). „Против" гласува и независимата Стела Банкова.
По-късно гласувалите за промяната 226 „народни представители" се оправдаваха с факта, че се въвежда седемгодишен гратисен период за продажба на българска земя на чужденци, но и с тези си твърдения демонстрираха своето политическо безволие: народните представители в Полския сейм бяха осигурили за полската земя 12-годишен гратисен период, време, което бе напълно достатъчно Полша да стъпи на краката си.
Значи, можело! Трябвало е само „българските" депутати да осъзнават значимостта на това, което правят и, което е не по-малко важно, да имат и дупе да го направят. Като полът на пратениците на народа, в случая, няма абсолютно никакво значение. Или ти стиска, или не!
Онова обаче, което е най-гнусното в станалото, е, че 226-те продадоха националните ни интереси дори не за 30 сребърника, а огъвайки се под силен външен натиск, напълно забравяйки, че са се клели да служат вярно и единствено на сюзерена си - българския народ...
На 18 ноември 2004 г. председателят на Американската търговска камара в София Кенет Лефковиц изпрати писмо до г-жа Камелия Касабова, тогава заместник-председател на парламента и председател на Временната комисия за подготовка на предложения за изменения в Конституцията на Република България. В това свое послание г-н Лефковиц изразява "загриженост за формирането на истински пазар на земята" (с правомощията на какъв точно - така и не изяснява). Показателно в случая обаче е, че въпросното писмо на г-н Лефковиц е адресирано и до Техни Превъзходителства посланиците на САЩ г-н Джеймс Пардю, на Израел - г-н Авраам Шарон, и... на Турция - г-н Хайдар Бек.
В писмото си, след като признава, че земята е особено ценен обект и за нея законодателят е създал специален режим на собствеността и е въвел в Конституцията ограничения за придобиването й от чужди граждани, той изтъква значението на собствеността върху земята за развитието на българската икономическа среда. Господинът изразява и своята загриженост най-вече за благосъстоянието на българите като условие за реалното им участие в стопанското развитие на страната чрез възможността те да продават земеделската си собственост.
И което е архинахално, след като пледира, че не бива да се изключват чужди граждани на страни извън ЕС и техните компании от пазара на земята, г-н Лефковиц си позволява да... посочи в писмото си и текст как да изглежда чл. 22 (ал. 1) на Конституцията. Представяте ли си, някой български бизнесмен, озовал се по силата на своя бизнес във Вашингтон, да извърши нещо подобно, какво ще му се случи?! Освен, че това ще е последната му грешка като „предприемач", след като бъде смачкан заради наглостта си, той ще бъде изхвърлен с черен печат през океана.
В България през 2004 г., както вече навярно сте се досетили, нищо подобно не се случи! Управляващите от НДСВ и ДПС не само не изискват от Министерството на икономиката и от Външно министерство да поставят самозабравилия се „бизнесмен" на мястото му, но предложеният от него текст като председател на Американската търговска камара в София е приет от депутатите с незначителна редакция. Единственото, което те уточняват, е че предлаганият в текста международен договор трябва да бъде ратифициран, обнародван и влязъл в сила за Република България. Пясъчният часовник отмерващ 7-те години на скрито разграбване на земята ни от чужденци започна да отмерва времето...
Отминалите години обаче с нищо не променят извършеното родоотстъпничество. Защото, по същество наложеният мораториум е фиктивен, тъй като и в периода на неговото действие, а и преди това, чужденци ставаха собственици на българска земя. Те осъществяваха тази своя безценна придобивка чрез откриването на свои търговски дружества или чрез български граждани - подставени лица.
Така, в резултат на цялата описана по-горе еквилибристика, действителният лъвски пай от вече близо 10 милиона декара (!) продадена българска земя се пада тъкмо на подставените лица и фирми, които я изкупуваха по време на този мораториум.
Ето защо, само удължаването на срока на действие на мораториума, както някои вече предлагат, не е решение на проблема, ако няма приет закон или решение на Парламента, които да обявяват всички сделки, извършени от чуждестранни физически и юридически лица в периода от 01.01. 2007 г. до 31.12.2013 г., за недействителни, както и сделките, осъществени след 1 януари 2014 г., до крайния приет срок за удължаване на мораториума. Нещо повече, в разпоредбите на този закон трябва да се обяви, че лицата, които са ги осъществили, подлежат на наказателна отговорност, сделките също са недействителни, а съдът да разпореди на администрацията как и от кого да се ползва земята.
