Между Москва и Пекин никога не е било въпрос на дълбоки чувства, а по-скоро на рационални сметки. Дори когато Русия и Китай са споделяли сходни идеологически рамки, "различията в характерите" са оставали.
Днес изглежда, че Москва и Пекин са "сглобили" успешен съюз, който се крепи на синергията на интересите им. Един път, понеже Москва има нужда от пари, които да вложи в инфраструктура и производство, а Пекин - нарастваща потребност от природни ресурси и оръжие. Втори път, понеже руско-китайската формула съдържа в себе си императива да еманципира света от военното и икономическо господство на САЩ.
Наред с това, Москва и Пекин споделят и общ подход към регионалната си среда: толерират сигурността и стабилността пред политическите трансформации. Този подход те аргументират поради две базови причини.
Едната е, за да задушат предварително сепаратистките настроения в рамките на собствените си държави. Руснаците - мюсюлманското население в Кавказ, китайците - уйгурите в Синдзян, например. Втората е, понеже с общества с ясна властова структура се прави по-лесно бизнес, отколкото с ограничени авторитети, управляващи "подвижни" територии.
Може да направим и още една крачка в тази посока. Между Русия и Китай като че ли е налице и едно негласно "разпределение" на отговорностите, обусловено от собствените им силни и слаби страни. Като в едно нормално семейство: единият чисти с прахосмукачка, другият я оправя, когато се развали. Така Москва абсорбира милитаризацията във външната си политика, докато Пекин залага на икономическите инвестиции (китайската политика "Go Out", насърчаваща парични ресурси навън). Да ги наречем, образно казано, руска "политика на ботуша" и китайска "политика на донорство".
В рамките на спънатата шега, ако искаш да си ангажираш охранителна фирма, се обръщаш към руснаците. Ако искаш бърз кредит, телефонираш на китайците.
Тази симбиоза между Москва и Пекин може да бъде видяна в Централна Азия. В този регион руснаците имат военни бази (в Казахстан, Таджикистан и Киргистан), а Китай залага на инвестициите в инфраструктура - от пътни до енергийни проекти.
Именно ситуацията в Централна Азия обаче е много показателна и за едно друго измерение на руско-китайските отношения. То представлява онзи период от съвместния живот, в който споделената изгода отстъпва място на споделеното неудовлетворение: на единия му е писнало от манджите на втория, а последният отказва вече да пере чорапите на първия.
Така например, ако държавите от Централна Азия по инерция са били възприемани като част от руската сфера на влияние (поради съветския им период), то това днес далеч не е така. След разпада на СССР военните и икономически лостове за влияние на Русия върху страните от региона постепенно се редуцират. Създаването на Евразийския икономически съюз, както и членството на Казахстан и Киргистан в него, не успя да "инжектира" икономически ентусиазъм сред местните държави. При това положение, на Москва не й остава много освен да експлоатира най-вече културните, лингвистични и етнически сходства със страните от региона (така например, в Казахстан 23/24% от населението е руско).
Руският език може и да е официален в Казахстан, но откакто страната е независима, Китай е вложил над 43 млрд. долара инвестиции (отделно от колосалните заеми, които Пекин осигурява на Астана). Това е само пример в посока на това как икономическият вакуум се запълва все повече от Китай.
Може би заради "политиката си на донорство", търговията на КНР с Казахстан, Киргистан, Узбекистан, Таджикистан и Туркменистан, която сумарно е на стойност от 30 млрд. долара за 2016-та година, вече изпреварва руската такава с тези държави (около 18-19 млрд.). Със създаването и предлагането на Евразийския съюз като икономическа общност Русия не успя да даде такава апетитна перспектива пред региона каквато им проектира Китай със своята инициатива "Един пояс, един път". Друг е въпросът, че и китайският проект, успоредно на позитивните си измерения, поражда и немалко въпроси в страните от Централна Азия.
Самият Китай вече се утвърждава като основният търговски партньор на Русия. Москва търгува (купува от и продава на) най-много с Пекин. Нещо повече, Русия разчита на китайските инвестиции в енергийния си сектор. Въпреки че сделката за сдобиването с миноритарен дял от Роснефт от страна на китайската компания CEFC Energy да пропадна, то Пекин продължава да участва във финансирането на руски газови проекти (YAMAL и "Силата на Сибир").
В допълнение, Пекин обхожда с вниманието си Далечния изток на Русия (който някои възприемат като суровинна провинция на Китай) и крайбрежната линия на Арктика на Руската федерацията.
