Най-късно в края на миналата седмица Ципрас разбра какъв всъщност е залогът: оцеляването на Гърция. Но дали осъзнава, че същинската работа тепърва предстои - и че тя не може да бъде свършена, ако "Сириза" не се промени?
Коментар на Дойче веле.
Левият популист Алексис Ципрас обеща на съсипаните от кризата гърци да им върне достойнството и демокрацията - и така успя да спечели предсрочните избори в края на януари. А със звучното "Не" на набързо свикания референдум гръцкият премиер се надяваше да впечатли и международните кредитори. От това обаче нищо не излезе: отпорът срещу Гърция се оказа твърде силен, а големите визии на Ципрас се превърнаха в национална катастрофа. Последната среща на върха в Брюксел продължи цели 17 часа, през които Ципрас се видя принуден да даде заден ход, за да спаси онова, което все още можеше да бъде спасено: оставането на Гърция в еврозоната. Но при много строги условия.
Управлението не е проста работа
Сега гръцкият премиер трябва да се отдаде на това, заради което всъщност биват избирани политиците: той трябва да управлява. На фона на затворените банки вече не е достатъчно да се кълнеш в достойнството на народа, а в контекста на съсипаната икономика не стига само да сипеш обвинения по адрес на чужденците.
Но както се оказва, управлението не е проста работа. Най-малко двама от министрите в кабинета на Ципрас категорично отхвърлят споразумението с европейските партньори, а около 40 депутати от "Сириза" заплашват да гласуват срещу сключените договорености. Министърът на отбраната Панос Каменос, който е лидер на ултрадесния коалиционен партньор "Анел", принципно обеща подкрепата си в парламента, но пожела да си запази правото в бъдеще да гласува против отделни мерки от пакета с реформи.
Алексис Ципрас ся популистките си идеи не само през петте месеца, откакто е на власт, но и през изминалите пет години в качеството си на опозиционен лидер. И сега жъне бури.
Всичко или нищо
Най-късно в края на миналата седмица трябва да му е станало ясно какъв всъщност е залогът, а именно - оцеляването на Гърция. Затова сега Ципрас се опитва да потуши вълненията в собствените си редици. Радикалните министри трябва да напуснат - тоест, предстои леко реконструиране на кабинета, а парламентът трябва да одобри споразумението с кредиторите. Поне в това отношение Ципрас може да бъде сигурен: независимо от позицията на мнозина депутати от "Сириза", проевропейската опозиция ще подкрепи плановете за икономии и реформи.
Но гръцкият премиер май не осъзнава, че одобрението на мерките е само началото. Едва когато започне тяхното приложение, ще започне и същинската работа. И тогава Ципрас ще има нужда от всичко друго, но не и от партия, разцепена на "идеолози" и "прагматици". А още по-малко - от назадничавата политическа философия на "Сириза", която поддържа идеята за държавата като заместител на липсващата социална сигурност, която анатемосва богатите и същевременно ги ласкае, и която представя паразитната администрация едва ли не като постижение. Всичко това няма нищо общо с една модерна и конкурентноспособна страна-членка на еврозоната. Откъдето следва, че и след гласуването в парламента Гърция ще си остане политически нестабилна. А това е много лошо предзнаменование за желаното ново начало.
Vatkov
на 17.07.2015 в 09:51:22 #7Ципрас какво е посял и какво жъне не знам. Във всички форуми си има „пишман“ специалисти където обясняват къде, какво и как? Но .......КЪДЕТО Е ТЕКЛО ПАК ЩЕ СИ ТЕЧЕ ....в Гърция парички и... КЪДЕТО Е ТЕКЛА ПОЛИТИЧЕСКА ПОМИЯ ПАК ЩЕ СИ ТЕЧЕ ...У НАС!!
thunderlord
на 16.07.2015 в 02:17:35 #612. dddddd | 16.07.2015 01:13 pointzero | 15.07.2015 23:39 Защо 1-2 години? Те са умен и горд народ, нищо, че са малко мургави, за 6 месеца ще се оправят. А бе откъде ви изкопават такива захлупени? Тепърва Гърция ще има ядове, сериозни, заради многогодишната си охи политика и саботажи към ЕС и към НАТf Мда дидке сериозне проблеме ша имата гърците ... как а изядат и изпият новите 85 млрд на западняк - скапаняк
dddddd
на 16.07.2015 в 02:13:23 #5pointzero | 15.07.2015 23:39 Защо 1-2 години? Те са умен и горд народ, нищо, че са малко мургави, за 6 месеца ще се оправят. А бе откъде ви изкопават такива захлупени? Тепърва Гърция ще има ядове, сериозни, заради многогодишната си охи политика и саботажи към ЕС и към НАТО.
rincewind
на 16.07.2015 в 01:44:38 #4" едно дефолтче и ЕС начела с баба Меркел пият една ледена 300 млрд-на водица" дефолтчето не означава, че няма да си върнат заемите остави таз песен помниш ли лукановия мораториум? върнахме ли? върнахме
pointzero
на 16.07.2015 в 00:39:40 #3Гърция по-добре да беше обявила фалит и да излезе от еврозоната. 1-2 години мъки са по-добре от 30 год мъки. 300 млрд как се плащат? едно дефолтче и ЕС начела с баба Меркел пият една ледена 300 млрд-на водица.
Xa-x@v
на 16.07.2015 в 00:29:23 #2Europe, Е то наш Бочко е дал "хуманитарна" помощ на Византия
Да си натискат парцалите за да не му изядат ушите 200 хил българи от Гърция 
XXX
на 15.07.2015 в 23:12:13 #1Хубавото е, че останалите от ЕЗ най-сетне осъзнаха, че на сладките обещания на гърците не може да се вярва, а трябва стъпка по стъпка да се следи какво реално правят. Пари срещу реални реформи, това е вече схемата.
Това означава, че гърчетата ще трябва да заработят и да живеят с това, което изработят. Това е най-големият кошмар за комунетата, а най-веселото е, че тяхното знаме, нахилената ципура, лично се извъртя на 180 градуса и вече е пръв реформатор. 