От известно време насам, Конфедерацията на труда "Подкрепа" поставя на висок глас въпроса за нощния труд, вредата от него и неговото заплащане. Синдикалистите огласяват нови изследвания, които според тях показват, че вредата от нощния труд е по-голяма от предполаганата до сега. Едновременно с това, те поискаха допълнителното възнаграждение за нощен труда да бъде повишено от 0,25 лева / час на 2,55 лева / час или казано математически - хиляда процентово увеличение.
Тук ние няма да дискутираме здравните аспекти на полагането на нощен труд. Може да се каже, че има много висока степен на съвпадение на мнението на работодателите и на синдикалистите за нощния труд. И едните и другите не се прехласват по него. Нощният труд повишава многократно риска от трудови злополуки и производствени аварии и всичко това не е по сърце нито на работниците, нито на работодателите.
Доста по-дискусионен е въпросът за размера на допълнителното възнаграждение за нощен труд. По принцип хората, които не са запознати с "кухнята" на индустриалните отношения, могат да бъдат и шокирани, когато прочетат, че минималният размер на това възнаграждение, фиксиран с Наредбата за структурата и организацията на работната заплата от януари 2007 година е в размер на 0,25 лв./час.
Тук ключовата фраза е "минимално допустим размер". Действително, преди 11 години по някакъв начин, след някакви преговори се е стигнало до числото 25 стотинки за час. Човек би се запитал - как е възможно такава "мижава" стойност да се задържи цели 11 години до днес? Отговорът е прост - тази стойност просто не се прилага навсякъде, където има колективно договаряне в България.
Вместо да се занимават със стойността, фиксирана по регулативен път, синдикалистите и работодателите просто са си свършили работата на отраслово (браншово) ниво, както и в редица отделни предприятия. В подписаните между тях колективни трудови договори - на отраслово ниво или на ниво отделно предприятие са договорени стойности, които в много пъти надхвърлят минималната стойност от "националния стандарт" установен с държавната регулация.
Затова и никой не посреща с каквото и да е притеснение или принципно несъгласие искането на КТ "Подкрепа" за изменение в чл. 8 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, иначе казано - увеличаването на допълнителното трудово възнаграждение за нощен труд. Може обаче да се дискутира по реалностите в отделните икономически дейности и отрасли и по това как точно да се процедира.
От наша страна беше направен анализ на 38 (тридесет и осем) броя отраслови или браншови колективни трудови договора, като точните формулировки на текстовете, третиращи уреждането на допълнителното възнаграждение за нощен труд за представени дословно в даденото на края Приложение № 1.
От анализа се вижда, че уреждането на размера на допълнителните възнаграждения за нощен труд е масова, би могло да се каже дори "поголовна" практика при колективното договаряне на отраслово или браншово ниво.
Договорените размери на допълнителното възнаграждение за нощен труд варират в широки граници, като в почти всички случаи значително надвишават предвидената в националната регулация минимална стойност от 25 стотинки на час. От тази гледна точка е некоректно да се говори, че в България нощният труд "струва 25 стотинки на час". Навсякъде, където има колективно договаряне, било на отраслово / браншово равнище или на нивото на отделното предприятие, са налице договорености, които в много пъти надхвърлят утвърдената на национално ниво минимална стойност от 0,25 лв./час.
Изключение правят само отрасъл "Водоснабдяване, канализация и пречистване на водите" и отрасъл "Горско стопанство" (и стопанисване и контрол). В отрасъл "Водоснабдяване, канализация и пречистване на водите" от 2012 година насам устойчиво се договаря допълнително възнаграждение за нощен труд в размер на 0,30 лева / час. В отрасъл "Горско стопанство" са договаряни размери на допълнителното възнаграждение за нощен труд от 0,35 лева / час.
В тези два отрасъла, собствеността е подавляващо държавна (в горското стопанство) или общинска и държавна (във ВиК сектора). В последния случай, изключение прави концесионираното водоснабдяване на София, но там за "Софийска вода" си има отделен колективен трудов договор със значително по-високи параметри от тези в браншовия КТД. Може да се посочи, че отново излиза, че държавата и общините са едва ли не лоши работодатели, поне ако съдим по договарянето на този показател.
