Ако приемем тези жалостиви медийни въздишки за "медицински факт", както би казал Остап Бендер, ще трябва да констатираме, че от скуката най-много губи обявеният за "общ десен кандидат" - г-н Неделчо Беронов.
При Георги Първанов предизборната кампания за втори пореден път стъпва върху последователно, постоянно и неотстъпно повтаряне на едни и същи тези.
За общуването на Георги Първанов с неговите избиратели подобна тактика очевидно е подходяща и резултатна. Без всякаква ирония можем да заключим, че на настоящия президент скуката не вреди изобщо.
При Георги Мраков ситуацията е друга. Тук скуката позволява на анемичните изблици на ентусиазъм на кандидата да минават за "новини" и да стигат до част от "сините" избиратели.
Очевидно, пак скуката пречи на опонентите му да го засичат, когато се опитва да хипнотизира избирателите от коравото ядро на ДСБ и СДС с обещания за чудотворно сваляне на правителството на Сергей Станишев.
Скуката е толкова голяма, че никой не реагира на изявленията на кандидата за президент - ген. о. р. Любен Петров, които граничеха с призив за промяна в конституционния строй.
Поне така звучеше призивът за "забрана на наемния труд" и за "преструктуриране и преразпределяне на собствеността".
Публиката дори не забеляза задочното състезание между генерала от резерва и Георги Марков, който също нахвърля идеи за нещо като "конституционен преврат".
Само тук таме из форумите в Интернет се чуха възгласи на удивление, но кой ти гледа форумите.
В периодичния печат може би само Мирослав Попов от страниците на "Труд" обърна внимание на неосъществимостта на обещанието на Георги Марков за "отмяна на указа, с който е назначено правителството на Станишев", но и той се изрази доста деликатно за експериментите на бившия конституционен съдия.
Останалите кандидати до такава степен са удавени в общата скука, че дори не могат да предизвикат "кръгови вълнички" по повърхността на предизборното блато.
Водата във "водоема" е толкова спокойна, че и обвиненията в сътрудничество с бившата Държавна сигурност се приемат с отегчение - един вид, "да беше поне един обвиненият, че да е интересно, а то трябва да си ги броим на пръсти, за да не изпуснем някой" ...
Подобна обстановка бе до някъде предвидима и естественото очакване на наблюдатели и анализатори беше, че някой ще се опита да "хвърли камък в блатото" и да взриви всепобеждаващата тишина.
Но не би. Дори и Волен Сидеров подложи речите си на тежка автоцензура и писачите на аналитична конфекция, веднага отбелязаха "умерения му тон".
Ако за секунда се опитаме да излезем от съненото русло на предизборната кампания и да оставим на страна всевъзможните клишета, с които ни заливат кандидати, предизборни щабове и медии, от позицията на днешния ден, можем да констатираме, че точно т. нар. "десни", пропиляха в навечерието на предизборната кампания, уникален шанс.
"Сините" от различни разцветки, заедно с "моравите" си и "оранжеви" партньори, пропуснаха възможността да изненадат всички останали, издигайки кандидатурата на жена за Президент. Някой би отбелязал, че подобни констатации в момента се правят по принципа - "след дъжд - качулка", след което би попитал, коя ще да е тази победоносна дамска кандидатура, която "десните" са проспали.
На този въпрос може веднага да се отговори следното. Представителите на десницата преговаряха порядъчно дълго.
Ако си спомним някои по-стари практики - за толкова време ДСБ, СДС и компания можеха да проведат дори и едни предварителни избори, които щяха да ангажират общественото внимание повече от преговорите в разните "формати".
Кандидатурата на г-н Беронов безспорно беше компромис между лидерите на "десницата" и със сигурност не беше обявена достатъчно рано, за да се работи върху популяризирането й.
Повече от сигурно е и това, че не г-н Беронов е настоявал да бъде издигнат, а лидерите в дясно са го молили да приеме подобна тежка мисия.
Ако преговарящите в дясно се бяха огледали, малко преди да хвърлят достолепния председател на Конституционния съд в боя, те щяха да забележат няколко интересни тенденции, които впоследствие станаха факт.
