Честита нова партия ПОМАК!
Насред цялата ни разтерзаност като държава и народ, остатъкът от природонаселението ни бе зарадван в предаването „Тази неделя" по БиТиВи, че до две седмици ще бъде учредена политическа партия ПОМАК.
По думите на председателят на Европейския институт ПОМАК Ефрем Моллов, който е главен инициатор за нейното учредяване, партията ще търси национално обединение и извинение за възродителния процес от управляващите.
Да речем, че първата цел звучи приемливо! На сегашна България, която според всички социологически агенции (О, чудо!), е разпокъсана от противоречия, една „национално-обединителна" партия й е нужна.
По силите ли е обаче на Ефрем Моллов да свърши тази архитежка задача?! Все пак „помаците", които бъдещата политическа формация претендира да представлява, са само 650 хиляди, а не 6,5 милиона.
Ефрем обаче е непоправим оптимист. „Досега политическите модели се изчерпиха, експериментирахме с всякакви неща и в този нов политически модел всички ще се обединим", заяви Моллов. По думите му, в момента никой не дава алтернатива на управлението на държавата.
Втората „цел" на бъдещите партийни строители - „извинение за възродителния процес от управляващите", обаче мен изключително ме притеснява.
Защото, само преди десетина дни не кой да е, а лидерът на БСП Сергей Станишев се извини публично на българските мюсюлмани за „процеса" и едва ли човек изкушен от политиката като Ефрем Моллов е пропуснал това събитие.
И тук възниква въпросът: „Кой има полза от подобно ровене в стари рани в Родопите?" Отговорът на този въпрос се крие в генезиса на бъдещата партия, за който определено се поназнайва кое-що сред познавачите на предисторията й.
Още по времето, когато се готвеше учредяването на т. нар. Европейски институт ПОМАК стана ясно, че инициативата за появата на „института" идва от югоизточната ни съседка, която бе посетена от неговите учредители само две седмици преди появата му. С Турция е свързана пъпната връв и на партия ПОМАК!
Досега опитите за създаване на партия тип "ДПС", която да събере гласовете на българите мюсюлмани, са били неуспешни. Първи се пробва кметът на село Жълтуша в началните години след падането на комунизма у нас. Той бе и първият политик, който открито заговори за "помашко малцинство" у нас.
Опасявайки се, че партията му няма да бъде регистрирана, тъй като има забрана за създаване на партии на етнически или религиозен признак в Конституцията, Буров я нарече Демократична партия на труда. И обяви, че тя представлява "дискриминирана етническа група" от 400 хиляди помаци. Но партията му така и не получи очакваната подкрепа и угасна.
В началото на 2009 г. проф. Адриан Палов създаде партия "Прогрес и благоденствие". Но и тази партия не можа да спечели привърженици. В края на 2009 г. в село Триград бе направен опит от петдесетина души да създадат партия ПОМАК, но след намесата на ДАНС, по думи на учредители, начинанието се провалило. В основата бяха бивши кадри на движението.
Според преподавателя по история в Софийския университет доц. Михаил Груев, същата участ очаква и партия ПОМАК. „Тази партия, по думите му, няма перспектива и не е проблемът, че ще е поредната етническа партия. Въпросът е дали може да се преодолее миналото."
Тази преценка обаче съдържа три неточности.
Първата е, че партията няма перспектива. С подкрепата на Анкара обаче, ако тя бъде регистрирана от съда, ПОМАК спокойно би могла да се закрепи на повърхността на политическия ни живот.
Показателен пример в това отношение е съдбата на Народната партия „Свобода и достойнство" на Корман Исмаилов и Касим Дал. Въпреки че не успя да се превърне в парламентарна сила, и днес тя участва активно в партийния ажиотаж като част от „Реформаторския блок".
Впрочем, и партията на Исмаилов, и бъдещата на Моллов са планирани от турските политтехнолози с една единствена цел - да оберат отлялите се гласове от Движението за права и свободи. И ако „Свобода и достойнство" се прицели главно в турския електорат, то на ПОМАК е отредено да пусне корени сред българите-мюсюлмани и за това няма да бъдат жалени средства. Става дума за 200 хиляди гласа, загубени от ДПС на последните избори!
Другата неточност (приемам, че е такава, а не осъзнато твърдение!) е, че ПОМАК е „поредната етническа партия". Непонятно е как точно такъв изтъкнат специалист по проблемите на българите, изповядващи исляма говори за „етническа партия". Това, че те изповядват различна религия от българите християни по никакъв начин не ги прави някакъв отделен етнос.