Иначе, многообразието на договорените размери за допълнителното възнаграждение при полагане на нощен труд се вижда пределно ясно. Договорености за допълнителното възнаграждение за нощен труд на отраслово равнище няма само в отраслите "Металоиндустрия" и "Туризъм".
За отрасъл "Металоиндустрия" можем с чиста съвест да приемем, че договарянето на допълнителното възнаграждение за нощен труд е оставено за колективните трудови договори на ниво предприятие и от това работниците нищо не са загубили. Доброто състояние на колективното договаряне на ниво отделно предприятие в отрасъла е добре известно и се потвърждава и от синдикалните лидери на браншово равнище. Колективни трудови договори от предприятия от отрасъла са печелили награди за най-добър колективен трудов договор, учредени от синдикатите.
Така например, в предприятието "М+С Хидравлик" и в редица технологично свързани с него продприятия, допълнителното възнаграждение за нощен труд е 1,00 лева/час, иначе казано - колкото е за лекарите, според техния отраслов КТД.
За отрасъл "Туризъм" има дори изричен запис в цитираните колективни трудови договори, че допълнителното възнаграждение за нощен труд се договаря на ниво отделно предприятие, но там наистина би могло да се изрази по-скептично отношение на ефективността на колективното договаряне като цяло.
За всички останали разгледани отрасли допълнителното възнаграждение за нощен труд варира от 0,50 лева / час (браншови КТД в отрасъл "Птицевъдна промишленост", сключен на 01.06.2013 г.) до 1,7375 лева / час (отраслов КТД в отрасъл "Строителство", сключен на 17.02.2015 г.).
Някой по-наблюдателен читател би казал, че и двата приведени тук отраслови колективни трудови договора са с изтекъл срок. Това е точно така, но в България няма практика, след изтичане на колективен трудов договор, дадено предприятие да се връща към минималните национални стандарти, докато се сключи нов колективен трудов договор. Напротив, масовата практика (сто процентова на отраслово ниво) е да се спазват договорените до този момент параметри.
Всъщност, в някои отрасли, където в разпоредбите на колективния трудов договор са заложени функционални връзки между минималното заплащане на час в отрасъла и размера на допълнителното възнаграждение за нощен труд, към днешна дата размерът на допълнителното възнаграждение вече би достигнал стойност надвишаваща 1,90 лева / час. Такива са отраслите "Строителство" и "Транспорт", като разбира се, би трябвало да сме наясно, че това са два крайни случая в "общия пейзаж", които биха могли да бъдат резултат от създаването на автоматична връзка между минималното почасово възнаграждение и допълнителното възнаграждение за нощен труд.
Последното показва нагледно НЕцелесъобразността от обвързването на стойността на допълнителното възнаграждение за нощен труд, както и на всякакви други подобни параметри с минимални почасови (да не говорим за месечни) възнаграждения. У нас все още не е постигнато окончателно споразумение за механизъм за договаряне на минималната работна заплата на национално ниво, респективно на ниво отделни икономически дейности. Все още определянето на минималната заплата (месечна или часова) е в ръцете на Министерския съвет, където тя се определя административно и по политически съображения.
Затова е повече от разумно, допълнителното възнаграждение за нощен труд да се договаря самостоятелно, още повече, че ясно се вижда, че до момента има създадена много добра практика, при която за всеки отрасъл това допълнително възнаграждение се определя индивидуално и видимо в съответствие с икономическите реалности в отрасъла.
Една чудесна илюстрация на отчитането на различните реалности в донякъде сходни отрасли е случаят с договарянето на допълнителното възнаграждение за нощен труд в отраслите: "Пътно строителство"; "Водоснабдяване, канализация и пречистване на водите" и "Строителство". Интересното в случая е, че един от възможно най-влиятелните "decision makers" и преговаряща страна в тези случаи е г-н Йоанис Партениотис, вицепрезидент на КТ "Подкрепа" и лидер на съответната й браншова федерация, покриваща дейността на тези три отрасъла.
