На 21 април в Украйна ще се проведе балотаж на президентските избори. Един срещу друг се изправят фаворитът Владимир Зеленский (спечелил със солидна преднина първия тур) и настоящият президент на страната Петро Порошенко. Статуквото получава сериозно предизвикателство и претендентът сякаш е на път да детронира досегашния държавен глава.
Зеленский е изключително популярна фигура в Украйна, но популярна като комик, а не като политик. Кандидат-президентът е известен преди всичко с участието си в телевизионния сериал "Слуга на народа", където играе ролята на въображаемия украински президент Голобородко и "раздава правосъдие" на политическата класа. Няма никакъв политически опит, предизборната му програма е "неясна", а политическата му ориентация - "неразличима" (според анализ на Foreign Policy Research). По обясними причини избягва пряк дебат с опонентите си и почти не дава интервюта. Признава, че няма опит, но има сили да управлява, както и желание да се научи в движение. Ползва се с подкрепата на украинския олигарх Игор Коломойски (включително неограничено ефирно време в собствения му телевизионен канал "1+1"), който е в лоши отношения с настоящия президент Порошенко.
Обществената подкрепа за Зеленский идва основно от млади избиратели (до 40-годишна възраст), мнозина от които недоволстват от недостатъчно бързите реформи и ширещата се корупция. Нагласите сред тези социални групи са, че само човек, който е чужд на системата, може да я промени към по-добро. Комикът се котира добре и сред рускоговорящите избиратели в източните и югоизточните региони, които по принцип са по-трудни за привличане.
В рамките на своя мандат Петро Порошенко успя в немалка степен да извади страната от руската геополитическа орбита и да й зададе европейска перспектива. Това му носи подкрепа сред избирателите на средна възраст, най-вече в западните региони, които по традиция са преобладаващо антируски и проевропейски настроени. Несправянето с основни предизвикателства като корпуцията, конфликта с проруските сепаратисти в Донбас и нуждата от догонване на "западния" стандарт обаче му носят негативи.
По отношение на борбата с корупцията, Transparency International отчита прогрес (през 2018г. Украйна е класирана на 120-о място в света при 142-о през 2014 г.), но проблемът остава изключително сериозен. Т.нар. "републики" в Донецка и Луганска област още са извън контрола на Киев, а евентуалното връщане на Крим е мираж. По отношение на икономиката, макар кризата от 2013-14 г. да е преодоляна, стандартът остава твърде нисък, като средната месечна заплата е в рамките на 300 евро.
В известен смисъл Украйна, 5 години след Киевския "Майдан", напомня на България 4 години след "януариските протести" от началото на 1997 г. - стабилизирана и с трасиран път към Обединена Европа, но сякаш хората не са доволни от темпа на развитие и искат нещата да се случат по-бързо, даже... магически бързо. И докато у нас смяната на управлението през 2001 г. не прекъсна нито икономическия ни възход, нито присъединяването ни към НАТО и ЕС, то в Украйна днес това изобщо не е сигурно, ако Зеленский спечели и балотажа. Най-малкото, той вече обяви, че ще предизвика референдум относно НАТО, което си е крачка назад, тъй като стремежът към присъединяване вече е записан в Конституцията.
Това обаче не превръща Владимир Зеленский автоматично в проруски кандидат. Той просто изглежда, че не знае какво иска, но за сметка на това знае как да го постигне. А това го превръща в типичен представител на феномена "антисистемен играч", който изплува на повърхността благодарение на протестен вот. Нещо като българския държавен глава Румен Радев, който се озова в Президентството малко случайно, благодарение иновативни решения както на издигналата го БСП, така и на ГЕРБ. И който, докато "влиза в час", се превръща в заложник на обкръжаващите го съветници (официални и неофициални). Можем да прогнозираме, че и Зеленский рискува да се окаже в подобна ситуация, а властта да се окаже в ръцете на "сив кардинал" (Коломойски).
На балотажа очевидно се изправят популизма срещу прагматизма. С явно надмощие на първото. И тази битка заплашва да постави европейския път на Украйна под сериозна въпросителна. Което би било жалко, защото именно украинци бяха първите, които воюваха и загиваха под синьото знаме с 12 звезди (по време на "Майдана").
В същото време обаче, резултатите от първия тур показват недвусмислено, че Украйна политически принадлежи на Европа. Защото в немалко европейски държави именно този тип популизъм набира сили през последните години. "Сириза", "Подемос", "Пет звезди" са може би най-ярките примери за тази тенденция, но и далеч не са единствени. Да не забравяме и начинът, по който се стигна до резултата от референдума за Брекзит. В някаква степен може да се направи и аналогия с Доналд Тръмп, макар че американският президент в голяма степен се помири с естаблишмънта на издигналата го Републиканска партия.
Президентските избори в бившата съветска република може на пръв поглед да се струват екзотика, но Европейският съюз (и България в частност) трябва да ги следи с особено внимание. Става дума за сравнително голяма държава, която не е без значение накъде ще гледа геополитически. В случая е пресилено да се очаква завой на изток, но пътят на запад може да започне да криволичи. А едно забавяне на интеграционните процеси, в комбинация с граничния конфликт с Русия, прави ситуацията взривоопасна
Украйна определено не е страна, която да задава европейските политически тенденции, но очевидно успява да ги следва. А докъде ще я доведе това - ще видим.
el viejo
на 18.04.2019 в 21:14:33 #5За пореден път ще се демонстрира пред света, че изборите са "пунта Мара", както се изразява нашият Премиер, на банкянакият си жаргон. Т.е. когото и да изберем, все ще служи на едни хора, които управляват света, респективно отделните държави в него. Но, не са публично известни. Ама, те са! Комедиант ще стане Президент на Украйна и практически нищо няма да се промени по същество! Те, това е! А, сега у нас се напиняме за нема що! Някакви избори за Евро депутати, които никаква друга работа не вършат, освен да обогатят някои лица, които не са хванати от Партиите си за топките, да даряват на тези които са ги изпратили, по голямата част от доходите си, като евро депутати!
Mithrandir
на 15.04.2019 в 21:02:58 #4Аман от "политолози", които хал хабер си нямат от глобална политика.
ISIS
на 14.04.2019 в 09:30:50 #3скандален, ти от руската ферма може и да не си виждал 300 евро. Но практически вскички мои познати в украйна получават повече от 6000 гривни. А почти никой не е от киев. И ти си сметни колко евро са 6000 гривни, бляд нещастна.
el viejo
на 13.04.2019 в 09:29:20 #2Ако не спечели Порошенко, това ще удар срещу Евро-Атлантическите сили и тяхното влияние в Украйна. Това е недопустимо да с случи и Порошенко трябва да спечели тези избори! Как, он си знае.
House MD
на 12.04.2019 в 11:12:50 #1Какво е "естаблишмънт"? Защо се отрича правото на Украйна да бъде независима от всякакви съюзи?