Най-лошото, което може да се случи на една бедна страна, е ляво управление. За жалост светът е устроен така, че бедните страни обикновено получават леви управления, защото бедността води до отчаяние и неадекватност. Нещо повече, напоследък светът е устроен така, че страните получават леви управления, дори и когато не са бедни - просто махалото е в такава фаза на люшкане.
През вековете България може да е била всякаква - дива, варварска, езическа, еретическа, сатанинска, стъпкана и унизена, поробена, обезличена - може да е била всякаква, но толкова лява колкото е днес при управлението на последното правителство, не е била и при Тодор Живков.
Крайното и пагубно българско олевяване може да се проследи през три компонента.
Компонент №1. Вицепремиерът Василев
По време на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (тоест в очите на работодателите) Асен Василев казал: "От пазара трябва да се извадят некомпетентни и некадърни работодатели, които не могат да плащат така, че да няма работещи бедни. Защото не могат да създадат организация и не могат да използват уменията на работниците".
Забелязвате ли мисленето на вицепремиера? Това е незрялото и некомпетентно мислене на цялото правителство. Не знам какви точно икономисти са Петков и Василев, но мислят като болшевики и това е страшното, а не че през повечето време мислят глупости. Какво значи "да вадиш работодатели от пазара"? Да не би да има някакъв закон, с който да ги вадиш? Но тогава би трябвало да има и закон, с който да ги поставяш, за да можеш, като дойдеш на власт, да извадиш работодателите на предишните и да сложиш своите. Изглежда в мисленето на Василев работодателят е някакъв вид номенклатура, която си върви с обръчите на управляващите, дето разпределят порциите. Затова ли протестираха умно-красивите бе, Василев?
Кой оценява работодателите? По какво ги оценява - по височина, по красота, по въглероден отпечатък? Има ли някакви таблици, по които администрацията определя кой работодател е некомпетентен и кой некадърен? Има ли подобни таблици за фирмите и за бизнесите, обмисля ли правителството "вадене на търговски дружества от пазара"? Едно време му викаха "национализация", после "отнемане на бизнес", сега, види се, актуалният термин е "изваждане от пазара". Тоталитаризмът може да им носи куфарите на хардвардци, закърмени с американската мечта. Има една легенда как попитали Левски какво ще прави, когато България се освободи, а той отговорил, че ще отиде да се бори за свободата на други поробени народи. Така и хардвардци - като ги изхвърлят от България, ще отидат в Северна Корея или във Венецуела, за да покажат на тамошните аматьори как се правят някои работи.
Нека обясним на световните икономисти Петков и Василев що за фигура е работодателят, защото те очевидно никак не са наясно? Това е предприемач, който инвестира капитал с цел създаване на принадена стойност. Част от този капитал се влага под формата на работна заплата и дори да се даде авансово, това пак е част от печалбата, в чието създаване е участвал работникът чрез труда си. Може да съм най-големият некадърник, но щом плащам на някого да ми върши някаква работа, то аз съм работодател, извършвам справедлива и свободна пазарна размяна - работникът се съгласява да ми продаде при определени условия своята стока "работна сила", а аз при определени условия съм съгласен да я купя. Това са отношения, в които не виждам какво място биха имали субективни категории като некомпетентност и некадърност.
България е избрала своята политическа система. Това е многопартийната парламентарна демокрация с разделение на властите и пазарна икономика. На пазара се вихрят различни видове конкуренция, включително и такава между работодатели, била тя честна или нечестна - това е друг въпрос. Ако вицепремиерът не го е разбрал, то той иска да зачеркне 30 години преход и да върне икономиката в нейното планово състояние от епохата на петилетките. Затова казваме, че факторът "вицепремиер" е ултраляв, както ултраляво е и цялото правителство, което е не само идеологически объркано, но и дълбоко безпросветно, аматьорско правителство с озадачаващо самочувствие. То вече е затънало до гуша в заеми и това няма да доведе до нищо добро.
Компонент №2. Особености на българския капитализъм
Не съм апологет на капитализма. Подкрепям го (и то в първичния, докорпоративен негов вид), преди всичко защото съм антикомунист и антитоталитарист. И няма как да бъде иначе, защото съм православен християнин и това определя целия ми мироглед. Търговската печалба като самоцел, манията по непрестанен икономически растеж и моралното право на силния да оцелее за сметка на слабия не се вписват в този мироглед.
Да не говорим, че в България романтичен капитализъм надали някога е съществувал. Дори и Евлоги и Христо Георгиеви, дори и Добри Желязков Фабрикаджията, както и останалите доблестни капиталисти на Възраждането, са обвити във воалите на известна елегичност, а всъщност делата им невинаги са били съвсем лицеприятни.
Но да оставим възрожденците. Капитализмът, в който живеем сега, е явление след 1989. В него, с някои много редки изключения, се подвизават герои на най-новото време, свързани с комунистическата Държавна сигурност. Те биват три вида: престъпници, които открадват (обикновено чрез касова или масова приватизация) работещи предприятия, за да ги нарежат на скрап; некадърници, способни да докарат до фалит и най-печелившата индустрия; стопански ръководители, които все пак знаят за какво става дума и успяват да управляват и възпроизвеждат предприятията си.