А когато Rosneft Vietnam BV, подизпълнител на едноименната руска компания, започна по-рано тази година да дупчи водите край Виетнам за природен газ, то Пекин веднага прие това като вмешателство в собствената му сфера на влияние. Т.е Китай действа спрямо Русия малко на принципа "моето си е мое, чуждото е общо".
Режимът на санкции, който Русия си спечели от Запада покрай анексията на Крим, усложнява допълнително ситуацията на Москва, ограничавайки още повече избора й. Китай добре разбира това и се възползва така, че да получава още по-добри условия от руската страна, когато прави бизнес с нея.
Ако по време на Студената война и при наличието на СССР руско-китайските отношения да са били ясно субординирани в полза на Кремъл, то днес това определено не е случаят. Въпреки че Русия е огромна държава, която е "захлупила" Азия, то Руската федерация все повече се "свива" под натиска на китайската външна политика.
Партньорството на Москва с Китай все повече се превръща в заложничество.
Тихо и кротко, какъвто е стратегическият манталитет на Пекин, китайският дракон постепенно се настанява в хралупата на сибирската мечка.
Panther
на 30.08.2018 в 14:40:35 #24Откъсването са Косово от Сърбия, и военната му окупация от САЩ. Военната окупация от сащ на Афганистан, Ирак, Сирия, разрушаването на Либия. Поддръжката на ислямистки превратаджии - резачи на глави в Сирия, поддържането на превратаджиите в украйна. Избиването на цивилни в Йемен.
steiner
на 29.08.2018 в 14:40:36 #23Русия не си е "спечелила" санкции, а те и бяха наложени под измислени предлози с цел да се пречи на икономически съюз Русия-ЕС, които би довел на огромен икономически бум в Европа. анексирането на Крим и руските сепаратисти в Източна Украйна не са измислени предлози ,а факти.
Panther
на 28.08.2018 в 17:42:01 #22@emilio11 Не трябва прекалено да се вярва на уикипедия. Има някакъв проблем с тая статистика на убийствата. Базирана е на някакви данни на UNODC, дето не е ясно откъде ги вземат. Официалните данни на МВД на Русия са доста по-ниски, при това там се включват убийства и опити за убийства. За проблемите в уикипедия един пример е - ако погледнеш данните по страни убийствата в Русия са 10.82 на 100к, а ако погледнеш подробните данни за Русия по окръзи по-долу - убийствата за 2017 са 6 на 100К което е съвсем малко над американските.
emilio11
на 27.08.2018 в 17:17:31 #21wassil-georgiew, в Русия има два ПЪТИ повече убийства на глава от населението в сравнение със САЩ. И двете страни са в средата на класацията, а ние - някъде в дъното. Начело са такива като Хондурас, Венецуела, Колумбия, Мексико и Бразилия.
Цепеница
на 26.08.2018 в 20:01:11 #20лелее, ами сега ? нашите продажници ще трябва да се преориентират към юана и китайския.........
karamazov
на 26.08.2018 в 19:55:54 #19Васко, защо когато нещо не ти изнася изместваш темата. Написал съм : "Не става дума за това, коя държава е по-привлекателна за живеене.В Централна и Западна Европа има доста държави по-привлекателни за живеене от САЩ.Има такива и в други части на света.Русия обаче не попада в това число." Не ми е безразлично какво става в Америка.Затова казвам, че има доста държави, по-привлекателни за живеене от САЩ.Чети внимателно. Що се отнася до Русия, аз мисля така, защото съм бил в Москва, когато през пролетта слънцето разтопява замръзналата Москва река и започват да изплуват трупове.Ти виждал ли си това?Случвало ли ти се е да се събудиш от ужасен гръм през ноща и на сутринта да видиш разбитите и изпепелени киоски на търговците около изхода на метрото?И дали може да убедиш някого, че в Москва е възможно да имаш дори едно малко магазинче, без да плащаш на "крьйшата", ако въобще знаеш какво е това. Ех, ...Васко, реалността може да се усети само ако си бил лично, а не си пътувал за там на държавна сметка и не четеш казионните вестници.
halo
на 25.08.2018 в 18:43:59 #18Автор: Мартин Табаков, П.П. Изчетох с наслада предните 29 поста.