На първо място, всички кандидати за президенти се оказаха мъже. Това беше 99 процента сигурно, още месец преди да се сформира Инициативния комитет на Неделчо Беронов.
Дори само този факт, трябваше да накара лидерите и политическите маркетолози в дясно, да се замислят.
Лансирането на жени, въвеждането на квоти за жени в ръководните органи, пропагандирането на тезата за "равните възможности", винаги са били приоритет и оръжие на ЕВРОПЕЙСКАТА левица.
Щеше да бъде твърде интересно, ако "десните" бяха иззели един от любимите инструменти на "левите" и бяха издигнали кандидат за Президент на Републиката - жена.
Без съмнение, производителите на "политическа аналитична конфекция", щяха да залеят вестниците с аналогии с Маргарет Татчър и Ангела Меркел, без да има нужда да ги молят от десния предизборен щаб.
Освен това, точно кандидатурата на дама от дясно, можеше да смути спокойствието в предизборната кампания.
Президентът Първанов, едва ли щеше да се чувства по-комфортно от сега, ако срещу него се беше появила мотивирана, речовита и динамична дамска кандидатура "от дясно".
Подобно развитие на нещата беше напълно предвидимо, докато се договаряше съгласието за кандидатирането на г-н Беронов.
На втората част на въпроса - коя е приемливата дамска кандидатура, отговори самият г-н Беронов, като покани за своя подгласничка Юлиана Николова.
Ако погледнем сегашната подредба на кандидат-президентските двойки, ще видим, какво са пропиляли "десните" в навечерието на изборите. И така:
Всички кандидати за президенти са мъже. Можем да обясняваме това било с българската патриархална традиция, било със заливащият ни "мачизъм" от латино-американските сериали, но подобни обяснения не оправдават пълната липса на фантазия при политическите сили.
В момент, когато и трите по-сериозни кандидатури за български еврокомисар са на жени, е абсурдно да наблюдаваме подобен мъжки парад на кандидат - президентите.
Ако пък направим бърз преглед на кандидатите за вицепрезиденти, там ще открием:
Двама генерали, които са възможно най-яркия символ на мъжкото начало в българската политика.
Следват двама постоянно начумерени кандидати за вицепрезиденти. Единият е мъж - Павел Шопов. Другата кандидатура е на дама - Стела Банкова, но при нея напълно е в сила внушението, че става дума за "мъжко момиче" или за жена с "мъжки характер" - комплимент, на който дамите по нашите географски ширини, кой знае защо се радват.
Образно казано - и двамата "начумерени кандидати" също символизират "мъжкото начало" в родната ни политика.
Следват две истински дамски кандидатури - на подгласничките на ген. Любен Петров и на Георги Марков, които сякаш са измислени, за да подчертават мъжкото превъзходство в политиката.
Просто, двете дами влязоха в политиката, на ниво "някакво познание и обща култура" ... с регистрирането на кандидатурите си.
Доста оскърбително е за "по-добрата половина" на българския народ, издигането на кандидатури на жени за вицепрезидент, които трябва да помагат на партньорите си - кандидати за президент, най-вече ... с добрия си външен вид.
На фона на този ред от генерали, "намръщени кандидати" и "дами за красив и нежен фон", кандидатурата на Юлиана Николова е единствената адекватна дамска кандидатура за вицепрезидент.
Нещо повече - Николова може да претендира, да е най-подготвената кандидатура за вицепрезидент, въобще. (От сравнението изключваме кандидатурата на ген. Марин, който е бил пет години на този пост).
За да не се губи място, ще препратя съмняващите се към биографията на Юлиана Николова, в личния и "блог".
Ако теглим чертата, вече с пълно основание можем да попитаме - нямаше ли Юлиана Николова да бъде една неочаквана и едновременно с това - много уместна кандидатура за Президент на Републиката.
Не е ли една дама, която се е "пържила" в изпълнителната власт достатъчно дълго време и която след това е ръководила една от водещите неправителствени организации в областта на евроинтеграцията, подходящ кандидат за Президент?
Не е ли Юлиана Николова човекът, на чийто гръб на времето падна най-голямата тежест при първото "разчистване" на лицензионните и регистрационни режими, с които беше "обраснала" българската бизнес-среда?
