Сред най-острите проблеми на Столична община са посочени задръстванията (47.8%), боклука (44.6%), състоянието на околната среда (40.2%), транспортът (30.2%) и корупцията (20.2%).
В общ политически план електоралните предпочитания на жителите на София дават предимство на ГЕРБ. Съдейки по данните, политическата сила е с най-висока степен на доверие сред пълнолетното население на София.
Над 27% вярват в усилията на ГЕРБ, а около 25% от столичани биха гласували за партията на предстоящите парламентарни избори догодина.
Резултатите от изследването показват, че на този етап ГЕРБ олицетворява очакванията на една четвърт от столичните избиратели за подобрение на вътрешния ред на страната и корекции в българската правосъдна система.
В същото време отчитаме, че над 33% от столичани смятат, че ГЕРБ би могла да се превърне в успешна алтернатива на настоящето политическо статукво.
Това мнение се споделя както от мнозинството симпатизанти на ГЕРБ, така и от 38% от привържениците на СДС, 28% от поддръжниците на ДСБ и 20% от „Атака".
ГЕРБ носи марката „ЕНП" и се легитимира в „дясно", демонстрирайки увереност в силите си.
По този начин засилва конкуренцията сред отстъпващите й по рейтинг политически субекти, които се стремят към съвместни действия с ГЕРБ.
Отчита се в същото време, че подкрепата за БСП в София е 12%. Съдейки по данните, че по-малко от 14% от столичани определят собствените си политически възгледи като „леви", това е оптимален резултат, на който би могла да разчита БСП в София.
Вижда се, че симпатизантите й отчитат трудностите, свързани с участието на партията в Тройната коалиция. Ясно е, че БСП е уязвима от участието си във властта и абсорбира негативи, тъй като е носител на основната тежест от отговорността за управлението на страната.
Данните показват, че на този етап е малко вероятно БСП да участва в следващия кабинет, тъй като електоралните нагласи очертават предстоящ десен мандат.
Можем да предположим, че в хода на предизборната кампания, социалистическата партия би могла да успее да мобилизира и периферията на електората си.
Необходимо е обаче правителството да направи съществени стъпки по значимите проблеми на страната, тъй като това ще се отрази на електоралните резултати на изборите догодина.
Според данните, най-наложителните промени в политиката на управляващите са увеличаване на доходите (67.4%), ефективност в борбата с корупцията в държавните институции (45.8%), осигуряване на достъпно здравеопазване (36%), качествено образование (17.2%) и намаляване на данъците (17%).
Съдбата на бюджетния излишък също е интересна тема за столичани. Над 53% от тях споделят мнението, че бюджетният излишък трябва да бъде приоритетно насочен за социални дейности, а около 28% смятат, че трябва да бъде инвестиран в инфраструктурни проекти.
На този етап се вижда, че кампаниите, насочени към осъществяването на предсрочни избори, са с ниска степен на подкрепа сред жителите на София.
Отчитаме, че тези настроения срещат подкрепа сред не повече от 35% от столичани.
В София десните симпатизанти традицонно са повече от хората с „леви" нагласи. Десният политически ареал обаче е в значителна степен фрагментиран, тъй като липсва единна платформа.
Традиционните десни сили СДС и ДСБ стартират в столицата с малка разлика - СДС разчита на 6.6% електорална подкрепа, а ДСБ - на 6.2%.
На този етап се вижда, че СДС запазва позициите си в София, а сред електората на ДСБ има известно колебание.
Очевидно е, че и двете политически сили търсят нови успешни формули за възстановяване на електорално доверие и бъдещи колаборации, но симпатизантите на ДСБ са по-скептично настроени към новия курс структурни промени.
Прави впечатление обаче, че симпатизантите на двете десни политически сили демонстрират взаимно уважение: 22% от привържениците на СДС имат доверие в ДСБ, а 28% от гласоподавателите на ДСБ споделят доверие към СДС.
Вижда се, че при електората на СДС и ДСБ има известно преливане, т.е. противоречията вероятно са в политическия им елит.
Вероятно повечето основни политически играчи ще излязат самостоятелно на сцената, но зад кулисите усърдно ще търсят пътеки за следизборни коалиции.
Очевидно е, че коалирането на различни политически субекти е единствен начин за постигане на значими политически цели в страната ни в близко бъдеще. От значение ще бъдат и изборните послания в партийните програми.
В политическото пространство има предпоставки за съвместна политическа дейност между ГЕРБ, СДС и ДСБ, но в предизборна обстановка едва ли ще се стигне до подобен сценарий.
От една страна, ГЕРБ стои в различна политическа ниша и взаимодействие с тях би било обосновано единствено от тактическа гледна точка - противопоставяне на левицата.
От друга страна, в стратегически план СДС и ДСБ биха могли да играят съвместно на политическата арена, тъй като се вижда, че ГЕРБ предпочита да излезе самостоятелно на изборите и ще се опита със свои сили да спечели парламентарно мнозинство.
Също така отчитаме, че съществуват различия в политическото мислене и в нагласите, от една страна, на симпатизантите на СДС и ДСБ и от друга - на привържениците на ГЕРБ.
Въпреки това СДС е естествен съюзник на ГЕРБ, тъй като и двете партии, освен че претендират за сходни политически позиции, са и членове на ЕНП.
Прави впечатление, че над 13% от столичани посочват евентуален вариант на коалиция между ГЕРБ и СДС като успешна формула за бъдещо управление на България.
