През последните години Република Ирландия беше давана за пример от много български политици. Невероятният й икономически успех постави страната в светлината на прожекторите и мнозина се изкушаваха да ни я дават за пример.
Но от икономическа и социална гледна точка това, което постигна Ирландия до този момент е невъзможно за България.
Тук съм се опитала да изброя основните според мен причини.
Емиграция. На първо място ще отбележа огромния брой емигранти, пръснати по целия свят.
Това е процес, който е започнал много преди Алековият бай Ганьо да отиде до Америка.
Двадесет процента от американците твърдят, че имат ирландски корени. Много от тези хора са преуспели бизнесмени, държавни служители, хора на изкуството и политици.
Няколко са президентите с ирландска кръв, като по-известните са - Джон Кенеди, Ричард Никсън, Роналд Рейган и Барак Обама.
Не се смейте - пра, прадядото на Обама по майчина линия е чист ирландец.
Роден е в Монегал, графство Офли, известно вече като селото на Обама.
Ирландските имигранти не само че изпращат повече от век средства на свои роднини, но през последните десетилетия започнаха да изпращат бизнес, работни места и политическа подкрепа за Северна Ирландия.
Българската емиграция, макар и намерила своето място по света, е значително по-малобройна и за съжаление все още не така успешна.
Езиковата бариера също се явява пречка за по-бързото интегриране на българите в чужбина.
Бюрокрацията. Колкото и да се оплакват ирландците от опекунството си от Великобритания трябва да се отбележи, че администрацията им е работеща, а това те са наследили именно от англичаните.
Всеки държавен служител върши това за което е нает - да обслужва гражданите. В Ирландия няма война между населението и чиновника. Не ти се налага да чакаш да привлечеш вниманието им между личния телефонен разговор и следващата цигара и кафе.
Не започват с „това няма да стане". Всичко се случва в рамките на закона и съобразно нормативните разпоредби. Което води до още едно преимущество на Ирландия - върховенството на закона.
Спазването на закона. В Ирландия законодателството се спазва. От полицията, прокурорите, съдиите, законодателите, управляващите.
Гражданите са тези, които го нарушават. Те могат да бъдат в частното си качество всякакви по професия, включително и политици, но самата държава и нейните институции стриктно спазват закона.
За Българската държава е достатъчно да спомена Закона за защита, рехабилитация и социална интеграция на инвалидите. Изменян и допълван над десет пъти, нито той, нито наредбата към него са приложени на практика.
И ако бъде споменато, че хората в неравностойно положение не са толкова много то помислете за хилядите възрастни, чието придвижване също е затруднено, майките с колички и малките деца.
Не бих желала да влизам в детайли на противоречащото на самото себе си законодателство. Това е изключително болезнена тема, която следва да бъде разглеждана от специалисти.
Факт е, че лошото законодателство подпомага корупцията и пречи на работата на органите на реда, правосъдната система и влияе негативно цялостно върху обществото.
Политически партии. След проведените през изминалата година избори в Република Ирландия, политическите партии в страната намаляха с една. Днес те са пет.
Съмнявам се, че в България има и един политик, който може да изброи всичките ни политически формирования. На едно място противници, на друго в коалиции, политическите партии максимално объркват гласоподавателите относно техните виждания за развитие на страната.
И ако в цялата каша все пак намериш достойния кандидат, то той може да се коалира след изборите точно с тези, против които гласуваш.
Коалицията между НДСВ и БСП е един от ярките примери за това
Друго съществено различие между българските и ирландските политици е възможността за постигане на консенсус по въпроси, които касаят цялата страна.
За пример ще посоча невероятната бързина, с която в Ирландия беше изградено второ ниво на местно самоуправление с цел усвояване на средства от Европейския съюз.
Това бе направено въпреки исторически слабото място отредено на органите на местните власти.
В България почти двадесет години политиците не могат да се разберат по между си как да бъде разделена страната, като всяка политическа сила защитава изгодната за самата нея версия на второ ниво на местно самоуправление.
Всички становища от работни, експертни и други групи, взимали отношение по въпроса подлежат на преоценка, допълване, преосмисляне, разширяване и обобщаване.
А през това време парите предвидени за изграждане на това ниво на управление се усвояват от страни като Ирландия, където за общото благо всички си помагат и не преследват партийните си интереси, а тези на народа.
Пазар на труда. Два са факторите, които са повлияли на пазара на труда в Ирландия. Първият е много доброто образование на огромна част от населението, което подпомага както на емиграционните процеси, така и за установяването на международни компании в страната, използващи по-ниското заплащане на труда към тогавашния момент.
Вторият фактор е, че когато през 1972 г. България издигна лозунга - Българката комбайнерка, в Източна Германия не беше видно кой е по-слабия пол, в Ирландия откриват други функции на жената освен репродуктивните.
