Граничещата с конфликт дискусия между Георги Коларов и Виктор Канзуров, отново повдига някои много важни принципни въпроси по отношение на нашето поведение спрямо Македония и нейните жители, които обикновено квалифицираме като братя.
Като се абстрахираме изцяло от личния мотив в дискусията между двама българи със здрави македонски корени, стигаме до поредица въпроси, които са ключови за нашето отношение към Македония. Две основни групи въпроси са:
- имаме ли ясна представа за различните настроения сред македонската общественост спрямо България и българите. Изяснили ли сме за себе си нюансите в тези отношения ?
- след като е факт, че в Македония има и силна симпатия към нас при едни хора и силна антипатия, граничеща с ненавист у други, каква е пропорцията между тези нагласи и какви са преходните нюанси между тях ? Каква е пропорцията между хората, които се чувстват българи и хората, които категорично отхвърлят българския си произход ?
(Разбира се, тук не коментираме албанското население и малките национални малцинства - турци, власи, циганите - наричани в Македония "гюпти" и други).
Същностната страна на спора "Коларов - Канзуров" се движи общо взето в тези коловози и това е сиптоматично.
Според мен воденето на адекватна политика от българска страна по отношение на Македония, без да си дадем достатъчно изчерпателни и честни отговори поне на тези две групи въпроси е НЕвъзможно.
И преди съм застъпвал тази теза и сега продължавам да смятам, че ние и до сега не сме успели да изясним как точно са се отчуждили "долните" от "горните" българи? Нашите македонски братя, братовчеди и прочее роднини наистина по мистериозен начин успяват да ни намразят. Или поне част от тях.
Продължавам да смятам, че една от причините е, че след Втората световна война, България остава в Сталиновата орбита, докато Югославия, макар и управлявана от комунисти е ... страна по плана Маршал.
Терорът над хората с българско съзнание в Македония по времто и на Кралска и на Титова Югославия, изглежда не трогва особено голяма част от днешните македонци, макар че е травмирал достатъчно по-старите поколения.
Звучи еретично, но според мен голяма част от жителите на Македония са приели, че създаването на НР Македония (впоследствие - СР Македония) в крайна сметка е в по-голяма степен придобивка за тях, отколкото нещастие.
Ама бил македонският измислен език ... Измислен - измислен, но на основата на един от регионалните диалекти. Дали на достатъчно голяма част от братята ни от Повардарието не им е било поне мъничко приятно, че един от местните диалекти е издигнат до статута на официален език ? Според мен, твърде много хора не са имали нищо против.
За разлика от повечето български журналисти и от всички коментатори на националния въпрос на ниво квартално кафане, аз не претендирам да съм изтънчен специалист нито по отношение на българската, нито на македонската народопсихология. Въпреки това, струва ми се, че имам достатъчно основание да формулирам хипотезата, че днешните граждани на Р. Македония смятат, че в исторически план сме ги изоставяли няколко пъти.
Тук ще се спра на поне шест случая, които със сигурност се третират по такъв начин от достатъчен брой наши братя от двете страни на Вардара. Бих изброил поне шест хипотетични възможности:
- Първо, при учредяването на Екзархията- македонците са били със сериозното съмнение, че сме ги изтъргували или че ще ги изтъргуваме на Вселенската Патриаршия (тоест - на гърците) срещу официалното признаване на Екзархията и съответно - вдигане на схизмата.
Вж подробно...
- Вторият път е след Съединението - нашите политици, в това число и Стефан Стамболов, отлагат за неопределено време пренасянето на съединисткото движение на територията на Македония.
Вж подробно...
- Третият път е като че ли след Илинденското възстание - Главният щаб на възстанието в Битолски окръг се обръща към Княжество България с директна молба за въоръжена намеса. България, естествено не влиза във война с Турция.
Вж подробно...
- Четвъртият път са събитията около Балканските войни- до ден днешен и в българската литература непрекъснато се повтаря за "престъпната идея за дележ на Македония".
Вж подробно...
