Когато в средата на миналия месец президентите на САЩ и Китай се срещнаха, на гърба на провелия се в Индонезия форум Г20, Джо Байдън и Си Дзинпин се обединиха около необходимостта от "разведряване" в отношенията между техните страни. Двамата държавни глави дори възстановиха част от преустановените към онзи моменти линии на комуникация между техните администрации. Последното се превърна в повод тази среща да получи изключително позитивна интерпретация в медиите. Още тогава обаче предупредихме, че подобна трактовка, предвид множеството проблеми и различия в интересите на Вашингтон и Пекин, би била по-скоро пожелателна, отколкото реалистична.
Публичното говорене не трябва да бъде пренебрегвано, но много по-важно от това, което си казват пред камерите Джо Байдън и Си Дзинпин, е онова, което те всъщност правят. И действията им не закъсняха (в случая тези на американската администрация заслужват внимание).
След "позитивната" среща, Вашингтон одобри продажбата на резервни части - на стойност около 428 млн. долара - за военновъздушните сили на Тайван (необходими за изтребителите F-16 и транспортните самолети C-130). По информация на Bloomberg обаче американците са предложили на острова да закупи и зенитно-ракетни системи Patriot (PAC-3 Missile Segment Enhancement, които са по-модерна серия от тази, с която разполага Тайпе) в цялостен комплект, заедно с радарите и паралелното оборудване. Ако се стигне до нея, това би била сделка на стойност 882 млн.долара. Тя ще бъде разгледана и от Конгреса, макар там да не се очаква да срещне съпротива. Продажбата на тези пакети военно оборудване не са нова инициатива, доколкото те са предвидени в договор между Вашингтон и Тайпе от 2010 г.; споразумение, чиято обща стойност е 2.81 млрд. долара. Въпросът е, че тези траншове - продажбата и/или обсъждането на такова военно оборудване се случват сега, след срещата между Байдън и Си Дзинпин.
Тук прави впечатление, че ако САЩ са против доставянето на зенитно-ракетни системи Patriot на Украйна, пък били те и по-стари модели, с аргумента, че това би ескалирало конфликта, то Вашингтон няма съображения да продава ПРО на Тайван. Дори, по информация на Wall Street Journal, доставяните от САЩ на Киев ракетни системи HIMARS са с модифициран обсег, така че на тях да не могат да бъдат поставяни далекобойните ракети ATACMS, които са с над три пъти по-голяма далекобойност от тази на получаваните от украинците GMLRS.
На фона на информациите, касаещи американското оръжие за Тайван, във Вашингтон се проведе срещата от формат "2+2" между домакините и техните гости от Австралия (този формат включва ръководителите на отбраната и външните работи на двете държави). На него стана ясно, че САЩ ще увеличат ротационното си военно присъствие в Канбера, в посока повече бомбардировачи, изтребители и военноморски сили. Причина за това, по думите на секретаря по отбраната на САЩ Лойд Остин, са китайските "опасни и насилнически действия из целия Индо-Пасифик, включително около Тайван, срещу тихоокеанските острови, в Източното и Южнокитайското море".
По важното от този формат обаче бе това, че на него представителите на Вашингтон и Австралия са решили да поканят Япония, така че тя също да участва в съвместните им действия в региона. Това така или иначе вече се случва, макар и под друга форма, в общите военни обучения на Четиристранния диалог по сигурността, състоящ се от САЩ, Япония, Индия и Австралия. Но през текущата година партньорството между Канбера и Токио продължи да се развива, с основен акцент сътрудничеството в отбраната и сигурността. За това са показателни два документа, подписани в последните само дванадесет месеца между Япония и Австралия (Споразумението за реципрочен достъп и задълбочената Съвместна декларация за сътрудничество в сигурността). Същият фокус - отбрана и сигурност, който обаче се отличава с още по-чувствителен обхват, касаещ и предоставянето на ядрена технология, има и сключеният през 2021-ва година пакт AUKUS (Австралия, Обединеното Кралство и САЩ).
Всичко това са просто отделни елементи от общата мрежа, плетяща се на многостранна и двустранна основа, както от САЩ, така и от държави от Индо-Пасифика, чието осъществяване - макар и не обезателно публично - се аргументира с нарастващото влияние на Китай. И като такава, тази мрежа е материализация на един от стълбовете на Стратегията на администрацията на Байдън спрямо региона: увеличаване на обема на партньорството на Вашингтон с държави от него, както и насърчаването на сътрудничеството между самите страни от Индо-Пасифика, така че те да бъдат не само консуматор, но и източник на собствената си и регионална сигурност. От години насам американците не се чувстват комфортно да функционират според "системата на Сан Франциско" (наричана още Hub and Spokes), основно поради все по-ограничения ресурс, с който разполагат.
