Отговорът на въпроса защо аналитичните среди, включително стоящите близко до руския президент Владимир Путин, не успяха да предвидят развоя на военните действия на Руската федерация спрямо Украйна, има един логичен отговор. Това е така, понеже Русия, с действията си спрямо своя по-малък съсед, всъщност не увеличи, а напротив, ограничи свободата, с която Кремъл ще има възможност да преследва външно-политическите си цели оттук насетне. Подобен ход не може да бъде обяснен, ако негов субект е рационално действащ носител.
Да, с "потапянето" на независима Украйна ще бъдат "скъсани" и неутрализирани трилатералните партньорства на Киев (един път с Полша и Литва, втори път с Полша и Великобритания, трети път с Турция и Грузия). Все пак това бяха антируски геополитически мембрани, чиято цел бе да се изплете паяжина, която да забавя и ограничава мобилността на Кремъл, когато ставаше дума за западния вектор на руската външна политика. И да, очевидно е, че една Украйна, намираща се под руския ботуш, няма никаква перспектива за каквато и да е политическа и икономическа интеграция с Европа.
Но постигането на тези активи не се оправдава от цената, която ще трябва да бъде заплатена тепърва от Москва.
С желанието на Владимир Путин да превърне от Украйна втори Беларус, т.е. страна, която е "монтирана" като допълнителен крайник към държавния торс на Кремъл, президентът на Руската федерация ще издигне една нова Берлинска страна, която този път няма да касае разделянето на една столица, а на един континент: Европа от Русия. Тази стена ще започва от Талин и ще стига до Букурещ. А така както Киев бива гласен да стане втори Минск, така цяла Източна Европа може да се превърне във втора Полша.
Изправена пред тази нова стена, Руската федерация ще бъде в позицията Пик-а-бу (Peek-a-boo), позната в бокса, която изисква двата юмрука - в случая Беларус и Украйна - да бъдат вдигнати високо, за да пазят лицето (Москва, столицата на тялото).
Спирането на сертифицирането (засега) на Северен Поток 2, както и преустановяването на достъпа на редица руски банки до платежната система SWIFT, са част от този "бетон" на тази вече строяща се невидима стена между Европа и Русия. Тя ще е готова обаче едва тогава, когато Брюксел преодолее текущите си зависимости от въглеводородите, които Москва изнася към ЕС: около 40% от природния газ и около 25% от суровия петрол, които ЕС внася, са именно от Руската федерация.
Разбира се, тази зависимост се случва двупосочно: значителна част от приходите от продажбата на въглеводороди, които влизат в бюджета на Руската федерация, идват от ЕС. За 2021-ва година руският износ на природен газ към съюза е 155 млрд кубични метра, а този за Китай - 16/17 млрд кубични метра. И ако повечето от изнасяния руски петрол продължава да отива към европейския пазар (между 50 и 60%), то онзи, чиято дестинация е Китай, е около 15.4% от общото количество износ на руското "черно злато". Това означава, че Руската федерация, в чийто бюджет над 1/3 от постъпленията се формират на базата на продажбата на природен газ и петрол, е силно зависима от европейските си клиенти.
Тази внушителност на ЕС като определящ пазар за природния газ и петрол на Русия ще се променя и отслабва в бъдеще. Един път, поради политиките, които Брюксел сам преследва (краткосрочните са свързани с намирането на алтернативни източници на природен газ като САЩ, Катар и дори Япония, а дългосрочните - чрез повишаване на дяла на възобновяемите източници на енергия). Втори път, покрай стартирането на допълнителни проекти, свързващи руските ресурси с китайските потребители (като Силата на Сибир 2, който евентуално ще има капацитета да осигурява 50 млрд кубични метра газ на година за Поднебесната империя). В посока на последното е и сключеното споразумение между Москва и Пекин в началото на февруари месец тази година, според което Русия ще доставя допълнителни 10 млрд кубични метра газ годишно на по-мощния си съсед. Според изявленията на Газпром, до 2025-та година износът на природен газ от Русия към Китай трябва да достигне до 48 млрд кубични метра.
Едно подобно "нивелиране" и "разместване" на пазарите обаче крие рискове за Руската федерация. Москва е заинтересована да има различни клиенти и опции, когато изнася своите суровини, така че да може да го прави на по-добра цена. И колкото повече "отслабва" европейския пазар в перспектива, толкова повече ще се увеличава значението на китайския, включително и в ценообразуването. А това няма нищо общо с интереса на Руската Федерация, която и без това става все по-зависима от своя азиатски съсед.
След окупацията на Крим от страна на Русия търговията на федерацията с Китай се е увеличила с 50%. За 2021-ва година търговският оборот между двете държави достигна 147 млрд долара, което е почти 1/5-та от цялата търговия на Русия за същата година. По-голямото неудобство за Москва е това, че ако за нея Пекин вече десетилетие е най-големият търговски партньор, то за Поднебесната империя Руската федерация не винаги успяваше да влезе в топ десетте дестинации, с които тя търгува.
