Въпреки отлагането с едно денонощие на предаването на командването на "Одисея Зора" от САЩ към НАТО, то неминуемо ще се извърши. И така Барак Обама ще си "измие ръцете" от "мръсната работа", която ще бъде свършена основно от европейските съюзници, НАТО и Канада. Така ще може да притъпи остротата на критиките на републиканците (а и на своите съпартийци), които му поставят ребром преди всичко два основни въпроса:
- Колко ще продължи "Одисея Зора"?
- Колко ще струва на обеднелите след кризата американски данъкоплатци?
Оттук-нататък тези въпроси ще бъдат поставяни най-вече на европейските държавни глави от електората и опозицията. Естествено, на Обама няма да му се размине нито един провал в тази операция: цивилни жертви, загинали американски военнослужещи, бъдещо заместване на Кадафи с друг тиранин и кръволок и т. н. И всичко това ще бъде припомнено в най-подходящия момент - бъдещата кандидат-президентска кампания.
Предаването на командването на "Одисея Зора" на НАТО е удобно за всички партньори. Така например, ако до момента за всеки един загинал невинен либиец можеше да бъде обвинен съответният американски, британски, или френски пилот и да бъде търсена отговорност конкретно от Вашингтон, Лондон, или Париж, сега колективната отговорност ще размива вината за всички грешки по време на операцията.
В новата ситуация нито един военен или политик няма да носи персонална вина за това, ако например Кадафи продължи да удържа западните части на страната прекалено дълго или дори отново демонстрира надмощие над бунтовниците, въпреки бомбардировките и блокадата. Най-много да бъдат направени персонални размествания в командването на НАТО, които дори и да бъдат забелязани, бързо ще се забравят.
Още повече, че предстои включването по някакъв начин и на другите натовски страни в операцията. Дори и тези, които имат някакви традиционни връзки с Либия (като източноевропейските) ще трябва поне формално да се включат в "Одисея Зора". Навярно никак не е било лесно на румънския президент Траян Бъсеску да предостави летищата на страната на съюзниците, след като през Румъния навремето преминаха десетки хиляди либийски студенти и не по-малко румънски специалисти си вадеха хляба в либийската пустиня.
Не случайно Полша, чиято относителна тежест в НАТО е несравнимо по-голяма от румънската, отказа участие във въздушните удари, тъй като огромен брой полски медицински кадри навремето заработиха добри пари в Либия.
На този фон решението на българския кабинет, огласено от военния министър Аню Ангелов, за участие на фрегатата "Дръзки" със 160 моряци екипаж в налагането на морската блокада над Либия изглежда като натягане пред западните съюзници.
Първо, както стана ясно, тя не е подготвена да участва в подобна операция и докато бъдат извършени необходимите ремонтни работи, всичко може да е приключило.
Второ, като бивш началник на Военната Академия, генерал-лейтенант Ангелов би трябвало да знае, че през нея и българските военни училища без много шум по времето на социализма преминаха и либийски офицери, както и техни колеги от тези арабски страни, където сега са принудени да воюват срещу народите си и някои от тях вече се присъединиха към протестиращите. Тоест, нашите момчета в най-лошия случай ще бъдат принудени да воюват с възпитаници на нашите военно-учебни заведения, конкретно в с тези на ВНВМУ "Н. Й. Вапцаров".Спомням си как моите съученици от варненската Втора математическа гимназия разказваха, че докато са провеждали строева подготовка на плаца, от либийските стаи се е чувала протяжна арабска музика.
Разбира се, никой не трябва да подценява анти-либийските нагласи в българското общество, включително и сред българската армия (заради одисеята на нашите медици), но в случая все пак става дума за български възпитаници. Ако министърът се беше допитал до колегите си, обучавали либийските военни, те едва ли биха го посъветвали да участва в операцията.
На този фон позицията на президента Георги Първанов изглежда премерена и балансирана. Той порицава либийския диктатор, но се разграничава от решението да се забъркваме и ние в тази каша. Естествено, че никой в България не обича Муамар Кадафи (аз лично съм последният, който може да бъде обвинен в подобни симпатии), но все пак трябва да се има предвид, че до последния момент преди началото на "Одисея Зора" много българи продължаваха да работят в Джамахирията и не е изключено някои още да не са си тръгнали. Тоест, с тази страна ние така или иначе имаме тясно преплетени отношения от близкото минало до сега.