Съвременният български капиталист рядко се конкурира със себеподобните си по класическите правила. Неговото внимание е насочено към печелене на обществени поръчки, включително и проекти по европейските фондове. Такова печелене минава през овладяването на съответните властови позиции, чрез срастване с властта, известно като "олигархия". Тук няма никаква доблестна конкуренция, няма никакъв капитализъм, няма никаква чест. Явлението е известно като "обръчи от фирми". Както всеки може да се досети, при този вид конкуренция между фирмите качеството, ефективността и иновациите нямат почти никакво значение. Наистина, когато една фирма спечели достатъчно на брой обществени поръчки, тя - ще, не ще - повишава и своя капацитет и в крана сметка наистина остава без конкуренция, в което няма кой знае колко лошо. Такива са например големите строителни фирми.
Да, такъв капитализъм може да посее възмущение във вицепремиерското сърце, но това не е причина държавата да се разправи с него чрез "изваждане от пазара". Има си други, законни начини, различни от това да "сложим свои хора" в КЕВР и Прокуратурата - намерения, които правителството споделя най-чистосърдечно. Пак казвам: идеята за каквото и да било "изваждане" е болшевишка и може да се роди само в някоя много, много лява глава.
Компонент №3. Глас народен
Работодателите са хората, които плащат не само заплати, но и данъци и осигуровки. Те пълнят хазната, от която държавата плаща за образование, здравеопазване, отбрана и не на последно място за социални разходи. Всички тези разходи са възможни благодарение приходите от данъци, а данъкът не е нищо друго освен процент от печалбата, която капиталистът (работодателят) успява да изкара по един или друг начин. Има печалба - има данъци; няма печалба - няма данъци и бюджетният сектор гладува. Или поне е справедливо да гладува. Това обаче не се разбира от всички. Когато вицепремиерът направи своето изказване, заради което сме се събрали сега да си говорим, се появиха зли коментари очевидно от хора на заплата, които вярват, че им се полага много повече, отколкото получават (и сигурно е така). От всяка дума на техните коментари, които сега няма да цитирам, но все още можете да намерите из форумите, сияе вековната злоба на роба. Те или са служители в публичната администрация и техен работодател е държавата (тя трябва ли да се извади от пазара поради некадърност?), или пък са служители в частни предприятия и както може да се види от часовете, в които са изливали справедливия си гняв в социалните мрежи, са го правили в работно време от работното си място, от своя служебен компютър, най-вероятно собственост на някой некомпетентен и некадърен работодател. Можете да си представите изумлението ми, когато видях, че болшевишките идеи на правителството се посрещат с одобрение от масите. Масите са убедени, че някъде в планините, може би в самото сърце на Родопите, има бездънна пещера, пъна с пари. Знаят я само мръсните капиталисти, които всеки ден с ръчни колички и лопати ходят да товарят пачки и да ги изнасят, за да си купуват яхти и джипове. Парите нямат свършване и колкото пожелаят капиталистите, толкова и ще изкопаят. Заплатите на служителите могат да бъдат и по 50 бона, но капиталистите не желаят да изкопаят толкова. Горе-долу такава е социално-икономическата визия на масите.
Както виждате, живеем в лява страна с ляво правителство, леви капиталисти и ляв народ. Лявото и дясното не са антагонисти, това е заблуда. Автентичният народен гений е казал: "Тате носи, мама меси", като при една определена условност можем да уподобим тате на дясното, а мама на лявото. Ако тате не донесе нищо, мама няма какво да омеси. Затова преди всичко трябва да се произвежда и да се печели. Не че не може да се кара и на заеми, но не е желателно.
Има и друго. Свободата. Свободата е първостепенна ценност в оня мироглед, за който стана дума одеве. Затова смятаме, че демокрацията с развити институции, които се контролират една друга, и с разделение на властите, е относително добро. Относително добро е и свободната конкуренция, колкото и да осъзнаваме, че тя е склонна прекалено бързо да се превръща в корпоративен социализъм. Държавите имат нужда от десни управления, защото тяхната философия е най-близо до истината и до свободата. За съжаление, в момента ние нямаме такова управление, а неистово се нуждаем. В момента разполагаме с клиентелистко правителство и неадекватен парламент, склонни към класически тоталитарни изблици. И просто не знам какво вече може д се направи, за да се спре настъпващата мъчителна ситуация, ужасяващо наподобяваща управлението на Жан Виденов, нищо че сега сме в борд. Но пък знам, че ако искаме макар и символично да подкрепим истината и свободата, Картаген трябва да бъде разрушен.
wise123
на 06.02.2022 в 15:15:52 #14Оттук нататък който иска ниска минимална работна заплата, която е най-ниската в Европа, следващата е 1000лв, да живее само с такава. Който е истински капиталист и иноватор си цени добрите кадри и ги възнаграждава. Припомням за ниските данък печалба и ниските преценти на осигуровките в България!