И не е ли Юлиана Николова също толкова приемлива политически за Иван Костов и Петър Стоянов, колкото и Неделчо Беронов ?
За мен това са риторични въпроси.
Всички политически партии проявиха пълна липса на фантазия в навечерието на президентските избори. (Изключвам от списъка само БСП по понятни причини. При тях прекомерната фантазия можеше да има обратен резултат ...).
Десните партии обаче ще платят най-високата цена за липсата на фантазия и да си го кажем - на смелост.
Около кандидатурата на една жена със завиден стаж в политиката и европейската ни интеграция, можеше да се изгради изключително атрактивна предизборна кампания. Сега е късно.
Също така е невъзможно кандидатът за вицепрезидент да се преекспонира и да засенчи кандидата за президент.
Пиша тези редове, не защото искам да наливам вода в мелницата на тези, които през последните дни творят "аналитична конфекция" на тема "Колко неподходяща е кандидатурата на Неделчо Беронов".
Погледнато безпристрастно, кандидатурата на Беронов има дълбока логика.
Лидерът на ДСБ е бившият министър-председател.
Лидерът на СДС е бившият президент.
На кого биха погледнали сериозно двама толкова мастити политици? На някой, чийто ранг е близък до техния.
От тази гледна точка, Беронов е перфектният кандидат. Кандидатурата му наистина е достолепна. Той е председател на Конституционния съд. Той ръководи институцията, която тълкува Конституцията.
И не само това - при наличието на еднокамарен парламент, в български условия, Конституционният съд вече 16 години играе практически ролята на Сенат, на Горна камара на Народното събрание.
Такъв кандидат е на нивото на бившия министър - председател и на бившия президент.
Вероятно са им били необходими сериозни усилия, за да го склонят да участва в подобна битка.
Тук искам веднага да отклоня и подозренията, че ще се включа в общия хор на влъхвите, които ожалват "горкия възрастен човек".
Бих искал на възрастта на г-н Беронов да съм в неговото ментално и физическо състояние.
Въпросът обаче е в това, че "новото начало на десните", изискваше някаква изненада, някаква "иновация", както стана модерно да се наричат "новинките".
Кандидатурата на подходяща дама, щеше да бъде истинска иновация, щеше да изненада обществото в приятния смисъл на думата и определено щеше да обърка сметките на останалите кандидати.
Подобен избор не е бил въпрос на разум и досетливост - в политическото "дясно" има достатъчно умни хора.
Такъв избор е и въпрос на смелост - смелост да се противопоставиш на инерцията и на собствените си стереотипи.
Този текст не е панегирик за г-жа Николова. Това е просто анализ на една пропусната възможност, която е била „на една ръка разстояние" от партиите, определящи се като демократични сили.
Разбира се, никой не ме е упълномощил да съдя лидерите на "демократичния спектър" - пази Боже.
Нямам подобни пълномощия нито в "дясно", нито в "ляво".
Но наистина съжалявам, че подобен развой на събитията не се случи.
Изборите ни щяха да изглеждат много по-европейски. Не толкова европейски, както във Финландия, където кандидатката за президент на ... Шведската народна партия, за малко не спечели изборите преди години, но доста повече от сегашното положение.
* Изразените мнения са лични. Те по никакъв начин не ангажират Съюза за стопанска инциатива, на който авторът е заместник председател, или Нов български университет, където преподава.
котка
на 21.10.2006 в 00:18:26 #46Нюза, да банвате писател от класата на Свети Пергиш само защото застрашително високо ви вдига нивото, е като да си отрежете клона сами. Защо ви е коледна елха, ако мразите Коледа нямате семейство, и няма да слагате коледна украса? Харесва ви да събирате безкрайно дълго игличките от килима ли? Ако не допускате стойностните автори само защото са колоритни и описателни, кого допускате? Идиоти от типа на Фелдмаршала и Алекси?
Гъбка
на 20.10.2006 в 23:39:34 #45Чао, Диксит! Няма да се впрягам. Каквото стане.
До след 10 дни.
