Не трябва да се поддаваме на "необмислени провокации", които работят за чужди интереси. Това заяви външният министър Николай Младенов по повод породилия се спор с Румъния за акваторията в икономическата морска зона.
Преди седмица, неговият колега Кристиян Дяконеску обяви, че между Румъния и България има "спорна зона", отнасяща се до държавната граница в Черно море, като обясни, че става въпрос за 17 кв. км. Думите му предизвикаха остри реакции.
На свой ред министър Николай Младенов каза, че Румъния се опитва да окаже натиск върху България при преговорите за икономическата морска зона на границата със северната ни съседка. По думите му, 17 морски мили (?!) е твърде малко пространство, независимо има или няма газ в него.
И, както винаги, външният ни министър се оказа неосведомен!
Нерешеният териториален проблем между България и Румъния в Черно море не се отнася за 17 кв.км, а за много повече - 350, обясни пред румънската агенция Ager Pres румънският държавен секретар по външните работи Богдан Ауреску.
С велзевулския си дипломатичен тон Ауреску обясни също, че и двете страни подхождат „добронамерено" към проблема, и ако не могат да го решат, може заедно да се обърнат към Международния трибунал по морско право в Хамбург.
И тук се крие голямата опасност за страната ни. Защото веднъж Румъния вече е „решавала" подобен „казус" чрез съд! През 2009 г. международният съд в Хага присъди спорния с Украйна Змийски остров в полза на Румъния. Съдът призна правата на Румъния над близо 80 процента от зоната с обща площ от 12 200 кв. км.
Така че след Украйна, и България би могла преспокойно „да гризне дръвцето" в резултат на „международен арбитраж". А и публично известно е, че т. нар. международни прависти на Външното ни министерство не са от най-добра класа.
Показателно за какво всъщност се разрази българо-румънския спор е и обещанието след произнасянето на трибунала в Хага на тогавашния държавен секретар на румънското министерство на икономиката Тудор Шербан, който гордо заяви, че Румъния би могла да изнася „петрол и природен газ" (!) за България и Унгария.
Това би могло да стане в случай, че проучванията покажат, че залежите в континенталния шелф на Черно море са в големи количества. Доказано е!
Впрочем, както поясни Богдан Ауреску, Румъния е била обезпокоена през януари т.г., след като е разбрала, че България е обявила търг за отдаване на концесия за добив на природен газ на територия, която влиза в оспорваната зона.
Значи, отново замириса на газ! Но не е ли това твърде голямо съвпадение, за да бъде то отминато от наша страна с лека ръка?!
За Николай Младенов изглежда не е. „Колкото повече се коментира и анализира тази тема в България, толкова повече обслужваме други страни и интереси. По-добре е да мълчим", категоричен бе външният ни министър.
В момента обаче мълчанието не е начинът да се държим достойно предвид деликатния случай, както твърди той, а проява на тотално безхаберие, нещо повече - на бягство от изпълнение на преките му задължения.
Защото, ако Николай Младенов все още не го е осъзнал, той е на поста дипломат № 1 на България, за да отстоява и налага нейните национални интереси, а не комфортно да си мълчи, когато отново искат да ни ограбят!
Още повече, че в своето интервю от 20 март т.г. министър Кристиян Дяконеску постави и друг един въпрос, който сякаш потъна в спора кой да добива газ в континенталния шелф на Черно море. Става дума за неговите нагли претенции, че в България се нарушават (?!) правата на някакво „румънско малцинство".
Но кой друг, ако не от „Александър Жендов" 2, да обясни на официален Букурещ, че у нас по конституция национални малцинства няма и, че принадлежащите към етническите групи на аромъни, куцовласи и др. са пълноправни български граждани и не се нуждаят от „защитата" на Румъния?!
Това обаче с мълчание не става, прави се с активна дипломатическа работа, за каквато министър Младенов или няма желание, или няма възможности. И в двата случая трябва да си ходи! Иначе претенциите не ще спрат!
Защото, че не става дума за неправилно разбрани думи на румънския външен министър, както се опита да ни успокои външното ведомство в Букурещ, е мисля видно и за самия Младенов, а и за патрона му Борисов.