Иначе щом през действието на сегашния мораториум са били продадени близо 10 милиона декара българска земя, какво ще се случи през времето на неговото удължаване, е повече от ясно за всеки трезвомислещ. Ще бъдат изкупени много повече от 10 милиона декара земя и този темп на изкупуване ще е в непосредствена зависимост от задълбочаващата се разруха и обезлюдяването на българските села. Заради това е нужно да се направят реални стъпки за въвеждане на действено, а не фиктивно вето за продажба на наша земя на чужденци.
От общ род сме - да последваме унгарците!
tupan
на 30.10.2013 в 07:48:59 #31Много добра статия!!!Бих казал перфектна
avatar
на 22.10.2013 в 16:41:46 #30Темата коментира в профила си в социалната мрежа Фейсбук и министърът на външните работи Кристиян Вигенин: Мораториум върху продажбата на земя на чужденци не е възможен. Но можем да направим като останалите страни-членки - да поставим условия и бариери в закона, които ще направят продажбата почти невъзможна. Външният министър в момента е в Люксембург на заседание на Съвета на ЕС „Общи въпроси”.

avatar
на 22.10.2013 в 16:40:35 #29В същото време в българския парламент продължават дебатите по предложението на „Атака“ да бъде удължена забраната за продажба на земеделска земя на чужденци. От партията поискаха удължаването на срока заради изтичащият в края на тази година мораториум. Затова и нейните депутати бяха най-активни при дебатите. Председателят Волен Сидеров каза, че страната ни разполага с 37 милиона декара обработваема земя: Цялата капиталова стойност на земеделските земи в държавата ни може да бъде оценена на сумата 8 милиарда и 348 милиона евро и ние сме длъжни да предприемем всички необходими мерки да не допуснем в никакъв случай разпродаването на последния неразграбен безценен български актив. Разпродаването би означавало и умопомрачително потъпкване на паметта на българските герои, напоили с кръвта си земята, която е отгледала поколения българи. В последните дни ГЕРБ също застанаха зад предложението на "Атака" мораториумът да бъде удължен. Цвета Караянчева посочи, че според допитвания до общественото мнение на гражданите над 70 на сто настояват да се удължи тази забрана и чужденци да не могат да купуват българска земя: Ние искаме до изравняване доходите ни със средноевропейските земеделци тази забрана да остане. По Конституция земята е основно национално богатство и се ползва от особената закрила на държавата и обществото и ако обществото чрез различни организации на производители и природозащитници полагат тази закрила, трябва и държавата в лицето на изпълнителната власт да защити българската земя. Председателят на комисията по външна политика в парламента Янаки Стоилов обясни, че чужденци извън ЕС няма да могат да купуват земи. А за защита на интересите на българите може, например, да се запишат изисквания за установяване на произхода на средствата за придобиване на земята: Какво пречи да призовете собствениците, членове и симпатизанти - не продавайте своята земя на чужденци и нито един декар няма да бъде продаден. Това е едно изпълнимо решение, защото ние не можем да искаме всички български институции да бъдат най силните патриоти, а всеки един българин да мисли само за своя джоб.
avatar
на 22.10.2013 в 16:38:37 #28Европейската комисия обяви, че няма правомощия да удължи мораториума за продажба на земеделски земи у нас на чужденци. Говорител на комисията заяви за БНР, че се очаква България да отвори този пазар, както е предвидено - от началото на 2014-а година. Еврокомисията, която само преди дни отхвърли аналогично искане от Румъния, ще се запознае с писмото, в което българските власти искат удължаване на забраната, каза говорителката по въпросите на вътрешния пазар Шантал Хюс: На България беше даден преходен период, в който да се подготви за пълното отваряне на пазара на земеделски земи за чужденци. Този период изтича на 1 януари 2014 година и присъединителния договор с България не предвижда никаква възможност за удължаването му. Затова очакваме България да отвори пазара си, в съответствие със задълженията, поети в договора. На въпрос какво следва, ако това не стане, тя отговори, че комисията ще съдейства на България с всичко според възможностите си и припомни, че при неспазване на общностното законодателство се пристъпва към наказателна процедура, която може да доведе и до съд. Говорителката подчерта още, че Европейската комисия няма правомощия да разреши на България удължаване на мораториума и че ако страната ни иска той да остане в сила и след началото на идната година, ще трябва да получи съгласието на всички останали 27 страни от Евросъюза. Това на практика означава преразглеждане на присъединителния ни договор и повторна ратификация от 28 държави-членки.