Лесно е да се види, че в пътното строителство въпросното допълнително възнаграждение е 1,535 лева/час; във ВиК отрасъла е 0,30 лева/час, а в строителството 1,7375 лева/час. Както се вижда, става дума за разлика от 1,4375 лева/час или 5,8 пъти. Дори разликата между строителството и пътното строителство е 0,2025 лева/час, което е близо до пълния минимален размер на ставката за въпросното допълнително възнаграждение, според стандартите на национално ниво.
Ясно е, че след като вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" е сложил подпис под тези три толкова различни стойности в трите отраслови колективни трудови договора, не става дума за някакви негови лични симпатии към едни отрасли и пренебрежително отношение към друго отрасли. Пък и дълги години водомерните техници бяха нещо като "ядро" на федерацията на г-н Партениотис.
Вижда се, че икономическата реалност в трите отрасъла е различна и тя е добросъвестно отразена от участниците в колективното договаряне - съответните работодателски и синдикални браншови структури. И от тук още един път стигаме до логичното заключение, че когато "ковем" национални стандарти, добре е да видим първо спецификата на ниво икономически дейности и отрасли.
Горният анализ потвърждава още веднъж дълбоката логика на договарянето на различни показатели (от минималната заплата, до допълнителното възнаграждение за нощен труд или пък допълнителното възнаграждение за прослужено време и стаж) на ниво икономическа дейност. Вижда се и ясната логика, преговорите на ниво икономически дейности и / или отрасли да предхождат преговорите по договаряне на национални стандарти. Ясно се очертава наличието на сериозни разлики между различните отраслови и браншови специфики, които обезателно трябва да бъдат отчитани при договаряне на параметри с национално значение.
Всъщност, може да се констатира, че в областта на договарянето на допълнителното възнаграждение за нощен труд в България се е създала добра практика, която е довела до значително увеличаване на размера на това допълнително възнаграждение при съответно отчитане на отрасловата и браншова специфика.
Интересен факт е, че точно оставянето на размера на минималното допълнителното възнаграждение за нощен труд на национално равнище на една ниска стойност е довело до значително повишаване на ролята на колективното договаряне при определяне на този параметър, както и до постигане на високи договорени стойности там, където това е било възможно.
Във връзка с това, трябва да се подчертае принципното съгласие на работодателите (особено на АИКБ) за провеждане на добронамерени преговори на ниво национални ръководства на представителните организации на социалните партньори, на които да бъде разгледана възможността за увеличаването на минималния размер на допълнителното възнаграждение за нощен труд на национално ниво, при внимателно отчитане на представената в това писмо отраслова и браншова специфика. Последното е необходимо поради факта, че определена част от икономиката не попада под обхвата на отрасловите и браншовите колективни трудови договори. В много предприятия няма и колективно договаряне на ниво предприятие.
Едновременно с това трябва още един път да се подчертае, че към договарянето на национални стандарти трябва да се подхожда много отговорно, при съблюдаване на принципа "мисли първо за малкия".
Важно е да се знае и за потвърдената от работодателите готовност за дискусия в посока на търсене на реални възможности за укрепване и разширяване на обхвата на колективното договаряне на отраслово и браншово ниво, както и за въвеждане на колективно договаряне на ниво икономически дейности.
И в крайна сметка, най-важното е да се обсъдят разумно и балансирано необходимостта и възможностите за ограничаване по целесъобразен начин на използването на нощен труд.
Иначе, нашите партньори от КТ "Подкрепа" се разхождат по срещи и форуми с едни фланелки, на които е написано: "Нощният труд е евтин ад". Нямам нищо против креативността на синдикалните PR-и, но трябва да сме наясно. В някои производства, нощният труд може и да е ад, но той в никакъв случай не е евтин. Така поне излиза, ако съдим по данните, които бяха изнесени по-горе и подробности, за които могат да се видят и по-долу:
Справка за договореностите по отношение на заплащането на нощния труд от сключени отраслови и браншови колективни трудови договори в реалната икономика, сключени в периода 2011 - 2018 г.
1) Целулозно - хартиена промишленост (Браншови КТД от 28. 02. 2018 г.):
Член 18, ал. (1), т. 2., За всеки отработен нощен час или част от него се заплаща допълнително трудово възнаграждение в размер не по-малък от 30 на сто от минималната часова работна заплата за бранша.