Така или иначе, в Република България по Конституция президентът не може да възпре правителството от подобна акция, дори тя да е очевидна авантюра. Затова е ясно че фрегатата "Дръзки" ще тръгне към либийските брегове и ще се отчете пред НАТО.
Най-главният въпрос е: дали след падането на полковника няма да започне подобна кървава разправа с неговите привърженици и съплеменници, каквато той в момента устройва над враговете си!
Днес в сайта на полския вестник "Газета Виборча" в едър план се вижда насиненото лице на млада жена от Бенгази: Иман Ал Обейди, многократно изнасилвана и жестоко измъчвана от войниците на Кадафи само за това, че е родена в града на неговите традиционни противници! Тя дори е пренебрегнала традиционните ислямски канони и публично е свалила фереджето си, за да демонстрира пред целия свят последствията от инквизициите.
Къде е гаранцията, че тези, които ще дойдат след полковника няма да вършат същите издевателства над жените от Триполи и родния му град Сирт? Всъщност в последния те вече щяха да ги вършат, ако наистина го бяха завзели, но се оказа все пак, че не са. И дали цялата работа не опира до там, либийската държава да бъде разделена, а САЩ, ЕС и Израел да си разпределят нейните нефтени находища? А бедните либийци да продължават да се бият?
Защото в Ирак става точно това - страната е почти разделена, а шиитите и кюрдите вече 8 години си го връщат на управлявалите в миналото сунити с техните методи. И дали същият сценарий не е предвиден за Сирия, Йемен, Бахрейн и т. н.
LeChucky
на 07.04.2011 в 17:51:37 #9Ако беше така Трезвий, щяхме отдавна да видим сухопътна операция. И не ми казвай че ги е страх от смехотворната армия на Кадафи.
Трезвият глас
на 07.04.2011 в 14:18:03 #8Войната в Либия отваря една нова на военна ескалация. В Близкия и Средния изток, както и в Централна Азия съществуват 3 различни арени на военни действия: Палестина, Ирак и Афганистан. Пред нашите очи се развива още една четвърта арена на военни действия на САЩ и НАТО в Северна Африка и повишава рязко опасността за една нова ескалация. Тези 4 театъра на военни действия са функционално свързани по между си; те са част на военната доктрина на САЩ и НАТО. Войната с Либия е част от борбата за петрол. Либия принадлежи към най-богатите на петрол страни, запасите и са поне двукратно по-големи от тези на САЩ. Зад кулисите на „демократизирането“ на Либия под формата на „хуманитарна“ помощ , се прикрива истинската цел: поемането на контрола върху Либийските петролни и газови залежи. С 46,5 милиарда барел (1 барел = 159 л) доказани петролни резерви, Либия е на първо място в Африка (10 пъти повече от Египет), следвана от Нигерия и Алжир. Най-голямата военна агресия след интервенцията в Ирак Военни действия от този мащаб, където участват различни страни-членки на НАТО и други страни-партньори, не може да бъде импровизиран. Планирането на операция „Оdyssey Daw“ се намираше в напреднал етап още преди започването на протестите в Тунис и Египет. Световната общественост трябваше да повярва, че протестното движение „спонтанно“ се е прехвърлило от Тунис и Египет към Либия!!! „Въстанието“ в Бенгази бе предварително планирано и подготвено да избухне точно в този момент, за да създаде илюзията на „приемственот“ от другите арабски държави. ООН като съучастник на НАТО Резолюцията на Съвета за Сигурност на ООН дава зелена светлина на Силите на коалицията в нарушение на Международното право и в нарушение на хартата на ООН да се води една открита война срещу суверенна държава!!! Освен това тази резолюция преследва определени финансови интереси – чрез замразяване на либийските авоари в чужбина, цели на отслаби и финансово либийската държава. Какви цели преследват САЩ и НАТО в Либия Целта на военните действия, както се вижда от хода им, е не да се защитава цивилното население на Либия, а да предизвика смяна на режима в Либия както е разделяне на страната на отделни части, както това направиха в Югославия. Вече години наред Вaшингтон разработва стратегия за създаване на една независима държава в богатите на петрол райони на Източна Либия (около и западно от Бенгажи). Затова никак не е случайно, че бунтът бе точно там организиран от съдрудниците на ЦРУ.
