Той можеше и да не се състои, ако в братска Германия не беше заведено дело срещу партньор на въпросния университет. Образувано е по съмнение за нелоялна конкуренция.
Сигналът, подаден до образователното ни министерство от немското посолство, предизвика светкавична реакция ... все пак става дума за немското посолство. Така се стигна до одита, чиито констатации надминаха дори смелите корупционни очаквания на българина.
Ако това не се беше случило, университетът щеше да продължава да “изнася” обучение в Швейцария, Германия и други страни. “Лобистите” Мехмет, Кечеджи, Абдухалик и Рахат щяха все още да посредничат за набиране на чуждестранни студенти и да си делят милиона от комисионни. А фирмата “Техно-Енерджи ООД” щеше да печели обществените поръчки на престижното учебно заведение и занапред.
Разбира се, зам. ректорът (бивш ректор) проф. Ваньо Митев щеше все още да обикаля островните държави в привличане на студенти и да търси “тънката страна на нещата”, за да пълни касичката на университета и своята собствена. Вероятно проф. Вихра Миланова, избраният преди половин година и отзован вчера ректор, щеше да продължава да мълчи, начело на институция, чиято администрация е вярна на бившия си шеф. Това не дава много възможности за противодействие на порочните практики.
За съжаление обаче в някои страни (като Германия) нелоялната конкуренция все още е проблем, който предизвиква проверки. Последиците от тях отприщиха поредица от позорни събития в най-желаното висше учебно заведение у нас. Всичко случило се през последните два месеца изкара на повърхността сериозните проблеми в академията за медици.
Излязоха наяве шокиращите разлики в заплащането на преподавателите от предклиничното обучение (които основно осъществяват и изнесеното обучение в чужбина) за сметка на колегите им клиницисти, които работят “на терен” със студентите в болничните заведения. Появиха се доказателства за неоправдано щедро заплащане на “административния труд” и за непрозрачни процедури на обществените поръчки. Развенчан беше и митът за престижното изнесено обучение, което издигало имижда на българската медицина.
Академията бълва чуждестранни “специалисти”, които влизат без приемен изпит само защото си плащат осемте хиляди долара на година. А добре обучените й и мотивирани български студенти, се готвят за лекари зад граница.
Тези обстоятелства обаче остават на заден план, когато се води битка за власт. Тя превръща доскоро уважаващитте се колеги във врагове. Стръв са и 100-те (или вече 85) милиона лева, натрупани в касичката на университета от проф. Ваньо Митев и приближените му, с умело използване на вратичките в закона.
Затова професорът по психиатрия Вихра Миланова, която трябваше да вземе непопулярните мерки след одита, беше обявена за унищожител на учебното заведение и беше отстранена от длъжност от Общото събрание на МУ- София, въпреки съмненията за легитимността му. Превратът беше осъществен при закрити врата и засилена охрана. От присъстващите 330 членове на Общото събрание 263-ма са гласували за отстраняване на проф. Миланова, която само преди 6 месеца назначиха единодушно.
Новият ректор вече е проф. Виктор Златков. И най-ценното му качество не е, че е роднина на бившата съпруга на премиера. Професор Златков е признат специалист в областта на гинекологичните онкологични заболявания. Името му е в списъка на “най-добрите лекари”(пациентска класация), акушер гинеколог с множество специализации и престиж в академичните среди. Също като предшественичката си проф. Миланова, безспорен авторитет в диагностиката и лечението на психичните заболявания и невропсихиатричната генетика. И тя е в “оня” списък на любимите лекари на българите.
Двама достойни професионалисти, с които всеки медицински университет може да се гордее - вероятно биха го потвърдили и студентите им. За съжаление – участници в твърде недостойно събитие, логично следствие от всичко случващо се в здравеопазването ни от години. Поредното доказателство за това как системата може да превърне един блестящ специалист в бездушен или послушен администратор.