Забележка: Член 11, ал. (1) от БКТД предвижда: "минимална часова работна заплата 3,04 лв./час при нормална продължителност на работното време". Това означава, че допълнителното възнаграждение за нощен труд в бранш "Целулозно - хартиена промишленост" е 0,912 лв./час.
2) Целулозно - хартиена промишленост (Браншови КТД от 23. 02. 2012 г.):
Член 17, ал. (1), т. 2., За всеки отработен нощен час или част от него се заплаща допълнително трудово възнаграждение в размер не по-малък от 30 на сто от минималната часова работна заплата за бранша.
Забележка: Член 12, ал. (1) от БКТД предвижда: "минимална часова работна заплата 1,67 лв./час при нормална продължителност на работното време". Това означава, че допълнителното възнаграждение за нощен труд в бранш "Целулозно - хартиена промишленост" е 0,501 лв./час.
3) Пивоварен бранш (Браншови КТД подписан на 30.01.2018 г.):
Член 29, ал. (1), За всеки отработен нощен час или част от него се заплаща допълнително трудово възнаграждение в размер на не по-малко от 1,20 лв./час;
4) Пивоварен бранш (Браншови КТД подписан на 27.08.2015 г.):
Член 29, ал. (1), За всеки отработен нощен час или част от него се заплаща допълнително трудово възнаграждение в размер на не по-малко от 1,20 лв./час;
5) Пивоварен бранш (Браншови КТД подписан на 205.2011 г.):
Член 29, ал. (1), За всеки отработен нощен час или част от него се заплаща допълнително трудово възнаграждение в размер на не по-малко от 1,15 лв./час;
6) Енергетика (Браншови КТД подписан на 29.11.2018 г.):
Член 33, ал. (1), За всеки отработен нощен час или част от него се заплаща допълнително трудово възнаграждение за нощен труд в размер, не по-малко от 0,50 лв. (петдесет стотинки) - за непряко заетите и не по-малко от 0,80 лв. (осемдесет стотинки) - за пряко заетите в производствения процес.
7) Енергетика (Браншови КТД подписан на 12.04.2016 г.):
Член 33, ал. (1), За всеки отработен нощен час или част от него се заплаща допълнително трудово възнаграждение за нощен труд в размер, не по-малко от 0,50 лв. (петдесет стотинки) - за непряко заетите и не по-малко от 0,80 лв. (осемдесет стотинки) - за пряко заетите в производствения процес.
8) Енергетика (Браншови КТД подписан на 19.11.2013 г.):
Член 33, ал. (1), За всеки отработен нощен час или част от него се заплаща допълнително трудово възнаграждение за нощен труд в размер, не по-малко от 0,45 лв. (четиридесет и пет стотинки) - за непряко заетите и не по-малко от 0,60 лв. (шестдесет стотинки) - за пряко заетите в производствения процес.
9) Енергетика (Браншови КТД подписан на 21.12011 г.):
Член 33, ал. (1), За всеки отработен нощен час или част от него се заплаща допълнително трудово възнаграждение за нощен труд в размер, не по-малко от 0,45 лв. (четиридесет и пет стотинки) - за непряко заетите и не по-малко от 0,60 лв. (шестдесет стотинки) - за пряко заетите в производствения процес.
10) Проучване, добив и преработка на минерални суровини (Отраслов (Браншови) КТД подписан на 003.2017):
Член 29, ал. (1), Размерът на допълнителното трудово възнаграждение за нощен труд се определя с КТД в дружествата, но не по-малко от 45 процента от минималната часова заплата за страната.
Забележка: Според Постановление № 316 от 20 декември 2017 г. за определяне нов размер на минималната работна заплата за страната, минималната часова работна заплата за страната е 3,07 лева "при нормална продължителност на работното време 8 часа и при 5-дневна работна седмица". При това положение, допълнителното трудово възнаграждение за нощен труд в отрасъла е 1,3815 лв./час.
11) Проучване, добив и преработка на минерални суровини (Отраслов (Браншови) КТД подписан на 29.01.2015):
Член 29, ал. (1), Размерът на допълнителното трудово възнаграждение за нощен труд се определя с КТД в дружествата, но не по-малко от 45 процента от минималната часова заплата за страната.
