България се присъедини към държавите, признаващи Хуан Гуайдо за временен президент на Венецуела. Първо Външно министерство, после Съветът за сигурност към Министерски съвет (без представителите на президента) и накрая самият Министерски съвет последователно излязоха с позиции, които легитимират бившия председател на венецуелския парламент, с очакване от него да проведе избори. Така страната ни се присъедини към единната позиция на Европейския съюз (първоначално Италия се противопоставяше, но впоследствие италианският вицепремиер Матео Салвини "обърна плочата").
Тази серия от изявления дойде като контраст спрямо изразения от президента Румен Радев призив за въздържане спрямо ситуацията във Венецуела. Още преди официалното позициониране на България обаче общественият дебат се беше развихрил. Чуваха се гласове в подкрепа на досегашния президент Николас Мадуро, които обвиняваха САЩ (и "световния империализъм" по принцип), че извършват преврат срещу легитимния венецуелски лидер. Не липсваха и мнения, според които България не трябва изобщо да се изказва по казуса (външният министър Екатерина Захариева преди повече от седмица заяви, че във Венецуела трябва да се проведат нови избори), тъй като това било намеса във вътрешните работи на суверенна държава. Отделно, появиха се и редовните нихилистични мрънканици от типа "ние не можем собствената си държава да оправим, а сме тръгнали да даваме акъл на други".
И така, коя позиция е най-правилната? Отговорът е: тази, която е в унисон с българските интереси.
Опцията за мълчание и ненамеса е неуместна поради една много проста причина. България е член на ЕС и това отдавна я е превърнало в държава, чийто глас "тежи" в международните отношения. Ако искаме Европейският съюз да бъде първостепенен международен фактор, трябва да даваме своя принос за това. Силен ЕС на глобалната арена означава и силна България като част от ЕС.
Поддръжниците (явни и прикрити) на Мадуро у нас така и не дават смислен аргумент защо оставането му на власт е в интерес на България. Например, че икономическата катастрофа, до която Мадуро и преди него Уго Чавес докараха страната си, е възможност за нас да купуваме евтин петрол (както прави Китай). Повтарят се изтъркани мантри за пъклени планове на "световния империализъм" (начело със САЩ, естествено) срещу "легитимния венецуелски президент Николас Мадуро" и "независимата политика на Венецуела". Интересно е, че мнозина от говорителите на тази теза подозрително често (да не кажа - почти винаги) се оказват в съзвучие с позицията на Русия. Но това едва ли вече изненадва някого.
По темата с легитимността вече бе обяснено достатъчно добре защо действията на Хуан Гуайдо са възстановяване на конституционния ред, а не преврат. Но дори и да не беше така, знаем, че в международните отношения интересите обикновено взимат връх над законността. И макар всяка позиция да е формално обоснована с "демокрацията и добруването на венецуелския народ", в действителност става дума за интереси.
Интересите на САЩ едва ли са тайна за когото и да било. Доктрината "Монро" (заявена още през 1823г. от тогавашния американски президент Уилям Монро) разделя света на американска и европейска системи, като Латинска Америка е част от "американската". Не е изненада, че САЩ използват момента, за да се отърват от неудобния за тях Мадуро. Не е изненада също, че Русия, Китай, Турция и Иран пък са на обратната позиция, най-вече за да създават геополитически ядове на Вашингтон.
Само че очевидно Мадуро е дотегнал и на мнозина латиноамерикански държави. Левичарският популизъм, социалистическите експерименти и антиамериканската заядливост, опакована като "национализъм", сринаха една от някога най-богатите държави не само в региона, а и в света - хиперинфлация, символични във валутно изражение заплати, дефицит на основни стоки, загуба на 73 тона злато от държавния резерв... Напълно основателно, лидерите на съседни държави се опасяват от проникване на заразата и в техните общества. Ето защо групата "Лима" (латиноамерикански държави, сред които Аржентина, Бразилия, Чили, плюс Канада) заявява по-твърда позиция спрямо Мадуро в сравнение с "Международната контактна група", водена от ЕС и включваща няколко латиноамерикански държави (тази група започва своето заседание в четвъртък в столицата на Уругвай Монтевидео).
Прочее, ако напрежението във Венецуела ескалира до реална гражданска война и външната военна интервенция стане неизбежна, далеч по-добре е тя да се оглави не от американския президент Доналлд Тръмп, а от бразилския му колега Жаир Болсонаро (същият, който даде кураж на останалите държави в региона, като първи призна Хуан Гуайдо за временен президент). А такъв сценарий не бива да се изключва, като се има предвид лоялността на венецуелските военни към Мадуро (до степен армията да спира конвои с чуждестранна хуманитарна помощ за бедстващото население).
Къде сме ние?
Както вече споменах, България правилно подкрепя единната позиция на ЕС. Похвално е, че Евросъюзът се ангажира с кризата и не оставя Венецуела изцяло в американски ръце (друг е въпросът доколко адекватно ще се справи предвид опита от последните години). Възможността за сериозно стъпване в региона е открита и трябва да се използва. Естествено, България в случая има поддържаща, а не основна роля (основната е на Испания като бивша метрополия на Венецуела).
Това обаче не означава, че България няма интереси във Венецуела. И тези интереси не се изчерпват с петрола и бананите, които можем да внасяме оттам. Основният ни интерес е ликвидирането на "чавизмо-мадуризма" като политически, икономически и социален експеримент. В противен случай примерът може да се окаже заразителен и у нас да наберат сили нашенски "мадуровци". А това би било катастрофа. Която вече изпитахме преди 22 години.