И ако Москва не може без Пекин, то Китай може без Русия. За 2021-ва година руският природен газ - споменатите по-горе 16/17 млрд кубични метра, които биват внасяни в Китай - осигуряват едва 5% от потреблението на Поднебесната империя. При петролът ситуацията е следната: 1.60 млн барела на ден, изнасяни от Москва към Пекин, представляват 15.5% от целия внос на Китай на "черното злато".
В същото време обаче има един сектор, този на военно-промишления комплекс, в който Пекин не може да пренебрегне ролята на Москва. 77% от вноса на оръжие на Китай в периода 2016/2020-та г. идва именно от Русия, според данните на Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI). Друг е въпросът, че през последните години Поднебесната империя усилено развива собствения си военно-промишлен комплекс, една от причините за което е да избегне зависимост от чужди производители.
Но ако Руската Федерация усещаше китайския натиск да идва предимно от югоизток, то той вече се появява и северно от федерацията, с оглед апетитите, които Пекин има спрямо развиването на Северния морски път като алтернативен маршрут по вода към Европа (той е не само по-кратък от този през Суецкия канал, но и стратегически по-труден за блокиране от САЩ при възникване на конфликт между Вашингтон и Пекин).
В тази ситуация Москва има крещя нужда от това да си осигури алтернативни и стратегически партньорства и пазари, за да може да смекчава влиянието на Пекин върху себе си. Такава роля досега играеше ЕС (и продължава да играе Индия), тъй като Брюксел все още е определящ за приходите в бюджета на Руската Федерация. След нахлуването в Украйна обаче и постепенното изграждане на нова стена между Европа и Русия, опциите и свободата на лавиране пред Владимир Путин биват силно ограничени. Това, което стратегически предпазваше Русия от превръщането й в буфер между Китай и ЕС в евроазиатското пространство, бе именно омразният на руския президент Запад. Без същите тези ЕС и САЩ като икономически и дипломатически вариант, Руската федерация се накланя страховито на Изток, заменяйки постепенно европейското си минало с китайско бъдеще. А това е процес, свързан със загубата на баланс върху повърхността, контрол върху руля и хоризонта пред очите. Уви, Русия е Титаник на XXI-ви век.
А колкото по-често вижда гърба на Запада, толкова повече Владимир Путин ще бъде изправен пред лицето на Китай. Тепърва руският президент ще разбере какъв й бе проблемът на Европа с него.
halo
на 10.04.2022 в 17:08:55 #12Статията е трепач.
psp_11
на 11.03.2022 в 11:44:02 #11ivaylo-radulov на 11.03.2022 в 10:43:05 #14 Помнете ми думата дедушка Путин и бандата му в кремъл са ПЪТНИЦИ и това е въпрос на кратко време . ===== Асад е пътник от 10 год. Тепърва ще се запознавате с чудния свят на Запада. Демагогията е в своя апотеоз. Защо ходят да се уговарят с Мадуро във Венецуела, а не с признатият от САЩ и ЕС и Великобритания Хуан Гуайдо? Лондон признава "само" Гуайдо от февруари 2019 г. и следователно "той е единственото лице, което е признато с правомощия да действа от името на Венецуела като държавен глава", каза адвокатът Джеймс Иди, което би означавало, че президентът на Националното събрание на Венецуела има достъп до венецуелски активи, депозирани в Англия.
ivaylo-radulov
на 11.03.2022 в 10:43:05 #10Помнете ми думата дедушка Путин и бандата му в кремъл са ПЪТНИЦИ и това е въпрос на кратко време ...
сара чифутката
на 08.03.2022 в 23:23:36 #9Опитах се в продължение на 20 минути да осмисля написаното в първия абзац и не можах. И спрях там.
Кастело Белведере
на 08.03.2022 в 22:00:45 #8Откога обясняваме, че 24/3/22 е датата на началото на края на РФ и путинизма/неофашисткия дугинизъм, и че Путин е яхнал росс-титаник и го накланя, така че е достъчно да кацне една пеперудка (черен лебед) и го потопи скоропостижно. Черният лебед се казва "Володимир", и колкото и баласт да изхвърля маленкий Вова (т.е. природните ресурси -на безценица) процесите вече са тръгнали и никой не може да ги спре. Лежерните частушки, свирени от оркестъра на палубата на потъващия кораб, дирижиран от отчаяния соловьов, сирените в нощта, напомнящи бомбардировките на Z-орките над украински градове, и отчаяният зов за помощ към омразния Запад само засилват сюрреалистичната картина, достойна за четката на Иля Репин: " Руснаци пишат писмо до ЕП на ЕС за помощ". Всичко това е на път да се случи.