karamazov
на 25.08.2018 в 09:13:11 #17Не става дума за това, коя държава е по-привлекателна за живеене.В Централна и Западна Европа има доста държави по-привлекателни за живеене от САЩ.Има такива и в други части на света.Русия обаче не попада в това число.Не са привлекателни за живеене държавите с лош стандарт на живота, които перманентно са във война с някого, които непрекъснато посрещат ковчези с убити техни войници някъде си на хиляди километри от Родината в защита на петролни и газови интереси, или по симпатия към личността на местния диктатор.Не са привлекателни за живеене страните, където и най-малката критика срещу едноличния властник се наказва жестоко.Не са привлекателни за живеене страните, в които трябва да превръщаш веднага получената заплата от местна валута в долари за да се спасиш от обезценяването на труда си.Не са привлекателни за живеене страните,в които децата заучават песни, в които се кълнат да дадат живота си за сегашния управник.Не са привлекателни за живеене страните, в които огромна част от населението няма асфалтови пътища до селата си и през по-голямата част от годината е откъснато от света. Не са привлекателни .................... Не са!
karamazov
на 24.08.2018 в 20:36:25 #16wassil-georgiew, Най лошото, което може да се случи на някого е да обслужва нечии интереси под формата на "равноправно сътрудничество".За да има равноправно сътрудничество и двете страни трябва да са с горе-долу изравнени потенциали.То е като един тир, който се движи срещу един Москвич в стремж за "братска прегръдка".Голямата маса на тира отнася като бръмбар сламка нещастния Москвич.А това, че има нещо китайско, което Русия няма изгода да произвежда си е чисто твоя измислица. Впрочем примерът с тира и Москвича показва защо президентът на най-голямата световна икономика не иска да и слага спирачки според правилата на СТО за да облагодетелства по-слабите икономики.Демек- шофьорът не тира не иска да намали скоростта, заради нещастния Москвич, който иска да се срещнат на близкото кръстовище и заедно да поемат в една посока.В това противопоставяне няма добронамереност.Има само интереси.Така е и в политиката и в икономиката.Който пренебрегва това губи катастрофално.Социалистическата система играеше отборно и разпределяше уж справедливо.И се срина обидно и катастрофално.За урок на историята.
el viejo
на 24.08.2018 в 18:50:22 #15Ще им се на русофобите, ама нече да може! САЩ трябва да бъде възпрян и това е по-важната цел на двете страни. Те, не са от вчера!
Panther
на 24.08.2018 в 12:42:50 #14ахаха Русия можела да продава ресурси САМО на Китай И Европа... Европа е цял континент, и нуждите й от ресурси са огромни. Русия може да продава и на ЦЯЛА Азия, не само на Китай. Огромна част от износа на Канада са ресурси, някой би казал - Канада е суровинна колония на САЩ. Ама хората не си живеят зле. Хайде от мен да мине - вашата да е. Китай превзема Русия. хмм. А после момчета мислили ли сте как ще се оправяте със страна с територията и населението на Русия и Китай ... комбинирани. С китайските крадени технологии и руските безкрайни ресурси. И агресивна страна при това, щото Мартин може да си писателства, ама тая работа "тихо и кротко" няма да стане. Помислете си.
karamazov
на 24.08.2018 в 11:35:53 #13Абе защо тук руските тролове се опитват непрестанно да преиначават истината с някакви си техни мечти за какво щяло да стане някога в необозримото бъдеще! Фактите са, че Китай наистина подчинява икономически Русия.Че Русия е икономическа криза даже руското правителство не крие.То няма и как да го скрие. Факт е, че санкциите срещу Русия засягат много чувствително и икономиката и стандарта на живот на обикновените руснаци.Факт е също така, че Русия на нищо друго не може да разчита, освен на продажба на ресурси.Срещу които внася и ще продължи да внася машини, електроника, компютри и още хиляди стоки с висока принадена стойност.Това обвързва цялата руска икономика с доставчика.Ако това не е колониална зависимост, какво е тогава?Китай не е зависим от Русия.Той може да внася ресурси от целия свят.Например петрол от Иран, или Венецуела.А Русия може да изнася само за Китай и Европа.Така Русия се принуждава на евтин експорт за Китай на ресурси и на пълна зависимост от Китай за необходимите и електроника, машини, оборудване за равитието на собствената си икономика.Защото е технологично много изостанала държава..
Panther
на 24.08.2018 в 11:12:29 #12Много смешници сте се събрали пак. момченца, русия има много ресурси, част от тях използва, част от тях продава. Европа като не иска - купува китай. Парите от продадените ресурси остават в руски ръце, за разлика от разни колонии, на които им изсмукват ресурсите срещу смешни приходи от концесии. Износа на Русия към Германия + Холандия е по-голям от износа на към Китай. (Целия ЕС отделно) На първо място по износ на дървесина е Канада. Китай е на първо място по внос на дървесина. Внос-износ, то за деб.или е все едно. Русия не си е "спечелила" санкции, а те и бяха наложени под измислени предлози с цел да се пречи на икономически съюз Русия-ЕС, които би довел на огромен икономически бум в Европа. Много хора са си мислили да вземат ресурсите на Русия, но Русия още си я има. Айде продължавайте да си мечтаете. Ама да си знаете, че Китай си развива флота и противокорабните сили, а както много пъти сте казвали (един път да кажете нещо вярно) - ватниците самолетоносачи нямат.