Civic Mundi
на 19.10.2013 в 15:32:54 #27Българската земя отдавна не е българска. Руската окупация затри една вековна култура и превърна най-плодородната земя в Европа в една пустиня, която е в ръцете на едни безродни, безхаберни нещастници.
assense
на 18.10.2013 в 18:22:56 #26Не може Премиера Орешарски да конкретизира, че от всяко неправомерно решение трябва да се поучим, но и задължително е било, че трябва да изпълним, защото такова е било условието за влизането на България в ЕС. Напротив Г-н Орешарски, при желание всяко неправомерно решение може да бъде изправено, ако волята на народа е за забрана и за отменяне на такова Решение, Вие като Премиер, както и Депутатите от НС следва да изпълнявате волята на народа ни. Поучете се от примера на Държавническо мислене и решение предприето от страна на близките нам Държави - Унгария и Румъния, които предприеха реални действия за отмяна на тези предприсъединителни решения наложени насила от страна на грабителските интереси на Европейските и американски капиталисти - завоеватели. Ние не можем да забравим, че именно тези решения се приемаха по предложение и със съгласие на управляващите от страна на Тройната коалиция на партиите БСП-НДСВ-ДПС в периода 2005-2008г., които партии и сега ни управляват. Ако има някой виновен за това, ТО това са именно тези партии, които Вие представлявате в качеството си сега на Прамиер на България. Разбира се, паралелна отговорност най-вече носи тогавашния Министър по Европейските предпресъдинителните въпроси и сключването на договорите за членство в ЕС небезизвестната на всички ни Меглена Кунева, която по осъзнато убеждение от страна на всички българи носи Главна вина за цялото положение в което впоследтвие изпадна нашата държава, в.т.ч. и понастоящем с продажбата на Българската ни ЗЕМЯ. Интересно е, защо ли тази омерсена и зловеща жена спрямо Българските интереси се покри вДън земята и изпадна в неизвестност от публичното пространство. Дали същата чувства осъзната вина и проявява срамност от народа ни или от факта, че дойде Видов ден и изплуваха всички кирливи ризи, които оплескаха всички управляващи от Тройната коалиция. Българина без ЗЕМЯТА си е като дърво без корените си. Това е така, защото нашата земя е завоювана с кръвта и меча на нашите предци от времето на хилядолетия на нашия живот и най-важното е, че тези наши предци ще се обърнат в гробовоте си и може да изпепелят тази наша ЗЕМЯ, но няма да позволят да я дадем на чужди грабители. Виновниците за всичко това, т.е. всички тези наши управници, които съзнателно участваха в предателството на тези наши родово-кръвни интереси на Българския народ ще изгорят "Яко ДИМ" от погледа ни от т.н. Племенно-родова кръвна КАРМА, която като молекули се стиковат в космическото пространство и препредават цялата информация чрез Мисълта и Генетично потомствените ни връзки по кръвната нишка до най-старите корени на всяко родословно дърво.Тъй, че и нарочно да иска някой да прикрие злонамерените си действия спрямо нанесената вреда върху Българската племенна родова общност и Държавата ни, не може да има тайни, за да се скрие всичко онова, което са натворили всички тези продажници за своя лична облага и в услуга на чуждите наши врагове, но и във вреда на коренните традиции на техните предци и всички заедно като народ. Всичко това от хорските очи може да се скрие, но от Вечното ОКО на Родовия съдбовен съдник на времето не може нищо да се укрие, което за наказание ще им прати огъня на Родовото им изпепеляване от ПРОКОБАТА, а за народа ни изцелението на Българският РОД!!!!!