- Петият, особено болезнен път е след Първата световна война. Загубата на надежда и огромните изселвания, създават много песимистични настроения в Македония, а и сред македонската емиграция в България. Нова рана отварят Нишките споразумения между България и Кралска Югославия и съпътствалото ги изявление на Стамболийски: "ние не щем Македония - нека Ви е халал. Само ако може, вземете и македонците и направете от тях мирни и почтени граждани ...".
Вж подробно...
- Шестият път е след 9 септември 1944 г., когато си плюем на петите от Македония, след това влизаме обратно, гонейки немците и пак си заминаваме по живо, по здраво, оставяйки лугьете на милостта на изроди като Темпо, Колишевски и Михайло Апостолски.
Вж подробно...
Могат да се откроят и други случаи, отворили рани в македонската душевност (пиша това без ирония), но и само шест стигат.
Какво повече да се каже - горното е точно това, което се нарича "научна хипотеза". Тя подлежи на проверка, доказване или отхвърляне. Работя над тези проблеми отдавна, отнасяйки написаното към "текстовете за чекмедже".
Дискусията "Коларов - Канзуров", на която отдавам сериозно значение поради знаковия й характер ме провокира да публикувам идеи и хипотези, които бих предпочел да извадя на бял свят в по-далечно бъдеще в по-завършен и обоснован вид. Но може би им е дошло времето.
Ако Виктор Канзуров е прав, че само 5 процента от хората в Македония (без да се смятат албанците !) са с българско съзнание и няма надежда за промяна на положението, трябва да направим буквално следното:
Да третираме Македония както останалите страни от Западните Балкани, без каквито и да са синдроми на "истинската майка пред Соломоновия съд". Да вярваме на всеки македонец, който иска български паспорт, че е от български произход и с българско съзнание, но любезно да го каним да се закълне на публична церемония пред трикольора при получаването на заветния "бугарски пасош". Имената на новите българи да публикуваме в Държавен вестник, да не би някой в Скопие да не разбере ...
Да обявявим, че щом хората с българско съзнание са само пет процента, то те са национално малцинство и да започнем по най-последователен и дори агресивен начин да настояваме за спазването на правата им - да искаме конституирането им като малцинство, да искаме за тях училища, вестници, радио и телевизия, както за турците, власите и циганите в Македония. Да не говорим за албанците - те са направо държавотворен народ, според Охридските споразумения ...
Да престанем да се кахърим за европейското членство на Р. Македония и да искаме Копенхагенските критерии (или каквито нови се измислят) да се прилагат срямо нея с цялата им строгост - наравно със строгостта, с която ще се прилагат спрямо Албания, Сърбия, Косово и държавата с неясно бъдеще - Босна и Херцеговина. С една дума - да отложим във времето членството на Р. Македония, наред с целите Западни Балкани.
Всички читатели, които малко от малко ме познават, знаят че с цялата си същност се противопоставям на подобна политика. Но това би била рационалната политика, ако Виктор Канзуров е прав за петте процента. Това което крепи надеждата ми за бъдещето на българо-македонските отношения е убеждението ми, че Виктор Канзуров не е прав в това си твърдение. Не смятам по никакъв начив, че той е "пълзящ македонист" или "назначен българин", но съм сигурен, че оценката му е свръх песимистична. На другия полюс е оценката на Георги Коларов.
Канзуров не е прав, защото той пише за тези пет или дори по-малко процента, които твърдо и афиширано се смятат за българи. Но премълчава някак си за колебаещата се част. За тези, които са напълно объркани от всевъзможните химерични спекулации с македонската идентичност и които наистина не знаят на кой Господ да се кланят.
Някой може да ме обвини, че съм станал един същи български проф. Цвиич, но в Цвиичовите твърдения е имало някакво рационално зърно, разбира се - изопачено от сръбския шовинизъм. "Аморфната маса", за която говори Цвиич е съществувала и в края на 19-ти век, съществува и сега. Работата е там, че Цвиич смята, че тази маса не се е самоопределила, а ние знаем че това просто са по-конформистки настроените жители на Македония.