Dixit
на 20.10.2006 в 23:33:04 #44Гъбке, Благодаря ти. От твойте уста - направо на монитора. Ама не е Божи, де. Чао и не се впрягай за тези избори. Каквото стане.
Гъбка
на 20.10.2006 в 23:29:08 #43Добре, Диксит. Ще те чакам на 30-и, пък ти да не забравиш. Успех ти желая! Да се справиш по най-добрия възможен начин с всички задачи
Dixit
на 20.10.2006 в 23:21:03 #42Гъбке, Трябва да свърша нещо важно. И ми трябва цялото възможно време. На 30-ти, живот и здраве, ще се видим. На постингите.
Гъбка
на 20.10.2006 в 23:12:25 #41Всъщност, въпросът е личен и го оттеглям. Бих била доволна само да обещаеш, че след изтичането на тази седмица ще се върнеш
Гъбка
на 20.10.2006 в 23:10:17 #40Защо ни напускаш, Диксит?
Dixit
на 20.10.2006 в 23:01:29 #39Гъбке, Знаех си, че държиш на думата си. Даваш ли ми едноседмичен отпуск?
Гъбка
на 20.10.2006 в 22:34:45 #38Привет, почитаеми господа Ван Хелзинк и Миланов! Щом съм проявила лекомислена непредпазливост да обещавам, ще проявя и благоприличието да спазвам. С извинения за невъзпитаното забавяне. Все пак - съществува и реалност.
По същество. Чак жален според автора медиен хленч, че състезанието е скучно, моят слух не е регистрирал. Този вид вот си е най-безинтересният от всички видове избори, това априори беше ясно на повечето пишещи братя. Изборите за парламент са доста по-зрелищни , а тези за местна власт - почти буквално кървави. Съгласна със съждението, че монотонността и сдържането на резки движения помагат особено на Първанов. Той си е предвидим, валчест, неговата задача беше да си седи устойчиво в издълбаната за 5 г. ямичка, та някой бързей да не го повлече. Другите трябваше да се напъват, ама както г-н Дечев е отбелязал - и те не можаха да образуват силно течение.
Може би единствено Сидеров. Френетичният възторг по него за мен беше стъписващ, мога да го сравня само с еуфорията по "ранния" цар (лятото на 1996 г. - първа визита в България). Да, смекчил е остротата на тона и се автоцензурира действително, но като слушаш изтръпнал и с наведена глава яростта, с която претъпкана до срутване зала скандира "Долу ДПС"... И виждаш, че вътре далеч не са лумпени, а има страшно много млади и в активна трудова възраст хора. А точно предишната вечер същата зала е била едва наполовина пълна от привържениците на Беронов, които са ръкопляскали учтиво и вяло на кратката и без плам реч на кандидата, който преди това е бил "подгряван" от Петър Стоянов, Стефан Личев (ЗНС) и още някой и друг депутат. Да, достолепен, ерудит в сферата си, но няма магнетизъм, не увлича
Марков - ясно, че нямаше да катурне кабинета. Впрочем, те сами ще се изядат вътре НДСВ и БСП, както си спускат директиви по места да се дебнат взаимно кой как кадрува...
За г-жа Николова. Безспорно предимство е, че не е само красива, но... Тя сама каза при номинирането й пред Агенция "Фокус": "Моите опасения са, че не допринасям много за разпознаваемостта на двойката!". Ами - така е. Да, "пържила" се е в изпълнителната власт достатъчно дълго време, за да натрупа опит, но, извинете, кой може да запомни имената на всички зам.-министри? (Г-н Дечев, присъстващите винаги правят изключение
). Та дори и да е била отговорна за значими ресори! А тази водеща според автора неправителствена организация - Европейски институт за България (мисля), кой от широката публика я е чувал? Една ярка и запомнена инициатива? Дори хомоорганизациите са по-общоизвестни. Не бях прочела и едно интервю с г-жа Николова в пресата, снимката й видях за първи път едва след номинирането й. А един месец е твърде къс срок за популяризация - дори и на красива и интелигентна жена. Разгласа с предварителни избори? Леле-е-е, от колко окопи се стрелят тогава представителите на различните лагери в една политическа сила, пък и как забравят да ги зарият по време на същинския вот...
