След първоначалните заплахи от страна на Реджеп Тайип Ердоган за замразяване на икономическото и политическото сътрудничество с Руската Федерация и дори за затваряне на Босфора, в крайна сметка, разумът надделя над страстите и престана да се занимава с кримските татари.

Защото руснаците, вместо в Анталия, ще ходят на море в Крим. Там е и по-евтино, и всички местни хора говорят на руски език. А какво ще правят турските хотелиери и кръчмари? Това че за в бъдеще някой третостепенен чиновник от "Чанкая" периодично ще повдига въпроса от името на Абдулах Гюл няма да има никакво значение - знаем че оттатък Босфора главният е Ердоган, а не Гюл, нито пък Давутоглу.

Ердоган в момента води тежка битка с отбора на най-сериозния си вътрешно-политически противник - живеещият в САЩ проповедник Фетхуллах Гюлен и никак не му е до кримските татари. В това отношение, кримските лидери Сергей Аксьонов, Владимир Константинов и Сергей Цеков избраха изключително удачно момента за присъединяване към Руската Федерация.

Защото, битката между Ердоган и Гюлен, освен в Истанбул и Анкара, се води и в Баку и обтегна отношенията между лидерите на двете турски държави. Илхам Алиев с голямо неудоволствие беше принуден да се раздели с дясната си ръка - Елнур Асламов, под натиска на Ердоган. Главният аналитик на президента на Азербайджан беше отстранен от поста си, поради принадлежността си към групата на Фетхуллах Гюлен. Ердоган е предупредил Алиев по телефона, че ако не отстрани Асламов ще замразят отношенията си. Разговорът е завършил с думите: "Или аз, или Гюлен!" Явно, Алиев е разбрал правилно посланието.

Интересно е кой ще заеме поста на Асламов? Дискретно ми бяха споделени две имена - Расим Мусабеков и Рустам Шахсуваров. Първият е най-известният военно-политически анализатор в Баку. Анализите му са толкова обективни, че излизат дори в годишника на ереванския Институт "Кавказ" на Александър Искандарян. Вторият е председател на Федерацията на Левите Социалисти на Азербайджан и, между другото, следи отблизо развитието на ситуацията с българските турци и помаците и дори се опитва да ги анализира в руските медии. Навярно много му плащат, за да бълва змии и гущери по мой адрес...

Алиев също не може да си позволи обтягане на отношенията с Путин и мъдро запазва мълчание по въпроса за кримските татари, или се разминава с общи приказки. Защото ще му бъде трудно да развива експлоатацията на огромното находище Шахдениз без руска помощ. Няма да може да намери и резервни части за закупените през миналото лято руски оръжия за 1 млрд. долара. Затова проявява сдържаност по темата за кримските татари.

Моят приятел Михаил Александров - началник на отдел "Кавказ" в Института за Страните от ОНД в Москва и състудент на Илхам Алиев от МГИМО, неведнъж ме е предупреждавал да не приемам за чиста монета войнствените изявления на азербайджанския президент по отношение на Нагорни Карабах и Армения, като цяло. Тъй като са предназначени единствено за необразования и ограничен азербайджански електорат и понякога за турските съюзници. А иначе го познава като мъдър и уравновесен човек и опитен дипломат, обичащ живота. Май най-накрая ще излезе прав...

След като не можа да намери подкрепа в Анкара и Баку, екстремисткият кримско-татарски авторитет Мустафа Джамилев се вдигна до Москва и успя да се свърже с Владимир Путин! Телефонният разговор е продължил цял час, като Джамилев е подчертал, че отделянето на Крим от Украйна и присъединяването му към Руската Федерация е незаконно. Путин е отговорил, че отделянето на Украйна от СССР също е незаконно...От Москва, Джамилев отлетя за Брюксел и неуспешно се опита да призове НАТО и ЕС на помощ. Там го изслушаха вежливо и го изпратиха по живо, по здраво.

Реалистично настроените лидери на кримските татари, начело с вицепремиера Рустам Темиргалиев, форсират сближаването с руските републики, където живеят други потомци на древните българи - Чувашия, Татарстан, Башкортостан. Контактите са осъществени лично от него, с приемниците и под наблюдението на "сивия кардинал" в Казан - бившия президент на Татарстан Минтимер Шаймиев.

Стартира интензивно сътрудничество, засега в сферата на културата и изкуството. Очакват се инвестиции. Поне така става ясно от проведените разговори. Те не са тайна за никого, тъй като се оказва че езиците на казанските и кримските татари са доста различни един от друг и преговарящите не са могли да се разберат, за тяхно голямо разочарование.

Затова са разговаряли на руски!