Ерупцията на политически цинизъм: Русия, видите ли, била преследвала всяка възможност за мир, но Запада е започнал война, която Кремъл, използвайки сила, се опитал да преустанови. Това е същият Запад, който, чрез наложените санкции, бил откраднал златния и валутен резерв на Русия.
Всъщност през цялото това време на своето обръщение Владимир Путин викаше "дръжте крадеца!".
Но обърнете внимание на друго: ако в началото на агресията срещу Украйна руският президент говореше за победа, то днес същият ни каза, че "да победиш Русия е невъзможно". Тук подсъзнанието на Кремъл неволно се е еманципирало от стилизирания и официозен Аз, подсказвайки ни, че в Русия вече мислят и отбранително. Една година открити военни действия в Украйна и евразийският проект на Кремъл не може да прескочи Донбас, камо ли да се разпростре от Лисабон до Владивосток.
Иначе руският държавен глава е прав: икономиката на страната се оказа по-издръжлива, отколкото се възприемаше от САЩ и Европа. Пожелателното мислене на Запада и рефлексът на последния да екстраполира собствени очаквания и категории върху Русия е част от причините, поради които самият Путин и изграждането на империята на кагебетокрация в страната станаха изобщо възможни. През годините Кремъл само спечели от американския утопизъм, от германската икономическа колаборация и френската геополитическа такава. Успехите на Русия, доколкото ги има, всъщност са грешки на един наивен и либерален Запад.
Но ние сме в ситуация, в която няма голямо значение какво има да каза Владимир Путин. Понеже нищо не зависи от руския народ, а Западът така или иначе няма да му повярва (това е проблемът на реципиента: руснаците в своето мнозинство му вярват, но нищо не могат да направят, докато Западът може, но не му вярва). Оттук единственото, което остава на Владимир Путин, е да бъде достоверен пред единствения фактор, който хем привижда полезна роля за руския президент, хем има отношение към съдбата му: Китай.
Не мисля обаче, че Пекин ще бъде доволен от суспендирането на участието на Русия в New Start, доколкото Китай не подлежеше на ограничения, каквито имаше за Вашингтон и Москва, в развиването на стратегическите нападателни платформи. Да не говорим, че поне досега - отвъд политическото говорене, което поради конюнктурни причини варираше в годините - всъщност Русия искаше да увеличи обема на стратегическите военни платформи, които да влязат в споразумението (основно заради това, че самата тя изоставаше технологично в развиването на такива). С решението на Владимир Путин Русия да суспендира участието си в Договора за съкращаване на стратегическите нападателни оръжия, той всъщност развързва ръцете на САЩ и отнема немалко предимство на Китай.
На фона на начина, по който руските въоръжени сили и хардуер се представят в Украйна, както и на историческия опит на СССР, фалирал след невъзможността да се конкурира в превъоръжението със Запада, решението за преустановяването на участието на Русия в New Start буди още по-голямо любопитство. Сякаш Владимир Путин държи да отиде на престрелка с нож.
Руският президент е в спирала от грешки, която е характерна за авторитарните режими. Колкото повече и по-сложни процеси започнат да зависят от все по-малко хора, дори само от един човек, толкова повече този човек взема погрешни решения.
Но за да оцелеят във времето, тоталитарните и авторитарни режими трябва да проявяват определена гъвкавост. В Китай след марксизма-ленизма на Мао Дзедун идва социализмът с китайски характеристики на Дън Сяопин. За да оцелее системата, във времето е необходима промяна или на човека, или на съобщението. А в Кремъл един и същи човек продължава да ни казва едно и също нещо.