LeChucky
на 01.04.2011 в 21:55:16 #7Ей че як анализ. Да му се невиди! Да, мога да кажа дори и нецензурна дума, защото другите думи биха били недостатъчно изразителни за да обяснят колко е изумителен авторът. Поне в две точки той е направо невероятно мъдър и неговата мъдрост блести като перла заровена в кучи лайна... 1/Америка и Англия и Франция искали нафтата на Кадафи. Не бих се сетил. Че той и преди им я даваше, и даже ги критикуваха същите тези САЩ, Англия и Франция че са му първи приятели. Ужас. 2/ Що им беше на либийците да се бунтуват и да ги избиват, като сега ще се качи друг такъв като Кадафи. Да бе, що им беше? И на нас защо ни беше да ни освобождават от османско присъствие, като 100 и косур години по късно не можем да си направим като американската демокрация. По добре да си бяхме кютали при турците, то се знае че ние демокрация не можем да направим и султана си беше най якия управник който можеше да имаме. Абсолютно. Пичове, много четете руска литература. Сериозно. А руснаците напоследък много страдат от това че вече светът не се върти около тях и не се посвеняват да посягат на демокрация, идеали, човешки права, само и само Америка и Франция да изглеждат лошо. Добре че основно е на думи. Да САЩ не е Америка. САЩ е тлъстата държава с лагера в Гуантанамо. Америка е идеала на Томас Джеферсън, Бенджамин Франклин, Джон Куинси Адамс и Франклин Делано Рузвелт. Франция пък ни даде пример че даже неуки неграмотни хора могат да създадат демокрация. Вярно че има близо 200 и косур години от първия камък, хвърлен срещу гарнизона на Бастилията, но това е и урока - винаги ще има тирани и ако не се борим срещу тях, те ще побеждават... Всеки път...
critic
на 01.04.2011 в 18:18:33 #6Ех, колко мъка има по този свят...
korsari
на 31.03.2011 в 23:14:13 #5Към автора на статията препрадка Ричард Кларк книгата "Срещу всички врагове".Предполагам,че знае за какво става въпрос или пък Джон Пъркинс за втория съм напълно убеден,че го е чел.Нищо ново под слънцето само добре забравено старо.
Taralez
на 30.03.2011 в 21:22:44 #4мдаа "Обама си измива ръцете' а Русия още не може да си ги изкара от пияния гъз и затова само квичи
vesel
на 30.03.2011 в 17:44:11 #3Е хайде сега, като либийци са учили у нас, да не си разваляме дослука с тях ли? Може би авторът има някакви лични сметки от добрите отношения с режима? Сейф ал Ислам е учил в Лондън скул от економикс, па даже и дарение е направил, ама сега англичаните не се чудят кой кой е.
сеирджия
на 30.03.2011 в 16:39:17 #2Тъй, тъй - за всичко са виновни американците - юдофарисейоталмудисти !!! Виновни са, когато нападат! Виновни са, когато се дърпат в страни ! Всичко лошо идва от американците, включително и ленинският социализъм, и нашето дередже сега ... Останалите са чиста вода ненапита и могат да спят спокойно! Венсеремос !!!
12 без 2
на 30.03.2011 в 10:52:14 #1Ал Кайда е рожбичка ехиднина на США и Британия - старите-нови колониалисти. ЦРУ изобрети радикалния ислям едно време в Афганистан, днес вместо да си научат урока, повтарят нещата, което обаче ще им излезе фарс и горчиво ще се разкайват. Ако към това прибавим подкрепата за Косово и главореза Тачи, нещата се наместват съвсем доволно - США и британия всякога са си оставали врагове на християнските народи, както и на ония светски режими в ислямския свят, които някак успяваха да удържат радикалния ислям. Настъпва времето на хаоса и терора, най-доброто време за хищните грабителски апетити на все по-закъсващия за суровини, енергия и най-вече нравствена легитимност Запад.