Заставени без съмнение от членството си в ЕС, Ирландците дават равни права на трудещите, като това включва и жените. Мнозина може да подценяват ролята на жената на трудовия пазар, но за всеки си има ниша.
Част от нежния пол, на който се позволява да работи е високо квалифициран за чието образование до този момент ирландската държава е плащала, без да го използва. Възвращаемостта от този сектор се оказва много добра.
В България демографският срив и качество на образованието, подплатено с липсата му на пазарна ориентация допълнително спомагат за неналичието на чуждестранни инвестиции.
Данъчна политика.С цел привличане на инвестиции и разкриване на работни места, Ирландия прие изключително ниска данъчна ставка. Корпоративният данък е 12,5 %, като за сравнение същия такъв в САЩ е 39,5 %, във Франция е 34,43%, в Белгия 33,99% и в Германия 30%.
Създаде се подходящо законодателство в областта на трудово-правните въпроси, като се позволи на частните предприемачи лесно да се освобождават от служители, от които не се нуждаят, без да се изправят пред стандартните перипетии, характерни за по-голямата част от западна Европа.
Това доведе до мащабно за размерите на Ирландия прехвърляне на централи на фирми на зеления остров.
Въвеждането на плосък данък в България беше много добро начинание, което следваше да роботи в две направления: привличане на чуждестранни инвестиции по ирландски модел и намаляване на сивата икономика.
И ако от социалното министерство могат да се похвалят, че делът на работещите без договори и осигуровки е намалял, то по отношение на инвестициите, изключвайки тези в пазара на имоти, България не може да се похвали с особен успех.
За съжаление добрата данъчна политика е необходимо, но не достатъчно условие. Липсата на бързо работеща и ефективна администрация е една от основните пречки за чуждите инвеститори.
Държавата до ден денеш не е готова да признае простия факт, че собствените й институции я провалят.
Спирането на голяма част от еврофондовете го потвърждават.
Освен това определянето на конкретен данък е свързано със съпътстващите го регулаторни норми, които следва предварително да се знаят.
Което води до още един съществен проблем за чуждестранните инвеститори - стабилността.
Стабилност. Стабилността на политическото управление и предвидимостта на действията на правителството, съчетани със стабилност в законодателството са гаранция за чуждите инвеститори.
Всяко бизнес учреждение има бизнес план изготвен въз основа на макроикономическите показатели на дадената страна, специфичните особености на бизнес сектора в който се работи и ясни и конкретни параметри на данъчните и регулаторните органи.
За съжаление в България промяната в отделните закони и изискванията при които се работи се променят толкова често, че в редица случаи търговецът прескача регистрацията по някои от тях.
Хаосът като резултат е токова голям, че дори държавните служители не смогват да се ориентират по коя поредна поправка трябва да работят.
Тъжен и смешен пример е страницата на Министерство на финансите, която препраща към данъчен календар с надпис „error".
От изброените до тук различия мисля е видно, че България не може да има съдбата на Ирландия.
С това не искам да отрека възможността за просперитет на страната.
Повишаване капацитета на администрацията, спазване на законодателството, приемането на ясни и смислени закони, подобряването на качеството на образование на училищата и осъвременяването на висшето образование чрез ориентирането му към пазара на труда са основните направления, в които трябва да се работи.
Предстоящите парламентарни избори със сигурност ще променят политическото статукво, но това няма да доведе до нищо ново без волята за промяна от страна на бъдещото управляващо мнозинство.
За двадесет години видяхме много промени, които тръгнаха от долу и доведоха до нищо.
С това не искам да омаловажа действията на гражданите. Просто в България, пред вид на политическата ни система, няма механизми за истински граждански контрол.
При неналичието на такъв, политиците могат да правят това, което си поискат за четирите години след изборите.
Без политическа воля за промяна много трудно страната ни ще излезе от затворения кръг, в който е влязла.
chicoicho
на 26.05.2009 в 17:31:00 #23Незнам как ме топли тази статия,освен да завиждам какво друго да си мисля.Целта на статията е .....повече имигранти към Ирландия може би ???
rumen221
на 15.04.2009 в 12:29:15 #22Приятели, Уважавам позицията на авторката, но тя изпуска най-важния факт, стабилизирал онзи беден остров, водещ вековна гражданска война, наречен Ирландия... Не беше чак толкова отдавна, когато Клинтън обяви, че ще реши проблема "Ирландия". Как го направи ли? Като насочи в тази държава двадесетина милиарда долара, уж като инвестиции... Пътищата за такова финансово стимулиране са изненадващо разнообразни, а "инвеститорите" трогателно изобретателни... макар че ако някой ирландски политик "самоубиец" беше споменал нещо за "закона за пране на пари"... Та..., на България са и необходими само половината от тези пари за да стане за 5-6г. новият световен икономически тигър... Само че от тези пари не може да се краде, защото ЦРУ-то е много отмъстително..., та днешната клептократична "Триада" не се интересува от тези пари!!!