сара чифутката
на 24.02.2023 в 16:42:38 #7"С решението на Владимир Путин Русия да суспендира участието си в Договора за съкращаване на стратегическите нападателни оръжия, той всъщност развързва ръцете на САЩ и отнема немалко предимство на Китай." Да, това за САЩ е така. Но за Китай? Мнооого спорно.
halo
на 24.02.2023 в 13:04:13 #6Статията е
Шат на патката главата
на 22.02.2023 в 19:16:57 #5Кремълският Сарап се опитва да обясни на колхозниците че някой му е срал в гащите
HeavenCanWait
на 22.02.2023 в 14:49:49 #4Смаян съм от крещящата неграмотност на автора, от многобройните чуждици в текста, от погрешната употреба на пълния и краткия член. Колкото до съдържанието - нищо, което да грабне вниманието, какво остава да го задържи...
projekt
на 21.02.2023 в 19:22:26 #3Е откъде да купува газ и нефт Европа. То ниските цени бяха от Русия. Вече 1 година виждаме че всичко е скъпо. Евтино е само ако се субсидира от държавата, но това субсидиране означава кредити които някой ще трябва да връща. САЩ и Норвегия продават скъпо, на пазарни цени. Русия вече не продава евтино. Тя продава на Гърция и Турция и Глупаци като Крчо и Кокорчо се хвалят че не купували от Русия, ами от Гърция. Аз не съм учил в училище Гърция да добива газ и да е доставчик. Чувал съм че са търговци и прекупвачи. А дали е виновен слабия запад..... Не се знае. Може би ако запада беше силен, никога нямаше да допусне САЩ да им спретнат война в задния двор. помните ли преди няколко години когато Европа беше силна. Германия каза че СП2 е нужен и не може да приеме санкции от САЩ към германски фирми и САЩ се "кротнаха". После европейците почнаха да говорят дори за своя армия, алтернатива на НАТО, която да защитава европейските, а не американските интереси.... И в един момент всичко се срути. Може би с оттеглянето на Меркел и излизането на Англия от ЕС..... започна края на ЕС като силна и независима икономика. В момента ЕС е придатък на американската дипломация. Ние не казваме, ние не наказване..... Ние спазваме санкциите на САЩ..... А защо ги спазваме..... Аз не съм чул Европа да е сложила санкции и САЩ да ги спазват. САЩ го заявиха много ясно - политиката ще е САЩ на първо място. В Европа вместо да гледат интереса на Европа, ние почнахме да гледаме интереса на САЩ. днес САЩ са скара с Китай и има санкции, а утре пак са приятели, но ние вече сме скарани. Същото е с Русия. Помните ли Венецуела, Мадуро и Гуайдо. То не бяха санкции, то не бяха преврати. Миналата година обаче пак станаха приятели защото САЩ имат нужда от нефта на Венецуела. Европа се гърчи, а САЩ са приятели с Венецуела. Все едно нищо не е било. Ако Европа беше силна с независими политици най вероятно тази война нямаше да се случи. САЩ и Англия си признаха че никога не са имали реална информация за оръжия в Ирак, никога не са намирани такива оръжия. Някой нещо да осъди нападението на САЩ над Ирак. помните ли изказването на Меркел по отношение на Минските споразумения. В прав текст Меркел каза/призна че САЩ никога не са имали едия за мир, а са използвали времето за да подготвят Украйна за война срещу Русия. Не ги казва Орбан, каза го Меркел. Така че без назначение дали ви харесва или не, Путин е прав. Не че е добър.... Същия е като Тръмп, Байдън, Буш..... Гледа си интереса на Русия така както другите гледат интереса на САЩ. Въпроса е защо ние не си гледаме нашия интерес, а се стремим да задоволим американския
nsmilitia
на 21.02.2023 в 18:55:48 #2Едно нещо обаче не може да се отрече - за надигането на въшливата руска мечка основна вина има неолиберализма оковал свободните държави. Затова тези трябва да бъдат усмъртени принудително
ВълкСчадъР
на 21.02.2023 в 17:10:21 #1Руската икономика се оказа по корава само защото Западъд доскоро купуваше газ и нефт от тях, това обаче спря и сега ще ги видим СССР който беше 1000 пъти по добре организирана държава ръководена от съвсем можещи хора едва издържа десетина години, тази шайка от жужета няма никакъв шанс