Аз бях за мъж. БАЩА на нацията. Представителен, умен, млад (40-50 г.). Петър Стоянов или Димитър Абаджиев. Сега ще гласувам за Беронов. Обаче не защото ме е грабнал и омагьосал, а защото го преценям като най-малкото зло. И защото е десен, пък аз съм си дясна. 
Dixit
на 20.10.2006 в 19:03:23 #37Emil Milanov, Може би някога, по-късно. При това дебнене из форума, може да го счита за клопка. Кой да ти каже? А, че има хляб във вас - има. И ако няма поне малко плюене, няма хъс и сборището не е вещо. Важното е да се обичаме помежду си като българи.
Emil Milanov
на 20.10.2006 в 18:54:34 #36За съжаление - напускам Ви за известно време. И аз се питам (както сигурно и Ван Хелсинк) - ще се обади ли Гъбка ?!
Emil Milanov
на 20.10.2006 в 18:53:23 #35Диксит, няма причина да не ти вярвам. Щом казваш, че е така - значи е така.Какво да се прави - и гениите могат да бъдат арогантни по някога. Но за тях е оправдано. Арогантността на гений мога да понеса. Простощината на везнайкото - не мога. Както виждаш, аз приемам твоята гледна точка и още по-преди се извиних на Свети Пергиш. Повече от това във виртуалното пространство - не мога да направя. Иначе за остроумието му -
Това е !
Dixit
на 20.10.2006 в 18:45:16 #34Emil Milanov, Ако е само за конкретната дама, тогава не би трябвало да е в тази рубрика. Ние, като едни "титани на мисълта" не можем да се хабим за някаква си личност.
Emil Milanov
на 20.10.2006 в 18:41:57 #33Последно, но не по значение. Надявам се, че в нюз.бг наистина ще има “колумнистИ”, както е написано на “бутона”. Умирам от любопитство кои ще са другите, освен Теодор Дечев. Когато се появят – ще видите, че ще Ви каня да обсъждаме текстовете и на други хора. Лично аз ще съм много доволен, ако “нюзът” се развие и като коментарна, аналитична медия, а не само като безплатен новинарски портал.
Dixit
на 20.10.2006 в 18:40:32 #32Emil Milanov, Имал съм невероятното щастие да отраста с допълнителен "втори" баща - Мирон Иванов беше най-добрия приятел на баща ми и бяха неразделни. Затова можеш да ми вярваш за качествата на Св. Пергиш. Веднъж, преди Коледа, чичо Мирон имаше радиопиеса и аз слухтя да я чуя. Не щеш ли, сбъркал бях радиостанцията и не бях хванал началото и останах с впечатлението, че това е негово, но за сметка на това се насладих на "Нощ преди Рождество" на Гогол. Казвам му аз: "Страхотно беше!", а той се смее: Де да бях аз!? Всеки се прекланя на таланта без значение от поколение и време. Сигурен съм, че Св. Пергиш променя света.
Emil Milanov
на 20.10.2006 в 18:34:33 #31Въпреки фундаменталния характер на снощната нощна дискусия, има едно принципно изместване на темата. От него произтичат и обвиненията към Дечев, за “това и онова”. Ако се прочете внимателно текста, (дори не толкова внимателно, колкото без предубеждение), се вижда с просто око, че той анализира не въпроса “става ли жена за президент”, а въпроса “защо десните пропуснаха възможността да спечелят предимство на изборите, издигайки жена за президент ?”. И не става въпрос за “жена въобще”, а за КОНКРЕТНА ЖЕНА, нещо повече – за КОНКРЕТНА ДАМА ! Изобщо не може да става дума за “сексизъм” или каквото и да е от този род. Анализът на Дечев е свързан с проблем на политическия маркетинг, а не с общочовешкия проблем “могат ли жените да бъдат дори ръководители”. Естествено че могат. В анализа на Дечев, този въпрос е ясен априори. За него няма никакви съмнения, че жена може да бъде президент. Той задава въпроса, защо десните не дадоха шах на останалите, особено на левицата, като издигнат адекватна кандидатура на дама за президент. И така се стига до липсата на фантазия, на живо въображение при десните лидери. Анализът е перфектен – почти математически. Не смятам, че Дечев е “наплюл” някого с текста си. Той просто задава логичен въпрос и по доста деликатен начин ни предлага отговора. Самураят пита, защо се бил сетил Дечев сега да пита такива неща. Мисля, че и Вие знаете, че Дечев не е лидер на никоя от партиите издигнали Беронов – Николова. И Вие и аз знаем, че изборът на кандидат на десните беше протакан до последния момент. Е, кога да попита човекът. А да пита след изборите няма смисъл. Ако Беронов постигне успех (каквото и да разбираме под това) – никой няма да обърне внимание на питането. Ако Беронов се провали – ще изглежда, че злорадства, а това едва ли е целта му.