Въз основа на данните може да се предположи, че евентуален съюз между ГЕРБ и СДС изглежда по-перспективен, отколкото съюз между СДС и ДСБ.
Около 25% от столичани смятат, че е добре за СДС да се яви в коалиция с ГЕРБ на предстоящите парламентарни избори.
Сред симпатизантите на СДС този процент е над 42 на сто, а сред привържениците на ГЕРБ - 62%.
Вижда се, че електоралните нагласи очертават рамките на евентуално сътрудничество между ГЕРБ и СДС. На този етап е възможно да се предположи вариант за съставяне на общ кабинет между двете политически сили.
С 5% подкрепа в столицата отчитаме, че ПП „Атака" вече е партия с изградени структури. Вероятно политическата сила ще участва в следващия парламент.
Официално „Атака" е избягван коалиционен партньор. Вероятно обаче политическите играчи сондират нагласите и настроенията на политическия елит, оглавяващ „Атака".
Партията ще бъде значим фактор в следващия парламент и гласовете й могат да бъдат от съществено значение за всеки вот.
НДСВ на този етап е с по-малко от 2% подкрепа в столицата. „Царската" партия вероятно ще търси коалиция на всяка цена, тъй като се очертава губещ на предстоящия вот. Перспективите пред НДСВ минават през либерален съюз с подобна по идеология партия.
Отчитаме ръст в доверието на ЛИДЕР (1.4%), което показва, че има ниша в политическото пространство за новата политическа сила.
На този етап обаче пътят за постигане на политическа зрялост на ЛИДЕР изисква коалиране с утвърдени в политическото пространство политически субекти, каквито са ВМРО и Земеделския Народен Съюз.
The one
на 16.06.2009 в 18:51:12 #15егати народа всички недоволни от София но всички искат Б Б неграмотна работа
Добри Божилов
на 10.02.2009 в 18:24:51 #14Анти герб www.bipartia.com
XAOC
на 07.11.2008 в 12:59:28 #13Трябва отново да се въведе софийското гражданство
XAOC
на 07.11.2008 в 12:57:30 #12Абе тъпанари, кой ви оправя улиците бе? Софиянски не си мръдна пръста. Взе си Халите и отпраши. Тъкмо някой започне да прави нещо значимо и го оплювате. Същите сте както са били шопите преди 130 години които са заплювали Левски на бесилото. А сега Левски е национален герой. Човек трябва да умре, за да го признаят в тази държава. Човека строи метро, пътища, оправя стълбове , лампи, градинки, пейки, пуска wireless и т.н. Вие кво искате? Да станем Ню Йорк за няколко месеца ли? И то с това турско правителство? Говорите за задръствания, а не сте виждали какво става по други големи градове в света.
xixi
на 19.09.2008 в 11:00:19 #11ми нончо лайната са по-малко, и други по чисти засега няма !
nono
на 17.09.2008 в 13:42:05 #10Да са доволни от ГЕРБ?!За какво???Стъкмистиката в действие!
sofeto
на 16.09.2008 в 12:44:51 #9от кмета е ясно че не са доволни защото ББ е въздух под налягане, ама къде ги намери тези доволни от герб и за какво точно са доволни от герб?
вилнял ван дал
на 16.09.2008 в 12:43:59 #8всъщност едва 1/4 от столичани са доволни от гербаджиите, както пише по-долу. заглавието подвежда
vs3
на 16.09.2008 в 12:08:34 #7ХАХАХАХАХА :-) "Столичани - недоволни от кметството, но доволни от ГЕРБ" Абе бате Мухобойко като си поръчва статии поне да си пише името отдолу - няма к'во да се срами, ний пак ще го отгатнем
sartorius
на 16.09.2008 в 12:00:40 #6Столичани - недоволни от кметството, но доволни от ГЕРБ .... Това е оксиморон! Все едно да кажеш,че има дървено желязо! Как така хем недоволни от кметството, т.е. от хората на Бойко, но доволни от същите хора в качеството им на ГЕРБ-бери!?!
Mars
на 16.09.2008 в 11:46:44 #5... и столичани ще изберат бате Бойко да ни яха и управлява и то много по-зле, отколкото сегашната "тройна" коалиция на българофоби и изменници!
Жиро
на 16.09.2008 в 11:31:45 #4ХАХАХАХАХА, че кой е доволен от Бойко като кмет бе??? Освен някаква селско-циганска-мутренска прослойка. То вярно, че то и тва взе да преобладава в София вече...
morgenstern
на 16.09.2008 в 11:30:54 #3моника, права си. столичани и софиянци не е едно и също! като софиянец съм отвратен както от бб, таки и от пасмината зад него. това е.
Bono
на 16.09.2008 в 11:30:28 #2Няколко странни и типични за БГ неща, според мене. БСП има електорат като на ДПС, които са по-скоро като футболна агитка - гласуват за тях независимо дали са показали добри резултати в управлението или не. Гласовете за Атака поначало са от хора на които им е писнало от всичко и вече не търсят рационален път за промяна. ДСБ де факто цепи гласове от СДС. ГЕРБ е партия с ясни ценности, но неясна програма и кадрови потенциал. СДС не присъства в политическия живот - в новините и т.н. .... с две думи - странна работа !
reformator 1
на 16.09.2008 в 11:19:12 #1Нюза ,стига с тази платена пропаганда! София доволна от Бойко Борисов?!? Я елата на себе си