Кратка справка:
- Население - 4, 339 млн.
- Брой на трудоспособното население - 2 ,218 млн.
- Брой на студенти - 138 хил.
- Брутен вътрешен продукт - 190. 601 млрд.
- Износ за Европейския пазар - 41%
- Великобритания - 18,7 %
- САЩ и Канада - 18,3%
- Други - 22.00%
- Минимална работна заплата - 8,65 евро за час
- Новопостроени къщи - 58 900
- Апартаменти - 18 700
- Ипотечен кредит на глава от населението - 32 229*
Ирландия притежава една от най-отворените икономики в света. Със БВП от 37 153 евро на глава от населението, износ от 88,859 милиарда и вносът от 62, 603 милиарда страната е изложена изключително много на влиянието на световната икономика.
При разрастващата се криза възможността да я овладее не е изпитание за правителството. То е изпитание за Ирландия. Икономическите трудности, пред които е изправена в известна степен се дължат на недалновидността на политиците.
Парламентарното мнозинство, на което се радваше управляващата Фиина Фойл й изигра лоша шега. Обградени от техни приятели, които се радваха на просперитета на страната, управляващите не можаха или не искаха да видят задаващата се катастрофа.
Съвпадането й със световната икономическа криза я мултиплицира във всеки отрасъл - банков, производствен, търговски, туристически и не на последно място строително -предприемачески.
Тук ще се спра нa един от факторите довел до срива в ирландската икономика - пазара на имоти.
За ирландците е от изключително значение правото на собственост върху имота им. Да имаш свой дом за тях е също толкова важно колкото за нас българите.
Затова при първите наченки на подобряване на жизнения им стандарт ирландците почнаха да купуват имоти. Това, което те правиха извън работно време - за тези на които не беше професия - беше да купуват имоти.
Те купуваха толкова бързо, че местните строители не смогваха да построят следващата партида от къщи и ирландците гладни за повече и повече се ориентираха към международните пазари. Ненаситността за закупуване на имоти изглеждаше нескончаема. Но в този живот нищо не е безкрайно.
От другата страна стоеше големият бизнес, банките и не на последно място политиците. Първите и вторите видяха в склонността на ирландеца да купува имоти бездънна яма за правене на големи пари.
Политиците искрено желаеха да имат щастливи граждани, което бе равносилно на ирландец с имот. И така банки, бизнес и политика съчетаха усилията си - политиците издаваха разрешения за повече строежи, банките ги финансираха, а големите бизнесмени реализираха, създаваха се хиляди нови работни места.
Ирландия стана от емигрантски ориентирана страна в имигрантска. За по малко от десетилетие броя на имигрантите предимно от Източна Европа нарасна от нула до 12 %. И това на фона на стабилния положителен прираст на собственото й население.
И както вече се вижда, имаше грешка в заданието. Банките. Те стояха в познатата ни схема на входа и на изхода на пазара на имоти. Те даваха пари на бизнесмените, за да строят и на гражданите - да купуват.
Някои от тях дадоха над тридесет пъти сумите на вложените в тях средства. Други дадоха 100 % кредитиране по ипотечните заеми.
Надпреварата между банките за влагане на средства в този сектор беше мащабна. И както се оказа, не съвсем прозрачна и може би не съвсем законна. Цените на имотите в Дъблин доближиха цените на имотите в Лондон.
Държавата наблюдаваше безучастно растящите цени, като по никакъв начин не се опита да урегулира този сектор на икономиката, не и преди изборите през май 2007. А след това беше много късно.
Всичко тръгна толкова бързо надолу, че някои новодомци загубиха 10% от стойността на къщите си в периода от покупката до нанасянето си в тях.
До миналата 2008 година интересът към изложения за недвижими имоти беше огромен. Предлагаха се имоти на изключително атрактивни цени по цял свят.
Мнозина ирландци ипотекираха повторно имотите си, за да могат да закупят още имоти. Инвестираха зад граница, предимно в Източна Европа и Испания, без дори да видят това, на което ставаха собственици. Голяма част от тях днес спешно се нуждаят от средства, за да изплащат задълженията си, но не могат да продадат задграничните си придобивки.
Това ги поставя в изключително трудна ситуация - възможно е да загубят имота в собствената си страна, но да бъдат щастлив собственик на апартамент в Будапеща или Мадрид, например, където цените също намаляват с бързи темпове.
Предполагам, че няма да бъде далеч моментът, когато някои ирландци ще се окажат с два пъти по-голям ипотечен заем от стойността на притежаваното от тях.