Балканец
на 17.10.2013 в 00:10:38 #25sophi, Това е интересен светски разговор, но нема отношение към проблема. А проблемът е сериозен. И той не е само в селското стопанство. Подходът е един и същ. И играчите, и кукловодите. Заради този проблем вече 2 млн. българи, по-добрите, по-умните, по-инициативните, по-интелигентните и по-свестните вече не са в България. А некъде в края тука, в този проклет от Бога протекторат ще останат само пенсионери, крадливи и мързеливи партийни функционери и озверели и онаглели цигани. Тежко на пенсионерите....
sophi
на 16.10.2013 в 23:54:19 #24Балканец, аз съм привърженик на високото качество, преди голямато количество и съм готова за това да плащам по-висока цена, но ми е ясно, че за селскостопанските производители това бързо може да се превърне в смъртна присъда. Затова и много от тях в Германия се отвърнаха от био-стопанството и предпочитат конвенционални торове и средства. Друг въпрос е доколко био продуктите действително са био, при условие, че се отглеждат на места, на които до предишния сезон се е работело конвенционално. Напълно ми е ясно, че се иска торене, на за да са продуктите хранителни (не просто калорични) се иска повече от фосфати, нитрати и малко желязо. Ясно ми е също, че селскостопанската работа е повече от това, което виждам на полето, но и в стпанските им дворове рядко се забелязва хектика. Не искам да кажа, че не правят нищо, просто почти цялата работа могат и си я вършат арендаторите и наемат малко персонал. Поне при този вид земеделие! Зеленчукопроизводството е далеч по-трудоемко, но в Европа то вече се извършва почти само в оранжерии и като хидрокултури.
Балканец
на 16.10.2013 в 22:34:15 #23sophi, Във всеки нов бизнес, независимо дали ще е в България, в Германия, в Конго или на Марс, все едно, се прави т.н "Feasibility Study", който оценява перспективността на проекта. Винаги нещата започват на червено. И винаги се вземат предвид песимистичните (рисковите) фактори. А моите по-долу въпроси са всъщност отговори. Колкото до торенето - тори се всяка година, ама читав резултат идва на петата година(при пустеещите земи). Всъщност нещата изглеждат много различно. Едно е когато само си развеждаш кучето из полето и друго когато инвестираш свет пари цела година, еле па в една чужда държава. И за да са нещата по-гадни, в тази държава всеки може да те рекетира, да те окраде, да те пребие, да ти открадне хедера на комбайна(примерно), да си пусне говедата/магаретата/ конете в твоите площи, да ти спре от движение автобуса, с който возиш работници от 70 км или камионите с продукция. Или да се довлекат фитосанитарите, за да ти съставят акт, че по твоята продукция има марсиански афлатоксини. Та така....
sophi
на 16.10.2013 в 22:00:03 #22Балканец, и аз така си мислех, че се пише с П, на немске е Raps, ама един приятел ми каза, че на български се казвало рабица, сударение на а, и аз така реших да го напиша, sorry
!
Ta за земеделието пак! Значи, на запад производителите получават субсидии и то за площ обработена земя, колкото повече площ, толкова повече субсидии! Това са им и основните доходи, тук селяните отдавна са се отчуждили от земята, в този смисъл, както някои хора още го знаят. На тях им е доста безразлично какво се случва с реколтата, защото страните членки на ЕС и самият ЕС са задължени да я субсидират и после я складират някъде и умуват какво да правят с нея!
Аз ходя от години всеки ден на разходка с кучето ми през полята, които редовно се обработват и имам много ясна представа каква и колко работа е всичко! Тук се садят навсякъде едни и същи култури: рапица, житни кутури, царевица, понякога захарно цвекло и през 1-2 години полето "почива" с определени бурени. Има и ниви с картофи, аспержи и някои други неща, но те са в близост до хамбарите им и явно се охраняват малко по-добре.
Работи основно един човек, понякога са по 2 коли, когато се събира реколтата. Машините се наемат за един ден, на другия ден работи някой друг с тях, затова всичко трябва да става много бързо.
След оран, да минат най-много за 1 час да наторят и след това още веднъж да пръскат с пестициди. Всичко е машинизирано и става страшно бързо, тези култури никой няма да тръгне да ти ги краде. Виждам само понякога нахвърляни кучани царевица по пътя, от любопитни минувачи и ги събирам, да храня конета, които пасят по-горе до гората
!
