Ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Това се посочва в позиция на Българския лекарски съюз (БЛС) за увеличаващите се случаи на жени с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин (ботокс - б.р.).
От съсловната организация изтъкват, че липсата на строг контрол у нас мултиплицира практиката немедицински специалисти масово да извършват медицински дейности. От БЛС подчертават, че държавата трябва чрез Изпълнителна агенция "Медицински надзор" (ИАМН) да следи и да контролира кой извършва медицински процедури. Лекарите посочват още, че регионалните здравни инспекции (РЗИ) осъществяват контрол по отношение на козметичните салони, които са обекти с обществено предназначение и нямат право да осъществяват такива медицински дейности.
"Апелираме преди да предприемете крачка към поставяне на ботулинов токсин, филъри и др., да проверите дали специалистът, към когото сте се насочили, е лекар. Справка дали дадено лице има медицинско образование, може да се направи в публичния регистър на БЛС", посочват от съсловната организация и отбелязват, че търсенето може да е по име или УИН - номера на лекаря, който му дава право да практикува. От БЛС уточняват, че ако лицето, представящо се за лекар, няма УИН номер, това означава, че не е медик с медицинско образование завършено у нас или приравнено официално.
От организацията препоръчват освен дали дадено лице е лекар и има право да практикува у нас, да се проверява и дали дадено лечебно заведение е регистрирано като такова. "Регистрите на лечебните заведения са публични и може да намерите на електронните страници на съответните Регионални здравни инспекции", уточняват от БЛС.
От Българския лекарски съюз обясняват, че в България както и в почти целия свят ботулиновият токсин се регистрира като лекарство, каквото е всъщност. Продуктът има фармакологични характеристики като дозировка и начин на приложение, които както всяко едно лекарство лекарят е длъжен да спазва при употреба.
Същевременно БНР информира, че увеличава се броят на жените, пострадали при процедури с ботокс. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са поне 15 или 16. Сигнал за поредния случай е подаден снощи в полицията от спешната болница "Пирогов", където е постъпила жена с оплаквания след инжектиране на ботулинов токсин.
"Има още две жени, които се свързаха. При мен жените в такъв случай стават 13 и доколкото знам - още 2 жени има в "Пирогов", с които аз нямам връзка - 15 или 16 би трябвало да имат симптоматика", обясни Георгиева.
Тя каза още, че процедурите с ботокс са извършвани от жена, която работи в София и Варна. "Аз имам информация, че е рускиня, но не мога на 100% да гарантирам. Тя беше казала на жените, че заминава за Русия да им търси някакви лекарства антитоксин, за да им помага, и е казала, че ще се върне на 4 февруари. Към момента някои от тези жени я търсят, но тя просто не им отговаря. Доколкото знам и центровете, в които е работила, са затворени. Профилът ѝ в Инстаграм в момента е заключен, като си мени името, снимката", посочи Нели Георгиева.