Забавянето на темповете в строителството имаше негативен ефект върху цялата икономика и ако световната финансова криза не можеше да бъде предвидена, не и в размерите на които сме свидетели днес, то намаляването на възвращаемостта по кредитите при рязко спадане на цените на имотите можеше.
Ирландските банки се оказаха абсолютно неподготвени за лошите - или токсични - кредити, както ги наричат тук. Те започнаха да стават притежатели на имоти или инвестиции в имоти, чиято стойност намаляваше бързо.
В същото време цените на акциите им започнаха да падат, не бързо, а главоломно. В началото на 2008 една акция на Банката на Ирландия беше 10 евро, днес е 0,21 цента, като се обсъжда евентуалната й национализация.
Английско - Ирландската банка (АИБ) беше национализирана преди няколко седмици, като информацията относно плачевното й състояние продължава да буни духовете на обикновения данъкоплатец, който е новият й собственик.
Оказа се, че АИБ е отпуснала на 15 души по 500 милиона евро или общо около 7 милиарда за закупуването на собствените й акции. Анонимността на тези привилегировани заемо-получатели, както и фактът че кредитирането им е вписано като токсично за банката, предизвика огромно недоволство сред ирландците.
Председателят на борда на директорите на банката получил заем в размер на почти 90 милиона. Преди да бъде национализирана АИБ, в баланса й били вписани 7 милиарда, които били депозирани в нея за няколко часа.
Министърът на финансите получил доклад, посочващ този факт, но той не го прочел....
И още, и още, и още. Към момента очакванията за лоши новини от банковия сектор са повече от католиците в страната.
Къде е отговорността на политиците? Нарастването на цените на имоти не можеше да продължи нескончаемо. Чрез издаването на повече разрешителни за строежи, които не се базират на най-проста статистика за нарастването на потребността от нови домове, политиците насърчаваха този сектор.
Данъкът върху сгради в Ирландия е еднократен, при закупуване на имота, тоест гражданите го плащат, и от там нататък нямат никакви финансови задължения към държавата.
Създаването на механизми за данъчно облагане на граждани с повече от един или два имота може би щеше да възпре част от тях, ако собствениците трябваше да заделят всяка година за данък сгради.
Сигурна съм, че икономисти биха могли да предложат различни варианти. Решенията за регулирането на даден отрасъл в икономиката са тежки но превантивната намеса на държавата е необходимост, когато пазарът е нестабилен.
Забавянето може да нанесе тежки последици, на които сме свидетели днес. Дали политиците са частично отговорни ще решат ирландските граждани на следващите парламентарни избори. Колкото до банкерите, се надявам правосъдните органи да имат думата.
Дейността на ръководството на Англо-Ирландската Банка се разследва от прокуратурата, но това няма да върне загубените спестявания на хиляди граждани, които смятаха, че инвестициите в акции на банки са сред най-сигурните.
От началото на годината беше направена една актуализация на бюджета, с която бяха засегнати доходите на държавните служители. Към днешна дата се обсъжда нова актуализация, три седмици след първата.
Нестабилността в бюджетната сфера влошава допълнително ситуацията. Загубата на доверие сред инвеститорите понижава кредитния рейтинг на Ирландия и вдига цената, която тя плаща, за да получи заеми.
От предвидима и стабилна, в рамките на няколко месеца страната се превърна в пълна противоположност.
Песимизмът цари на всякъде, има загуба на работни места, като безработицата мина 10 процента.
Заплатите се намаляват почти във всички сектори на икономиката. Държавните служители ще стачкуват в края на месеца срещу намалените им с първата актуализация на държавния бюджета заплати. А както изглежда, до тогава заплатите им ще бъдат намалени втори път с втора актуализация.
На фона на тази мрачна картина забелязах нещо много човешко. Всички ирландци, с които разговарях предпочитаха доходите им да бъдат понижени, пред възможността техни колеги да бъдат съкратени.
Безработицата всъщност е най-страшното плашило, надвесено над Зеления остров. Мнозина помнят времето, когато Ирландия изнасяше най-ценния си капитал - хора, защото не можеше да им осигури препитание.
Днес средно статистическият ирландец е по-високо образован, а с това шансовете да намери работа са по-добри, но дано не му се налага да емигрира, защото сред бушуващата глобална криза няма много дестинации, които предлагат работни места.
Младежите, които ще кандидатстват за висше образование през тази година показаха забележителен усет и гъвкавост: с 48% по-малко са кандидат студентите, посочили като първо желание гражданско инженерство, с 21% по-малко са съответно за специалността архитектура.