Тези хора още в края на 19-ти век са били уморени да плащат кръвен данък заради правото си да се самоопределят. В един момент им се е приискало да ги оставят на мира и са решили, че самосъзнанието не е най-важното нещо в живота. Изтормозени от терора на пропагандите - гръцка и сръбска, капнали от „толерантното управление" на Османската държава (както го наричат някои наши автори), наситили се на „фактическата си автономия" (каквато проф. Пламен Цветков смята, че българите са имали със създаването на Екзархията), те предпочитат да станат Цвиичовата „аморфна маса" и чакат да видят кой ще надделее, за да се запишат в победилия състав.
На мен ми е крайно неприятно да чопля тези болезнени въпроси. Предполагам, че други изобщо биха си мълчали за тях, но това са съвсем адекватни хипотези, обясняващи днешното абсурдно положение. Подчертавам - хипотези. Но, за съжаление - правдоподнобни хипотези.
На края възниква един въпрос. Какво точно трябва да правим, за да постигнем желаното сближение с нашите братя от двете страни на Вардара, без да накърняваме деликатната им душевност ?
Ако се вярва на препоръките на Виктор Канзуров, комай ще трябва да преминем към дълбоко конспиративна и нелегална борба. На повърхността да викаме, че Бошковски е потомък на Александър Велики, а тайничко и заговорнически да го подкрепяме - него или други политически фигури, които смятаме за добронамерени към България ?
Очевидно не можем да формулираме и да провеждаме "ad - hoc" и "по усет" политиката си по отношение на повече от един милион души, които са разделени между спомените за българския си корен, възпоминанията за благите времена на Титовия режим, радужните мечтания по Велика Македония и халюцинациите за Александър Велики.
Трябва да се формулира адекватна, целенасочена и добронамерена политика. Формулирането на тази политика, трябва да започне с даването на отговори на двете групи въпроси, дадени в началото на този вече пре-дълъг и дано не досаден текст. Господ да ни е на помощ и на нас и на братята ни в Р. Македония.
* Изразените мнения в текста са абсолютно лични. Те по никакъв начин не ангажират Съюза за стопанска инициатива (ССИ), на който авторът е заместник председател или УНСС и НБУ, където преподава.
baretata
на 29.03.2009 в 23:30:12 #98100
PEnchev
на 23.03.2009 в 05:00:49 #97От: И.П.Енчев / enchev.i@abv.bg "За ПЪЛНОТО си щастие, Човек трябва да има СЛАВНО Отечество" Симонид Кьоский, 5 век преди Нновата ера. Драги сънародници, Осъзнайте се Хора-Българи, Славяни, Слoвeни, Македонци, Сърби!! Ние Историятра си забравяме, а сме седнали да се ХУЛИМ и Религия да учим. Не е ли Позор това? Докога ще бъдем роби не само на завладяващи територията ни, ами и на самите себеси? Как неразбирате че с 20-ти век умря и си замина влиянието на Личният Култов Идеологически, Етнически и Религиозен фактор, във вътре Държавното Социално Устроисртво. Още по-вече в Държава с Многонационално общество. На основата на тези три Култови фактора ако все още продължаваме да се "джaфкаме" в Парламента и да стоим не обединени а Поляризирани, Ние БЪЛГАРИТЕ ще изчезнем като Държавца. Това което го цели и Евро-КОНГЛОМЕРАТА и Турция. Ще си позволя да кажа СТОП на тази Сляпа Поляризираност! СТОП на намесата на всичките партии, коалиции, секти и тем подобни ЛИЧНО-КУЛТОВИ Увлечения! Нека Конституционно Забраним намесата на този личен Култов фактор в Общо-Социалните-Държавни отношения! Нека станем професионалисти в Държавните-Общо-Социални Отношения! Нека на такава основа спрем избора и даването на глас за Аматьорско Правителство! Нека най-после дадем пример като най-Стара нация в Европа как се избира Професионално Правителство на основата на Нова-Конституция, забранила намесата на Личният Култов фактор в Общо-Държавните отношения, нямаща аналог в света! Хора-Българи, събудете се! Излезте от Хипнозата си! Недавайте да Ви манипулират! Нека се обединим и заработим заедно отстоявайки наглият чужд