От друга страна, независимо, че Моллов твърди, че партията нямало да е етническа, той широко прокламира, че „помаците" са най-древният етнос на Балканите. Шизофренията, която лъха от тези две негови взаимно отричащи се позиции е повече от очевадна и не се нуждае от коментар!
Навярно фактът, че доц. Груев е историк обяснява и твърдението му, че: „Въпросът е дали може да се преодолее миналото." Въпросът е съвсем друг и то много по-сериозен. А именно: „Докъде ще стигне това подклаждане?"
Най-крайните песимисти предричат „етническа гражданска война". Лично аз смятам, че засега няма достатъчно предпоставки Родопите да се превърнат в българското Косово. Пък и защо й е на Турция да разпалва етнически въоръжен конфликт, когато нейната пета колона ДПС де факто управлява България?!...
Разбира се, има все още „нерешени проблеми", но за тяхното „решаване" се работи. И то усърдно! Прокламирайки създаването на бъдещата си партия, Ефрем Молллов не пропусна да лансира в ТВ ефир и любимата си теза за "Фашистката Дружба "Родина". Което автоматично повдига, например, въпроса: „Акад. Георги Марков, който е съпредседател на Дружба "Родина", фашист" ли е?"
Впрочем, много интересно е, ще заведе ли акад. Марков дело за наклеветяване? Както и останалите ръководни дейци и редови членове на сдружението. Защото това е, като че ли единственият начин да бъде спрян Ефрем Моллов.
Апропо, един от най-често задаваните въпроси, след като новината за „предстоящото събитие" разбуни нажеженото българско общество, е: „Кой упълномощи Пчеларя-Пророк Ефрем Моллов да представлява "помаците"?
Да е имало наскоро избори за „президент на Помакистан", като тези, на каквито през 80-те години на миналия век бе избран за „президент на Косово" Ибрахим Ругова? Не е имало. Да е получил мандат от някоя международна организация? Не е. Остава само за такъв да са го провъзгласили турските му „аркадаши"!
Ние обаче все още живеем и държавата ни се управлява по българските закони. Засега! Защото по всичко личи, че идват още по-тежки времена...
Lomski
на 02.12.2013 в 14:48:32 #13Живко лудия ... явно тази нощ е бил яко поркан
и понеже "луд умора няма" се е отрепал да пише простотии които никой не желае да прочете

aler
на 01.12.2013 в 13:35:40 #12Шибан , Не ти дочетох писанието , защото още като видях как пишеш РАЙОН като РАЬОН , се запитах има ли смисъл да го направя , макар , че темата е много гореща !
VenRus_2008
на 01.12.2013 в 11:46:05 #11по-надолу се появи почитател на правешката крадла Людмила Живковата и твърди че българите били траки ************************** Грешка, почитателка съм единствено на истината и на науката. А науката, изучаваща гените и хаплогрупите е категорична: * 40% от днешните българи принадлежат към хаплогрупите E-V13 и I-M423, които най-вероятно са възникнали в нашата Прародина на Балканите и оттук са били разпространени в цяла Европа от нашите предци при тяхната демографска експанзия след овладяването на земеделието; * За българите са характерни ‘автохтонни, почти ендемични, редки и уникални’ генни комбинации (Българският ген?) * Българите заемат междинно място между източноевропейските и средиземноморските популации и са много далеч от тюркските народи – едва 1.5% от българите носят генетични маркери, характерни за тюрките. http://www.eurochicago.com/2013/09/genetitchno-izsledvane/ Просто трябва повече да се чете и по-малко да се пише, особено ако някой и идея си няма за какво става на въпрос.