За сметка на това селското стопанство е привлякло с 50 % повече спрямо изминалата година младежи, медицината с 22% и хуманитарните науки съответно с 20%.
****Всички данни са взети от Централната банка на Ирландия към 2007г. Банката не е публикувала данните за 2008
Краси Гормли
на 17.04.2009 в 14:15:26 #22До iLLuS10n, Определено правителството беше изправено пред дилема: Повишаване на данъците или свиване на разходите? С новия бюджет се опитаха да разрешат проблема по соломоновски: леко покачване на данъците и леко съкращаване на разходите. Дали ще работи, не знам. Очевидно се разчита на подем в американската икономика, което аз се надявам е по-вероятно да се случи. Ако това не се случи ще се наложи приемане на 4 бюджет за тази година. При подобно развитие ЕС ще изиска драстични съкращения в бюджетната сфера, което не мога да видя как може да бъде постигнато освен със съкращения в публичния сектор, намаляване на социалните помощи при безработица и други подобни. Високите данъци могат да доведат до разрастване на сивия сектор. ЕС няма да допусне икономиката на Ирландия да се сгромоляса. Най-много МВФ да дойде, което би било голям срам за управляващите. Но нека да не забравяме че Ирландия дори със спад от над 15% на БВП за тази година ще продължи да бъде една от страните в с света с най-висок доход на глава от населението. Ако обаче тенденцията се запази за следващите години мисля че ще се наложи преоценка на философията на капитализма. Създаването на условия за откриване на нови работни места би следвало да бъде приоритет на това правителството. Аз не видях много да е направено в тази посока с новоприетия бюджет. Явно се разчита част от емигрантите, които останат без работа да се върнат по родните си места. Това не е добра политика, защото е прехвърляне на проблема от едно, на друго място. ЕС беше създаден за да разрешаваме заедно проблемите си, а не да си прехвърляме горещия картоф.
zazabg
на 15.04.2009 в 11:57:03 #21Благодаря! Погледнах графиките и цифрите... Изглеждат страшно![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/mad.gif?_=1446728989)
iLLuS10n
на 10.04.2009 в 02:48:23 #20Много стойностна статия , поздравления за г-жа Гормли. Като студент последна година в Dublin Institut of Technology, специалност Tourism marketing, мога да добавя, че има голям спад и в бройките записани студенти в специалности свързани с турзъм, сектор, който е също сериозно засегнат от кризата. Доста от новите хотели са построени, с кредити, хотелите са сторени с цел бърза печалба и при спад на бройките посетители не могат да бъдат рентабилни. Това е само, като допълнение. Искам само да запитам г-жа Гормли, какво мислите, за настощите планове на правителството не да намалява разходите, а да увеличава данъците и също така спорд вашето експертно мнение има ли изход за Ирландия, в момента. Благодаря предварително!
Краси Гормли
на 06.04.2009 в 23:45:34 #19До Zazabg, Ипотечен кредит на глава от населението - 32 229 евро към 2007 година. За повече информация може да погледнете http://www.centralbank.ie/frame_main.asp?pg=sta_late.asp&nv=sta_nav.asp както и http://www.centralbank.ie/data/AnnRepFiles/2008%20Compendium%20of%20Irish%20Economic%20Statistics.pdf
zazabg
на 05.04.2009 в 23:15:49 #18# Новопостроени къщи - 58 900 # Апартаменти - 18 700 # Ипотечен кредит на глава от населението - 32 229* Може ли да доуточните някои данни? Новопостроени къщи и апартаменти предполагам е за построени през календарната година т.е. 2007. Ипотечен кредит на глава от населението би трябвало да показва средна стойност за отпуснатите кредити, което няма как да е толкова високо число, ако е бройка, ако е сума в евро е по-реалистично. Просто ако можете да уточните за какво става въпрос. Всеки човек гледа от своята камбанария - доста силно се вижда застъпен образователния профил (публична администрация и политология). В Европа е много нормално да се казва, че държавата силно трябва да се намеси в нестабилния пазар, заради силните социалисти в повечето държави. В САЩ политиката обикновено е друга. Ако има проблем на пазара държавата ще поправи грешките касаещи законодателството, ще се намеси колкото да покрие загубите и да стабилизира пазара и ще остави пазарните механизми да са водещи.