Emil Milanov
на 20.10.2006 в 18:19:42 #30По въпроса за симпатиите ми към Теодор Дечев. Не че съм длъжен да обяснявам защо харесвам нещо или някого, но имаше директно зададен въпрос. Не съм учил заедно с Теодор Дечев. Добре, че е така, защото все пак съм повече от 10 години по-млад. Работата е там, че по силата на професионалните ми интереси съм изучавал достатъчно подробно историята на политическите партии и техните вестници, след 10.11.1989 г. По тази причина познавам политическата и творческата биография на Дечев твърде добре. Предполагам, че по-добре от повечето участници във форума. Не съм го срещал лично, но откакто Нетът се разпълзя навсякъде, съм в сравнително редовна кореспонденция с него. Харесвам текстовете му, защото е от малкото хора, които са били (и продължават да са) силно ангажирани политически и обществено, но въпреки това проявяват стремеж към максимална обективност. Такива хора се броят на пръстите на едната ми ръка. За това се дразня много, когато някой се отнася повърхностно към анализите му. Вече писах, че имам много предпочитани автори и в “дясно” и в “ляво”. Харесвам Атанас Свиленов, Теодор Дечев, Светослав Малинов, Румяна Коларова. Харесвам и цитираният от Дечев – Мирослав Попов, който е от добрите пера в “ляво”. Смятам, че всеки, който се интересува от проблема за властването (господството) и от разделението на властите, задължително трябва да прочете предговора на Светослав Малинов към трактатите на Джон Лок за управлението. Самите трактати – също, но нали говорим за живи автори и то в България.
Emil Milanov
на 20.10.2006 в 18:05:57 #29На първо място искам да се извиня за резкия си тон към Свети Пергиш. Няма да разчепквам първопричините за нашата “кратка схватка”, просто смятам, че трябваше да запазя спокойствие. Няма значение дали си наречен “слуз”, “шафнер” или нещо друго. Понеже със сигурност съм по-млад от Свети Пергиш – извинявам се. Второ, не мога да не призная, че съм смаян от снощното АБСОЛЮТНО шоу във форума. В нюз-а има много места, където са се събирали в пъти повече постинги, но тези наистина са своеобразен връх. Без всякакъв майтап. Имам чувството, че съм пристигнал със закъснение на годишното събрание на гилдията на планината Харц. Моля последното изцяло да се смята като комплимент към участниците. Думите “вещица” и “вещер”, с които назовават участниците във форумите на планината Харц (справка пълното издание на “Фауст” от Гьоте), произхождат от “вещ”, в смисъл на “умеещ”, “можещ”, “притежаващ специални способности или знания”. Така, че без грам майтап, Ви признавам за най-добрите вещици и вещери, “вилняли” на планината Харц. Наистина сте били върха. Налага се да призная, че освен че може да пише оригинално и леко декадентски, Свети Пергиш може и да рисува по интересен начин. Което си е факт, факт – факт си е. Свалям шапка и на него и на останалите участници във форума.
Emil Milanov
на 20.10.2006 в 17:05:00 #28На два пъти се опитах да пусна нещо, но и двата пъти "гризнах дръвцето". Има някакъв технически проблем. Сега просто експериментирам, преди да пиша сериозен "пост"
samoray
на 20.10.2006 в 02:32:13 #27Свети Пергиш , Не живеят наистина за успеха,но много хора са разчитали на техния успех.Друго е важното-че не стрмейки се към него но живели по правилният начин достойно ,той сам е идвал