натиск и стремежи. ******************************************************************************************************* " Едва ли има на света друг народ, който така слабо да познава своята история. Ние имаме големи учени историци, издадени са монументални исторически трудове, но академичният им научен език е недостъпен за простосмъртните, а учебниците по история са написани толкова скучно, сякаш авторите им са имали едничката цел - да накарат българчетата, още едва проходили, да намразят историята на своя народ - и за съжаление, тази цел е вече почти постигната. От друга страна, това незнание се дължи и на многократното пренаписване на историята, нагаждайки я всеки път към интересите на властващата политическа сила, та човек не само ще се обърка, но може и да се побърка... А може би причината е по-отчайваща: старата наша история надвишава сегашното ни жалко самочувствие като народ, сравнението с миналото ни потиска и ние не искаме да си го спомняме..." Стефан Неделчев Цанев ******************************************************************************************************** Неразбрахте ли че ние-ХОРАТА, сме толкова различни колкото всичко живо на тази Планета Земя. Не е хуманно на основата на тези си природни разлики да даваме да ни манипулират. Не е хуманно да се насочваме организирано-поляризирани, изтъкваики си тези природно-дарени реазлики сред нас. Нека спрем да сме обект на Бизнес в които с култовите си увлечения, Политиците и Идеоолозите ни въвличат постоянно с цел лична изгода!! Помислете за кого и как ГЛАСУВАТЕ, за да не го ХУЛИТЕ след това! Личните Групирани Култови, Идеолого-Политически, Етнически и Peлигиoзни Интереси-увлечения, са нaй-главната причина, която ни Принуждава Групoвo да ce caмoзабрaвямe и Грешим , да нe бъдем особено внимателни още повече, когато става дума за взаимно решаване на задачите от Общо-Социален и Държавен характер в отношенията. Защо? Защото Cубективните Идеологo-Политически, Етнически и Peлигиoзни Интереси ca Култови увлечения и са тoлкoва различни, кoлкто сме ние самите Xopaтa пo природa различни. Политикът, не може да сформира общ правилен образ даже на част от Външния свят в съзнанието си, което да го ръководи правилно след това в действията му, защото мисълта му е заангажирана повече с целите и тенденциите на Култ-идеологията която проповядва a не нюанситe в живота на Hарода. Ръководствата на България, появявайки се в условията на Корупция, Бюрокрация, Финансова мъглявост и безотчетност, не смогвайки да осъзнаят причините за икономическата криза, въвлякoхa страната в процеса на Глобалните Евро-промени с всички остаряли Вътре-Държавнo-Ръководни и Социални форми, разчитайки само на финансовата външна „подкрепа”-заем и прехвърляне отговорността на процеса в ръцете на Външни Финансови Институции и Органи. Да, Не е Хуманно, даже е престъпление, да строим Държавата си и да я наричаме РОДИНА, Състояща се от Поляризирано и Конфронтирано на Култ-Идеологии и Култ-Вери Общество! Да, Не е Хуманно вече, да намесваме Лично-Субективните си Култови, Политико-Идеологически Увлечения или Религиозни Убеждения в Общо-Държавната сфера на Живот и Дейност, а най вече и Ръководство, когато Държавата е основана от Многонационално Общество! “Групиранaта Идеологическa и Религиознa Култ-Хипноза” в Атмосферата на старите Социални отношения става още по-„реактивна”, с намесата и умелата манипулация на Банково-Инвестициония-Капиталов Бизнес, ползвайки всички средства за реализация само на собствените си чисто финансови интереси. Да, Време е да се гарантира Конституционно, Пълна Трансперантност и участие на Обществената Сфера в решаването на всички Финансови и Законодателни процеси в Парламентарните решения, лежащи в основата на Юридическия Професионализъм и далновиден контрол! Да, Време е; Парламентаристите – Депутати и Народни представители в Народното Събрание, да влизат вече в Парламента не като добре платени Администратори-защитници на отделни Идеологически или Религиозни Групирани Култови фракции, партии и коалиции, а като представители-ЗАЩИТНИЦИ на НАРОДНИЯ ГЛАС, НУЖДА, Призив и ИНТЕРЕС!! Да, Време е; l Президентът не трябва вече да има връзки и допир с групираните Идеолого-политически култови сили, които обаче трябва да бъдат локализирано-запазени и със Строг закон да cе гарантира, Ненамесата им в Общо-Държавните Въпроси и Д