boris
на 05.04.2009 в 12:57:32 #17Краси Гормли Бих желала да обърна внимание на Борис на следния факт: Над 10 000 ирландци закупиха имоти в България. Мнозина от тях ще бъдат принудени да продадат имотите си. ------------------------------------------------------------------------------------------- Ами чудесно! Извинявам се ако забележката ми , ви се стори обидна, но вие май не си взимате предвид изводите от собствената си статия. От всичко което прочетох горе , аз поне, стигнах до извода, че крахът на ирландската икономика е заложен в обстоятелството, че строителният сектор се е превърнал в своеобразен тумор, непропорционално развит в отношение на повечето други отрасли. И тъй като, за разлика от промишленото производство, строителството на жилища не възвръща вложените средства чрез възможност за реинвестиране и от там увеличаване на произведената продукция, а само и единствено чрез спекулативно вдигане на цените, то е ясно че става въпрос за дейност коята по принцип е с изгода, ограничена във времето и неминуймо завършваща с крах. От всичка това смея да твърдя, че факта , че сме се отървали от толкова важните явно за нас чуждестранни инвеститори в и имотният пазар, докато е време, е по-скоро положителна, отколкото отрицателна новина. Един вид спямо на българите, израндската икономика е изиграла роля на бушон, гръмнал и предпзил България от още един голям проблем, редом с десетките ни други. И аз мисля , че това е радостна новина.
Бай Пенчо
на 05.04.2009 в 00:57:10 #16Една от много малкото хубави статии, които съм чел напоследък. Браво на авторката и на тези, които са решили да и дадат място за публикацията.
Балканец
на 04.04.2009 в 20:45:30 #15Мила Госпожо Краси Гормли, Статията е написана чудесно, изводите са подкрепени с фактология и анализ. Искрено се надявам да ни извините нас с Г-н Дечев за емоционалното отклонение, което касае темата в много малка степен, или поне само като форма, защото съдържанието е безукорно. Спорът ни с Г-н Дечев касаеше някои аспекти в поведението на българската научно титулована интелигенция и репродуцирането на модела на Соломоновото Магаре вече 12 000 години. За отклонението съм виновен основно аз, в амплоато си на див и тъмен Балканец, съчетан с статуса ми на прост селянин, за което моля за извинение.![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_biggrin.gif?_=1446728989)
Краси Гормли
на 04.04.2009 в 11:41:48 #14Балканец vs Теодор Дечев Използвайки специалността „гражданско строителство” както г-н Дечев е посочил аз исках да го отделя от промишленото и също така да обознача отрасла с който се занимава: изграждане на сгради за битови нужди . Ако специалността в България изучава нещо друго и се подразбира нещо друго, моля да бъда извинена за допусната неточност.
Краси Гормли
на 04.04.2009 в 11:37:39 #13Уважаеми господин КР, Има много причини ирландците да нямат пари днес, но тук ще посоча двете основни. Първата е че са ги изхарчили предварително, преди още да ги изработили, чрез кредитите от банките. Ако изпитваха затруднения те взимаха нови кредити, както между впрочем беше практика в Западна Европа и Северна Америка. Миналата година банките спряха да отпускат нови кредити. Днес, мнозина изпитват затруднения да изплащат дори лихвите по отпуснатите им кредити, които са изключително ниски, към момента. Другата важна причина е растящата безработица. Затварянето на предприятия, ликвидирането на фирми, намаляването на числения състав в редица отрасли ежедневно покачва бройката на хората , които зависят от социални помощи. Със социалните помощи не могат да се изплатят натрупаните в задължения. Част от ирландците са изправени пред възможността да загубят домовете си.
Краси Гормли
на 04.04.2009 в 11:36:23 #12Здравейте на всички, ще се опитам да отговоря на някои от поставените въпроси Бих желала да обърна внимание на Борис на следния факт: Над 10 000 ирландци закупиха имоти в България. Мнозина от тях ще бъдат принудени да продадат имотите си. Това важи и за много англичани.Ефектът върху българската икономика, макар и минимален ще бъде в няколко направления : Първо върху цените на имотите. Второ, върху туризма, защото тези чужденци биха прекарвали част от почивката си в България. Трето, върху търговията, защото същите тези чужденци биха закупили обзавеждане, техника и други, които в настоящата обстановка няма да закупят. Илюзия е да смятаме че кризата, обхванала света няма да се отрази на България.
