Геополитическа катастрофа е на път да разтърси южните пазари на Европа под безпомощния поглед на международна общност и по-специално на Европейския съюз, който се провали с гръм и трясък. Либийският театър, който вече е в хватката на повтарящия се хаос от 2011 г., заплашва да избухне в регионален пожар с непредвидими последици за Средиземноморския регион. Както при сирийската криза, вътрешните фрактури на северноафриканския гигант, грубо казано между две конкурентни регионални сили - Триполитания (на запад) срещу Киренайка (на изток), се експлоатират и задълбочават от чужда намеса, която ескалира. Това пише в редакционната си статия френският всекидневник Le Monde.
Един от главните герои на тази интернационализация на либийския конфликт е Турция на Реджеп Тайип Ердоган, която съчетава авторитарния си дрейф с все по-упоритото експанзионистично изкушение в източното Средиземноморие. Турският държавен глава умножи войнствените декларации за Либия през последните дни, заплашвайки да изпрати войски в помощ на правителството на Националното споразумение (GAN) на Файез Сарадж, базирано в Триполи. Вече се появи информация за движението на сирийските милиции в Триполи, прелюдия към евентуално изпращане на войски от Анкара през януари.
Турция казва, че просто се притичва на помощ на правителство, признато от международната общност, но оставено да се оправя само с нападението, започнато срещу Триполи от фелдмаршала дисидент Халифа Хафтар, "силния човек" от източна Либия със седалище в Бенгази. Всъщност предлаганите от Ердоган услуги на властите в Триполи отговарят на масираната чуждестранна военна подкрепа, на която Хафтар вече се радва. Подкрепен от регионалната ос, съставена от Египет, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, три страни, които оценяват неговия военен авторитаризъм, маршалът също е подкрепян активно и от Русия, в противовес на усилията на Съвета за сигурност на ООН, на който тя е един от петте постоянни членове. Няколкостотин руски "наемници" наистина подкрепят Хафтар в продължаващата битка в Триполи.
Ясна отговорност
Трябва да задействаме алармата в лицето на този барутен погреб, в който се е превърнала Либия. Спиралата от чужда намеса застрашава не само морския баланс в източното Средиземноморие, но и стабилността на Северна Африка и Сахел. Трябва да сме наясно с отговорностите. Тази на Съвета за сигурност на ООН е на първо място. Tой не успя да приеме единна резолюция, призоваваща за прекратяване на офанзивата в Триполи, започнала през април, и още по-малко да наложи прилагането на резолюцията от 2011 г., постановяваща оръжейно ембарго.
Европа също не крие своите разделения - по-специално между Франция и Италия - лишавайки се по този начин от всякакви ефективни действия. Ако волунтаризмът на Еманюел Макрон беше по-скоро навременен, то той беше придружен и от мрачна, дори непрозрачна игра на Франция в полза на Хафтар, която предприе дипломатическо посредничество. В Париж маршалът наистина има редица симпатизанти, залагащи на предполагаемата му способност да стабилизира южната граница на Либия, на границата на Сахел. Хафтар тълкува това френско благоволение като зелена светлина за амбицията му да завладее Триполи. Ако в Либия успее да се утвърди руско -турски кондоминиум , подобно на случилото се в Северна Сирия, Европа на преден план, ще плати цената за собствения си провал.
evmav
на 02.01.2020 в 23:32:12 #75 кой знае ти кви батали рускини познаваш, и ми се правиш на великан.... аз вече съм си организирал екскурзийката до кочинката в края на месеца, както и мои колеги-"***"...хайде познай с каква цел...а пък ти продължавай да си ги познаваш твоите рускини които не виждат добре.
karamazov
на 02.01.2020 в 15:52:01 #6Оbektiven_29 на 02.01.2020 в 05:40:30 ..."не може само САЩ да следва петрола, отсега нататък и Русия е там. Велика сила, велики интереси." ................................................................................................................................ Оппа...а! Нали до сега плюехте САЩ, че се били месели по света заради петрола!Сега защо не плюете по Русия, която прави същото?Значи за Русия като велика сила е оправдано, а за САЩ като по-велика сила не е! То бива лигав слугинаж, ама твоето е направо унизително! Не си Obektiven, a обикновен руски трол-лъжец. Фурнаджийска лопата! Ха, ха ,,,,ха!
Obektiven_29
на 02.01.2020 в 05:40:30 #5Към 4, не може само САЩ да следва петрола, отсега нататък и Русия е там. Велика сила, велики интереси. към 3, ти явно си падаш по американски негърки. Да са ти живи и здрави. Рускините, които познавам, с полвин око няма да те погледнат.
karamazov
на 01.01.2020 в 23:29:18 #4ICO, За интересите на Франция, Италия,Европа в Либия е ясно.Но какво правят там руснаците и турците?Пак ли основният мотив е петрола? Така е! Русия например е готова за въоръжена намеса навсякъде, дори и със стратегическите си сили, там където има петрол - Сирия, Венецуела.Същото важи и за Турция.
evmav
на 01.01.2020 в 22:15:47 #3Янко, то тези гейове бая руски курвенца изпонаебаха из Европата. А пък и рускинчетата нямат нищо против да се чукат с европейски "гейове" , мило и драго дават за гейски х*й, само и само да са далече от кочината пренаселена със мъжлета-свине и червеноноси чипоноси алкохолици.... обичам руските ***
ICO
на 01.01.2020 в 11:26:57 #2ИСТОРИЯТА Кадафи беше убит, а страната изпадна в хаос "благодарение" на Франция и Никола Саркози, който започна военната интервенция в Либия. Кадафи десетилетия спираше миграцията на негри през пустинята /чрез брутални разстрели/ и по този начин предпазваше Европа. Франция се оказа абсолютно неподготвена за последиците, като още на шестия ден се оказа, че и свършиха точните авиационни бомби /а други нямаше/. ПОСЛЕДСТВИЯТА Франция, Италия и Испания се напълниха с мигранти от Африка/предимно негри не араби от Либия/, като столицата Париж заприлича на бежански лагер и стана неприятна гледка. СИТУАЦИЯТА Либия е реално три държави с три народности и три столици, като генерал Хафтар държи две от тях. Триполи е третата, която се подкрепя от САЩ, а отскоро и Турция. Хафтар има подкрепа от Русия и арабските страни. ПРОГНОЗА Вероятноста Хафтар да завладее Триполи е малка, защото няма поддръжка на населението в този регион. Вероятността за продължителен военен конфликт в Либия съпроводен с увеличен поток бежанци /негри/ към ЕС е много по- голяма. Траен мир може да се постигне само чрез разделянето на две отделни държави, което трябва да се договори между Франция-Русия-САЩ, но предвид хаоса в американската администрация и антируските настроения , сделка с Русия за Либия е малко вероятна.
Янко
на 01.01.2020 в 09:36:10 #1Една гейска Европа вече никой не бръсне за слива! Нито войска има а и нито с "големите" уж финансови помощи могат да променят нещо на световно ниво.