Българските управляващи отново са на път да изумят Европа с ноу-хауто си. Този път в областта на туризма.

За да се спаси летният сезон, на заседание на 30 март Държавно-обществената консултативна комисия по туризъм, ръководена от вицепремиера Ивайло Калфин, е решила да предложи на министър-председателя Сергей Станишев да бъде задействан спасителен План Б.

Аргументът: защото интересът към българските курорти бил спаднал по време на завършилите неотдавна туристически борси в Берлин и Москва. Макар, че по-точно е да се каже провал!

Освен това спасителният план се налагал, защото според Държавната агенция по туризъм на летния сезон се падат над две трети от годишните постъпления в сектора, които за 2008 г. са били 2.53 млрд. евро.

Явно още от сега искат да ни бъде внушено, че ако не се помогне на бетонните комплекси по морето, държавата ще изпадне в колапс през лятото!

И този факт се използва, за да се предложи „правителството да реши да бъдат създадени пакети, с които да се стимулират почивките на държавните служители в България".
Помните ли идеята на министър Масларова да праща определени пенсионери на море през зимата?

Излиза, че с парите на българските данъкоплатци този път чиновниците ще получават държавна помощ, за да почиват по българското Черноморие.

Въодушевени от новата идея хотелиери и туроператори дори обещали да дават допълнителни безплатни нощувки към закупените пакети. Например при ваканция от 4 нощувки петата да бъде безплатна, а при 10 - две безплатни.

И още наглост - всяко ведомство да съфинансира процент от почивката в зависимост от възможностите си. Идеята на бизнеса и агенцията по туризъм е делът на държавната помощ да достига до 50% от стойността на туристическия пакет.

Преди броени дни министърът на държавната администрация Николай Василев каза, че в държавната администрация - централна и местна, са заети 85 хил. души.

Ако всички предпочетат да почиват по 5 дни със семействата си на море в България (заради демографската криза да приемем, че семействата са тричленни) при средна пакетна цена от 800 лв., излиза, че държавният бюджет ще олекне с 34 млн. лв. (по 400 лв. за 85 хил. души). Според Ивайло Калфин тези пари можело да се вземат от фондовете на министерствата и агенциите за храна, облекла и др.

Как ще реагират данъчните власти, ако аз обявя, че не съм съгласен с това решение, и в знак на протест ще внасям само 50% от данъците си?
Ако по същия начин мислят всички работещите в частния сектор? Сигурно ще хукнат да ни проверяват. Нали и те са държавни служители?

Вместо да помисли за атрактивни цени (справка Хърватска, Гърция и Турция отсега правят оферти до 40% по-ниски цени от миналогодишните) и за обслужване, туристическият бизнес иска от държавата да бъде намалена ставката по ДДС от 7% на 5%.

Не стига, че туризмът е единственият бранш, който ползва подобно облекчение по ДДС, а се иска с по-ниската ставка да се облагат всички видове туристически услуги.

В момента със 7% се облага само хотелското настаняване и хранене. Вярно е, че в повечето държави от ЕС туризмът се облага с 5% ДДС, но там ДДС е по-нисък отколкото в България за основни храни и учебници например.

Иначе другите мерки, които се предлагат, наистина се приемливи - облекчени визи за руснаци, украинци и от други държави на бившия СССР, туристическият бранш да кандидатства за преференциално финансиране от Българската банка за развитие, концесионните такси за плажовете да се намалят, но и контролът да се увеличи.

Има опасност обаче подобни мерки да бъдат изтълкувани като държавна помощ и България да бъде санкционирана от Еврокомисията. Сигурно и заради това никоя страна от ЕС не се е заела със стимулиране на туризма си, като изключим рекламирането.

Но и кабинетът „Станишев" отдели 10 млн. лв. от миналогодишния излишък за реклама на българския туристически продукт. Защо обаче 6 млн. от тях бяха за промоции в България?

Може би защото идват избори, и трябва да се подхранят определени електронни и печатни медии.