Балканец
на 03.04.2009 в 21:11:20 #11Балканец
на 03.04.2009 в 21:06:10 #10Уважаеми Тодорчо, Ако някой иска да се отнасят с него като към джентълмен, ще требва да се държи като джентълмен. Елементарна и практична реципрочност. Както вие, гражданите, казвате: "Noblesse oblige!" (Noblesse oblige is a French phrase meaning "nobility obliges".) Sincerely Yours Balkanets de Sauvagerie von Wildheitdorf of Savagery
ТеодорДечев
на 03.04.2009 в 20:38:04 #9Уважаеми Балканец, Както може би сам сте забелязал, никаде не съм казал, че преводът Ви не е точен. Напротив, изрично съм го потвърдил. Добавил съм само кратък коментар, който не противоречи на казаното от Вас. Вие обаче държите да ми се скарате - няма проблем. Дерзайте. Само ще Ви помоля да се държите с мен така, както аз с Вас. Аз Ви говоря на Вие, държа на същото и от Ваша страна. А "Тодорчо" ще викате на някое съседско, роднинско или друго познато Вам дете. Толкова по въпроса.
Балканец
на 03.04.2009 в 19:19:33 #8ТеодорДечев, Тодорчо, нека сложим чертата и да видим какво точно си написал: 1. "Civil Engineering" се превежда точно, както и аз съм споменал, а именно "Строително инженерство", не "Гражданско Инженерство; 2. В публичното пространство тази специалност е придобила гражданственост pod името "Строително Инженерство"; 3. Пътем снизходително отбелязваш, че и селяните били граждани; 4. Поясняваш етимологията на "Civil Engineering" за британското общество (не за българското) в ретроспективен план. Пораждат се следните въпроси: 1. Къде има противоречие с моята забележка? 2. Ако излезем от презумпцията, че статията е написана за широката публика (не е все пак в специализирано издание), следователно (ergo, както бихте казали вие гражданите) тази статия е написана и за нас, останалите. Некои от нас, горките, имат друга специалност, некои пък не са завършили англоезични университети. Статията касае социални аспекти, следствие от кризата. Значи тя е предназначена и за нас, останалите, не толкова „елитарно-строително”образованите. Нормално е да очакваме, терминологията да отговаря на добилите гражданственост понятия, или не? 3. Ако гореспоменатото е истина, ти защо се намесваш? Знаеш ли кои се обаждат, без да са питани, и нищо не казват? МАГАРЕТАТА. Ама откъде ще знаеш, ти нали си "Гражданин"!
ТеодорДечев
на 03.04.2009 в 18:40:12 #7КР, При цялото ми уважение и без да се обиждате, но коментарът за строителното инженерство беше адресиран към лично към Балканец. той се интересуваше от въпросните лингвистични нюанси. Съжалявам ако сте си изгубил времето с този коментар, но той беше персонално адресиран. Поздрави !
Чорлав
на 03.04.2009 в 14:16:44 #6Госпожа Гормли да направи и едно сравнение на куровете. Яла е и български и ирландски. Нека каже защо е избрала ирландския. Заради големината, заради манталитета или заради вкуса? Да каже също детенцето и знае ли български.
Jorkata74
на 03.04.2009 в 10:59:29 #5Хареса ми статията на г-жа Гормли. Дали и в България ни очаква подобно развитие? Имайки предвид, че строителния бизнес издърпваше икономиката ни напред, май ни чакат трудни времена. В Ирландия поне имат сериозен ресурс в лицето на добро образувание на голяма част от населението. Ние се опитваме да скапем нашето. И причината да не сме , все още в тази ситуация е, че в България не са толкова много хората ползващи ипотечни кредити за първото си жилище.
ТеодорДечев
на 02.04.2009 в 18:01:03 #4По принцип се превежда точно "строително инженерство". Но можем да направим две важни уточнения. когато е възприемано това понятие, строителните инженери са искали да се отграничат точно от военните инженери и затова са въприели подобно название. У нас съответната университетска специалност е "Промишлено и гражданско строителство". Какво е точно промишленото строителство, според създателите на името на специалността, която и аз съм завършил през 1986 г. не се знае - дали е анти-гражданско, тоталитарно или селско може би ... Е, да ама и селяните са си граждани на републиката и част от обществото. Самите строителни инженери, заедно с останалите си колеги в Обединеното кралство в началото са били третирани наравно с промишлените работници. затова и първият колективен трудов договор в историята е подписан от английските строителни инженери и ако не се лъжа - Лондонската община. Така че, още от самото начало, инженерите в това число и строителните са имали много високо гражданско съзнание. Затова, предлагам да не намираме "мъхна" на текста на г-жа Гормли по този въпрос.
Балканец
на 02.04.2009 в 17:52:32 #3"...с 48% по-малко са кандидат студентите, посочили като първо желание гражданско инженерство..." Абе това "civil engineering" не се ли превеждаше като строително...