Световната преса се надпреварва да цитира анализатори, че Европа е заплашена едва ли не да се разпадне. Специално за нашите географски ширини дори се казва, че изпитанието вече е започнало.
Първият сигнал за държавен банкрут дойде от Киев. В същото време обаче назидателният тон продължава. Много често, без да е подкрепен с икономически факти. Особено когато става дума за България.
Припомня се позабравеният рефрен, че влизането през 2004 г. в общността на първата група източноевропейски държави е било триумф за ЕС, а през 2007 г. (България и Румъния) - изпитание за общността.
Трезвите гласове също не забравят близката история. Те казват, че влизането на 12-те било победа на либерализацията над национализацията.
Какво се случи след пет години за едните и след две - за други? Източноевропейските държави, които стриктно спазваха препоръките на големите от ЕС, сега са принудени да берат плодовете на високомерното поведение и грешките на регулаторните органи.
В страните им почти не останаха собствени банки, а и тези, които са дъщерни структури на големите, са много дребни икономически играчи.
Както казва коментатор на Guardian, ако се върви по тази плоскост, ресецията ще направи своето - ще защити Запада и ще накаже Изтока. А това означава, че е заплашено единството на Европа на 27-те.
Няма нужда да се крие истината, че основната вина е на супербанкерите, които не само че не признават вината си, но искат и да им се плаща за това, че хвърлиха света в криза.
И може би точно сега е моментът да се разбере дали лидерите на обединена Европа имат волята да спасят Стария континент.
samoray
на 28.02.2009 в 17:16:10 #2За ЕС няма никаква опасност, западняците имат по-голяма нужда от нас от колкото ние от тях защото прегрялата им икономика се нуждае от нови пазари за да има растеж, големите вериги магазини разнищват малките търговци като печалбите отиват на запад, това със всички технологични и хранителни стоки. Нашите производители изнемогват защото не им се дава шанс да станат световноизвесни и качествени, фалират или нямат пари за технологии, от тук идва и беднотията защото липсата на купувачи свива печалбите от там се налага да дават ниски заплати. Ниските заплати водят до поява на престъпност и курупция. Затова ми е много странно как искат да няма курупция като икономически я подпомагат, все едно да вземеш всички пари и възможности от някой и после да го питаш "абе ти защо си беден". Проблемът с Турция обаче е друг, турците са голям производител на много стоки(най-големият призводител на прах за пране в европа, текстил, лека промишленост, стрителни материали и тн) и това би било конкуренция на западните производители,което е икономически неизгодно, затова считам, че Турция скоро няма да влезе в Европа, като предтекста ще са човешки права, кюрдите и Кипър. Колкото до банкерите е ясно, че щом държат всички икономически лостове рано или късно ще упражнят своята власт за да станат още по-богати. Това е още един чудовищен начин да източат благата от трудещите се, защото накрая ние плащаме сметката трупана от банкерите толкова години.
Kihano6
на 28.02.2009 в 06:31:20 #1ЕС е "нито рак нито риба". Каквито и високопарни слова да употребяват целите им не съответствуват на делата и това създава раздвоение и дори разтроение. Разширяването на Изток си беше завладяване на територии. Нали победиха в студената война, бива ли победа без плчка. Ама нали са се надули все да са благородни да били на страната ина прогреса и доброто, абе въобще алтруисти, затова се заблуждават, че с завземането на източноевропейските държави е с благородна цел и че ще им помагат и т.н. Ама от друга страна да помагаш на потенциален конкурент ... ама никак не върви в условията на пазарна икономика. Третия момент е, че капитализма по начало създава бедност, а ЕС ни най малко няма наметение да се отказва от него. Така че напъните на ЕС ще си останат ялови. Единствения реален ефект е ограничаването на суверинитета на страните членки. Което за по бедните като Бг е доста неизгодно.