karamazov
на 24.08.2018 в 10:07:31 #11wassil-georgiew на 23.08.2018 в 23:39:51 "САЩ затова въвеждат санкции за щяло и нещяло-мислят,че ще спрат възхода,но ефектът е обратен.Русия има вътрешните резерви и,колкото и да и се пречкат в краката,няма да се спъне.Който сега е против Русия след време ще съжалява." ..................................................... Аз не виждам обратен ефект за американските санкции.Тези санкции засилиха по надолнището както руската икономика, така и руската валута.В момента освен допълнителен срив, никакъв възход в Русия няма.Руснаците живеят два пъти по-бедно отколкото преди 10 години.И те също като теб сънуват някакъв възход, но все още той си остава химера.И недей да плашиш гаргите със заклинания от рода на това, че никой не трябва да е против Русия, защото после щял да съжалява.Това заплаха ли е?Кого заплашваш ?Америка ли очакваш да се разтрепери от страх?Аз не виждам да се е уплашила Америка.Точно обратното!
58eng
на 23.08.2018 в 18:24:17 #10Васко,много елементарно казано- никъде няма 50/50...зависи от нуждите,а те се плащат. И никъде не е непременно свързано с нож зад гърба-само при изтерзаните русоляви тролчета
58eng
на 23.08.2018 в 17:45:12 #9Кара на Васко така му е удобно.Нека отдадем дължимото на Френда,той първи лансира подобна теза- след отдаването на територии под наем,контролът постепенно преминава в китайски ръце.Местното население се претопява в мелези,които не са руснаци,а китайците заселени на тези територии могат да имат колкото си искат деца. Резултатът е ясен-Русия бавно ,но сигурно се свива!
karamazov
на 23.08.2018 в 12:03:52 #8Васко, нека не изместваме темата.Става дума за това, че огромната и силна китайска икономика систематично подчинява в свой интерес закъсалата и под санкции руска икономика.Не е нужно изобщо Китай да напада и завладява Русия.Това е пещерна представа за подчинението на една страна на друга страна.Руснаците например, още живеят в този пещерен свят, където за да подчиниш някого трябва непременно да го нападнеш военно и да го превземеш.Тази представа е твърдо заложена и у българските измислени русофили.Светът днес живее в епохата на икономическото, а не на военното противопоставяне.Победителят ще е този, чиято икономика е по- силната.Така действат големите, които определят правилата - САЩ и Китай.Те предпочитат търговската и икономическата война пред прекия военен сблъсък, който си е безпредметен.Русия с нейните архаични представи от миналия век само подтичва след тях.Когато говорим за колониалното подчинение на Русия спрямо Китай става дума за една подчинена икономика, базирана най-вече върху експорт на евтини суровинни ресурси срещу получаване на промишлени стоки с голяма принадена стойност.Сам може да се досетиш кой диктува положението и кой е колониално подчиненият.Всъщност кому е изгодно това положение.
karamazov
на 23.08.2018 в 10:26:15 #7Статията е добра и отразява реалността.Това, че Русия се превръща в суровинен придатък на Китай е факт, който няма как да се отрече с някакви си мантри.Като например това, че Китай държи голяма част от външния дълг на САЩ.Нерде Ямбол, нерде Стамбол!Такова твърдение едно, че няма нищо общо с превръщането на Русия в китайска колония, донор на суровини и друго, че без начение кой, колко държи от американския външен дълг, доларът е стабилен, американската икономика върви напред, а рублата и руската икономика се сгромолясаха.За целия свят това е видно, но за нашенските измислени русофили не е!След по-малко от 10-15 години Русия де факто ще е изпълнила всичките критерии на които отговаря понятието колония на високоразвитата и мощна метрополия- Китай.Русия не е високотехнологично и икономически развита като Европа за да удържи на китайския натиск.Тя няма силиците да се противопостави с друго, освен да си продава суровините на безценица.До кога?Докато Китай завърши развитието на собствената си суровинна база.Което той прави бързо без да хлопа менчето.
Panther
на 23.08.2018 в 00:49:45 #6Т'ва "доктор в нбу" май не е титла, ми е диагноза.
House MD
на 22.08.2018 в 21:39:29 #5Колега Кольо Лопатата, Морето не се прави, а е роден аналлизатор!