Достатъчно е да си спомним небивалата активност на румънските емисари в страната ни по време на последното преброяване, за да стане ясно, че е налице целенасочена, агресивна и добре планирана политика на Букурещ за сътворяване на „румънско малцинство", което да послужи за последващи искания!
Впрочем, този процес на инкубация на „румънски малцинства" върви с пълна пара не само у нас, но и в изпатилата си вече от политиката на „териториални корекции" на Букурещ Украйна - там мишената е Северна Буковина. Неотдавна обект на подобни претенции за нарушени права стана и съседна Сърбия.
Да не говорим за „малцинствения проблем" в отношенията между Румъния и Унгария, защото няма да ни стигне цял коментар.
Изобщо, налице е последователно следвана спрямо съседните на Букурещ страни политика на възраждане на „Велика Румъния"!
Най-яркото доказателство за това е провежданата през отминалите над две десетилетия от Румъния политика спрямо Молдова. Последните дни ни дадоха поредните доказателства, че Букурещ е твърдо решен рано или късно да присъедини тази бивша съветска република към своята държавна територия...
Както предаде АП, полицията в столицата Кишинев предотврати масови сблъсъци между привърженици и противници на присъединяването на Молдова към Румъния. Сблъсъците станаха дни преди 94-тата годишнина от обединението на двете страни, което е станало на 27 март 1918 г.
Национално-либералната партия изведе няколкостотин свои поддръжници в подкрепа на идеята за обединение с Румъния. От своя страна, „Патриотите на Молдова" организираха контрамитинг.
На 25 март 2012 г. пък в редица църкви на Молдова се проведоха панихиди в памет на депутатите, които са присъединили Молдова към Румъния през 1918 г., и на тези, които са подкрепили излизането от СССР през 1991 г.
Но своите прорумънски чувства изразиха не само обикновени молдовци. По време на телевизионно предаване новоизбраният президент на Молдова Николае Тимофти, заяви, че езикът, на който говори е румънски, а не молдовски.
„Говоря на румънски език. Аз съм юрист и затова казвам нещата такива, каквито са. В конституцията е записано, че държавният език е молдовски. Но Академията на науките ни казва на какъв език говорим - на румънски. Конституцията е приета от определени политици. Както и да наричаме езика, трябва да го говорим правилно", каза Тимофти и добави, че основният закон на страната трябва да бъде променен.
По-рано Николае Тимофти не засягаше езиковия въпрос, като само посочваше, че „държавният език трябва да се знае".
Но отминалите дни не носеха само радостни звуци за ушите на Букурещ.
Румъния е обезпокоена от назначаването на Дмитрий Рогозин за специален представител на президента на Русия за Приднестровието и за съпредседател на руско-молдовската междуправителствена комисия за търговско и икономическо сътрудничество. Това посочи Юлиан Кифу, съветник на президента на Румъния по стратегически въпроси и външна политика. Той добави, че Букурещ планира своя отговор на назначението.
„Румъния се намира в ситуация, когато е длъжна да задава тона и да даде да се разбере, че е разбрала съобщението и приема хвърлената ръкавица. Букурещ не трябва да пренебрегва този жест в началото на новия мандат на Владимир Путин", каза още Кифу. Според него, Румъния трябва да даде много ясен сигнал чрез адекватно назначение.
Видно е, че Румъния за пореден път е отворила голяма уста, за да глътне Молдова. Няма ли обаче да се задави с такъв тлъст залък? Най-малкото Русия прави всичко възможно да й приседне. Както се е случвало неведнъж в далечната и по-близка история.
Всичко случващо се в триъгълника Букурещ-Кишинев-Москва обаче се отнася и до нас!
Ревизионизмът на Букурещ, насочен към днешната румъно-молдовска граница, се корени в Крайовската спогодба от 1940 г. А, както е известно, именно по силата на тази спогодба България успя да си възвърне отнетата й насилствено през 1913 г. Южна Добруджа.
Атакуването на международно-правните основания за сключването на Крайовската спогодба и на Парижкия мирен договор от 1947 г., което прави Букурещ, означава по същество - нито повече, нито по-малко - опит за ново прекрояване на границите в Югоизточна Европа.
При успех един такъв опит ще има за последица и делегитимация на част от сегашната българо-румънска граница - тази от Силистра до Дуранкулак.