Но въпреки продажбата на американски оръжия за Тайван, островът е поставен в изключително неизгодна ситуация, тъй като не може да развива в пълен обем отношенията си с американците, така както го правят други съюзници на Вашингтон в Азия. Така например Тайпе не може да се присъедини към Индо-тихоокеанската икономическа рамка (IPEF), която, колкото и неамбициозна да е, е все пак икономическият стълб на Стратегията на Байдън спрямо тази част от света. Това е така, понеже и самите янки не признават Тайпе като столица на независима и суверенна държава (следствие от политиката на "Единен Китай").
Подобна позиция поставя острова в стратегически неизгодна ситуация: от една страна, той е по-уязвим от потенциална агресия на Китай, отколкото е който и да е друг субект от региона, a от друга, Тайван има наложени редица ограничения, които възпрепятстват защитата му от външна агресия. Още повече, че островът има значение, което не се изчерпва в отношенията му с Китай. Един път, поради индустрията му на полупроводници (за потребителски, но и за военни технологии). Втори път, понеже Тайван е част от Първата верига острови, започваща от Северните територии на Япония и достигаща до Малайзия. Тази верига, по японски замисъл и по американско приложение, трябва да възпира китайското влияние в Индо-Пасифика.
Каквито и да е военни трансфери от САЩ за Тайван обаче ще разгневят Китай. Още повече, че такива продължава да предстоят предвид това, че американските политици са обещали повече оборудване, отколкото към момента, включително и заради затруднения покрай Ковид-19, могат да осигурят американските производители. От 2019-та година насам Вашингтон не е доставил на Тайпе военно оборудване на стойност 14.2 млрд. долара, което островът е поръчал, но все още не е получил.
На спомената среща между Джо Байдън и Си Дзинпин китайският президент бе казал на своя американски колега, че Тайван е "червена линия". С военните траншове, които тепърва ще отиват към острова - включително нови изтребители и зенитно-ракетни системи - американците ще тестват колко дебела и плътна е всъщност тази "червена линия".
kiril-dinev-9YDs1wOA
на 12.12.2022 в 21:53:33 #3Пада по стълбите на самолета, търговия с органи. Това ли единственото, което можете да измислите тролове? Ако имах време, да ви следя тролове под всеки пост. Щях да ви режа непрестанно. Късметлии сте. Всъщност не мислите, а спускате наратива, даден ви от горе. Забавното е, че Путин вече го виждаме видимо пиян, да се обяснява и директно да признава военни престъпления. Колко дълго мислите, че ще го търпи системата управляваща под него?! Някой някога да е виждал Сталин пиян, да се обяснява? Изпуснеш ли от контрол себе си, вече си загубил почвата под краката си. А плъховете около теб, само това чакат. Помислете си и какъв отзвук има това в руското общество. Действията ни по време на “специалната военна операция” се основават не на взимането на стратегически и тактически важни решения обслужващи нейното бързо приключване, а на отмъщение. Очевидно решение взето от Путин. Защото са му взривили моста. Е, като знаеш, че си губещ на бойното поле, тероризираш цивилни. Нали за това назначиха генерал Армагедон, застрелял подчинен в кабинета си. Колкото за нарко трафика и търговията с органи. За първото погледнете коментара ми по-отдолу. За второто, всъщност в Китай е държавна политика, да се взимат органи на затворници. Има пре достатъчно сведения за това. А троловете дават като доказателство копи-пейст от руски източник, дори неназован. Много е вероятно това да се случва и в РФ. Няколко са факторите за това. Корумпирани институции, бедно населени и нулев морал, както в обществото така и в институциите, които трябва да го представляват. Ако някой иска, да добие представа за морала на русите, да потърси произведението Черната тетрадка на Илия Бешков. Български автор даващ наблюдения от първа ръка. Само ще вметна, че руснаците не само не изнасят труповете си, а и не се интересуват от тежко ранените и ги елиминират на място. Има данни за това в Украйна. В руската армия вече има отряди подобни на НКВД, разстрелващи отстъпници. Във Вагнер си е направо нормално, но там в момета запълват редиците със затворници. Не че нещо, но очевидно Русия не се е развила напред още от гореспоменатия Сталин. Не по темата. Ако знеш, че можеш да умреш във всеки момент, Какво по алтруистично от това, да дадеш възможност някой, да живее, предоставяйки му част от твоето мъртво тяло. На руснаците не им предостявят дори тази възможност. За Путин те са песачинка в една огромна купчина с пясък. Която той смята, че притежава и може да експлоатира както намери за добере. Каквито са били и за Сталин. В заключение. Тезите Ви, наратива Ви, е безумен.