ТT
на 03.02.2022 в 20:46:12 #13Десни няма. Всички са леви, по-леви и тотални, открити комунисти. Жаждата за власт над другите и страхът от това, да се оставят хората свободни, без право да употребяваме насилие над тях, ако не действат както желаем, нямат край.
Panther
на 03.02.2022 в 12:08:42 #12Десните в България са отчаяни. В САЩ левичари. В Западна Европа левичари. В България левичари. Под леглото левичари. В гардероба - путин... Боже, колко мъка (десняшка) има по тоя свят! Единствената дясна опора остана Китай, управляван от Китайската Комунистическа Партия, който според десните е капиталистически... Много объркани хорица и не особено умни. Ма то за десните това е нормално.
123qwe123
на 03.02.2022 в 11:18:34 #11Ако тези работодатели са толкова некадърни, защо не са вече изхвърлени от пазара?
deyman-kaltashki
на 02.02.2022 в 14:58:14 #10Цялата статия е сбирщина от празни приказки и клишета. Жалки опити да се подменят понятията и да се вкарат в някаква безумно обяснение за левите пазарни механизми. Естествено се намесват Държавна сигурност и Тодор Живков да изковат някаква конспиративна теория в нечия празна глава.
deyman-kaltashki
на 02.02.2022 в 08:23:12 #9Автора да обясни кое му е лявото на това, пазара да изхвърли неефективните производства и работодатели. Личи си стабилната полит-иконимическа закалка на мисленето му. Кой му плаща да пише подобни глупости може и да не обяснява.
hmmm
на 01.02.2022 в 16:36:47 #8Браво на кое? На това че сульо е един лицемерен йезуит политикан никаквец и хрантутник? Учредител на партията на мадам "йес" католичката Кунева и същият шопар като мистър 10% ? С писанията че пуцал с пистолета си пред кръчма става изведнъж едва ли не божи наместник. От тия дето делят всичко на ляво и дясно и плюят лявото за да се правят на десни и да си продават поръчковите дрисканици. И същите тия циврят че някой трябвало да ге обединява. Сульо е за бесене и други мимикрии също.
stefan-tonchev
на 01.02.2022 в 15:22:55 #7Браво!!!
petrana-chervenkova
на 01.02.2022 в 11:15:31 #6Накратко, как ставаш " некомпетентен работодател ". Теглиш кредит през 90- те, за да закупиш помещение. Това помещение преди това Костов и сие са го подарили на едно РМД, но те са некомпетентни да управляват огромни структури, продват всичко на парче. Та такива " некомпетентни" като нас заложихме всичко което имахме и живеем все още в страх от банки, нап( защото НАП също е лихварска структура начело с бивш некомпетентен измамник). После дойде Боко, раздаваха се евро пари на куцо и сакато. Ако имате време влезте в ИСУН и четете проектите на финансираните фирми, потрес. И така си останахме некомпетентни капиталисти, нямахме шанс да си закупим модерни машини, за да сме яките капиталисти.
daley-moltov
на 01.02.2022 в 06:37:49 #5Не знам за крайно олевяване,но автора определено страда от крайно опозиционно отиквяване.Нищо странно.От какво други да страда. Козирува на банкянската тиква-майка.
dddddd
на 31.01.2022 в 22:31:31 #4Добра статия на Сула. Браво!
paqka
на 31.01.2022 в 22:21:36 #3Йес бе... Добре се живее при Радев. Добре се живее при промяната . 9 месеца Радев = между 30 и 300% инфлация. При Бойко скачаха доходите, а при тези цените. Бойко заеми почти не е взимал и до 2024 щяхме да сме в еврозоната. Тези ще теглят пари колкото за един АЕЦ всяка година и ще съсипят кредитният ни рейтинг. (БНБ предупреди за това). За мое щастие аз и семейството ми сме си доста добре и ми е все тая кой управлява но идиотите, които толкова настървено мразеха бойко след 4-5 години при "промяната" ще ровят по кофите да си търсят хлебец. Я ми кажете кое е проблем на държавата: "че премиерът е с джип а не с Фиат Пунто" или че "новите назначиха хора на Божков в управлението на страната", "че премиерът е чел Винету" или "че ще теглим 7 милярда на година", "че премиерът не говори книжовен английски" или "че цените растат като никога досега". На тези дето не ядяха асвалт им пожелавам хубави кожени колани... Идва време когато ще почнат да го ядът. Благодарим ти Радев, благодарим промяна, благодарим изчегъртващи. Хахаха
hlebar
на 31.01.2022 в 19:04:09 #2Дежурните манипулации. 1. Рободателите създавали работни места. Олигарсите плащали данъци. 3. Хората искат приличен стандарт, защото са тъпи и мързеливи и неблагодарни. Към 1/ Проблемодателите създават работни места само в краен случай, и на най-ниската възможна цена. Към 2/ Най-богатите винаги и навсякъде плащат НАЙ-МАЛКО данъци. Към 3/ Минималната работна заплата в Тунис, тоест Африка, е ПО-ВИСОКА от българската.
halo
на 31.01.2022 в 17:51:33 #1Браво Сула, в десетката!