Е, в Германия по принцип малко се краде и то не такива неща, но сходен сценарии мога добре да си представя и за пустеещите полета в БГ. Това обаче би било жалко, защото те там са си отпочинали от торене и едностранно използване и вероятно почвата съдържа повече минерали и важни елементи, които тук и в плодовете и зеленчуците, които ядем вече липсват
!
ius
на 16.10.2013 в 21:05:41 #21Спорът е безпредметен. Отдавна съществува способ дза заобикаляне на забраната и немалко чуждестранни физически и юридически лица на практика са собственици на българска земя.
Балканец
на 16.10.2013 в 21:04:33 #20sophi, РаПица (Brassica napus) се пише с "П".
ius
на 16.10.2013 в 21:02:33 #19Този спор е безпредметен. Винаги е имало начин за заобикаляне на тази забрана и се прави.
Балканец
на 16.10.2013 в 20:56:23 #18sophi , И есенниците, и пролетниците, и фуражните култури, и маслодайните си искат съответната обработка. Като те чета, се сещам за оная циганка, дето казала: "На вас българите ви е лесно - ори, мели, яж! А нас циганите - докато го изпросиме, докато го омесиме, ехееее мъка!" Имай предвид, че за рентабилната инвестиция в земеделие се изисква обработка на пустеещата земя с азотни торове, а ефектът идва след 5 години. Изисква се също обработка със скъпи хербициди, засяване със скъпи хибридни семена. Изисква се високо ефективна техника с ниски загуби. А това по веригата на потребностите изисква постройки за съхранение и поддръжка. Изисква се също квалифициран персонал. И тогава пак стигаме до по-долу поставените въпроси - за липсата на квалифицирана работна ръка, за циганите и апашите, за разбитите пътища, по които ще се вози това зърно, за кражбите на метали и електропроводи, за корупцията в институциите и безхаберността на кметовете. Питам те: Какво според тебе ще стане, ако този инвеститор дори да достигне до реколта изведнъж се окаже, че в полето "вършеят" цигански коне и магарета, които пасат и се търкалят. Този инвеститор дори не може да ги изгони, щото срещу него ще скочат 100 озверели и онаглели цигани с брадви, тояги и ножове. А полицаите през това време клечат некъде далече, за да питат "Защо немаме фарове? А колан? Ми сеа к'во праиме?" И тоя инветитор, който цела година е набивал пари в това поле какво прави? Сигурно се оплаква на Арменския Поп?
sophi
на 16.10.2013 в 18:26:10 #17Балканец, а ти защо си мислиш, че европейците или които и да е други биха дошли в БГ да правят класическо селско стопанство и да садят компири и лук? Те ще дойдат да правят това, което им е забранено или не е разрешено, както им се иска в други държави. Ако например в Австрия е забранено използването на ГМО култури, но в БГ е разрешено, то мераклии да го правят бих дошли в БГ. В Европа почти няма необработвани поля, но по-голяма част от зърнените култури, царевица или рабица се използват за производсто на горива. Минават с тракторите 1 път да преорат, 1 път да посеят, 1 път да напръскат и 1 път да ожънат. Нали ги виждам в Германия, за един ден, всичко царевица около нашия град го няма, се едно съм се изгубила! Какво да и пазиш на царевицата
!
Виждал ли си от самолетна перспектива оранжериите в Испания, от които идва поне половината от зарзавата за Европа? Това са километри ширини примитивно направени оранжерии, приличащи от високо на безкрайни цигански гета, в които работят и живеят при мизерни условия предимно мароканци, алжирци и източноевропейци. Построени са насред пустинята, а водата се отклонява от богати на водни ресурси региони, които рано или късно ще пресъхнат от това!
Haflinger
на 16.10.2013 в 14:58:23 #16По-смешен дебат не може да има. Забавиха приватизацията, за да могат нашите капиталисти (Баневци, Молловци, Черепи..., хиляди са) да съберат пари. Та РМД'та ли не бяха, та Компенсаторни бонове, Заменки, и всякакви други измами. Резултат - вижда се - беднотия до шия. Сега ще чакате селските тарикати да съберат пари, за да Ви купят земята, защото лошите капиталисти... Ефекта ще е същия, както в индустрията: Ще затегнат вноса на храни извън ЕС, и каквото Ви сервират, това ще ядете - пълни боклуци. Комуниста мре само при мисълта за свободен пазар, защото знае, че е некадърен. Но и неграмотния народ много му помага.