kiril-dinev-9YDs1wOA
на 10.12.2022 в 23:26:28 #2Отдолу са написани такива глупости, че е трудно да не се отпележат. 1. В Русия има 8 000 000 наркомани на 140 000 000 население и това за 2014г. преди жизненият стандарарт да започне, да пада. Колко са в момента не се знае, държавна тайна е. Русия е най-големият консуматор на хероин и това за 2009г. В Русия е създадена най-гадната дрога в света Крокодил, за тези който не могат да си позволят дори хероин. Ако в другите държави има национална политика за справянето с този проблем в Русия си просто престъпник. Алкохолимът също е наркомания. В тази класация Русия държи първо място още от царско време. 2. Третият пол. Това дори незнам, как да го коментирам. Само може да вземем Жириновски и неговите хомосексуални наклонности. Всеки който има дори малка представа от биология и факта, че в момента на земята живеят 8 000 000 000 човека вижда идиотизма. СССР са едни от първите дали право за гласуване на жените. Ако трябва да наблегнем на това, може би трябва, да им отнемем това право и много с него. Всяко човешко същество на тази земя трябва да има същите права като всяко друго пред закона и закона да не прави разлика от пол, раса, националност, вяра и полова ориентация. Надявам се, всеки четящ, да разбира важността на този морал. Не само като закони, а и като разбирания за морал в обществото. Защо това е важно!? За да не може, дадена група от обществото да разполага с привилегии и власт, да подтиска друга такава. Защо би го правила? За власт и облаги. Путин не харесва това, че украйнците не желаят неговата олигархия, а искат западния свободен свят, с неговият начин на развитие и морал. Когато 140 000 000 работят за теб и шайка олигарси назначени от теб. Какво е една Украйна и “слаб запад”. Това е леко отклонение. А тук се връщаме към силата на морала в институциите и обществото. Общесвото не приема подтисничеството и олигархията в путинова Русия. РФ страда от изтичане на можещи хора и капитали. Украйна не страда от същите, а напротив. Среща подкрепа, както от населението, така и от Запада и двете очевидно имащи еднакви разбирания за морал. 3.Китай няма да получи нови технологии за производство на чипове в близките 50г. РФ не мога та броизвежда дори чипове за сим карти в момента. Китайските компании в момента толкова изостават, че се оттеглят от пазара на ЕС. Тайван няма как да бъде превзет от Китай. Поради няколко прости причини. Първата е, че вижда какво се случва с путинова Русия. А докато Путин разчиташе на въглеводородите и “слаб запад”, като презумпция,( което му изигра огромна грешка) Китай разчита на износа и свободния пазар, който Запада щедро му предостави. Само да вметна - Запада предостави тази възможност и на новосъздадената РФ , но Путин реши, че връщането на СССР и всичко което олицетворява е основен приоритет. 4. Китай няма да нападне Тайван никога!!! Това червена а линия, която САЩ никога не са слагали.( демократичните общества не слагат червни линии, защото моралът им не го изисква). Единствената причина САЩ да не признаят Тайван, е че когато дойде момента, Тайван ще е обединителен център . 5. Нещо което много хора не разбират е създаването на наука, като знания, разбирания и възможности, нейното приложение в индустрията и това което приемаме за ежедневие в последствие. ASML никога не е била, не е, и няма да бъде просто холандска компания. Глобализма е факт във всяко едно отношение. Като започнем от това, защо Путин не може да превземе Украйна за месец и стигнем до: защо чиповете с архитектура под определени nm, могат да се произвеждат само там, където им е позволено. ASML не изпитват неудобство от нищо. ASML не могат да смогнат с поръчките всъщност. Прочетете горното изречение, за неразбралите. И да, без резервни части, след като нямаш никаква идея за технологията, която ползваш, си изгубил. 6. Гоминдана всъщност е консервативна партия, водеща началото си от монархически Китай, още преди ККП да съществуват. Гоминдана е това което създава днешен Тайван. Ако някой си мисли, че Гоминдана ще пристанат на PRC, много се лъже. Погресивните управляваха Тайван в последните 50г. Възходът на Гоминдана в последните години говори за политическа класа, която виждаща възможност и общество готово, да се бори. ККП ще се сблъсква с все повече проблеми, Гоминдана ще печели власт. Първо в Тайван, а след това и в континентален Китай. 7. Протестите на работници, бяха във фабрика в Китай, а компанията майка от Тайван предложи щедри възнаграждения на работниците, да се разотидат. А самия инцидент както и много други в същия период от време е PRC, са пради недалновидна политика, която управляващите провеждат. Защо се случва това?! Нека се върнем на точка 1. Нека се стараем да обмислим всичко написано след нея. Това което Запада тепърва осмисля, е че моралът не е нещо, което можеш да подариш, или да наложиш. Моралът се израства. Поколение след поколение. Борба след борба. Този начин на взаимодействие, на властта с обществото, очевидно е действащ. Имаме за пример демократични общества, които очевидно доминират над такива с автократно управление, подтискащи развитието на обществото. Живеем в интересно време, но всъщност не е по-различно от това, в което са живели нашите предшестваници в последните сто години. Всъщност борбата за демокрация и морал, които да са еднакви за всички, не са спирали. Това съревнование е вече загубено от авторитарните режими. Те просто не могат да предложат нищо на обществото. Но тепърва престои борбата на обществото след тях. Жалко е, че все още ставаме свидетели на коментари като долния. Но това е демокрацията и моралът, който имаме. Добър или лош, имаме го. В РФ за подобен го чакат десет години затвор в момента.
halo
на 08.12.2022 в 17:25:50 #1Китай само иска, но няма да стане.