Това изисква официалните български органи да отделят повишено внимание на ставащото. Нещо повече, да заемат една по-активна позиция в бързо разрастващия се конфликт. Още повече, че основанията за повишено внимание от страна на България към набиращия скорост иредентистки скандал не свършват само с граничните "отражения" от него.
Българската държава има и други свои интереси, които са застрашени от агресивната политика на Румъния спрямо Молдова и които тя трябва безпрекословно да отстоява. Тази румънска политика неизбежно рефлектира и върху положението на близо 100-хилядното българско национално малцинство, живеещо на молдовска територия.
Присъединяването на Молдова, каквото очевидно цели със своите действия Румъния, пряко засяга тези наши сънародници, в качеството им на молдовски граждани. Затова, Николай Младенов, не трябва да мълчи, а да защити техните исконни интереси.
Защото независимо къде живеем, ние българите нямаме никакво желание пак да бъдем принесени в изкупителна жертва. На нас не ни трябва министър на мълчанието!
yourmommydick
на 12.04.2012 в 20:46:09 #15Николайчо Младенов е най-смешният външен министър, който сме имали откакто се помня. По сервилничене, гъзолизачество и путешки характер мога да го сравня само с безподобното леке Стефчо Тафров. Даже при гнусния подлец Паси имаше малко повече характер, макар да е плюнка и половина. Със сигурност и дъртата мастия Надка, на която навремето Николайчо носеше куфарите, има повече "топки" от него. В по-стари времена този безгръбначен урод щеше да бъде разчленен и заровен в безименен гроб, но аз като цивилизован човек от ХХI-ви век предлагам просто да го тикнем в пандиза, където да го "обслужат" мургавите ни съседи, които той иначе така успешно обслужва на дипломатическия фронт. Че лапа амеракснкия, ок, че смучи руския, айде пак, иди-дойди, ама гълта дори на смешни държавици като Сърбия и Македония, за какво си говорим ?!
batkoRadko
на 01.04.2012 в 23:58:29 #14abe v interes na istinata i KOLUMNISTI ne ni trqbvat...

aler
на 01.04.2012 в 23:50:12 #13България много пъти в историята си е била пресирана , но все някак си се измъквала ! Този път , обаче , хватката е смъртоносна ! Не само заради новия световен ред , а заради продажните ,подкупни , неуки , глупави , прости ,лакоми , ненаситни , безродни , цинични , беззъби , бездушни , страхливи , безпринципни , нагли , мазни , мутрести и т.н. управници ! Времето , което роди Левски , Ботев , Балканджи Йово , Раковски е безвъзвратно отминало ! Скоростно наложената подмяна на етнически модел само засилва хватката ! България е обезкървена !
Miki
на 28.03.2012 в 18:51:21 #12bbbbb | 28.03.2012 11:17 Нещо май не сте ме разбрали! Не заради такива като мен а заради такива като всички българи. Ние сме роби в главите и макар че с много действия на властта не сме съгласни, това нищо не означава. Ние пишем мнението си по различни проблеми в разни форуми и макар в едно 90% от случаите да сме прави, това нищо не променя. Ето от вчера до днес падна още едно доказателство в тази посока. Правителството реши да строи газова централа. Не знам дали така произведения ток е 7 пъти по-скъп (както твърдят БСП), но със сигурност е по-скъп от тока на АЕЦ. С други думи правителството решава а ние слушаме, изпълняваме и плащаме. Вярно ли е? Така че в предния си постинг имах предвид, че е време да направим нещо решително към генерална промяна, а не да даваме съвети на властта от форумите. Те властниците и без това въобще не ги четат. А за да се направи нещо трябва да имаме ум в главите, а ние нямаме. Е, не всички разбира се, но даже да се появи някой умен и да ни покаже пътя ние пак няма да го следваме защото няма да можем да го разберем, пък сме и роби и страхливи и винаги кой знае защо се смятаме за по-умни от умния.
bbbbb
на 28.03.2012 в 12:18:21 #11стопер | 27.03.2012 19:46 Живеем във ферма.... ..и ни управляват прасета!! Бесен Бесен и по точно такива които ядат филии със свинска мас..