подпоручикъ
на 20.03.2009 в 23:37:44 #96Здравейте, имал съм привилегията да разговарям с Виктор Канзуров. Не мога да кажа, че го познавам много добре и все пак имам мнение за него и покрай материалите и дейността му, които следя. Песимистичното чувство е всъщност реалистично, и че както в Македония не останаха българи, така в България от много отдавна почти не останаха българи, които да мислят и милеят за македонците. Че отгоре на всичко подарихме термините Македония и македонци на бившата югорепублика и така затвърдихме статута и пред нас самите, че и пред света. Кажете, как обикновен наблюдател да направи разлика между македонец от Пиринска Македония и такъв от Вардарска, и защо за Македония се говори само като югорепубликата. Нима ние нямаме своите 5%, а да не говорим за 60-те% Македония, абсолютно табу за българската власт и журналистика и изобщо общество, наречена Егейска Македония! Нима не е крайно време България да изготви национална доктрина не само по отношение малцинствата ни в чужбините, че и за историческото ни минало. Кога ще се загърби вече очевадно пропадналия модел на Жельо Желев (всъщност наследен от БКП), за постоянна подкрепа на Р.Македония и оказване на помощ за нея? Може би докато дребните политически игри стоят над националните интереси? А дали това някога ще се промени? Колко от тук списващите, примерно, са били на някой от съборите на (х)ОМО Илинден? На подобните мероприятия пенсиори, зле говорещи скопската езикова норма, постоянно обругават Бъглария, ценностите и, че и конституцията. Само за паралел ще дам Гърция, която държи "Виножито" в ключ, от който не могат да се измъкнат. А за наченки на сепаратизъм.. хах..
VitaminX
на 19.03.2009 в 22:10:49 #95[quote]2.Да отнемем българските паспорти и гражданството на всички макета ....[/quote] Да, определено трябва да се вземат мерки по въпроса. Например в САЩ, новопридобилите гражданство са задължени да прекарват голяма част от годината (не съм сигурен точно каква част) там, докато не мине известен период от време (няколко години). Дори мисля че имаше изискване да са работили през този период. Естествено има и проверки, и на недобросъвестните паспорта се отнема. За въвеждането на такава мярка пари не трябват.![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_wink.gif?_=1446728989)
ТеодорДечев
на 18.03.2009 в 22:28:46 #94Бебо написа: "Както никои не ни е питал искаме ли да сме в съвеЦката сфера на влияние така никои не ни питал и за Пиринска Македония ." Отдавна не съм чел толкова тривиално оневиняване на предателството от 1946 г. Ами да вземем и да вдигнем и едно малко паметниче на тази гениална акция, щом не сме били имали никакъв избор. Срамота е да се пишат подобни неща, съвършенна срамота ...![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/thumbsdown.gif?_=1446728989)
ТеодорДечев
на 18.03.2009 в 22:24:03 #93Господине Бебо, ама Вие нвърде невнимателно сте чели. Не аз твърдя подобно нещо. Аз просто съм посочил епизоди от историята, за които можем да предполагаме с голяма вероятност, че съвременните жители на Р. Македония смятат заслучаи в които сме ги изоставили. Никой не е казал, че тези обвинения са основателни. Точно това съм написал за Илинденското възстание - евентуалната ни военна намеса, мое би щеше да ни струва самото съществуване на Княжество България. Защо не отчитате всичко това - не знам. Най-вероятно сте чел отгоре - отгоре. Е, съжалявам но този въпрос не е от тези, за които може да се чете по диагоналната система.