Did
на 16.10.2013 в 14:49:23 #15Не удължаване на срока на мораториума за продажба на земеделски земи на чужденци с още 7 години, а промяна на Закона за собствеността и ползването на земеделски земи /ЗСПЗЗ/ е необходима. С тази промяна да се ограничи размера на собствеността на земеделски земи до някаква разумна граница, както е в някой европейски страни от нашия ранг по площ и население /например Гърция/. Само по този начин ще се спре обезлюдяването на селата, ще има работа и препитание за по-вече семейства и ще се охладят мераците на чужденци да купуват огромни площи наша земя, от което България няма да има никаква полза, както няма полза от продажбата на златодобива и на почти цялата ни тежка и лека индустрия на чужденци.
Балканец
на 16.10.2013 в 12:47:08 #14На мене ми е изключително любопитно кой е този чужденец от ЕС, който ще си купи земеделска земя в България и какво ще я прави. Щото: 1. На село вече има само малко пенсионери, основно баби и много цигани. Та кой ще му работи? 2. Как ще си оварди инвентара от циганите? 3. Колко ще му излезе изграждането на стопански постройки, след като плати рушвети на Пожарната, ВиК, Енергото, ХЕИ и прочие вампири? 4. Как ще си оварди готовата продукция от апаши и цигани? 5. Как ще си продаде продукцията, щом тоя пазар се държи от мутри и чиновници? Явно шумът, който се вдига срещу продажбата на земя е нужен на тия нашенски далавераджии, които още не са успели да приберат с далавери всичката земя, понеже си въобразяват, че могат после да я препродадат на печалба. И още нещо: появата на голем частен производител ще засере много от пътеките на „предприемачите” с крадени пари, които добре си поминуват от внос на аржентински и египетски боб, полски чесън и картофи, македонски чушки и домати, турски зарзават и т.н.
Stealthblade
на 15.10.2013 в 22:44:42 #13Miki | 15.10.2013 21:13 Няма абсолютно никакво значение кой е собственика на земята. Така или иначе турското малцинство в югоизточна България притежава свои земи. Това не ги прави част от Турция по какъвто и да било начин. Турция няма никакви териториални претенции към България и няма комисия на тази планета, която да има юрисдикцията да променя държавни територии и граници. България официално признава турското малцинство и му гарантира всички произлизащи права. Единствения начин Турция да наложи контрол над българска територия е чрез военна сила, което въобще не е тема на този разговор.
ъ-ъ
на 15.10.2013 в 22:37:27 #12много е елементарно. земята няма да се продава, но може да се отдава за ползване под аренда или нещо като лизинг. Собственикът не губи собствеността си. Този който ползва земята има осигурени по договор години 20 -30 -50 -100, но земята остава на собственика. ползвателя на земята няма право да я препродава, преотдава за ползване или да придобива каквато и да е собственост върху нея. елементарно като в някои други европейски страни. Дай сега да си продадем обработваемата земя на турски и гръцки бизнесмени и после да сме ратаи на собствените си ниви. а турците да изкупят нивите и да се кукнат кат бейове пак в румелията и по добруджата и къде ли не защото простата и бедна рая си продала нивите за пари. баси и будалите ще са ако направят такъв закон. и не само будали ами и национални предатели. земята да не се продава на чужди граждани. Евртопейскийот съюз не се знае докога и как ще го има. България е била и ще бъде за вечни времена на тази територия. Земя? моля заповядайте като арендатор, наемател, инвеститор. А, моя? Искате да купите обработваема земя? Е, не се продава. Искате земя да строите завод, фабрика офис сграда, жилища. Ами ок ама земята ще се изкупува от хората с изплащането на жилището, или обратно от държавата с изплашането на сградите които сте построили. Един вид дават ви земя да си построите фабрика, плащате за нея съответната сума ама после сте задължени да върнете собствеността върху земята като ви я платят обратно. Обратното изкупване на земята може да мине и като данъчни облекчения. Сградите са си ваши. Абе гювеч никому, щом става въпрос за земя.