bbbbb
на 28.03.2012 в 12:17:27 #10Miki | 27.03.2012 19:01 Не ни трябвал министър на мълчанието. А бе кой ви пита какъв е министъра? Каквото е решил той и ББ, това ще стане. Ние само можем да излезем на улицата и да покрещим малко, с нездравата надежда че някой ще ни чуе. заради такива като теб сме на това дередже...
bbbbb
на 28.03.2012 в 12:16:13 #9pusi | 27.03.2012 18:33 Не става въпрос само за Румъния,външният ни министър е пълен бездарник Бесен

assense
на 27.03.2012 в 22:08:52 #8Николайчо, ти си младо момче и за да бъдеш вожда на МВнР на държавата ни, следва да бъдеш напорист, обаятелен, задължително умен и дозирано агресивен външен министър. За съжаление тези качества не притежаваш, щом заемаш позицията на изчакване, а до следващата позиция те дели само една ръка разстояние - на приземяване и разкрачване. Щом си приел този пост следва да бъдеш боеви и войнствен, без да оставяш "врага си" да си вземе и капчица въздух. Много ти се насъбра в последно време - провала на бизнес-мисията в Катар, липсата на обединителна мисия за бесерабските българи и всички други българи установили се да живеят по света. Сега с проблемите ни с Румъния тази изчаквателна позиция е недопустима, защото уронва престижа на страната ни и ако не се вземат бързи и адекватни мерки, същата ще ни нанесе катастрофални поражения. Да не говорим за ролята на МВнР по отношение на страните от ЕС, с Русия и страните от ОНД, с арабския свят, а така също да не споменавам, че в рамките на морала и достойнството не потърси реванш от Либийската джамахиря по отношение на претенциите ни срещу обвиненията за нашите медицински сестри. Ако не се разбързаш, в крайна сметка ще трябва да подадеш оставката си по некомпетентност.

ъ-ъ
на 27.03.2012 в 20:51:25 #7пълни глупости еков. става въпрос за "призив" да не се раздухва чак толкова гафа на румънския външен министър. въпросът беше посрещнат на необходимото дипломатическо ниво. на посланика му сдърпаха ушите и му казаха че БГ не обича да слуша глупостите на самозабравили се румънски политици. посланика хрисимо каза, че въпросното изказване е недоразумение. дори роската си каза в прав текст че териториални претенции на румъния към бг са неуместни и даже смешни.
ако има газ в т.н. спорна зона или около нея и ако мамалигарите почнат да дупчат от тяхната страна то и бг ще надупчи няколко сонди от нейната страна и така и двете страни ще цоцат газ. мамалигарите ако си правят тънките сметки, че само те ша дупчат и цоцат и после даже ша ни продават са наистина много тъпи. е да де те са единствената ЕС страна дето има нефтена кула на герба си. баси и петролната държава се изкараха. то направо засенчиха близки и средния изток, рашата, уса и канада.
румъния батка световен център на петролния и газов добив и индустрия.
домнуле домнуле, чука се преди да се влиза в чужда къща домнуле!
добруджа била тяхна плюс черноморския шелф. абе тия що си не ядат качамака и си гледат циганията. за капак имали Кючук Париж в Букарещти. направо французи.



стопер
на 27.03.2012 в 20:46:56 #6Живеем във ферма.... ..и ни управляват прасета!!

Miki
на 27.03.2012 в 20:01:29 #5Не ни трябвал министър на мълчанието. А бе кой ви пита какъв е министъра? Каквото е решил той и ББ, това ще стане. Ние само можем да излезем на улицата и да покрещим малко, с нездравата надежда че някой ще ни чуе.
pusi
на 27.03.2012 в 19:33:12 #4Не става въпрос само за Румъния,външният ни министър е пълен бездарник
Bobby_gBG
на 27.03.2012 в 19:31:20 #3Тази е от половината на статиите на еков които нацелват въпроса абсолютно точно. Както и аз писах под другата тема - тоз тъпак министъра да не мълчи, и още по-малко пък да говори за да ни обяснява че ще мълчи, ами да действа!
Минувач
на 27.03.2012 в 18:49:10 #2Проблемът далеч не е от вчера. Дипломацията не е като говорилня в нюза или в квартална кръчма. Информацията от Румъния не е официална и може да се възприеме като гаф, както се изрази румънския посланик.
drumi1
на 27.03.2012 в 18:48:00 #1