Bebo
на 18.03.2009 в 20:04:20 #92Не съм съгласен с автора че при всички изброени от него точки сме изоставяли Македония ....Така например при Илинденското въстание евентуална наша намеса би била равнозначна на война с Турция , Сърбия или Гърция .Това е отчетено и от ръководителите на ВМРО въпреки че изпращат писмо с което приканват българското правителство за решителни действия от страна на България .Гоце Делчев заявява „Лошо бихме се отплатили на България за многобройните нейни жертви подир нас, ако искаме да я вкараме боса в огъня" .Икономически също не сме били готови за продължителна и изтощителна война ..Като капак на всичко вечно калпавата ни дипломация не успява да привлече нито една Велика сила на наша страна .Австро-Унгария и Русия (която както споменахте си е имала свои проблеми с Япония ) ни отпращат ноти в които ни предупреждават да не се намесваме във въстанието .Политическата и икономичеса реалност тогава е била такава че просто не сме имали възможност за реална подкрепа .Въпреки това много българи се включват като доброволци във въстанието ... Шестият път е след 9 септември 1944 г.,
Тука пък съвсем не разбирам какво сме могли да направим ...Гениалното помакедончване на Пиринска Македония е пряко следствие на гениалната идея на "бащата на народите " за "създаването " на Република Македония изпълнено с особенно старание от героя от Лайпциг.Както никои не ни е питал искаме ли да сме в съвеЦката сфера на влияние така никои не ни питал и за Пиринска Македония .Това са неща решени от външни сили за жалост със съдействието на комуноидните уроди .
По останалите точки може и да имаме прегрешения към Македония но никъде не споменавате за хилядите жертви дадени от България за националните катастрофи всичките до една породени пряко или косвено от стремежа за обединение с Македония ..Винаги погледът ни е бил обърнат натам дори сега когато ни наричат татари и окупатори (което си е подигравка с паметта на всички загинали за това проклето парче земя ).Влезте в един македонски сайт и вижте за какво иде реч (а може и да сте влизал вече).Ще каже някой че това е в следствие на 50 години промиване на мозъци и сръбска антибългарска пропаганда ....Нима на същите неща не са били подложени и българите от Западните покрайнини но досега не съм чул (поне аз де ) такава словестна диария каквато се излива от макетата .Ако погледнем на сръбската политика и пропаганда като тест за българщината на така наречените македонци то се оказва че само около 5 % са го издържали и въпреки всичко не са забравили кои са .А щом са само 5 % то ние трябва да направим следното :
1.Да затворим границата .Да я минираме и опънем по нея бодлива тел а на всеки опитал се да премине от там да се стреля на месо ..
2.Да отнемем българските паспорти и гражданството на всички макета ....
3.Да наложим пълна икономическа и политическа блокада (никаква подкрепа за ЕС И НАТО ) докато фиромите не престанат с кражбите и гаврите на българската история ...До тогава може да разговаряме само с езика на дървото
Стамболийски е бил съвършенно прав още преди близо 100 години .Още тогава е прозрял истината .Време е и сегашните нищожества наричащи себе си български политици да я приемат и да се обърнат към шиптърите :
"ние не щем Македония - нека Ви е халал. Само ако може, вземете и македонците и направете от тях мирни и почтени граждани ...".
(в това последното се съмнявам )
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/grinning-smiley-021.gif?_=1446728989)
avar
на 17.03.2009 в 21:51:07 #91Македонците се държат политически самоубийствено просто защото нямат представа на коя друга европейска политика да подражават.Единственият начин да бъдат вкарани в правия път е създаването и на една тракийска държава под егидата на ЕС включваща Източните Родопи ,Беломорска Тракия и Европейска Турция, в която българи,гърци и турци да бъдат за пример на подражание.Би могла да бъде дори в някакъв вид зона за свободна търговия впредвид неизползваните възможности на пристанищата в момента.
