Дали Европа, която е силно зависима от руските енергийни доставки, може и без газ от Русия? За да отговорят на този въпрос, германски експерти разработиха два сценария. :
В публикация на Дойче веле са представени техните изводи.
По поръчка на Зелената фракция в Европарламента Германският институт за икономически изследвания (DIW) направи проучване, което анализира последиците от евентуално спиране на руските газови доставки. За целта експертите разработиха два сценария - първият разглежда вероятността от спиране на доставките само през Украйна, а вторият търси отговор на въпроса: какво би станало, ако пресъхнат всички тръбопроводи към Западна Европа. Първият сценарий се смята за по-вероятен, тъй като Москва и Киев все още не са се споразумели за цените на природния газ. Вторият сценарий е чисто хипотетичен.
Украинският сценарий
Руският газ стига до Европа по три основни маршрута. Приблизително половината от доставяното количество преминава през Украйна, около 30% през Беларус по Ямалския газопровод, а 16% се доставят през тръбопровода „Северен поток", който преминава по дъното на Балтийско море.
Европейските страни не са еднакво зависими от руския газ: докато Германия покрива с внос от Русия едва 38 процента от потреблението си, балтийските държави, Финландия, Словакия, Чехия, Австрия и България са почти изцяло зависими от руския газ. И още нещо: страните от Източна Европа получават руски газ основно през Украйна. За разлика от Германия например, която след пускането в експлоатация на „Северен поток" е вече по-малко зависима от този маршрут.
Следователно и последиците от евентуално прекъсване на руските доставки през Украйна ще бъдат различни за отделните европейски страни. Но на нито една от тях това няма да се отрази катастрофално, уверява Клаудия Кемферт от Германския институт за икономически изследвания. Най-болезнени ще са последиците за Хърватия, Унгария и Румъния, които все още не могат да получават компресиран (сгъстен) природен газ и са слабо интегрирани в европейската газопреносна система. "Нашите изчисления показват, че евентуалното спиране на доставките през Украйна може да бъде компенсирано. По света има газ в изобилие", твърди Клаудия Кемферт.
Ако Русия затегне всички кранчета
При втория вариант - Русия спира изцяло доставките за Европа, последиците биха били далеч по-сериозни. Норвегия и страните от Северна Африка биха могли частично да компенсират спрените количества руски газ. Но най-голям потенциал се крие в доставките на сгъстен природен газ, твърдят авторите на изследването. Предлагането на компресиран газ се увеличава все повече, а в редица европейски страни активно се строят или вече са изградени терминали за танкери със сгъстен природен газ.
Въпреки всичко това обаче е факт, че прекратяването на доставките на руски газ ще доведе до значителен скок на цените, като това покачване ще е различно в отделните страни: в Украйна, например, поскъпването може да е с повече от 200%, във Финландия - с над 100%, в балтийските страни - с почти 100%, а в Унгария и България - с около 50 на сто. В Германия газът би поскъпнал само с 20%.
Два извода
Поръчителят на изследването - председателят на Зелените в Европейския парламент Райнхард Бютикофер, анализира резултатите от проучването, правейки следните два извода: първо, енергийната зависимост на Европа не е чак толкова голяма, че да служи като оправдание за усилията да се избавим изцяло от нея; и второ, различната степен на зависимост в отделните страни може да доведе до сериозни разногласия вътре в Европейския съюз, които да застрашат единството му и да парализират външната политика на Брюксел.
ZonaBg
на 04.06.2014 в 10:48:39 #7Майора ти си продажно псе мама ти да еба
Кастело Белведере
на 03.06.2014 в 09:19:16 #6Може и трябва. От деградиращата, нискокултурна, крачеща към поредна диктатура имперска държава не трябва нищо да докосва повече балканските земи, достатъчно изкелифещиха новата история на страната, поне да не слагат пак вериги на краката на новите поколения. А тъмочервените комсомолски секретарчета, нечували думата плурализъм, да си се информират от евразийската фалшива пропаганда, поне никой не им го забранява, така както те са го правили години наред.
posredstven
на 02.06.2014 в 23:42:42 #5"Можем ли без руски газ?" Ми пробвайте ... може би краварските фъшкии горят по добре
Civic Mundi
на 02.06.2014 в 23:35:30 #4ЕК започва наказателна процедура срещу България заради "Южен поток" http://offnews.bg Писмото е първа фаза от наказателна процедура. Брюксел настоява за прекратяването на проекта, докато той не бъде изцяло съобразен с правилата. Срокът за отговор от София е един месец. България е нарушила правилата при провеждането на процедурата за избор на изпълнител на българския участък от газопровода "Южен поток".
Civic Mundi
на 02.06.2014 в 23:31:43 #3Не само че можем, но и трябва да сме без руски газ! Трябва да се откъснеме от всичко руско, задушаващо българщината и България.
Tardelli
на 02.06.2014 в 23:24:54 #2Можем ли без руски гъз? -----------------------------

american bum
на 02.06.2014 в 23:18:03 #1НЕ