Забележка: Според Постановление № 419 от 17 декември 2014 г. за определяне нов размер на минималната работна заплата за страната, минималната часова работна заплата за страната е 2,20 лева "при нормална продължителност на работното време 8 часа и при 5-дневна работна седмица". При това положение, допълнителното трудово възнаграждение за нощен труд в отрасъла е 0,99 лв./час.
12) Проучване, добив и преработка на минерални суровини (Отраслов (Браншови) КТД подписан на 31.01.2013):
Член 29, ал. (1), Размерът на допълнителното трудово възнаграждение за нощен труд се определя с КТД в дружествата, но не по-малко от 45 процента от минималната часова заплата за страната.
Забележка: Според Постановление № 250 от 11 октомври 2012 г. за определяне нов размер на минималната работна заплата за страната, минималната часова работна заплата за страната е 1,85 лева "при нормална продължителност на работното време 8 часа и при 5-дневна работна седмица". При това положение, допълнителното трудово възнаграждение за нощен труд в отрасъла е 0,8325 лв./час.
13) Здравеопазване (Отраслов КТД подписан на 10.10.2016):
Член 51, ал. (1), За времето, отработено като нощен труд в интервала между 22.00 часа до 6.00 часа се заплаща допълнително трудово възнаграждение в размер 1,00 лев за всеки отработен нощен час или част от него.
14) Здравеопазване (Отраслов КТД подписан на 21.07.2014):
Член 81 ал. (2), За всеки отработен нощен час между 22:00 ч. и 06:00 ч. на работниците и служителите се заплаща допълнително трудово възнаграждение за нощен труд в размер на не по-малко от 1,00 лв.
15) Eлектротехника и електроника (Отраслов КТД подписан на 05. 08. 2016 г.):
Чл. 31, ал. (2), Нощният труд се заплаща, като за всеки отработен нощен час, или част от него се заплаща трудово възнаграждение в размер, не по-малък от 0,75 лв./час.
16) Eлектротехника и електроника (Отраслов КТД подписан на 24. 07. 2014 г.):
Чл. 31, ал. (2), Нощният труд се заплаща, като за всеки отработен нощен час, или част от него се заплаща трудово възнаграждение в размер, не по-малък от 0,75 лв./час.
17) Пътно строителство (Браншови КТД подписан на 18.07.2016 г.):
Член 22. За всеки отработен нощен час или част от него работодателят заплаща допълнително трудово възнаграждение на работника или служителя в размер не по-малък от 50 % (петдесет процента) от минималната часова работна заплата за бранша.
Забележка: Член 12 от БКТД гласи: "Работодателят и синдикатите, страни по този КТД се споразумяха, че минималното месечно основно трудово възнаграждение за бранша се определя на база минималната работна заплата за страната". Следователно, минималната часова ставка е 3,07х0,5=1,535 лв./час.
18) Пътно строителство (Браншови КТД подписан на 14.07.2014 г.):
Член 22. За всеки отработен нощен час или част от него работодателят заплаща допълнително трудово възнаграждение на работника или служителя в размер не по-малък от 50 % (петдесет процента) от минималната часова работна заплата за бранша.
Забележка: Член 12 от БКТД гласи: "Работодателят и синдикатите, страни по този КТД се споразумяха, че минималното месечно основно трудово възнаграждение за бранша се определя на база минималната работна заплата за страната". Следователно, минималната часова ставка е 2,03х0,5=1,015 лв./час.
19) Пътно строителство (Браншови КТД подписан на 06.08.2012 г.):
Член 22. За всеки отработен нощен час или част от него работодателят заплаща допълнително трудово възнаграждение на работника или служителя в размер не по-малък от 50 % (петдесет процента) от минималната часова работна заплата за бранша.
Забележка: Член 12 от БКТД гласи: "Работодателят и синдикатите, страни по този КТД се споразумяха, че минималното месечно основно трудово възнаграждение за бранша се определя на база минималната работна заплата за страната". Следователно, минималната часова ставка е 1,73х0,5=0,865 лв./час.