Рошко
на 17.03.2009 в 21:35:14 #90По-голямата част от моята рода е от град Воден , егейска Македония. Чудя се , след като Воден е само на няколко километра от Пела (родното място на Александър Велики) , дали аз имам правото да се нарека негов наследник? Тоест , бих имал много по логични и устойчиви аргументи да се нарека негов наследник от някой , който живее в Скопие или Охрид! Звучи смешно нали , но ето така се интерпретира и историята в Република Македония.
velikiat
на 17.03.2009 в 21:33:33 #89ТеодорДечев
на 17.03.2009 в 20:49:05 #88Драги Годин, Не мисля, че е Ваше задължение да следите всички ужасии, които твори TY3APE из форумите на нюз-а, но за да разберете повода на възмущението ми, просто погледнете този линк – двата постинга на TY3APE от 19:36. То не бяха закани да коли автора и децата му, то не бяха закани за издевателства над предполагаемата дъщеря на г-н Коларов, то не бяха закани за принуждаване на същия г-н Коларов към канибализъм ... Абе да пази Господ ! Вярвам, че ще се съгласите, относно правото ми ИЗОБЩО да не толерирам подобни включвания и да си казвам мнението за тях. http://news.ibox.bg/columnist/id_1187026447 TY3APE Регистриран на: 11.03.2009, 19:36 На всички благодаря за продължаващото им участие в дискусията. Някой каза, че с този разговор нищо няма да променим. Да, нищо няма да променим от днес за утре, но можем да продължим да поддържаме цивилизована публична дискусия - не само в този форум, но и на много други места. На Великия благодаря за добрите пожелания. Този постинг по никакъв начин не е покана за приклячване на дебатите![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_smile.gif?_=1446728989)
паметен
на 17.03.2009 в 18:40:04 #87Македонизмът наистина измести българщината в Егейска Македония, но за разлика от 20-те години когато гърците са пробвали да македонизират славоговорящите с македонски "абецедер" на латиница, днес те разбират, че "македонско" малцинство в облаатта Македония е далеч по-опасно за тях от българско малцинство. Разбира се и там опираме до големия проблем, който ако не го решим никаква политика не помага: България е непрестижна страна.
Рошко
на 17.03.2009 в 17:58:19 #86Мисля , че на всички ще е интересно да прочетем какво е написал Петко Славейков в своя вестник "Македония" през 1871 година точно по "Македонския въпрос". Това е оригиналният текст от вестника му , прикачени са и фотокопия от него , поради доказване на сто процентовата достоверност. Приятно четене! http://bg.wikisource.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D1%8B%D0%B9-%D1%82%D1%8A_%D0%92%D1%8A%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%8A
velikiat
на 17.03.2009 в 14:07:25 #85godin
на 17.03.2009 в 14:05:06 #84Не следя постовете на TY3APE, но не е казал нещо кой знае колко скандално по-долу. Даже никак. Изглежда, че повечето писали по темата са на същото мнение и са го казали не по-малко ясно. По въпросите - мисля, че в статията на автор са и отговорите и по-нататъшното задълбаване като че ли е безсмислено. Тъжният извод е: българската политика открай време е мижитурска; България от освдобождението досега май не е имала късмет даже за непродължителен период да бъде управлявана от политици на място. Под това разбирам хора, притежаващи баланс между интелигентност, амбиция и целеустременост / но в името на страната/ и гъвкавост. Дали тази липса е просто случайност, е друга тема.