rumen221
на 15.04.2009 в 12:27:47 #21Приятели, Уважавам позицията на авторката, но тя изпуска най-важния факт, стабилизирал онзи беден остров, водещ вековна гражданска война, наречен Ирландия... Не беше чак толкова отдавна, когато Клинтън обяви, че ще реши проблема "Ирландия". Как го направи ли? Като насочи в тази държава двадесетина милиарда долара, уж като инвестиции... Пътищата за такова финансово стимулиране са изненадващо разнообразни, а "инвеститорите" трогателно изобретателни... макар че ако някой ирландски политик "самоубиец" беше споменал нещо за "закона за пране на пари"... Та..., на България са и необходими само половината от тези пари за да стане за 5-6г. новият световен икономически тигър... Само че от тези пари не може да се краде, защото ЦРУ-то е много отмъстително..., та днешната клептократична "Триада" не се интересува от тези пари!!!
pantafil
на 14.04.2009 в 22:38:47 #20Айде не се палете толкова! Къде се отнесохте? Нерде Ирландия, нерде бай Ганю. Ирландския модел е умален вариант на американския.И понеже Ирландия е сто пъти по-малка, то негативите в модела се проявяват също толкова по- силно.
Molq?
на 14.04.2009 в 19:52:19 #19Данните за корпоративните данъчни ставки в съответните страни не са особено точни, по-добре да си спестите неверни цифри, ако не сте специалист. Все пак, статията е ОК, да не задълбаваме. Важното е идеята да се схване.
Балканец
на 14.04.2009 в 12:45:56 #18"Има три вида умове: първите проумяват всичко самостоятелно, вторите проумяват мислите на другите, а третите не проумяват нито сами, нито като им се обяснява. Първите са висши, вторите-добри, а третите безполезни." Niccolo Machiavelli
ТеодорДечев
на 14.04.2009 в 01:05:49 #17А, забравих - вече осем години нямам НИКАКВО отношение към държавната администрация. Тук разговорът ни свършва.
ТеодорДечев
на 14.04.2009 в 01:03:51 #16Балканец, обещавам повече под никакъв предлог да не общувам с Вас. Виждам, че това Ви травмира и отключва у Вас агресивни изблици. Не бих желал да съм причина за подобно Ваше поведение. Продължавам да смятам, че не съм провокирал по никакъв начин словесните Ви изблици. Щом уточняването на биографията на Алеко Констонтинов може да Ви доведе до такава агресия, какво ли би станало ако спорехме за нещо по-важно ? Така или иначе, отговор на последния въпрос няма да получим, защото смятам изключително стриктно да спазвам даденото по-горе обещание.
Балканец
на 13.04.2009 в 15:58:36 #15Дечев, Тодорчо, пиле шарено, успокой се, не съм от тези, от които ти зависи кариерата. Укроти си егоцентризма, ти не си в състояние да ме обидиш. Мен ме дразнят твоят тип хора - и арогантни, и самовлюбени, и посредствени, а в същото време унизително сервилни към силните на деня, както казва Швейк, мечтата им е да служат „за чорба”. Накичени с титли: Д-р, ст.н.с. N.с., доц., проф. и т.н. шарени перушини, а като им погледнеш темите на дисертациите: „Ролята на БКП (Профсъюзите, тристранното сътрудничество, пр.) за развитието на....нещо си”. Повечето от този тип хора веднъж достигнали нивото на осъзната некадърност (когато вече знаят, че на свободния пазар не са кадърни да си заработят коричка хляб) с нокти и зъби (и дупе) си проправят кариера в държавната администрация. Защото у нас държавната администрация има една особеност –там след Конкурс за роднински връзки и Ритуал по облизване на Височайшия Задник се назначават осъзнато некадърни, но лоялни марионетки, които срещу трохите от трапезата и правото да унижават и рекетират обикновените граждани си „слагат пръстите, там където скърца вратата”. (Не търси с търсачката „дърводелски услуги”, не става дума за това). Разбира се тази работа си има и неприятните страни – началникът ти е същият гаден гъз като тебе, ама пък можеш да мачкаш безнаказано както си искаш всички под тебе, и ако това не ти стига, можеш да избиваш комплекс, като си постваш мнението в news.bg, по теми, дето не ги разбираш твърде, така, менторски, снизходително, с апломб, а после да си прочетеш поста самодоволно: „Огледалце от news.bg, кой сега е най-умен на земята?”. А ако огледалото ти отговори нелицеприятно, можеш да си кажеш, „айде сега, още един хейтър!” и да го подметеш под килима. Госпожо Гормли, добавете горната характеристика на българското чиновничество като съществена разлика с Ирландската администрация.