20) Металургия - производство на основни метали (Браншови КТД подписан на 02 май 2017 г., но влиза в сила от 03.11.2016 г.):
Член 27. За всеки отработен нощен час или част от него между 22.00 ч. и 06.00 ч., се заплаща допълнително трудово възнаграждение в размер, не по-малък от 0,90 лева / час.
21) Металургия - производство на основни метали (Браншови КТД подписан на 04.11.2014 г.):
Член 27. За всеки отработен нощен час или част от него между 22.00 ч. и 06.00 ч., се заплаща допълнително трудово възнаграждение в размер, не по-малък от 0,80 лева / час.
22) Водоснабдяване, канализация и пречистване на водите (Браншови КТД подписан на 27. 04. 2016 г.):
Член 18. За всеки отработен нощен час или част от него работодателите заплащат допълнително трудово възнаграждение на работника или служителя в размер не по-малък от 0,30 лв./ час.
23) Водоснабдяване, канализация и пречистване на водите (Браншови КТД подписан на 19. 02. 2014 г.):
Член 18. За всеки отработен нощен час или част от него работодателите заплащат допълнително трудово възнаграждение на работника или служителя в размер не по-малък от 0,30 лв./ час.
24) Водоснабдяване, канализация и пречистване на водите (Браншови КТД подписан на 1 01. 2012 г.):
Член 19. За всеки отработен нощен час или част от него работодателите заплащат допълнително трудово възнаграждение на работника или служителя в размер не по-малък от 0,30 лв./ час.
25) Металоиндустрия (Отраслов КТД подписан на 27.01.2012 г., с анекси от 2013, 2015, 2016 и 2017 г.):
Няма изрични договорености - в сила са клаузите на Наредбата - 0,25 лв. / час.
26) Горско стопанство - контрол (Браншови КТД подписан на 02.12.2016 г., валиден за 2017 - 2018 г.):
Член 30, ал. (1), т. 1, За всеки отработен нощен час или част от него между 22.00 часа и 06.00 часа се заплаща допълнително трудово възнаграждение в размер не по-малък от 0,35 лева.
27) Горско стопанство - стопанисване (22.12.2014 г., валиден за 2015 - 2016 г.):
Член 13, ал. (1), т. 1, За всеки отработен нощен час или част от него между 22.00 часа и 06.00 часа се заплаща допълнително трудово възнаграждение в размер не по-малък от 0,35 лева.
28) Туризъм (Браншови КТД подписан на 26.05.2016 г.):
Няма изрични договорености - в сила са клаузите на Наредбата - 0,25 лв. / час.
29) Туризъм (Браншови КТД подписан на 01.04.2014 г.):
Няма изрични договорености - в сила са клаузите на Наредбата - 0,25 лв. / час.
30) Туризъм (Браншови КТД подписан на 19.04.2012 г.):
Няма изрични договорености - в сила са клаузите на Наредбата - 0,25 лв. / час.
31) Търговия (КТД за икономическа дейност "Търговия", подписан на 15.12.2015 г.):
Член 15, ал. (2) За всеки отработен нощен час или част от него - се заплаща допълнително възнаграждение за нощен труд не по-малко от 30 на сто от минималната часова работна заплата за страната.
Забележка: Към датата на подписването на този КТД за икономическата дейност "Търговия", минималната часова работна заплата е била 2,21 лева / час, но от 01.01.2016 г., тя става 2,50 лева на час. Това означава, че към датата на сключването на КТД допълнителното заплащане за нощен труд е било 0,75 лева / час. В момента, срокът на действие на КТД е изтекъл, но ако той се прилагаше, допълнителното възнаграждение би било 0,921 лева / час.
32) Търговия (КТД за икономическа дейност "Търговия", подписан на 05.04.2012 г.):
Член 14, ал. (2) За всеки отработен нощен час или част от него - се заплаща допълнително възнаграждение за нощен труд не по-малко от 30 на сто от минималната часова работна заплата за страната.