И ако има нещо, с което съм съгласен с поддръжниците на Мадуро у нас, то е, че САЩ трябва да престанат да бъдат "световен полицай". Европейският съюз трябва да ги замести.
123qwe123
на 12.02.2019 в 19:06:38 #12#15 България, ако някога е имала общо със ситуацията във Венецуела това е било средата на 90тте години сега - не. Тук хората едно трябва да разберат - политиците обикновено(а в нашия случаи дори бих казал - ексклузивно) са отражение на народа и докато народа не се промени - нищо няма да се промени. Колкото до Венецуела - нямаме никаква работа да се месим там. Искам да кажа, че Мадуро е изключително слаб политик и управник, но тези, които трябва да се справят с нго са съседите му. А колкото до ЕС не знам от къде на къде си мислите, че е независим и може да определя собствената си съдба, камо ли нечия друга...
bek
на 11.02.2019 в 18:26:39 #11Къде в цялата картинка, г-н Петров е ООН? Или и тя вече е отживелица и всяка страна, съюз или силно овластена личност може с лека ръка да пренебрегне записаното по подобен казус в договореностите между държавите по света.
Panther
на 11.02.2019 в 13:25:12 #10"Но дори и да не беше така, знаем, че в международните отношения интересите обикновено взимат връх над законността." И това е позицията на "прогресивния и демократичен" запад... И ние "трябва" да я изпълнавяме. То няма какво да се коментира.
58eng
на 10.02.2019 в 18:12:08 #9Сашко, много добре си схванал пропорционалната връзка между мизерията и соцуправлението!
aleksandar-pavlov
на 10.02.2019 в 06:34:31 #8Добре де след като петрола сега е в ръцете на Мъдуро каква е тая милионна инфлация ? Това било заради санкциите на САЩ-че там няма ли други държави които не са наложили санкции ? Много елементарно обяснение.Тоя е кото брат близнак на Жан Виденов. И защо където по света управляват социалисти няма мизерия ?
Philosopher
на 09.02.2019 в 16:56:06 #7Внимание: червените боклуци и техния президент/недоразумение трескаво защищават диктатор, съсипал работеща държава. Толкова мразят БГ, че нямат напротив същото да се случи тук. Повтарят опорни точки, писани от кукловодите си. Мисля си - затова не сме Швейцария. Тяхното присъствие ни спира. Позор за боклуците с болни чугунени мозъци и тези дърпащи конците им.
House MD
на 09.02.2019 в 15:17:30 #6Мите, това е най-слабият ти анализ, писан някога. По никакъв начин не успя да аргументираш твърдението, че законно избраният президент трябва да бъде низвергнат в полза на един самопровъзгласил се узурпатор.
el viejo
на 09.02.2019 в 11:33:20 #5Все по-странни неща изискват от нашият Премиер господарите му от САЩ! Реално ние нямаме никакви грижи за държавата Венецуела, намираща се на повече от13 000 км от нас! САЩ са се озверили в желанието си да превземат петролните находища на Венецуела и понеже единственият начин да стане това е "демократизиране" на страната , по подобие демократизиирането по техният начин на Близкият Изток и Северна Африка чрез "Арабска пролет". Искат да убедят света, че е добре, те да назначат Президент на Венецуела и той да покани САЩ, да ги окупира и да му помагат в управлението на финансите и икономиката на страната! Сега за да реализира този план САЩ диктува на зависимите от САЩ правителства на други страни, да организират кампании в страните си и да изразят документално подкрепата на политиката водена от САЩ към Венецуела! Българският Премиер е един от най-зависимите от САЩ! В последно време екс Банкера Цв.Василев, успя да помогне на САЩ много в тази насока, чрез документите, които им предостави, уж да има дело по закона "Магнитски"!. Едва ли има някой човек информиран от новините у нас, който да не се чуди, за какво ни занимават с Венецуела, а не ни занимават с гражданските войни, които се водят в Африка и където Франция, активно участва! А, Франция поне е в ЕС, където сме и ние! Но, за тези войни не вземаме никакво отношение! Което е и правилно! Нали ... Ама САЩ е големата рабаота! Господар на господаря ни.
georgi-drenski
на 09.02.2019 в 02:30:15 #4Мите, Мите-да му ги ядеш и трите на Мадуро. Легитимацията за президент не произтича от чичко Сам и марионетките му,а от народа на Венецуела. Язък ти за дипломите, грантояд миризлив.
Alex65
на 08.02.2019 в 19:32:47 #3Странно е,как може да бъде легитимен президент някой,докарал в държавата си 1 700 000 процента инфлация и масова мизерия. Колкото до позицията на нашия другар президент-тя е вече скучно предвидима по този и всеки следващ казус -против позицията на ЕС и НАТО-организации,където уж членуваме,против западната ориентация на България,направена недвусмислено след рухването на комунизма и връщането и в постсъветската евроазиатска орбита. Има,явно сключена сделка с тези,които го издигнаха за президент. Позициите им съвпадат до най-малките подробности-поне така,за нюанс да имаше малко разлика.Скука,товарищи.
Sting_5
на 08.02.2019 в 18:28:31 #2Президентът лаконично,но точно каза,че правителството на тази територия /формално се нарича държава/ няма своя позиция, а папагалства...Или казано простичко слугува на алчни и злокобни господари...
Alber-Vian
на 08.02.2019 в 17:08:40 #1Напъните да се обясни с разумни аргументи позицията на властта по казуса Венецуела са безполезни и обречени. Чичо Сам има план за преврат, задвижил го е, а международната подкрепа е просто преброяване на... безгласните букви! В тази връзка ме изненада приятно Президента на България - за първи път не ме е срам от наш ръководител.