ТеодорДечев
на 13.04.2009 в 11:54:21 #14Балканец, за какво точно се сърдите, че не разбрах ? Не съм ви оБидил с нещо, надявам се ?!
Балканец
на 13.04.2009 в 00:21:24 #13Дечев, я се вземи в ръце! Язък ти за титлите...
ТеодорДечев
на 13.04.2009 в 00:06:57 #12Преди да учи в гимназията в Габрово е уичл в Свищовското училище, а след завършването на средно образование в Николаев, трябва да прибавим и правото, завършено в университета в Одеса ако се не лъжа ... Такива ми ти работи с оформянето на личността ...
ТеодорДечев
на 13.04.2009 в 00:02:17 #11За гимназията създадена от Васил Априлов сте прав. Но тогава да прибавим и Южнославянският пансион на г-на Минкова в Николаев при формирането на личността на писателя ...
Балканец
на 12.04.2009 в 13:04:42 #10С още по-големо извинение, ама Алеко е завършил Априловската гимназия в Габрово (1874–1877). Не че е от кой знае какво значение, ама се предполага, че там се е оформил като личност. За некои по-бавно схващащи - затова по-долу е написано, че е РОДЕН на Балканите, (да, в Свищов), а е ОТРАСНАЛ в Габрово, но тук поентата не е географския смисъл, а спесификата на населението на Балканите в Османската Империя. Странно, а защо винаги се намира некой да пита:"А вие защо биете негрите?!"
ТеодорДечев
на 11.04.2009 в 22:59:28 #9С много голямо извинение, ама Алеко е свищовлия, а не габровец. Отделен въпрос е, че в редица свои пътеписи и други текстове, Алеко е горещ привърженик на развитието на националната ни индустрия. Така че, не е плюл човекът в клраденеца от който е пил ...
Балканец
на 11.04.2009 в 10:54:39 #8Малко са народите, които могат да се погледнат критично отстрани и да се присмеят сами на себе си. Ей така, профилактично, нека си спомним, че Алеко е роден тук, на Балканите, и е отрасъл в сърцето на Балкана - Габрово. Балканци си тези, дето са публикували книгите му, и тези, които са ги разпространявали. В този смисъл и Иречек е отнесъл в Прага нещо балканско със себе си. Единствено тези, които са убили Щастливеца са били Ганьовци. Много Ганьовци и сега, Боже! Сега вече се изучиха, говорят езици, титуловат се - шарени като пауни! Всичките - "таланти", "гении", "компетентни"! И ни управляват... А държавата все по-зле. Ганьовщината е проблемът ни, не Балкана...
Балканец
на 10.04.2009 в 20:21:28 #7Когато става дума за СЪЩЕСТВЕНИ различия, коректно би било да се споменат още, че Ирландия не е преживяла: 1. Народен Съд; 2. Национализация и колективизация; 3. Слънцето, въздуха и водата от Североизток; 4. Администриране на пазара, морала и съвестта; 5. Култ към Личността и Диктатура на Пролетарията; 6. Водещата роля на Единствената Велика Партия и нейната икономическа и кадрова политика; 7. ДС; 8. СИВ; 9. Великото „Ура” и „Да живее...”; 10. Априлския Пленум; 11. Петилетки за векове или големото харчене залудо; 12. Варшавския Договор; 13. ИнтернационализЪма и солидарността с Братските прогресивни революционни движения; 14. Застоя и снишаването; 15. Мимикро-Перестройката; 16. Гласността; 17. Преврата 1989; 18. „Преход” – 20+ години; 19. Посттоталитарна мутрешко-номенклатурна посткомунистическа (в смисъл отраснали дечица от известни фамилии)мафия . Всички споменато по горе влиза в графа „Причини”.
ТеодорДечев
на 10.04.2009 в 16:35:17 #6Разказвайки за изложението в Чикаго, Алеко Константинов описва срещата си някой си г-н Ганю Сомов - действително лице, български търговец посетил Съединените щати по "бизнес дела". Някои автори смятат, че Ганю Сомов е прототип на бай Ганю Балканский. Разбира се, бай Ганю е събирателен образ във висша степен, но може пък да е имало и лице, което да е дало началния тласък за създаването на образа. Така че, бай Ганю Балканский само е "изръшнал Европата", а познатият на Алеко - г-н Ганю Сомов е стигнал и до Америката ...
Рошко
на 10.04.2009 в 16:20:58 #5Тази част с Бай Ганьо в Америка не съм я чел!
boris
на 10.04.2009 в 14:12:11 #4Това е процес, който е започнал много преди Алековият бай Ганьо да отиде до Америка.-------------------------------------------------------- Бай Ганьо кога е ходил в Америка?