58eng
на 08.03.2022 в 20:17:54 #78. Обяснениео ти не струва. Ами защо не продава РФ само на...? Защото са прости или има и още нещо? Това ,за цена да си чувал? Щото от"обяснението" ти не става ясно. РФ продава на Китай нефт и газ без пари по полит съображения,но не печели нищо. А виж,на Запад цените са други,но пък тамима едни вредни сауди,вече и Иран,Бахрейн,Катар...Тоа,че в Индия живеят много хора,не означава богат пазар.
krasimir-trapchev
на 08.03.2022 в 20:14:57 #6Господин Атанасов (или Емилееее, Емилеее - дали така звуча по-авторотетно?) За употребата на силата - според вас как руската империя е станала най-голямата територия в света? С мирно съвместно съществуване с цяла Азия ли? За честния труд - кое прави труда на една компания в ЕС или САЩ по-малко честен от този на компания в РФ например. Или имате предвид големите корпорации? ОК, а какво прави тогава големите корпорации, притежавани от олигарсите на Путин по-честни, от компании като Гугъл или Майкрософт например? Самото използване на "ДеМууукрация" показва мирогледа ви. С какво мислите автократската политическа система в РФ днес е привлекателна? Тя не е популярна дори в РФ, а да не говорим за останалия свят. За еднопартийната китайска система дори не бих искал да говоря. Що се касае до неравенството в обществото и тук РФ няма какво да предложи. Коефициентът Джини, който мери неравенството в обществото е по-висок от този в САЩ (който е много висок) и космически по-висок от този в ЕС и дори в България. Икономиката на РФ, за разлика от Китайската, зависи изцяло от ресурси. Иновации и технологии към днешна дата на практика могат да предложат само в оръжейното производство. Така че и тук степента на атракция е близо до нулата. Това не е хейтене по Русия. Просто отбелязвам факта, че амбициите на Русия за глобална имперска сила нямат покритие. Всяка империя освен военна сила, привлича и с привлекателността на обществото и икономиката си, с визията за бъдеще. В случая с Русия такива, с изключение на силата, няма. Затова на Русия и се налага да "завоюва" съюзници, а не може да ги привлича доброволно. В случая с Китай, Русия не може да бъде повече от младши съдружник, а това ще бъде още по-лошо за самата Русия, отколкото трудната и връзка с Европа.
maria-ivanova
на 08.03.2022 в 20:06:05 #5И такааа, Китай ще купува евтино газ от Русия и техните стоки ще са без никаква конкуренция. Сега да видим дали нашето правителство ще се огъне под натиска на САЩ да спрем да купуваме руска газ.
58eng
на 08.03.2022 в 19:43:26 #4Мразя когато някой хвърля бобастични сентенции без необходимите обяснения Емиле. Какъв диктат упражнява лошия Запад? Какво разбираш под "почтен туд" - ГУЛЛАГ? Или не го разбираш? И как така "останалия свя " не се натиска да бъде привлечен от Империите? Втори аспект: Защо симпатичният политически доктор скромно мълчи за цените на които РФ продава на лошия Запад и добрия камрад Си?
emil-atanasov-fDn4Y8kP
на 08.03.2022 в 19:40:50 #3Красимирееее, красимире. Последния ти абзац само. Да Русия само по принуда използва сила, за разлика от САЩ които само това използват. Е и фалшивата си ценностна система - пазар, капитализъм и деМууукръциъ за малоумни, грабеж от цял свят. Това донякъде и за ЕС важи имайки предвид няколко вековната им колониална система която още работи за тях. Абсолютно неверни твърдения имаш красимирееее. Просто това че някой е богат не значи че е почтен, даже точно обратното
emil-atanasov-fDn4Y8kP
на 08.03.2022 в 19:33:15 #2Един аспект. Не е важно с кого си във взаимна зависимост, а в истинското партньорство. И докато Западът поддържа партньорства с цел диктат, зависимост и грабеж, то Русия и Китай могат да имат далеч по приятелско сътрудничество. И тогава и на ЕС и на САЩ ще им се види тесен света. Две източни империи без колониално минало, самоизградили се с почтен труд могат да привлекат целия ограбван досега свят от паразити живуркащи на негов гръб.
krasimir-trapchev
на 08.03.2022 в 19:21:29 #1Този "клоун" е доктор по политически науки доколкото виждам, г-н Бояджиев. А вие в какво сте специалист? А разсъжденията са съвсем логичени. При това могат да се разви0ят още по-бързо от предвиденото в статията. Ако сега бъде наложена забрана за покупка руски нефт или газ от САЩ или ЕС, единственият клиент на РФ на практика ще остане Китай. А това означава сериозен лост в ръцете на Китай - "ще купуваме повече, но на по-ниски цени, все пак сме ви единствения клиент" Бъркането на желаното с реалното очевидно е сериозен проблем в днешната политика на Кремъл. Искат да "освободят Украйна", пък тя Украйна не иска. Искат Запада да им играе по командите, пък той Запъдът не играе. Искат хората да ги уважават и да ги харесат, пък то не става - ама не защото хората ги мразят, а защото те се държат отвратително. Искат да бъдат империя, но освен озъбена сила няма какво да предложат като модел който привлича - нито като постройка на обществото, нито като обществени взаимоотношения, нито като икономика, нито като иновации, нито като визия за бъдещето в каквото и да е отношение.