VenRus_2008
на 30.11.2013 в 22:08:07 #10Българите не сме тюрки, разбира се. Българите сме траки - тоест отникъде не сме идвали, винаги сме си били тук. Последните генетични изследвания, занимаващи се с хаплогрупите го доказаха без съмнение, че в българският геном преобладават тракийските гени. " * В генофонда на българите преобладават характерни за европейците хаплогрупи; * 40% от днешните българи принадлежат към хаплогрупите E-V13 и I-M423, които най-вероятно са възникнали в нашата Прародина на Балканите и оттук са били разпространени в цяла Европа от нашите предци при тяхната демографска експанзия след овладяването на земеделието; * За българите са характерни ‘автохтонни, почти ендемични, редки и уникални’ генни комбинации (Българският ген?) * Българите заемат междинно място между източноевропейските и средиземноморските популации и са много далеч от тюркските народи – едва 1.5% от българите носят генетични маркери, характерни за тюрките. 1. * Противно на широко разпространените и лишени от всякакво основание (антибългарски) тези, че българите са ‘смесен народ’ и ‘който не е минал оттук, той не е оставил гените си’, резултатите от това изследване убедително показват, че българският народ е изключително хомогенен в генетичен план. Изследователите, занимаващи се с истинската българска история, отдавна твърдят това на базата на консерватизма и устойчивостта на българския език, на духовната и материална култура на народа ни. Един ‘смесен’ народ не би могъл да съхрани език и обичаи в продължение на толкова хилядолетия. За това е нужна чиста кръв, която дедите ни са пазили ревностно. Днес вече имаме научното потвърждение на тези изводи и отровната заблуда, че българите са мелези, поема по пътя към небитието. Време е да поискаме официално извинение (а защо не и съдебна отговорност) от всичките поръчкови ‘учени’, на които десетилетия наред плащахме заплати, за да ни лъжат, че сме: тюрки, номади, мелези, а в по-ново време и иранци. Най-старият европейски народ, създателят на съвременната цивилизация преглъщаше твърде дълго тези унижения, но всяка лъжа има край… цялата статия - http://www.eurochicago.com/2013/09/genetitchno-izsledvane/
VenRus_2008
на 30.11.2013 в 22:04:52 #9Салафитски прочит на българската история: Авторитетният информационно-аналитичен сайт “Муфакират ал ислам”, поддържан от интелектуални кръгове в Саудитска Арабия, които могат да бъдат причислени към т.нар. “научно салафитство”, направиха пореден твърде “оригинален” преглед на историята на България. В своята рубрика “Мюсюлманите по света” неизвестен автор предоставя “интересни” щрихи от социално-политическото развитие на българската мюсюлманска общност. Те са своеобразен специфичен “принос” към тълкуването на съдбоносни за нашия народ и държава събития. Нещо повече, в разказа могат да се доловят пространствени религиозно-политически компоненти, които най-общо формират салафитската визия за България. Респективно, те могат да обобщят бъдещия поглед на тази войнствена мюсюлманска общност към всякакви бъдещи действия на българската държава във вътрешнополитически или външнополитически план. Българските мюсюлмани – кървяща рана, за която няма превръзка България Някои казват, че името на тази страна е произлязло от думата “Волга-Ира”, т.е. човек от Волга. Това е балканска държава, чиито граници от север са с Румъния, на юг – с Турция, от изток – с Черно море, а на запад – с Югославия. За пръв път “българи” е бил наречен народът, който живее в Кавказ. Днес той е под руско управление и е от турски произход. Територия: 110.912 км 2 Брой на населението: Според последното преброяване той е 8 милиона, от които 2,5 милиона са мюсюлмани. Ако направим малка пауза и насочим погледа си към местните ислямски общности ще открием следните видове: - Турци. Те населяват различни региони на страната, но най-вече са съсредоточени по черноморското крайбрежие. - Татари. Те също са турци, но се заселват в България, емигрирайки от Кримския полуостров, след като през ХVІІІ век русите завладяват тяхната държава. Татарите населяват селата, които са по границата с Румъния и по черноморското крайбрежие. - Цигани. Те са неуседнали мюсюлмани – бедуини. - Помаци. Счита се, че те са коренните жители на страната. Те говорят славянски и сръбски език. Населяват планината Родопи, Южна и Западна България. http://geopolitica.eu/spisanie-geopolitika/147-kak-ni-vizhdat-te-salafitskiyat-virtualen-pogled-kam-balgariya
Бойчо
на 29.11.2013 в 16:25:58 #8Лумпена Живко пак е спамил.
Lomski
на 29.11.2013 в 09:35:58 #7JivakinKardeshi | 29.11.2013 07:27 хей момче! Много си зле с нервите и ако не потърсиш скоро лекарска помощ, зле ще свзршиш.
Lomski
на 28.11.2013 в 14:57:27 #6балканизирането продължава! Колкото по разделено едно обяество, толкова по слабо е то и по лесно може да бъде манипулирано и командвано. Стара игра ... тъжна истина!
Янакиев
на 28.11.2013 в 14:28:01 #5+1 !
DrM
на 28.11.2013 в 14:05:38 #4Много е жалко това, че помаците се турчеят. Независимо от религията си те все пак са българи. Собственото ни игнорантство спрямо тях доведе до това!
шевкед
на 28.11.2013 в 11:41:59 #3Все пак „помаците", които бъдещата политическа формация претендира да представлява, са само 650 хиляди, а не 6,5 милиона. .................. Значи ако сложим и 800 000 Турци + 300 000 роми мюсюлмани. Излиза, че мюсюлманското население е около 2 000 000. Нали ты Еков?Не знаех, че помаците са почти, колкото Турското население по брой.
amica1
на 28.11.2013 в 09:46:01 #2Браво, Еков. Добро журналистическо разследване. Все така!
Total ML
на 27.11.2013 в 18:01:19 #1