Забележка: Към датата на подписването на този КТД за икономическата дейност "Търговия", минималната часова работна заплата е била 1,61 лева / час, но от 01.05.2012 г., тя става 1,73 лева на час. Това означава, че към датата на сключването на КТД допълнителното заплащане за нощен труд е било 0,519 лева / час. В момента, срокът на действие на КТД е изтекъл, но ако той се прилагаше, допълнителното възнаграждение би било 0,921 лева / час.
33) Строителство (Отраслов колективен трудов договор, подписан на 17.02.2015 г.):
Член 22. За всеки отработен нощен част или част от него работодателят заплаща допълнително трудово възнаграждение на работника или служителя в размер не по-малък от 50 % (петдесет процента) от минималната часова работна заплата за отрасъла.
Забележка: Според член 12 от същия Отраслов колективен трудов договор, "минималното месечно основно трудово възнаграждение за отрасъла се определя на база минималната работна заплата за страната, завишена с коефициент - К=1,25". Това означава, че към датата на подписване на ОКТД, минималната работна заплата в отрасъл "Строителство" според този ОКТД е била 1,25 х 2,20 = 2,75 лева / час. В края на срока на действие на ОКТД, минималната работна заплата в отрасъл "Строителство" е била 1,25 х 2,78 = 3,475 лева / час. Това означава, че допълнителното възнаграждение за нощен труд в отрасъл "Строителство" е било договорено в размер на 1,375 лева / час към началото на срока на действие на ОКТД и е достигнало 1,7375 лева / час в края на срока на действие на ОКТД през 2017 г. Ако разпоредбите на ОКТД бяха в сила днес, то минималната работна заплата в отрасъл "Строителство" според този ОКТД би била 1,25 х 3,07 = 3,8375 лева / час, а допълнителното възнаграждение за нощен труд в отрасъл "Строителство" би било 1,91875 лева / час.
34) Строителство (Отраслов колективен трудов договор, подписан на 19.12.2012 г.):
Член 22. За всеки отработен нощен част или част от него работодателят заплаща допълнително трудово възнаграждение на работника или служителя в размер не по-малък от 50 % (петдесет процента) от минималната часова работна заплата за отрасъла.
Забележка: Според член 12 от същия Отраслов колективен трудов договор, "минималното месечно основно трудово възнаграждение за отрасъла се определя на база минималната работна заплата за страната, завишена с коефициент - К=1,25". Това означава, че към датата на подписване на ОКТД, минималната работна заплата в отрасъл "Строителство" според този ОКТД е била 1,25 х 1,85 = 2,125 лева / час. В края на срока на действие на ОКТД, минималната работна заплата в отрасъл "Строителство" е била 1,25 х 2,20 = 2,75 лева / час. Това означава, че допълнителното възнаграждение за нощен труд в отрасъл "Строителство" е било договорено в размер на 1,0625 лева / час към началото на срока на действие на ОКТД и е достигнало 1,375 лева / час в края на срока на действие на ОКТД през 2015 г. Ако разпоредбите на ОКТД бяха в сила днес, то минималната работна заплата в отрасъл "Строителство" според този ОКТД би била 1,25 х 3,07 = 3,8375 лева / час, а допълнителното възнаграждение за нощен труд в отрасъл "Строителство" би било 1,91875 лева / час.
35) Транспорт (Отраслов колективен трудов договор, подписан на 29.07.2015 г.):
Член 20. Страните се споразумяха за всеки отработен нощен час или част от него да се заплаща допълнително трудово възнаграждение в размер на:
Ал. (1) Не по-малко от 40 % от минималната часова работна заплата за отрасъла за лицата, пряко участващи в превозния процес, дейността на които през нощните часове е свързана с по-висок риск и отговорност.
Ал. (2) Не по-малко от 25 % от минималната часова работна заплата за отрасъла за останалия персонал.