ТеодорДечев
на 17.03.2009 в 13:17:10 #83Още един път благодаря на участниците в дискусията за продължаващата размяна на мнения. Смятам, че разговорът ни дава на всеки от участниците, най-вече на мен нова информация в различни облости - от историческата фактология до състоянието на обществените нагласи. Единствената ми молба е към лицето ТУЗАРЕ, когото за сега просто учтиво моля да не участва в разговорите под моите публикации. Съвършенно неучтиво ще отбележа, че присъствието му е нежелателно и неприятно, поради просташкият му изказ и непресекващи заплахи за насилие. Вулгарността му също е своеобразен връх. Тъй като в нюз.бг "банването" се прилата изключително рядко, ще помоля ТУЗАРЕ просто да да си намери други места за изява. Искам да уверя въпросния ТУЗАРЕ, че вулгарните му нападки срещу Георги Коларов, само поставят сериозните му опоненти в изключително неловка ситуация. Някои от тях ме уведомиха вече, че са потнусени. Имам всички основания да смятам, че и Виктор Канзуров ще се присъедини към тази озенка. Съжалявам г-н ТУЗАРЕ но не мога да напиша "нищо лично". Вие сте в правото си да не харесвате когото и да е от авторите в целия Нет, в това число и тук, но никой не Ви дава правото да се държите по подобен начин. Затова най-учтиво Ви моля да не става нужда повече да обменяме мисли във форумите под моите текстове. Нито за рязане на клитори, нито за колене на деца. В крайна сметка - не ми се става свидетел по дела за заплаха с убийство.
TY3APE
на 17.03.2009 в 09:43:35 #82Граничещата с конфликт дискусия между Георги Коларов и Виктор Канзуров, отново повдига някои много важни принципни въпроси по отношение на нашето поведение спрямо Македония и нейните жители, които обикновено квалифицираме като братя. Каква дискусия? Господин Канзуров се изгаври с руското мекере. Това не беше дискусия, а гавра с едно влечуго.
balkanian
на 16.03.2009 в 23:57:26 #81Не бих си позволил да споря дали е било подписано споразумение с Русия понеже не съм историк.Източникът ми е само един и не мога да го потвърдя.Възможно е да съм бил подведен.Моят източник казва,че споразумението е подписано по-късно и имаме такова преди 2-те балкански войни,но както казвате ние не сме се възползвали от клаузите заради поредица от грешки на дипломацията. Според мен трябва да се търси сближение с Македония по всички възможни направления,но без да оставаме мълчаливи по повод техни провокации. Македония не ТРЯБВА да влезе в ЕС в този си вид.Това е крайно агресивна спрямо съседите си политика,насаждане на исторически митове и предрасъдъци. Това ТРЯБВА да се промени.Трябва да поставим нашите условия и ако бъдат изпълнени да подкрепяме Македония до край.Истина е,че в наш интерес е Македония да излезе от сегашния коловоз и да мине в друг.В наш интерес е Македония и Сърбия да имат различни интереси.В наш интерес е Македония да влезе в НАТО час по-скоро.В наш интерес е Сърбия да не влезе в НАТО скоро.Струва ми се,че нашите могат да търсят споразумение и със Сърбия.Наша подкрепа за техни интереси срещу тяхна подкрепа за историческата истина и премахване на пропагандите и агресивния тон.Първенец сред медиите в агресията срещу нас са "Вечер" и "Сител" и двете са собственост на сърбин. За македонските историци не е проблем да се каже,че братя Манаки са власи (Милтон Манаки е първия фотограф на Балканите),но кажи-речи никой от сегашните историци не смее да каже,че братя Миладинови са българи,защото това ще е пагубно за него. Самият македонизъм е изграден на антибългарска основа и това трябва да се промени. Всеки,който си мисли,че е ОК Македония да влезе в този си вид в ЕС и че ние трябва да си гледаме в нашата чиния и да не обръщаме внимание на Македония е наивник.Защото колкото повече се игнорират проблемите толкова по-големи стават. Поздрави за участниците в темата!Интересна тема стана!
Рошко
на 16.03.2009 в 23:25:03 #80И пет партии да имат в Гърция , какъв е смисъла , когато всичко това се гради върху тотално грешна теория! Кулите градени от карти за игра , падат най-лесно и бързо. Гърците ще им сложат вето без много да се обясняват за историята на македонците!
red_pride
на 16.03.2009 в 21:46:24 #79аз нямам нищо против една федерация с Македония,ако преди това македонците изградят конц лагери и терминират албанците си и циганите ни
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/bgflag.gif?_=1446728989)