Забележка: Според член 9, ал. (1) от този Отраслов КТД, минималната работна заплата за отрасъла е минималната работна заплата за страната, завишена с коефициент не по-малко от 1,3. Това означава, че към датата на подписване на ОКТД, минималната часова работна заплата в отрасъл "Транспорт" според този ОКТД е била 1,3 х 2,21 = 2,873 лева / час. В края на срока на действие на ОКТД, през 2017 г., минималната работна заплата в отрасъл "Транспорт" е била 1,3 х 2,78 = 3,614 лева / час. Това означава, че допълнителното възнаграждение за нощен труд в отрасъл "Транспорт" за отговорни длъжности е било договорено в размер на 1,1492 лева / час към началото на срока на действие на ОКТД и е достигнало 1,4456 лева / час в края на срока на действие на ОКТД през 2017 г. Ако разпоредбите на ОКТД бяха в сила днес, то минималната работна заплата в отрасъл "Транспорт" според този ОКТД би била 1,3 х 3,07 = 3,991 лева / час, а допълнителното възнаграждение за нощен труд за отговорни длъжности в отрасъл "Транспорт" би било 1,5964 лева / час. От своя страна, допълнителното възнаграждение за нощен труд в отрасъл "Транспорт" за длъжности, които не са с максимална отговорност, е било договорено в размер на 0,71825 лева / час към началото на срока на действие на ОКТД и е достигнало 0,9035 лева / час в края на срока на действие на ОКТД през 2017 г. Ако разпоредбите на ОКТД бяха в сила днес, то допълнителното възнаграждение за нощен труд за длъжности в отрасъл "Транспорт" би било 0,99775 лева / час.
36) Транспорт (Отраслов колективен трудов договор, подписан на 18.07.2012 г.):
Член 19. Страните се споразумяха за всеки отработен нощен час или част от него да се заплаща допълнително трудово възнаграждение в размер на:
Ал. (1) Не по-малко от 40 % от минималната часова работна заплата за отрасъла за лицата, пряко участващи в превозния процес, дейността на които през нощните часове е свързана с по-висок риск и отговорност.
Ал. (2) Не по-малко от 25 % от минималната часова работна заплата за отрасъла за останалия персонал.
Забележка: Според член 9, ал. (1) от този Отраслов КТД, минималната работна заплата за отрасъла е минималната работна заплата за страната, завишена с коефициент не по-малко от 1,3. Това означава, че към датата на подписване на ОКТД, минималната часова работна заплата в отрасъл "Транспорт" според този ОКТД е била 1,3 х 1,73 = 2,249 лева / час. В края на срока на действие на ОКТД, през 2014 г., минималната работна заплата в отрасъл "Транспорт" е била 1,3 х 2,03 = 2,639 лева / час. Това означава, че допълнителното възнаграждение за нощен труд в отрасъл "Транспорт" за отговорни длъжности е било договорено в размер на 0,8996 лева / час към началото на срока на действие на ОКТД и е достигнало 1,0556 лева / час в края на срока на действие на ОКТД през 2014 г. Ако разпоредбите на ОКТД бяха в сила днес, то минималната работна заплата в отрасъл "Транспорт" според този ОКТД би била 1,3 х 3,07 = 3,991 лева / час, а допълнителното възнаграждение за нощен труд за отговорни длъжности в отрасъл "Транспорт" би било 1,5964 лева / час. От своя страна, допълнителното възнаграждение за нощен труд в отрасъл "Транспорт" за длъжности, които не са с максимална отговорност, е било договорено в размер на 0,56225 лева / час към началото на срока на действие на ОКТД и е достигнало 0,65975 лева / час в края на срока на действие на ОКТД през 2017 г. Ако разпоредбите на ОКТД бяха в сила днес, то допълнителното възнаграждение за нощен труд за длъжности в отрасъл "Транспорт" би било 0,99775 лева / час.
37) Птицевъдна промишленост (Браншови колективен трудов договор в сила от 01.06.2013 г.):
Член 26, т. 2 За всеки отработен нощен час или част от него се заплаща допълнително трудово възнаграждение в размер не по-малък от 0,50 лв.
38) Захар и захарни продукти (Браншови колективен трудов договор, подписан на 12.06.2013 г.):
Член 25, ал. (1), т. 1 За всеки отработен нощен час или част от него се заплаща допълнително трудово възнаграждение в размер не по-малък от 0,60 лв.
plamen-yonchovski
на 02.11.2018 в 19:23:49 #1Има фирми който не са на колективен трудов договор а и няма как да го направят колективен. Така че минимален праг 2,5 за нощен труд си е ок. Ако някой му се струва много нека да почне и той да работи през нощта.